Mniej mieszkańców, porodów i zgonów. Przytaczamy najważniejsze dane dotyczące ewidencji ludności dla gminy Nędza (sołectwa: Babice, Nędza, Ciechowice, Zawada Książęca, Łęg, Górki Śląskie i Szymocice).
Nowy rok przyniesie nowe stawki za śmieci w gminie Nędza. I znowu będzie drożej. Tym razem 36 złotych za osobę, choć w gminie podkreślają, że mogło być jeszcze więcej. Pomogły oszczędności, które udało się wypracować na przestrzeni 2022 roku.
- Dobra termoizolacja budynku ma na celu ograniczenie ubytku ciepła z wnętrza budynku, co z kolei prowadzi do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie - przypominają w Nędzy, zachęcając mieszkańców do udziału w pomiarach kamerą termowizyjną.
Kiedy przed laty brali ślub, nie spodziewali się, jak wiele wyzwań stoi przed nimi. Ale mimo przeciwności losu złożoną przysięgę dotrzymują od wielu lat. Urząd Gminy w Nędzy zorganizował jubileusze małżeńskie w sprawdzonej formule. Małżeństwa spotkały się w ośrodku Aqua-Brax w Szymocicach.
- Z bólem serca muszę wybierać do realizacji konieczne inwestycje, a te mniej pilne odsuwać w czasie. Co ważne, nigdy nie musiałam robić tak mocnej selekcji jak w trwającej kadencji - mówi Nowinom Anna Iskała. Z wójt Nędzy rozmawiamy o kondycji gminy, inwestycjach oraz pytamy o plany. Rozmawia Dawid Machecki.
Wraz z początkiem 2023 roku mieszkańcom Nędzy będzie potrzebny osobny kosz na bioodpady. W innym przypadku śmieci nie zostaną odebrane z posesji.
Do 2025 roku ma zostać rozliczona budowa tranzytu z Ciechowic do Nędzy, do 2024 roku ma trwać budowa. - Czy nie możemy przyspieszyć? - pyta przewodniczący rady Gerard Przybyła. W urzędzie wyjaśniają, że to wstępne założenia. - Chcemy wykonać to zadanie jak najszybciej - odpowiada wójt Anna Iskała.
- Nie wyraża się zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na 2023 rok środków stanowiących fundusz sołecki - zapisano w przyjętej przez Radę Gminy w Nędzy uchwale. To decyzja, która w tej formie podejmowana jest tam od lat. Ostatni fundusz do dyspozycji sołectw wyasygnowano w Nędzy w 2014 roku.
Dzisiaj (tj. 18 kwietnia) w Zawadzie Książęcej (gm. Nędza) odbyła się procesja konna. Uczestniczyli w niej nie tylko miejscowi, ale również mieszkańcy z inny wsi oraz miast. W procesji brali udział jeźdźcy konni, bryczki oraz przyozdobione traktory.
Wielkanocne Procesje Konne na powrót, po pandemicznej przerwie, powracają w pełnej krasie. Odbędą się w Poniedziałek Wielkanocny, 18 kwietnia, w: Bieńkowicach, Pietrowicach Wielkich, Zawadzie Książęcej i Raciborzu-Sudole.
Flurona, bo tak określa się tę podwójną infekcję, pojawiła się w Izraelu i w Hiszpanii. O jej wykryciu informują też węgierskie i brazylijskie media.
Święty Mikołaj zawitał 5 grudnia do Gminnego Centrum Kultury w Nędzy, gdzie spotkał się z dziećmi. To już kolejna akcja na terenie gminy. Wcześniejsze zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Nędzy wspólnie z OSP w Nędzy, KGW Trójwioski i strażacy z Górek Śląskich. Takiego przedsięwzięcia nie zabrało także w Szymocicach.
Dopiero po kilku godzinach przywrócono prąd na terenie gminy Nędza oraz sąsiednich Jankowic. Awaria dotknęła ok. 2 tys. mieszkańców.
Nędza unieważniła przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu gminy na przyszły rok, bo stawka zaproponowana przez oferenta była zbyt wysoka. - Chcemy uchronić się przed wzrostem cen - mówi Anna Iskała, wójt Nędzy.
Radni z Nędzy uszczegółowili statuty poszczególnych sołectw. Chodzi o okres sprawowania władzy sołtysa i rady sołeckiej, który nie będzie kończyć się wraz z kadencją organów gminy.
Nie każdy wie, że z niewielkiej Zawady Książęcej z gospodarstwa Moniki i Bernarda Cyconiów mleko trafia do wielu krajów. Dzieje się tak, bo odstawiają mleko do firmy Zott. To jedna z ciekawostek, jaką dowiedzieli się najmłodsi mieszkańcy gminy Nędza, którzy uczęszczają do miejscowej szkoły i przedszkola w sąsiednim Łęgu.
Najmłodsi mieszkańcy gminy Nędza mogą już cieszyć się z nowego placu zabaw. Ten został odebrany i oddany do użytku 7 października.