Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowy wójt Nędzy obiecuje intensywną pracę na rzecz rozwoju lokalnej społeczności

Annę Iskałę zastąpi Leszek Pietrasz – obecnie pracownik nędzańskiego urzędu na stanowisku ds. informatyki i ochrony. W drugiej turze powtórzył zwycięstwo nad Gerardem Przybyłą, popieranym przez urzędującą wójt, która nie ubiegała się o reelekcję, zaś funkcję tę sprawowała przez ponad 17 lat. Iskała kandydowała natomiast z powodzeniem do Rady Powiatu Raciborskiego. Pietrasz wójtem Nędzy zostanie wraz z nowym miesiącem. 

Nowy wójt Nędzy obiecuje intensywną pracę na rzecz rozwoju lokalnej społeczności
Leszek Pietrasz jest aktywny w strukturach OSP, pełniąc funkcję prezesa na poziomie gminnym i wiceprezesa na poziomie powiatowym w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Pietrasz do wyborców: to nasz sukces

Pietrasz podziękował mieszkańcom za oddane na niego głosy oraz rodzinie i przyjaciołom za wsparcie. - To zwycięstwo jest naszym wspólnym sukcesem - zaznaczył wójt-elekt. Kontrkandydatowi pogratulował dobrego wyniku. - Obiecuję pracować z pełnym zaangażowaniem na rzecz rozwoju naszej wspólnoty i dobrobytu naszej gminy, bo Gmina to Nasz Wspólny Dom - dodał we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych. Wójtem Nędzy będzie przez najbliższe pięć lat, do 2029 roku. Później będzie mógł ubiegać się o jedną reelekcję, zgodnie z zasadą dwukadencyjności wprowadzoną po wyborach samorządowych w 2018 roku.

Pietrasz w pierwszej turze, w której uzyskał 1 098 głosów (40,19 proc. poparcia), wprowadził do Rady Gminy Nędza pięcioro radnych, są to: Edyta Szajt, Rafał Pielczyk, Jadwiga Pannek, Przemysław Rębisz, Bianka Chroboczek. Taki obrót sprawy nie daje mu swobody rządzenia, bo nie ma większości, ale tej większości nie uzyskał też żaden inny kandydat na wójta. Niemniej to mogą być trudniejsze rządy, aniżeli te ostatnie – Anny Iskały, która w 2018 roku do rady wprowadziła jedenastu radnych. To zresztą była najspokojniejsza kadencja dla tej gminy ostatnich lat.

W skład Rady Gminy Nędza nowej kadencji wchodzą również:

  • KWW Gerarda Przybyły Razem Dla Rozwoju Gminy: Alicja Kowol, Agnieszka Oleś, Piotr Swoboda, Piotr Kudla,
  • KWW Franciszka Marcola: Adam Kowalski, Franciszek Marcol,
  • KWW Wspólna Przyszłość Gminy Nędza (z tego komitetu na wójta startował Leszek Gomółka): Andrzej Mika, Michaela Chrubasik
  • KWW Energia Dla Regionu: Anna Cieślik
  • KWW Bartosza Sali: Bartosz Sala

Ktoś musi wygrać, a ktoś przegrać

50-letni Pietrasz w drugiej turze spotkał się z 49-letnim Gerardem Przybyła, przewodniczącym rady gminy dobiegającej końca kadencji. W pierwszej turze uzyskał on 784 głosy (28,70 proc. poparcia). W drugiej otrzymał 862 głosy (33,57 proc.), zaś Pietrasz 1 706 głosów (66,43 proc.). Przybyła postawił wszystko na jedną kartę i nie startował na radnego – w ten sposób znalazł się poza nędzańskim samorządem, z którym związany był przez lata jako radny.

Frekwencja w drugiej turze wyborów w Nędzy wyniosła natomiast 46,81 proc., co stanowi spadek w porównaniu do poprzedniego głosowania sprzed dwóch tygodni, kiedy udział wzięło 50,04 proc. mieszkańców tej gminy. Jeśli chodzi o frekwencję powiatową, to wyniosła ona 21 kwietnia 39,05 proc., a frekwencja wojewódzka i krajowa wyniosła odpowiednio 41,93 proc. i 44,06 proc.

Za głosy i wsparcie dziękuje również Gerard Przybyła. - Tak to już jest, żeby ktoś mógł wygrać, to ktoś musi przegrać, przyjmuje ten wynik wyborów z pokorą i szanuję Waszą decyzję -oświadczył w mediach społecznościowych. - Mojemu kontrkandydatowi Leszkowi Pietraszowi gratuluję bardzo dobrego wyniku i wygranej w wyborach, Mieszkańcy zdecydowali w czyje ręce powierzyć losy naszej Gminy na najbliższe pięć lat, będziemy wspólnie kibicować, aby udało się zrealizować program wyborczy, bo wszystkim nam zależy na rozwoju naszej Gminy - dodał.

Przybyła wybory traktuje jako kolejne, bardzo cenne doświadczenie, które utwierdziło go w tym, że ma wspaniałą rodzinę, której teraz odda część skradzionego czasu z ostatnich 20 lat, prawdziwych przyjaciół, na których może zawsze liczyć i liczne grono ludzi, którzy myślą podobnie jak on. - Wszystkim wygranym w tych wyborach serdecznie gratuluję, życzę owocnych obrad i niech to będzie dobra kadencja dla naszej Wspaniałej Gminy Nędza - puentuje.

Dwóch kandydatów

Oprócz Pietrasza i Przybyły na wójta kandydowali również: Franciszek Marcol (55 l.) – były wójt tej gminy w latach 2002-2006, radny powiatowy w dobiegającej końca kadencji, a także w dwóch poprzednich. Zawodowo związany z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Zwonowicach, gdzie jest dyrektorem. W wyborach zdobył 459 głosów (16,80 proc. poparcia). Wójtem nie został, ale zdobył mandat radnego tej gminy.

O najważniejszy urząd starał się także radny dobiegającej końca kadencji Leszek Gomółka (47 l.). Zebrał 391 głosów (14,31% poparcia), ale nie startował do rady, więc nie będzie częścią samorządu w nadchodzącej kadencji. Zawodowo związany jest z firmą techniczno-handlową oraz z raciborską Akademią Nauk Stosowanych (dawniej PWSZ), gdzie pełni funkcję wicedyrektora Instytutu Techniki.

Ludzie

Anna Iskała

Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza. 

Franciszek Marcol

Radny Gminy Nędza

Gerard Przybyła

Prezes GMKS 21 Nędza

Leszek Gomółka

Radny gminy Nędza.

Leszek Pietrasz

Wójt Gminy Nędza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~głodowe_mochery (5.184. * .59) 22.04.2024 17:56

OBIECAĆ TO NIE GRZECH