Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Plantacja zlikwidowana. Kryminalni z Raciborza zatrzymali 4 osoby i przejęli kilogramy narkotyków [ZDJĘCIA] 

Raciborscy kryminalni zlikwidowali plantację konopi oraz zabezpieczyli ponad 5 kilogramów środków odurzających. Zatrzymano cztery osoby, które najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Grozi im do 20 lat więzienia.

ARiMR: Wsparcie na inwestycje leśne lub zadrzewieniowe – nabór startuje 1 czerwca 

Jak informuje Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, od 1 czerwca do 31 lipca 2024 roku będzie się można ubiegać o wsparcie na: zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zakładanie systemów rolno-leśnych i zwiększanie...

Eko-Okna otrzymały 90 mln euro pożyczki. Na co przeznaczą pieniądze? 

Ogromne pieniądze z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju mają zostać zainwestowane w nowe hale oraz realizację celów klimatycznych.

Znamy hasło tegorocznych Pływadeł. Ułożono je z dwóch propozycji 

Na konkurs na hasło XXV edycji Pływadeł, czyli spływu rzeką Odrą na wszystkim, co się da, wpłynęło aż 140 propozycji. - Wyobraźnia w narodzie jest na szczęście wielka i w sumie wybrano dwa hasła, z których mi kazano zrobić jedno -...

W kwietniu rusza nowa fabryka Eko-Okien. 500 miejsc pracy na już, a docelowo 1000. Ruszyła rekrutacja 

W fabryce Eko-Okien na Polu Południowym w Kędzierzynie-Koźlu ruszyła testowa linia produkcyjna, z której wyjechało pierwsze okno. Na dobę w zakładzie produkowanych będzie 1500 sztuk. Zakład jest ogromny, sama hale mają 120 tys. metrów kwadratowych,...

150 traktorów na proteście w powiecie raciborskim. Jest perspektywa kolejnych manifestacji na większą skalę 

- Protest, który odbył się 24 stycznia zapisze się w historii naszego powiatu. Był to protest rolników o różnych orientacjach politycznych - pisze do redakcji Nowin Łukasz Mura, radny powiatowy z Owsiszcz, a zarazem lider protestu na Raciborszczyźnie....

Pożar składowiska materiałów niebezpiecznych w Kędzierzynie-Koźlu. Czy dym zagraża mieszkańcom? [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Strażacy prowadzą intensywne działania w Kędzierzynie-Koźlu przy ulicy Chełmońskiego, gdzie doszło do pożaru składowiska materiałów niebezpiecznych. Niebo zakryły kłęby czarnego dymu.

Jarmark staroci w Wodzisławiu. Wystawcy z całej Polski [ZDJĘCIA] 

Tradycyjnie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na wodzisławskim rynku odbywa się jarmark staroci, który przyciąga pasjonatów z całego regionu. Na jarmarku nie brakowało wystawców z całej Polski.

78 lat bez mostu Grzegorzowice-Ciechowice. Czy w końcu zbudują nowy? 

- Czasami mi krew w żyłach staje - mówi wprost Gerard Fitzoń ze Sławikowa, kiedy spogląda na ruiny dawnego mostu. Wsie dzieli Odra, łączy jedynie prom, który dla miejscowych nierzadko jest przekleństwem. Chcieliby przeprawę, bo teraz, kiedy...

Gaz-System system wybuduje nowe gazociągi w Raciborzu i Rybniku. Żeby dostarczyć gaz do Elektrowni Rybnik 

Gaz będzie potrzebny do zasilenia nowego bloku energetycznego w Elektrowni Rybnik. Ten będzie zużywał rocznie około 1 mld m3 gazu.

Szykuje się wielkie sprzątanie Odry. Chcesz się przyłączyć z grupą znajomych? Można zdobyć dotację  

- Do akcji zgłosiło się ponad 20 tys. wolontariuszy i wolontariuszek, którzy będą sprzątać Odrę i wszystkie jej dopływy - poinformował Dominik Dobrowolski, wrocławski ekolog i koordynator akcji. Ciągle można przyłączyć się do tej inicjatywy. W jaki sposób?

Plantacja zlikwidowana. Kryminalni z Raciborza zatrzymali 4 osoby i przejęli kilogramy narkotyków [ZDJĘCIA]  

Raciborscy kryminalni zlikwidowali plantację konopi oraz zabezpieczyli ponad 5 kilogramów środków odurzających. Zatrzymano cztery osoby, które najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Grozi im do 20 lat więzienia.

ARiMR: Wsparcie na inwestycje leśne lub zadrzewieniowe – nabór startuje 1 czerwca 

Jak informuje Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, od 1 czerwca do 31 lipca 2024 roku będzie się można ubiegać o wsparcie na: zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zakładanie systemów rolno-leśnych i zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych.

KRUS zaprasza do udziału w XXI Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 

KRUS informuje, że rolnicy, którzy chcą wziąć udział w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, mogą zgłaszać swoje gospodarstwa do 25 kwietnia. 

Wypalanie traw grozi utratą dopłat wypłacanych przez ARiMR 

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa konsekwencją wypalania traw są  surowe sankcje karne oraz cofnięcie dopłat wypłacanych przez ARiMR.

ARiMR: Wsparcie na ochronę wód przed azotanami do 20 marca 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że można się ubiegać o środki na inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

Eko-Okna otrzymały 90 mln euro pożyczki. Na co przeznaczą pieniądze? 

Ogromne pieniądze z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju mają zostać zainwestowane w nowe hale oraz realizację celów klimatycznych.

Oficjalna wizyta na budowie trzeciej fabryki Eko-Okien 

Już wkrótce, bo na kwiecień tego roku, planowane jest otwarcie zakładu produkcyjnego w Kędzierzynie-Koźlu. Teren inwestycji odwiedzili przedstawiciele powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Znamy hasło tegorocznych Pływadeł. Ułożono je z dwóch propozycji 

Na konkurs na hasło XXV edycji Pływadeł, czyli spływu rzeką Odrą na wszystkim, co się da, wpłynęło aż 140 propozycji. - Wyobraźnia w narodzie jest na szczęście wielka i w sumie wybrano dwa hasła, z których mi kazano zrobić jedno - relacjonuje Bronisław Piróg, inicjator wydarzenia.

W kwietniu rusza nowa fabryka Eko-Okien. 500 miejsc pracy na już, a docelowo 1000. Ruszyła rekrutacja 

W fabryce Eko-Okien na Polu Południowym w Kędzierzynie-Koźlu ruszyła testowa linia produkcyjna, z której wyjechało pierwsze okno. Na dobę w zakładzie produkowanych będzie 1500 sztuk. Zakład jest ogromny, sama hale mają 120 tys. metrów kwadratowych, co obrazowo daje nam około 20 boisk do piłki nożnej.

150 traktorów na proteście w powiecie raciborskim. Jest perspektywa kolejnych manifestacji na większą skalę 

- Protest, który odbył się 24 stycznia zapisze się w historii naszego powiatu. Był to protest rolników o różnych orientacjach politycznych - pisze do redakcji Nowin Łukasz Mura, radny powiatowy z Owsiszcz, a zarazem lider protestu na Raciborszczyźnie. Manifestacja była częścią ogólnopolskiej akcji, która objęła ponad 170 lokalizacji...

Wsparcie na inwestycje związane z prowadzeniem działalności przetwórczej i handlowej. ARiMR podaje termin 

Jak informuje ARiMR, do 5 lutego 2024 r. można się ubiegać się o wsparcie na inwestycje związane z prowadzeniem działalności przetwórczej i handlowej.

Pływadła 2024. Trwa konkurs na hasło 

Trwają przygotowania do XXV edycji Pływadeł, czyli spływu rzeką Odrą na wszystkim, co się da. Już teraz można szykować oryginalną łódź i zgłosić propozycję hasła tegorocznej imprezy.

Najważniejsze wydarzenia w rolnictwie w 2023 roku  

Oprócz podsumowania wydarzeń i spraw o charakterze społecznym, politycznym, kulturalnym,  sportowym i kryminalnym przygotowaliśmy również zestawienie najważniejszych spraw, które związane były z rolnictwem w naszym regionie.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podsumowała rok. Wypłacono blisko 33 mld złotych 

Jak informuje ARiMR, niniejsza kwota została przekazana w postaci m.in. płatności bezpośrednich, dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 i pomocy krajowej.

Wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Do kiedy złożyć wniosek? 

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wniosek o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku rolnego należy w 2024 roku złożyć w terminie od 1 do 20 stycznia.

Odtwarzanie potencjału produkcji rolnej. Wnioski do 29 grudnia. Kto może ubiegać się o wsparcie? 

Do 29 grudnia 2023 r. rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk atmosferycznych lub ASF, mogą ubiegać się o środki finansowe.

Zobacz więcej