Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W powiecie raciborskim szykują się cztery Wielkanocne Procesje Konne [ZAPOWIEDZI]

Wielkanocne Procesje Konne na powrót, po pandemicznej przerwie, powracają w pełnej krasie. Odbędą się w Poniedziałek Wielkanocny, 18 kwietnia, w: Bieńkowicach, Pietrowicach Wielkich, Zawadzie Książęcej i Raciborzu-Sudole.

W powiecie raciborskim szykują się cztery Wielkanocne Procesje Konne [ZAPOWIEDZI]
Choć zwyczaj Wielkanocnych Procesji Konnych na Śląsku to już rzadkość, to nie na terenie powiatu raciborskiego, gdzie odbędą się aż cztery takie wydarzenia w Wielkanocny Poniedziałek (fot. Paweł Okulowski/ Nowiny.pl)

Wielkanocne Procesje Konne mają charakter dziękczynno-błagalny. Łączą kilkusetletnią religijną tradycję modlitwy o urodzaj i dobre plony z formą zabawy i prezentacją lokalnego folkloru.

Wielkanocna Procesja Konna w Bieńkowicach

Uczestnicy od 12.30 będą zbierać się przy ulicy Pomnikowej w Bieńkowicach (gm. Krzyżanowice), skąd o 13.00 wyruszą w trasę. Z modlitwą i śpiewem, objeżdżając konno pola, przystając przy polnych krzyżach, dotrą także do kaplicy św. Urbana, aby modlić się tam o urodzaj, pomyślność i ochronę przed klęskami żywiołowymi. O 15.00 zakończenie procesji i przygotowanie do wyścigów konnych przy ul. Odrzańskiej. Na 16.00 zaplanowano uroczyste nieszpory dla uczestników i zaproszonych gości.

Wielkanocna Procesja Konna w Pietrowicach Wielkich

Punktualnie o godzinie 13.00, w kościele pw. św. Wita, Modesta i Krescencji w Pietrowicach Wielkich, zabiją dzwony. To znak, że wyrusza procesja. Tradycyjnie uczestnicy będą kierować się do drewnianego kościółka pw. św. Krzyża, gdzie odbędzie się nabożeństwo. Później objadą pola, zmierzając w stronę centrum społeczno-kulturalnego – tam spotkanie zostanie zakończone.

Program:

  • 11.00 - 12.50 – zbiórka wszystkich uczestników procesji na terenie Centrum Społeczno-Kulturalnego w Pietrowicach Wielkich. - Cały teren jest ogrodzony i dozorowany. Przygotowane będą zadaszone miejsca z możliwością nakarmienia i napojenia koni. Na miejscu będzie przygotowany poczęstunek dla uczestników przed wyjściem - informuje gmina,
  • 13.00 – wyjście procesji spod kościoła w Pietrowicach Wielkich, uformowanie i przejście procesji konnej do kościółka pw. św. Krzyża,
  • 14.00 - 14.20 – nabożeństwo błagalne,
  • 14.30 - 15.00 – zakończenie modlitw i powrót do Pietrowic Wielkich z tradycyjnym konnym objazdem pól,
  • 15.00 - 15.30 – uroczysta parada koni ul. Tłustomostką w Pietrowicach Wielkich,
  • 15.30 - 15.45 – zakończenie procesji wraz z błogosławieństwem na placu Centrum Społeczno-Kulturalnym w Pietrowicach Wielkich.

Wielkanocna Procesja Konna w Zawadzie Książęcej

W Zawadzie Książęcej (gm. Nędza) zbiórkę również zaplanowano na godzinę 13.00, przy miejscowym kościele. Procesja tradycyjnie objedzie tzw. trójwieś – Zawadę Książęcą, Ciechowice i Łęg. Przy każdej przydrożnej kapliczce i krzyżu uczestnicy procesji zatrzymają się na modlitwę i śpiew. Zaplanowano też wyścigi konne. A na koniec dla uczestników i gości będzie czekać poczęstunek.

Wielkanocna Procesja Konna w Raciborzu-Sudole

Procesja wyruszy o godz. 13.00 spod kościoła parafialnego Matki Bożej Różańcowej przy ul. Czynu Społecznego. Tradycyjnie, podążając ze wschodu na zachód, obejdzie granice miasta, uda się w kierunku Wojnowic, następnie w kierunku Studziennej, podążając ul. Hulczyńską skieruje się w stronę Bieńkowic, gdzie być może spotka się z tamtejszą procesją. Następnie przy ul. Topolowej odbędzie się przejazd pokazowy jeźdźców oraz bryczek. Pątnicy będą się modlić, śpiewać oraz prosić o urodzaje na ten rok.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].