- Zwalczanie inwazyjnych gatunków obcych jest jednym z najistotniejszych, bieżących wyzwań ochrony przyrody i jest szczególnie ważne w kontekście zabezpieczenia takich terenów jak rezerwaty przyrody czy obszary Natura 2000 - przekonuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.
Mówi o tym Nowinom nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie Marcin Fischer. Uspokaja jednak, że są to śladowe liczby ptaków. - Sytuacja się klaruje - zaznacza.
Od 26 maja polder Buków i rezerwat przyrody Łężczok na powrót cieszą turystów, po tym jak miesiąc wcześniej wojewoda Jarosław Wieczorek zamknął tereny wskutek ptasiej grypy. I choć służby informują, że sytuacja się poprawiła, to padłe ptaki nadal są zbierane. Co zrobić, kiedy napotkamy na truchło?
- Bardzo ubolewamy nad tą sytuacją - mówi Nowinom Roman Suska, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie o Łężczoku, gdzie ptasia grypa sieje największe spustoszenie. Bo choć przypadki stwierdzono także na terenie polderu Buków w Roszkowie, to tam, jak przekazywał nam kilka dni temu Konrad Kuczera, zastępca Śląskiego Wojewódzkiego...
To najnowsze dane, które przekazał nam zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Są jednak też informacje krzepiące, bo jak usłyszeliśmy od lek. wet. Konrada Kuczery, sytuacja się klaruje.
Pytano o to w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach na konferencji prasowej poświęconej właśnie ptasiej grypie w powiecie raciborskim.
Jest decyzja Jarosława Wieczorka w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miasta Rybnik. Co zarządził wojewoda?
- Ze względu na potencjalne zagrożenie dla ludzi, prosimy o ostrożność i przestrzeganie zakazu dotykania padłych ptaków oraz unikanie miejsc, w których bytuje ptactwo, głównie wodne - apelują leśnicy z Rud.
Rezerwatem Przyrody Łężczok, położonym pomiędzy Raciborzem, Nędzą, Zawadą Książęcą i Babicami, zainteresował się program Dzień Dobry TVN, skąd przedstawiona została prognoza pogoda. Na miejscu dziennikarka stacji spotkała się z ornitologiem Tomaszem Sczansnym, który opowiedział o tajnikach fotografowania ptaków.
Nie tylko na drodze, ale również w rezerwacie ustawiane są znaki kierujące ruchem. Opatrzone znakami bariery stanęły w dwóch rezerwatach przyrody, na południu i północy regionu.
Flurona, bo tak określa się tę podwójną infekcję, pojawiła się w Izraelu i w Hiszpanii. O jej wykryciu informują też węgierskie i brazylijskie media.
Dziedzictwo przyrodnicze – to kolejny odcinek, jaki pokazano w ramach projektu Holka Polka w podróży. Działanie realizują Miejski Ośrodek Kultury w Krzanowicach i Sdružení obci Hlučinska.
Zakończył się remont platformy widokowej w Rezerwacie Łężczok (gm. Nędza) na stawie Salm Duży.
- To byłaby aneksja sąsiedniej gminy – tak prezydent Lenk ocenił pomysł radnego Mandrysza. Ten chciałby powiększenia Raciborza o fragment gminy Nędza, na terenie Łężczoka.
Blisko setka tancerzy w trzech grupach wiekowych. Barwne stroje, fantastyczne układy, wielki profesjonalizm. Zespół taneczny Łężczok działający przy Gminnym Centrum Kultury w Nędzy obchodzi piękny jubileusz 20-lecia istnienia. Z tej okazji zaprosił na wyjątkowy koncert.
Patrol z raciborskiej komendy zajmował się rankiem poszukiwaniem zaginionego byka, który zniknął z gospodarstwa w Babicach (gmina Nędza).
Nadleśnictwo Rudy Raciborskie chce utwardzić ścieżki w Rezerwacie Przyrody "Łężczok". Dzięki temu byłby dostępny dla spacerowiczów bez względu na pogodę i porę roku. To kontynuacja działań sprzed paru lat, kiedy zrealizowano kompleksowy remont tamtejszych stawów.