Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Zadbać o swoje zdrowie. Charytatywna akcja samorządowców z Polski i Czech 

Listopad to miesiąc, który od kilkunastu lat poświęcony jest solidaryzowaniu się z osobami zmagającymi się z męskimi nowotworami. To czas, kiedy organizowane są różnorodne akcje charytatywne oraz szerzona jest profilaktyka, polegająca na...

Ks. Cisło: Wolność zawdzięczamy przodkom. W Kuźni Raciborskiej odprawiono mszę w intencji Ojczyzny 

Samorządowcy, przedstawiciele 6. batalionu powietrzno-desantowego z Gliwic oraz Fundacji Na Rzecz Rehabilitacji Zawodowej Dla Służb Mundurowych i Ich Rodzin "Salut", poczty sztandarowe, a także reprezentacje organizacji pozarządowych i mieszkańcy...

Z piosenką i humorem. Seniorzy świętowali w Turzu [ZDJĘCIA] 

W czwartkowe popołudnie, 9 listopada w świetlicy wiejskiej w Turzu już po raz 29. odbyło się spotkanie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora, które w Polsce przypada 14 listopada. Z zaproszenia skorzystało około stu mieszkańców sołectwa,...

"Szkoła i las uczą nas". W Kuźni Raciborskiej otwarto miasteczko ruchu drogowego 

W piątkowy poranek, 13 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej w obecności uczniów, funkcjonariuszy policji, leśników oraz przedstawicieli szczebla rządowego i samorządowego,...

"Co składują na hałdzie po KWK 1 Maja? Straszny odór!" - skarżą się mieszkańcy. To odpady z oczyszczalni ścieków 

"Czasem śmierdzi tak, że nie można okien otworzyć". O uciążliwym zapachu dobiegającym z hałdy przy terenach byłej kopalni 1 Maja redakcję Nowin poinformowali okoliczni mieszkańcy. Zaniepokoiły ich ciężarówki zwożące na miejsce "maziowatą...

Ulica Witczaka przejezdna. Jest gdzie zaparkować 

Modernizacja ulicy Witczaka zakończyła się wcześniej, niż planowano. Droga jest przejezdna.  Koszt inwestycji to 8 382 301,76 zł brutto. Z Programu „Polski Ład” dofinansowanie wyniosło 5 mln zł.

Miasto będzie mieć koncepcję centrum kultury  

Siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury przy al. Piłsudskiego nie jest własnością miasta, a nieruchomością wynajmowaną. Na dodatek część obiektu pozostaje w stanie surowym i budowa nie jest ukończona. Pojawił się pomysł, aby Jastrzębie...

OWN z kawiarenką, ale bez przystani kajakowej  

Latem mieszkańcy mają doczekać się zmodernizowanej kawiarenki w Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego. Stara konstrukcja, rodem z lat 70. zostanie przebudowana. Czy, znajdujący się nieopodal staw, również może liczyć na odnowienie?

Gminy mogą zarabiać na sprzedaży węgla. 54 pytania i odpowiedzi nt. dystrybucji opału przez samorządy 

Parlament przyjął ustawę o preferencyjnym zakupie węgla, dzięki której gminy będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. W tym temacie...

Jesteś z Żor i chcesz kupić węgiel po dwa tysiące złotych? Zgłoś się do urzędu 

Osoby zainteresowane zakupem węgla są proszone o zgłoszenie do wtorku 25 października (godz. 15.30).

Wodzisław: Sławomir Kulpa odwołany z funkcji dyrektora... i powołany na nowych warunkach 

Z dniem 30 listopada prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca odwołał z funkcji dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomira Kulpę. Został powołany ponownie na stanowisko od 2 grudnia, na kontrakcie menadżerskim. 

61 lat temu oficjalnie otwarto pierwszą kopalnię węgla kamiennego w Jastrzębiu 

Jastrzębie-Zdrój jest miastem, które swoje powstanie zawdzięcza górnictwu. Odkrycie ogromnych złóż węgla koksowego sprawiło, że licząca sobie zaledwie kilka tysięcy mieszkańców wioska uzyskała prawa miejskie - stało się to 30 czerwca 1963 roku. Jednak zanim to nastąpiło, uruchomiono tu kopalnię.

Młodzieżowa Rada Gminy Krzyżanowice rozpoczęła nową kadencję. Kto stanął na jej czele? 

Celem rady jest m.in. kształtowanie poczucia odpowiedzialności obywatelskiej poprzez wdrożenie się do działań samorządowych i postulowanie do władz gminy w sprawach dotyczących młodzieży.

Rydułtowy pozyskały 5 mln zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Na pokopalnianym terenie zrobią strzelnicę sportową 

Ze sztolni ćwiczebnej terenie pokopalnianym Leon III w Rydułtowach, zrobią strzelnicę sportową. Miasto właśnie pozyskało na to zadanie 5 mln zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

P. Kowol: Trzeba było przejść przez ten czyściec, aby piąć się do góry w rankingach [WYWIAD] 

Z zastępcą burmistrza Pszowa Piotrem Kowolem rozmawiamy m.in. o biznesie na rynku, stanie zaawansowania inwestycji na terenie po kopalni, pozycji w rankingu „Wspólnoty” oraz zakończonej gehennie mieszkańców ul. Juranda.

Anna Szweda-Piguła od dziś pełni funkcję sekretarza wodzisławskiego magistratu 

1 grudnia stanowisko sekretarz miasta Wodzisławia Śląskiego objęła decyzją prezydenta Mieczysława Kiecy Anna Szweda-Piguła, dotychczasowa dyrektor Centrum Rozwoju Miasta, związana z samorządem od kilkunastu lat. Dotychczasowy sekretarz Zbigniew Gamza od 1 grudnia objął stanowisko sekretarza w Marklowicach. 

Wioski gminy Pietrowice Wielkie bez sklepów. Będzie handel obwoźny 

W powiecie raciborskim nie brakuje wiosek, w których nie ma sklepów spożywczych. To budzi frustrację, zwłaszcza starszego pokolenia. Brak dostępu do miejsc, gdzie można dokonać codziennych zakupów, wpływa negatywnie na komfort życia mieszkańców, ograniczając ich wybór i dostępność niezbędnych produktów. W gminie Pietrowice Wielkie...

Nowy prezes PWiK w Rybniku poszedł na ustępstwa. Pracownicy dostaną dodatki i nagrodę roczną 

W Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku zakończył się spór zbiorowy. Porozumienie z organizacjami reprezentującymi interesy pracowników w rybnickich wodociągach było jednym z priorytetów nowego prezesa, który stanowisko objął w połowie września.

Urzędnicy z Rudnika reagują na petycję Konfederacji. Budżet gminy uszczuplony o 10 tys. złotych 

- Może te zmiany nie są duże, może ktoś się z tego śmiać, ale ja uważam, że możemy wyjść naprzeciw - powiedział wójt Rudnika Piotr Rybka. Gmina w dzień sesji przedłożyła radnym zmiany w proponowanych stawkach podatkowych na przyszły rok. W efekcie budżet zostanie uszczuplony o około 10 tysięcy złotych.

Lenk i Czerner na konferencji. Opozycja woli porządek w mieście zamiast obniżki opłaty śmieciowej 

Przedstawiciele klubów radnych, które mają większość w Radzie Miasta Racibórz, przekazali mediom, dlaczego wstrzymali obniżkę podatku śmieciowego o 1,50 zł, którą proponował prezydent Polowy. Opozycja uważa, że włodarz zakpił z radnych, nie przedstawił im żadnych konkretów, w dodatku lekceważy problem wielkogabarytów z blokowisk.

Wiemy, kto pokieruje MOK-iem w Żorach. Halmer zastąpi Ratajczyka 

Mieszka w Czerwionce-Leszczynach. Interesuje się historią, kinem i sportem. W połowie stycznia Damian Halmer obejmie stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.

Farma fotowoltaiczna pod markowickim lasem wzbudza strach u sąsiadów 

Sąsiedztwo „setek paneli fotowoltaicznych” martwi markowiczan. Zwracają uwagę na bliskość rezerwatu przyrody z ptactwem i zwierzyną. Na spotkaniu z prezydentem Polowym, to jego wskazywano za winnego dopuszczenia do takiej inwestycji. Włodarz wskazał, że teren jest prywatny, a jemu przyszło tylko dopełnić urzędniczej formalności,...

Szef rady z Pietrowic Wielkich nie rozumie decyzji urzędników starostwa. Uważa, że droga powiatowa rozleci się w dwa tygodnie  

Oczekiwany remont drogi powiatowej z Lekartowa przez Cyprzanów do Pietrowic Wielkich budzi kontrowersje. Zdaniem przewodniczącego rady droga nie wytrzyma intensywnego ruchu samochodów ciężarowych przez cały okres remontu, szacując, że rozpadnie się już po dwóch tygodniach.

Radni Oblicz apelują o przerwanie prac na przejeździe w Studziennej. DK45 zablokowana przez ruch wahadłowy 

Choć niedawno na spotkaniu z prezydentem Polowym w Studziennej domagano się rzetelnej naprawy przejazdu i PKP właśnie przystępuje do prac, to wskutek korkującej się krajówki, Ryszard Frączek z Romanem Wałachem wystosowali pismo ws. wstrzymania tych prac.

Ile osób znajdzie pracę w przebudowanej słodowni? 

Według radnego Ryszarda Frączka z klubu PiS w nowym muzeum i centrum konferencyjnym z restauracją i komnatami może pracować 8-10 osób. Chciał usłyszeć potwierdzenie swoich kalkulacji od starosty na sesji, że właśnie o tyle etatów zwiększy się stan zatrudnienia w Zamku. - Czy są na to pieniądze? Ile? - dopytywał. Sam oszacował,...

Radny Cofała spytał o udział Miasta w projektowaniu remontu mostu na Piaskowej. ”Pieniądze wciąż nie wpłynęły, wydatku nie ma w budżecie Raciborza na 2024 rok” 

W starostwie do listopadowej sesji nie doczekano się deklarowanej publicznie przez prezydenta Polowego wpłaty 200 tys. zł. Temat poruszył Tomasz Cofała, który niedawno na spotkaniu dzielnicowym w SP18 konfrontował się z włodarzem miasta w sprawie przebudowy mostu. Od ubiegłego tygodnia wiadomo, że przebudowa mostu będzie kosztować ok. 30 mln zł.

Czy otworzą lodowisko w żorskim Parku Cegielnia? "Koszty jego prowadzenia są strasznie wysokie" 

- Nie chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, że cena biletów będzie tak wysoka, że młodzież z lodowiska nie będzie korzystać i stanie się ono tylko elementem wystroju Parku Cegielnia - mówi prezes żorskiej spółki Nowe Miasto. Czy w takim razie w tym roku mieszkańcy Żor  skorzystają w ogóle z zimowej ślizgawki?

Zobacz więcej