Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Diecezjalne podziękowanie za plony w Rudach. Ks. infułat Konrad Kołodziej pobłogosławił rolników i poświęcił korony dożynkowe 

W niedzielne południe, 17 września w Rudach odbyły się dożynki diecezjalno-parafialne. Centralną częścią uroczystości była Msza św. odprawiona w Bazylice Mniejszej. Eucharystię poprzedziło poświęcenie koron dożynkowych przez ks. infułata...

Siostra Dolores: Straty, które czynią nas wielkimi 

Siostra Dolores z klasztoru Annuntiata przedstawia

Nauka i wiara. Czy da się je połączyć? 

Z ks. Danielem Zającem z diecezji legnickiej, teologiem fundamentalnym, doktorantem w Instytucie Nauk Teologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, na temat relacji nauka – wiara koresponduje ks. Łukasz Libowski.

Dyspensa, obowiązkowe maseczki, mniej wiernych w kościołach - nowy dekret biskupa opolskiego 

Dekret biskupa opolskiego Andrzeja Czai jest odpowiedzią na nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa.

Kościół wobec zagrożenia koronawirusem. Sprawdziliśmy, jakie zalecenia obowiązują w diecezjach gliwickiej, katowickiej i opolskiej 

Kościół katolicki w Polsce wobec zagrożenia epidemicznego. Niektórzy hierarchowie odwołują msze i nabożeństwa, inni zobowiązują proboszczów do liczenia wiernych. Sprawdziliśmy, jak jest w naszym regionie.

Bazylika w Pszowie: Duchowni apelują o pozostanie w domach! 

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie zamieściła w mediach społecznościowych wytyczne dla parafian. Wynika z nich, że choć msze w niedzielę będą się odbywały, duchowni apelują do wiernych o pozostanie w domach. 

Koronawirus. Co z mszami świętymi w kościołach? 

W dniu dzisiejszym rząd poinformował o zamknięciu szkół, przedszkoli, żłobków, kin, teatrów. Wszystko ze względu na koronawirusa. Zaszło pytanie, co z mszami świętymi w kościołach?

Jak przyciągnąć młodych do Kościoła? 

Wywiad z ks. Joachimem Augustyniokiem, proboszczem parafii św. Jerzego w Sławikowie, dekanalnym duszpasterzem młodzieży, nagrodzonym za całokształt działalności Mieszkiem 2015. Rozmawia Marcin Wojnarowski.

Wyjątkowa msza w kościele w Kokoszycach już w sobotę 

W sobotę 30 września 2023r. o godz.16.00 w Parafia pw. Niepokalanego Serca Maryi w Kokoszycach odbędzie się uroczysta msza święta koncelebrowana, której przewodniczyć będzie grekokatolicki kapłan ukraiński.

Zmarł abp Stanisław Szymecki. Pochodził z Katowic, był kapelanem biskupa Adamskiego 

26 września 2023 r. po godz. 16 w Białymstoku, w wieku 99 lat zmarł arcybiskup senior Stanisław Szymecki, metropolita białostocki w latach 1993 – 2000. Arcybiskup pochodził z Katowic, jego działalność dotyczyła również archidiecezji katowickiej.

Pogrzeb biskupa Jana Wieczorka. "Zawsze był blisko ludzi" 

- Z gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki, najpierw w Opolu, a potem w Gliwicach - powiedział abp Adrian Galbas SAC, metropolita katowicki, na zakończenie Mszy św. pogrzebowej śp. bp. Jana Wieczorka w kościele katedralnym św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Ja takiego Kościoła właśnie chcę. Świadomego, poranionego, ale przemienionego przez Miłosierdzie Boga 

Pokorny, ale i zuchwały. Samolubny, ale i otwarty. Obłudny, ale i szukający Prawdy - takiego Kościoła doświadcza ks. Piotr Nowak, autor kolejnej części cyklu "Refleksji młodych księży o Kościele".

Diecezjalne podziękowanie za plony w Rudach. Ks. infułat Konrad Kołodziej pobłogosławił rolników i poświęcił korony dożynkowe  

W niedzielne południe, 17 września w Rudach odbyły się dożynki diecezjalno-parafialne. Centralną częścią uroczystości była Msza św. odprawiona w Bazylice Mniejszej. Eucharystię poprzedziło poświęcenie koron dożynkowych przez ks. infułata Konrada Kołodzieja.

Odpust w Zawadzie [ZDJĘCIA]  

W parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego odbyły się uroczystości odpustowe.

Mamy nowego, pięknego Anioła w Niebie... Monikę 

Siostra Dolores z klasztoru Annuntiata sięga po świadectwo Moniki Zippel - zmarłej niedawno raciborzanki, żony, matki.

Nauki św. Hildegardy promowane w Wodzisławiu Śląskim 

Już 17 września w Kościele przypada wspomnienie św. Hildegardy z Bingen, wyniesionej na ołtarze i ogłoszonej Doktorem Kościoła w 2012 roku przez papieża Benedykta XVI. W Wodzisławiu Śląskim działa Centrum św. Hildegardy „Ku Zdrowiu”, które tak jak Święta, zajmuje się całym przekrojem zagadnień służących harmonii ciała i ducha.

Uroczystości pogrzebowe biskupa Jana Wieczorka potrwają dwa dni 

- Uroczystości pogrzebowe śp. Biskupa Jana Wieczorka odbędą się w dniach 22-23 września 2023 roku - poinformował Andrzej Iwanecki, Biskup Pomocniczy Gliwicki. Duchowny pożegnany zostanie w kościele katedralnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, później w katedralnej krypcie odbędzie się pochówek.

Uroczystości fatimskie w Rogowie [ZDJĘCIA]  

Tradycyjnie w parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyły się uroczystości związane z objawieniami fatimskimi. 

Zabytkowe kapliczki z Bukowa i Lubomi będą odrestaurowane. To historyczne obiekty ważne nie tylko dla społeczności lokalnej. 

Gmina Lubomia pozyskała pieniądze na konserwację i renowacje barokowej kaplicy pw. św. Jana Nepomucena w Lubomi oraz konserwację i renowację kaplicy różańcowej pw. MB Bolesnej w Bukowie. Pieniądze zostały pozyskane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Drewniane kaplice w Bukowie i Lubomi mają wartość nie tylko dla gminy, ale całego...

Nie żyje bp Jan Wieczorek. Był pierwszym biskupem gliwickim 

- W środę 13 września w godzinach wieczornych do Pana odszedł pierwszy Biskup Gliwicki – Jan Wieczorek - podała Diecezja Gliwicka, w skład której wchodzą dwie gminy Raciborszczyzny: Nędza i Kuźnia Raciborska. Duchowny miał 88 lat.

Odpust w Pszowie. Zakończenie obchodów jubileuszu 300-lecia obecności cudownego obrazu [ZDJĘCIA]  

Trzy dni trwały obchody kończące jubileusz 300 - lecia obecności obrazu Matki Boskiej Uśmiechniętej w Pszowie. Ostatnim dniem świętowania jest odpust parafialny. 

Biskup na czele procesji z Kokoszyc do Pszowa. Jubileusz 300-lecia obecności cudownego obrazu [ZDJĘCIA]  

Trzy dni trwają obchody związane z zakończeniem jubileuszu 300-lecia obecności cudownego obrazu Matki Boskej Uśmiechniętej w Pszowie. Uroczystości kończy odpust, który będzie miał miejsce w niedzielę, 10 września. Dziś sprzed kaplicy w Kokoszycach wyruszyła procesja do Pszowa upamiętniająca historyczne wydarzenia.

Jubileusz 300-lecia obecności Matki Bożej w Pszowie. Odpust w niedzielę [ZAPOWIEDŹ] 

W piątek rozpoczną się uroczystości kończące jubileusz związany z obecnością cudownego obrazu Matki Bożej Uśmiechniętej w pszowskiej bazylice. W niedzielę parafia będzie przeżywać tzw. "wielki odpust". Specjalny list z zaproszeniem wystosował arcybiskup metropolita katowicki Adrian Galbas. Homilię wygłosi arcybiskup Józef Kupny,...

Festiwal Spotkałem Pana w Raciborzu 2023. Zobaczcie, co działo się w "Sercu" [ZDJĘCIA]  

W miniony weekend, w dniach 2–3 września 2023 r. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu odbył się 32. Festiwal Spotkałem Pana. Ku radości organizatorów, dopisało liczne grono odbiorców, biorących udział w wydarzeniu.

Metropolita katowicki prosi śląskich księży, by z ambony agitowali tylko za Chrystusem 

Arcybiskup Adrian Galbas zwrócił się do księży, by do nikogo nie puszczali oka, a wiernych zachęcali do uczestnictwa, lecz nie zastępowali ich w wyborach.

Zobacz więcej