Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Potwór nie kobieta [HISTORIA] 

Gehenna dziewczynki gnębionej przez macochę, śmierć kłusownika z Borucina oraz wino, które kosztuje fortunę – między innymi o tym pisano w Nowinach latem 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

Inwestycja w ekologię za prawie 20 mln złotych. Ponad 1500 instalacji OZE zamontowano w czterech gminach 

- To pierwsza tego typu zakończona inwestycja w województwie śląskim - mówi wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój o projekcie „Łączy nas energia. Montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych”. W ramach zadania w czterech gminach: w Kornowacu,...

Czy Bóg opuścił księdza Strzybnego? Mija sto lat od śmierci kapłana zamordowanego przez niemiecką bojówkę 

Ksiądz Strzybny odniósł kilka ran postrzałowych, szyję miał przebitą nożem, a głowę rozbitą tępym narzędziem. Sprawcy mordu nie zostali wykryci, a popełniona przez nich zbrodnia pozostaje bez kary.

Na Śląsku przybyło milionerów 

Już ponad 3800 milionerów mieszka w województwie śląskim. W zeznaniach podatkowych za 2020 rok dochód powyżej 1 miliona zł wykazało 380 podatników więcej niż za rok 2019.

Kolejni zakażeni koronawirusem 

Kolejni mieszkańcy naszego województwa zostali zakażeni Covid-19, wśród nich trzech mieszkańców powiatu rybnickiego, w tym dziecko.

Śląsk: Ponad 2,4 tys. policjantów na ulicach miast i gmin 

Wojewoda Jarosław Wieczorek odbył dziś (11.04) rano wideokonferencję z szefami wojewódzkich jednostek policji, straży pożarnej, inspekcji drogowej oraz straży granicznej.

Prawie trzydzieści nowych zakażeń w województwie śląskim 

Śląski Urząd Wojewódzki poinformował o 27 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 

Na Śląsku powstaje Dolina Innowacji Medycznych 

Śląska Start-Up’owa Dolina Innowacji Medycznych – to najnowszy projekt koncentrujący się na medycynie, zdrowiu publicznym, telemedycynie i biotechnologii, sygnowany przez Województwo Śląskie, które rozpoczyna strategiczną współpracę...

Jechał na czołówkę z radiowozem. Powód? Spieszył się na zakupy [WIDEO] 

- Policyjna grupa „SPEED” działa na drogach województwa śląskiego od lipca tego roku. I niestety ciągle ma ręce „pełne roboty”. Tym razem policjanci z Gliwic wchodzący w skład specgrupy zatrzymali do kontroli 35-latka, który o mało...

Wiedźmin po śląsku, czyli kotlok dej Hekserowi 

Ekranizacja prozy Andrzeja Sapkowskiego w serialu "Wiedźmin" zdobywa coraz więcej fanów. Nie dziwi więc, że w internecie pojawia się sporo materiałów nawiązujących do Geralta z Rivii. Nie brakuje również tych po śląsku. ZOBACZ WIDEO!

Zmarła najstarsza Polka, miała 116 lat 

Tekla Juniewicz była najstarszą Polką i drugą najstarszą osobą na świecie. Mieszkała w Gliwicach.

Potwór nie kobieta [HISTORIA] 

Gehenna dziewczynki gnębionej przez macochę, śmierć kłusownika z Borucina oraz wino, które kosztuje fortunę – między innymi o tym pisano w Nowinach latem 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

Inwestycja w ekologię za prawie 20 mln złotych. Ponad 1500 instalacji OZE zamontowano w czterech gminach 

- To pierwsza tego typu zakończona inwestycja w województwie śląskim - mówi wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój o projekcie „Łączy nas energia. Montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych”. W ramach zadania w czterech gminach: w Kornowacu, Gorzycach, Lubomi i Piekarach Śląskich zamontowano 1522 instalacje OZE. Zadanie kosztowało...

Wprowadzono bezpłatne przejazdy koleją dla Ukraińców 

Od 26 lutego obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich. Wcześniej na takie rozwiązanie zdecydowała się spółka PKP Intercity. Z kolei na katowickim dworcu uruchomiono punkt informacyjno-doradczy.

"Sportowcy dla Niepodległej" – jest książka o bohaterach, którzy sto lat temu na Górnym Śląsku rozegrali zwycięski "mecz o Polskę" 

Wybitni działacze sportowi, lekkoatleci, piłkarze, przyszli reprezentanci Polski i olimpijczycy – wśród bohaterów Powstań Śląskich były znaczące postaci polskiego sportu. Ich losy przedstawia Fundacja Instytut Łukasiewicza w publikacji „Sportowcy dla Niepodległej”, wydanej z okazji trwającego Roku Powstań Śląskich. 

Ta choroba nie daje objawów, a może przyczynić się do rozwoju marskości i raka wątroby. Trwa kampania Śląsk wolny od HCV 

HCV to wirus, który prowadzi do zapalenia wątroby typu C. Podstępność choroby polega na braku objawów lub ich niespecyficznym charakterze, co w konsekwencji może przyczynić się do rozwoju marskości i raka wątroby. Pierwszym krokiem do eliminacji zakażeń HCV jest diagnostyka. W ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV” mieszkańcy regionu...

Golec uOrkiestra, Enej i Zakopower. Kto jeszcze wystąpi na Śląskim Jarmarku Bożonarodzeniowym w Raciborzu? 

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Powiat Raciborski oraz Zamek Piastowski w Raciborzu, przygotowują się do organizacji Śląskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Wydarzenie odbędzie się w dniach 11 - 18 grudnia.

Czy Bóg opuścił księdza Strzybnego? Mija sto lat od śmierci kapłana zamordowanego przez niemiecką bojówkę  

Ksiądz Strzybny odniósł kilka ran postrzałowych, szyję miał przebitą nożem, a głowę rozbitą tępym narzędziem. Sprawcy mordu nie zostali wykryci, a popełniona przez nich zbrodnia pozostaje bez kary.

W nieczynnych kopalniach powstaną wielkie magazyny energii 

W związku z transformacją energetyczną i procesem wygaszania kopalń województwo śląskie stoi przed wyzwaniem dotyczącym zagospodarowania pogórniczych terenów. Pojawił się pomysł, jak je zagospodarować.

Wariant delta koronawirusa wypiera alfa w naszym województwie 

Próbki pobrane w czerwcu i lipcu od mieszkańców woj. śląskiego zakażonych koronawirusem wskazały, że w tej populacji dominuje wariant delta – zwany też indyjskim – wykazali naukowcy zajmujący się sekwencjonowaniem tego patogenu w ramach projektu badawczego.

Koleje Śląskie chcą mieć prąd ze słońca 

Pociągi Kolei Śląskich będą zasilane energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. To efekt porozumienia, które przewoźnik zawarł ze spółką PKP Energetyka. List intencyjny w tej sprawie w obecności marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego i wicemarszałka Dariusza Starzyckiego, podpisali: prezes Kolei Śląskich Patryk...

Z województwa popłynęły środki na budowę dróg do terenów rolnych. Które samorządy otrzymały wsparcie? [ZDJĘCIA]  

Uroczyste wręczenie i podpisanie umów zorganizowano w Chałupkach, w tworzonym tam Centrum Górnej Odry. Przekazywali je Członek Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs oraz radny wojewódzki Jarosław Szczęsny. - Ponad 2,6 mln złotych trafi tutaj, dzisiaj do państwa z łącznej kwoty 9 mln złotych przeznaczonych na ten cel - wyliczała...

Na Śląsku przybyło milionerów 

Już ponad 3800 milionerów mieszka w województwie śląskim. W zeznaniach podatkowych za 2020 rok dochód powyżej 1 miliona zł wykazało 380 podatników więcej niż za rok 2019.

Gdzie w najbliższy weekend bez rejestracji można zaszczepić się przeciw koronawirusowi? 

Zbliżający się weekend to kolejna szansa na zaszczepienie się bez wcześniejszej rejestracji jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.

Wielka akcja policji. Zlikwidowano kilkadziesiąt nielegalnych salonów gier 

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wspólnie z funkcjonariuszami Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej rozbili dwie zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się nielegalnym hazardem na Śląsku. Służby zatrzymały 17 członków gangów i zlikwidowały...

Kolejny przypadek zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa na Śląsku 

Prowadzący projekt naukowy badacze z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu (woj. śląskie) odkryli kolejny przypadek zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa (Delta) u mieszkańca Katowic.

Śląska inspekcja testuje rewolucyjne rozwiązanie 

Czy to będzie oznaczać koniec „losowego” zatrzymywania pojazdów do kontroli? Zapewne jeszcze nie, ale używanie takiego sprzętu w przyszłości mocno skupi uwagę inspektorów na kierowcach, którzy dopuszczają się manipulacji lub nieprawidłowego używania tachografów i ograniczy czas poświęcony na sprawdzanie kierowców bez naruszeń.

Zobacz więcej