Edukacja
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Festiwal Perspektyw Online 2022 - relacja z drugiego dnia w CKZiU nr 2 Mechanik oraz Liceum Sztuk Plastycznych 

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu to szkoły, na których skupiliśmy się podczas drugiego dnia Festiwalu Perspektyw Online 2022. Festiwal to wydarzenie organizowane przez Wydawnictwo...

Festiwal Perspektyw Online 2022. Podpowiadamy ósmoklasistom, jak wybrać dobrą szkołę i kierunek kształcenia [RELACJA] 

19 października ósmoklasiści z powiatu raciborskiego i okolic dowiedzieli się czego i w jakich warunkach można nauczyć się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 oraz w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Wszystko za sprawą...

„Nauczyciel to zawód z misją” [Dzień Nauczyciela] 

Święto Komisji Edukacji Narodowej uroczyście obchodzono w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Uczniowie przygotowali program artystyczny, były kwiaty i życzenia, słowa podziękowania.

"Powstańcy" dostali prezent na 100-lecie szkoły. Tak będzie wyglądać nowa sala gimnastyczna przy I LO w Rybniku [ZDJĘCIA] 

Nowa sala gimnastyczna z pewnością zachęci uczniów do większej i częstszej aktywności fizycznej. Nowoczesna przestrzeń z niezbędną infrastrukturą w I LO w Rybniku wyczekiwana jest od lat. W końcu spełni się to wspólne marzenie szkolnej społeczności.

Studenci Architektury PWSZ projektują dla nadmorskiego Ośrodka w Pleśnej 

Dzięki współpracy z Miastem Racibórz oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz przychylności władz Uczelni kolejny rocznik studentów kierunku Architektura PWSZ w Raciborzu miał możliwość realizacji praktyk w formie wyjazdowej w nadmorskiej...

PWSZ pracuje z liderami nowoczesnych technologii 

PWSZ w Raciborzu jako nowoczesna i efektywna uczelnia nastawia się na praktyczne nauczanie swoich studentów. Dobitnym tego przykładem jest bliska współpraca z lokalnymi firmami, które na co dzień zajmują się zaawansowanymi technologiami przemysłowymi.

Praktyki skąpane w słońcu - czyli „Budowlanka – Gastronomik” na Wyspach Kanaryjskich i Cyprze 

Tegoroczny maj w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu to nie tylko matury i kwitnące kasztany. Grupa 39 uczniów technikum, którzy odbywali zagraniczne praktyki w 4* hotelu na Teneryfie i w różnych przedsiębiorstwach...

Nowy rok szkolny w Wodzisławiu Śl. Mamy najważniejsze informacje 

Już w najbliższy wtorek szkolne korytarze zapełnią się uczniami i zadzwonią pierwsze dzwonki. To znak, że rozpoczyna się nowy rok szkolny. Jak będzie on wyglądał w szkołach i przedszkolach na terenie Wodzisławia Śl.?

Weź udział w Konkursie Młodych Badaczy i wygraj super nagrody - zgłoszenia tylko do 8 stycznia! 

Dla wszystkich miłośników eksperymentowania, małych i dużych, którym spodobał się nasz cykl „Odkrywaj świat z dzieckiem” mamy coś specjalnego. ZAPRASZAMY WAS DO KONKURSU, w którym do wygrania są super Zestawy Młodego Chemika – z...

Pomysł na dziś: Wyprodukuj swój własny papier! 

Mamy dla Was kolejny prosty eksperyment w ramach projektu "Świat Młodych Badaczy" do samodzielnego zrobienia w domu.

Klasa o profilu turystycznym na lotnisku w Balicach  

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków - Balice odkrył swoje tajniki przed młodzieżą z Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Klasy o profilu turystycznym oraz eksploatacji portów i terminali wybrały się na wycieczkę przedmiotową.

Uczniowie "Mechanika" wygrali turniej dwójek siatkarskich w CKZiU nr 1 w Raciborzu [ZDJĘCIA]  

Po przerwie spowodowanej pandemią powrócił do Centrum turniej dwójek siatkarskich chłopców. Była to już 19 edycja. W tym roku do organizacji imprezy włączyło się Powiatowe Centrum Sportu. Patronat od lat sprawuje Starosta Raciborski.

Zwiedzili sztolnię PCKZiU z okazji Barbówki. Taka okazja zdarza się raz w roku [ZDJĘCIA]  

Sztolnia szkoleniowa Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, czyli popularnej "szkoły górniczej" to wyjątkowy obiekt w skali kraju. Jest jedną z największych sztolni szkoleniowych, a pracownicy szkoły mówią wprost - Jest ona najpiękniejszą i największą sztolnią w Polsce. 

24 uczniów rybnickiej "Budowlanki" miało praktyki zawodowe w Portugalii i Szwecji  

W Zespole Szkół Budowlanych w Rybniku zakończono realizację pierwszego projektu w ramach przyznanej szkole w 2021r. Akredytacji Erasmusa w sektorze „Kształcenie i szkolenie zawodowe”.

Szkoła w Skrbeńsku już z nową salą gimnastyczną. W weekend można ją zwiedzić 

Pełni energii uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skrbeńsku podczas zajęć z wychowania fizycznego mogą już w pełni korzystać z nowej sali. Zakończyła się już budowa obiektu.

Uczniowie i uczennice jak modelki - poszli w pokazie mody w Rydułtowach [ZDJĘCIA, WIDEO]  

W Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach odbyła się konferencja "„Rzemiosło – wartość intelektualna w ludzkich dłoniach”. Oprócz wystąpień prelegentów, na finał konferencji zaprezentowano pokaz mody w wykonaniu uczennic i uczniów szkoły. 

Osiągają więcej niż inni. Wójt Nędzy wręczyła stypendium dwóm uczennicom  

- Są uczniowie, którzy dają z siebie więcej niż musieli - powiedziała wójt Anna Iskała przy wręczeniu stypendiów dla najlepszych uczniów. W tym roku nagroda trafiła do dwóch uczennic: Mai Hawełek i Wiktorii Wyczyszczok.

Grudzień za pasem, a system w rybnickich przedszkolach wciąż nie działa. Miasto rozważa zerwanie umowy 

Zmiana dostawcy systemu do rozliczania czasu i kosztów pobytu dzieci w przedszkolach okazała się strzałem w stopę. Wykonawca usługi musi liczyć się z naliczeniem kar umownych. W grę wchodzi również zerwanie umowy.

Kuchnia włoska w „Korfantym”. Warsztaty gastronomiczne  

Kuchnia włoska cieszy się dużą popularnością w naszym kraju. Nic dziwnego zatem, że każdy szanujący się kucharz chciałby po mistrzowsku przygotować potrawy z Italii. Młodzi adepci szkoły gastronomicznej z „Korfantego” wzięli udział w warsztatach kulinarnych, wykonując znane przysmaki włoskie.

Każdy mógł przez chwilę poczuć się jak prawdziwy adwokat...  

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka 24 listopada uczniów i przedszkolaków Słonecznej Krainy w Raciborzu odwiedziła adwokat Żaneta Wawryk-Bizoń. Dzieci nie tylko zapoznały się ze swoimi prawami, ale także mogły przymierzyć togę czy też przekonać się na własne oczy, jak wygląda sala sądowa.

Słodycze Cypru. Młodzi gastronomicy z Raciborza pokazali uczniom z SP 18 jak przygotować baklawę i lokmę [ZDJĘCIA]  

Jak wynika z badań 96% Polaków kupuje słodycze. Prawie połowa z nas sięga po nie bez specjalnej okazji, tylko dlatego, że je lubi. Kobiety najczęściej by poprawić humor, a mężczyźni – żeby dodać sobie energii. Cukiernicy i technicy żywienia i usług gastronomicznych razem z grupą uczniów z klasy 2a Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu...

Uczniowie raciborskiego Gastronomika zabrali siódmoklasistów z SP 13 w kulinarną podróż na Cypr [ZDJĘCIA]  

Świeże aromatyczne warzywa, mięso, sos, mnóstwo radości i entuzjazm. Co może powstać z takiego połączenia? Najlepsza moussaka pod słońcem! Przekonali się o tym uczniowie 7 klasy ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu podczas nietypowych zajęć zorganizowanych 24 listopada w CKZiU nr 1 w Raciborzu.

W Żorach powstała pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie mini farma wertykalna 

W funkcjonującej w Szkole Podstawowej nr 16 w Żorach mini farmie wertykalnej hodowane są pełne witamin mikroliście, uznawane za jeden z tzw. superfoods.

W Mszanie mają pierwszą Zieloną Pracownię  

Szkoła wzbogaciła się o nowe pomoce dydaktyczne oraz sprzęt multimedialny, a sama pracownia została odmalowana i zakupiono do niej nowe meble.

Jest nowy plac zabaw. Pomogła Fundacja JSW  

Publiczne Przedszkole Nr 20, znajdujące się na osiedlu „6”, ma nowy plac zabaw.  Mógł on powstać dzięki pieniądzom z Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Miasta Jastrzębie-Zdrój i Rady Rodziców PP nr 20.

Pokaz mody „po niemiecku”. Jak nauka może być zabawą? 

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego pokazali, jak nauka może być zabawą. Okazuje się, że uczenie się niemieckiego wcale nie musi być nudne, a nawet więcej - jest źródłem pozytywnych emocji. 

Czarne chmury nad MOW-em w Rudach. Trzeba znaleźć rozwiązanie na czas, by nie doszło do likwidacji ośrodka  

- Nie jesteśmy cudotwórcami - mówił starosta Grzegorz Swoboda na komisji edukacji. Zwołano ją w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rudach, gdzie dyskutowano o sytuacji jednostki. Problemem jest niedoszacowana subwencja oraz liczba wychowanków, którzy zamiast do publicznych trafiają do prywatnych ośrodków. - Trzeba znaleźć złoty...

Zobacz więcej