Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Nigdy nie jest za późno, aby studiować: Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu czeka na Ciebie! 

Choć młodość kojarzy się z latami studiowania i rozwijania swojego potencjału, wiele osób decyduje się na podjęcie kształcenia na poziomie akademickim w późniejszym wieku. Czy to po to, by zdobyć nowe kompetencje, rozwijać horyzonty czy...

Podróż po krainie książek - okładkowy asamblaż w I LO  

Okładka jest tym, z czym czytelnik spotyka się, biorąc do ręki dzieło literackie. Okazuje się, że może być ona potraktowana jako kreacja artystyczna. Dowiedli tego uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jastrzębiu-Zdroju.

Uczniowie „Korfantego” na stażu w Lizbonie  

Do stolicy Portugalii - Lizbony udała się druga grupa uczniów Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Młodzież ucząca się w technikum, bierze udział w stażach zawodowych.

Czy dobro powraca? W Kuźni Raciborskiej odbyła się XVI Debata Oksfordzka [ZDJĘCIA] 

W poniedziałek, 21 marca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbyła się XVI Debata Oksfordzka, której organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka. To już tradycja tej placówki,...

Nie ma mody na naukę "brudnych" zawodów, ale tam są pieniądze 

O wpływie uchodźców na raciborskim rynek pracy, milionach złotych przeznaczonych na aktywizację bezrobotnych oraz tzw. zawodach deficytowych i nadwyżkowych rozmawiamy z Mirosławem Ruszkiewiczem - dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu.

Festiwal Perspektyw Online 2022 - relacja z drugiego dnia w CKZiU nr 2 Mechanik oraz Liceum Sztuk Plastycznych 

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu to szkoły, na których skupiliśmy się podczas drugiego dnia Festiwalu Perspektyw Online 2022. Festiwal to wydarzenie organizowane przez Wydawnictwo...

Festiwal Perspektyw Online 2022. Podpowiadamy ósmoklasistom, jak wybrać dobrą szkołę i kierunek kształcenia [RELACJA] 

19 października ósmoklasiści z powiatu raciborskiego i okolic dowiedzieli się czego i w jakich warunkach można nauczyć się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 oraz w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Wszystko za sprawą...

"Powstańcy" dostali prezent na 100-lecie szkoły. Tak będzie wyglądać nowa sala gimnastyczna przy I LO w Rybniku [ZDJĘCIA] 

Nowa sala gimnastyczna z pewnością zachęci uczniów do większej i częstszej aktywności fizycznej. Nowoczesna przestrzeń z niezbędną infrastrukturą w I LO w Rybniku wyczekiwana jest od lat. W końcu spełni się to wspólne marzenie szkolnej społeczności.

Studenci Architektury PWSZ projektują dla nadmorskiego Ośrodka w Pleśnej 

Dzięki współpracy z Miastem Racibórz oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz przychylności władz Uczelni kolejny rocznik studentów kierunku Architektura PWSZ w Raciborzu miał możliwość realizacji praktyk w formie wyjazdowej w nadmorskiej...

PWSZ pracuje z liderami nowoczesnych technologii 

PWSZ w Raciborzu jako nowoczesna i efektywna uczelnia nastawia się na praktyczne nauczanie swoich studentów. Dobitnym tego przykładem jest bliska współpraca z lokalnymi firmami, które na co dzień zajmują się zaawansowanymi technologiami przemysłowymi.

Wodzisław: II Wyzwolenie Czeladnicze - młodzi kończą naukę i mogą rozwinąć skrzydła [ZDJĘCIA]  

W Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość II Wyzwolenia Czeladniczego, zorganizowana przez Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim. Wzięli w niej udział absolwenci szkół branżowych, którzy szkolili się w różnych zawodach rzemieślniczych. 

Uczniowie w Szkole Podstawowej nr 4 w Jastrzębiu Zdroju relaksują się w nowym ogrodzie [ZDJĘCIA]  

Imponujący ogród edukacyjny, to powód satysfakcji, zadowolenia i radości. To dowód, że marzenia się spełniają, że można liczyć na pomoc Fundacji JSW, która w 90% dofinansowała to przedsięwzięcie. Należy też podkreślić, że w ramach wyposażenia zakupiono leżaki oraz rośliny. Nawiązując do krajobrazu naszego regionu, do hałd...

Szkoła w Rudniku będzie organizowała zajęcia w ogródku dydaktycznym   

Współczesne technologie powodują, że dzieci i młodzież zamykają się w domach, wykazując coraz mniejsze zainteresowanie środowiskiem, w którym żyją. Prowadzi to do mniejszej aktywności uczniów i zobojętnienia na problemy ekologiczne ziemi. Stąd realizacja działania edukacyjno-ekologicznego w obszarze tematycznym „zrównoważony...

Jastrzębska szkoła otrzymała imię Zesłańców Sybiru  

Imię Zesłańców Sybiru otrzymała Szkoła Branżowa II Stopnia w Jastrzębiu-Zdroju, wchodząca w skład Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Uroczystości z tym związane odbyły się we wrześniu, kiedy wspominany jest atak Związku Sowieckiego na Polskę - 17.09.1939 roku.

Rogi obfitości trafiły do pierwszoklasistów Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim 

19 września, w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim odbyła się uroczystość złożenia ślubowania przez pierwszoklasistów. Już małą tradycją stało się, że uczniowie najmłodszych klas szkoły otrzymują od władz powiatu symboliczne tyty, czyli wypełnione słodyczami rogi obfitości.

Nauczyciele z Rudnika pojechali do Chorwacji. Co tam robili?  

Podczas kursu nauczyciele poznali rozwiązania, które umożliwiają pracę z dziećmi na świeżym powietrzu, poza klasą. - Stosowanie tych narzędzi przyczyni się do uatrakcyjnienia procesu nauczania i uczenia się - wyjaśnia Weronika Żymełka, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudniku.

Nauczyciele z Żor uczyli się o fotowoltaice i pompach ciepła 

15 nauczycieli z żorskich szkół wzięło udział w warsztatach pn. „Człowiek - Energia – Środowisko”, zorganizowanych w siedzibie firmy JBG-2.

Końcowe wyniki matur w szkołach prowadzonych przez Powiat Raciborski powyżej średniej wojewódzkiej i krajowej 

Podajemy wynik egzaminu maturalnego w szkołach prowadzonych przez Powiat Raciborski skorygowane o wyniki sesji poprawkowej. W jednej ze szkół zdawalność wyniosła 100%.

Burmistrz, ksiądz, leśniczy, strażacy, byli i obecni radni z naszego regionu odebrali odznaczenia nadane przez Prezydenta Andrzeja Dudę  

Szesnatu mieszkańców naszego regionu zostało odznaczonych krzyżami za zasługi, jedna osoba otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Sprawa Szkoły Podstawowej w Samborowicach trafi przed sąd w Warszawie 

Urząd Gminy w Pietrowicach Wielkich nadal chce likwidacji Szkoły Podstawowej w Samborowicach. Samorząd złoży skargę do sądu w Warszawie - dowiedział się portal Nowiny.pl.

Studiuj w Żorach – Tu zaczyna się przyszłość! 

Przyszłość zaczyna się dziś w najstarszej niepublicznej uczelni na Śląsku, czyli Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego. Trwa rekrutacja na studia w roku akademickim 2023/2024. To już ostatnia szansa aby studiować w Żorach.

Tekst sponsorowany

Spływ kajakowy sposobem na upały [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Ostatnio padają rekordy temperatur, które nieco zaskakują we wrześniu. Dobrym sposobem na ochłodę jest spływ kajakowy rzeką Szotkówką.  Przy okazji można poznać mniej znane okolice miasta Jastrzębie-Zdrój. Uczniowie „Korfantego” właśnie na kajakach spędzili upalny wtorek.

Wiceminister edukacji nieugięty. Szkoła w Samborowicach nie została zlikwidowana 

Wiceminister edukacji i nauki podtrzymał swoją decyzję, a tym samym decyzję śląskiej kurator w sprawie Szkoły Podstawowej w Samborowicach. Zdaniem Dariusza Piontkowskiego likwidacja placówki przyczyni się do pogorszenia warunków nauki, wychowania i opieki uczniów. Szkoła tym samym rozpoczęła nowy rok szkolny.

Racibórz. Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w szkole dla niesłyszących [ZDJĘCIA]  

Fotoreporter Nowin Robert Struzik uczestniczył w uroczystości zorganizowanej 4 września w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu.

„Korfanty” ma nowoczesną pracownię informatyczno-językową 

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego uczą się języków obcych w nowoczesnej pracowni. Do jej powstania przyczyniła się Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która w 90% sfinansowała przedsięwzięcie.

Wodzisław: Gala konkursu "List do taty" 2023. Uczestnicy napisali wzruszające listy [ZDJĘCIA]  

W Gościńcu Wodzisławskim odbyła się gala senackiego konkursu "List do taty" 2023, którego lokalną edycję koordynowała senator Ewa Gawęda. W konkursie wzięli udział uczestnicy ze szkół powiatu wodzisławskiego i raciborskiego. 

"Koduj z Gigantami w KrAInie przyszłości”. W Raciborzu wystartowała edycja bezpłatnych warsztatów! [ZAPISY]  

Już po raz trzynasty, a trzeci w Raciborzu wystartowała edycja bezpłatnych warsztatów „Koduj z Gigantami- w KrAInie przyszłości” .Głównym celem wydarzenia jest propagowanie nauki programowania wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie nowych rozwiązań techn.in. stworzenie własnej gry komputerowej i aplikacji mobilnej, a także zapoznanie...

Tekst sponsorowany

Zobacz więcej