Edukacja
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Studenci Architektury PWSZ projektują dla nadmorskiego Ośrodka w Pleśnej 

Dzięki współpracy z Miastem Racibórz oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz przychylności władz Uczelni kolejny rocznik studentów kierunku Architektura PWSZ w Raciborzu miał możliwość realizacji praktyk w formie wyjazdowej w nadmorskiej...

PWSZ pracuje z liderami nowoczesnych technologii 

PWSZ w Raciborzu jako nowoczesna i efektywna uczelnia nastawia się na praktyczne nauczanie swoich studentów. Dobitnym tego przykładem jest bliska współpraca z lokalnymi firmami, które na co dzień zajmują się zaawansowanymi technologiami przemysłowymi.

Praktyki skąpane w słońcu - czyli „Budowlanka – Gastronomik” na Wyspach Kanaryjskich i Cyprze 

Tegoroczny maj w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu to nie tylko matury i kwitnące kasztany. Grupa 39 uczniów technikum, którzy odbywali zagraniczne praktyki w 4* hotelu na Teneryfie i w różnych przedsiębiorstwach...

Nowy rok szkolny w Wodzisławiu Śl. Mamy najważniejsze informacje 

Już w najbliższy wtorek szkolne korytarze zapełnią się uczniami i zadzwonią pierwsze dzwonki. To znak, że rozpoczyna się nowy rok szkolny. Jak będzie on wyglądał w szkołach i przedszkolach na terenie Wodzisławia Śl.?

Weź udział w Konkursie Młodych Badaczy i wygraj super nagrody - zgłoszenia tylko do 8 stycznia! 

Dla wszystkich miłośników eksperymentowania, małych i dużych, którym spodobał się nasz cykl „Odkrywaj świat z dzieckiem” mamy coś specjalnego. ZAPRASZAMY WAS DO KONKURSU, w którym do wygrania są super Zestawy Młodego Chemika – z...

Pomysł na dziś: Wyprodukuj swój własny papier! 

Mamy dla Was kolejny prosty eksperyment w ramach projektu "Świat Młodych Badaczy" do samodzielnego zrobienia w domu.

Pomysł na dziś: Zbadaj swoją skórę 

W ramach projektu "Świat Młodych Badaczy" publikujemy kolejne proste eksperymenty do zrobienia samemu w domu!

Odkrywaj świat z dzieckiem – startujemy z cyklem eksperymentów ze Świata Młodych Badaczy! 

Projekt „Świat Młodych Badaczy” zawitał w tym roku do Raciborza! Jego cel jest jeden: zachęcić dzieci do odkrywania otaczającego świata i poprzez dobrą zabawę pokazywać prawa, które nim rządzą. Dzieci z radością wcielają się w...

Pomysł na dziś: Sprawdź jakie właściwości ma skrobia 

Zobacz jak wspólnie zrobić trzy proste eksperymenty i świetnie się przy tym bawić!

Nauka jest fajna! Uczniowie z Raciborza biorą udział w niezwykłych zajęciach [ZDJĘCIA] 

Fartuchy, okulary ochronne, papierki lakmusowe, probówki i ciekawe eksperymenty - tak w wielkim skrócie można opisać zajęcia, w których wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu. Wkrótce równie interesujące doświadczenia...

Czy dzieciom z Rybnika grozi zdalne nauczanie z powodu zimna w szkołach? 

Czy wy również spotykacie się z opiniami, że "jesienią na bank wprowadzą zdalne nauczanie, żeby szkoły nie musiały ogrzewać klas"? Sprawdzamy, ile jest prawdy w tych pogłoskach. Z tego artykułu dowiecie się, w jaki sposób są ogrzewane rybnickie żłobki, przedszkola i szkoły, czy miasto gromadzi zapasy opału przed nadchodzącym sezonem...

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach zyska nowe otoczenie. Nakładem blisko pół miliona złotych 

- Samorząd Powiatu Wodzisławskiego od lat inwestuje w swoje szkoły - słyszymy w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. Pod koniec lipca podpisano tam umowę na budowę parkingu przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach.

Zamiast szkoły i dwóch przedszkoli jeden zespół. Zmiany w gminie Rudnik 

Wraz z wrześniem w gminie Rudnik będzie funkcjonowała nowa placówka. To Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grzegorzowicach. Kto stanie na czele?

Szkoły dwujęzyczne lekiem na cięcia w nauce języka niemieckiego? Nie od nadchodzącego roku szkolnego 

Wprowadzenie nauczania dwujęzycznego od nowego roku szkolnego jest niemożliwe – mówi o tym burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla, który wcześniej informował, że w gminie rozpoznają taką możliwość. Tak samorząd chciał sobie poradzić z odgórnymi zmianami.

PWSZ w Raciborzu uruchamia nabór na studia 2. stopnia na kierunku pielęgniarstwo 

Po pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz akredytacji Ministerstwa Zdrowia PWSZ w Raciborzu otrzymała zgodę Ministerstwa Edukacji i Nauki na studia 2. stopnia na kierunku pielęgniarstwo.

Rozmawiali o przedsiębiorczości. To drugi wykład Górnośląsko-Zagłębiowski Uniwersytetu Ludowego w Wodzisławiu Śląskim 

We wtorek 2 sierpnia w Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim odbył się drugi wykład Śląsko-Dąbrowskiego Uniwersytetu Ludowego. Tym razem słuchacze mogli poznać podstawy przedsiębiorczości. 

Przedszkole w Chwałowicach przejdzie termomodernizację. Umowę już podpisano 

Docieplenie ścian, wymiana parapetów oraz częściowa wymiana okien, naprawa kominów - to tylko część prac, które zaplanowano w ramach termomodernizacji Przedszkola nr 14 w Rybniku.

W Markowicach ma powstać nowe przedszkole dla 125 dzieci 

Po budowie miejskiego żłobka na Ostrogu oddanego w tym roku do użytku kolejną planowaną do realizacji inwestycją oświatową jest przedszkole w dzielnicy Raciborza.

Gdzie będą się uczyć absolwenci podstawówek w nowym roku szkolnym? 

19 lipca odbyła się symulacja i przydział kandydatów do szkół prowadzonych przez powiat raciborski. Zakwalifikowano ogółem do powiatu raciborskiego 1201 uczniów. Wolnych miejsc w dniu symulacji było 38.

Tak będzie wyglądać nowa sala gimnastyczna I LO w Rybniku [WIZUALIZACJE]  

Zakładano, że sala będzie kosztować niespełna 7,5 mln zł, jednak oferty złożone w przetargu były o wiele droższe. Konieczne było zwiększenie budżetu inwestycji o 800 tys. zł.

Jutro kolejny wykład w ramach "Górnośląsko-Zagłębiowskiego Uniwersytetu Ludowego"  

Już 2 sierpnia odbędzie się kolejny wykład w ramach "Górnośląsko-Zagłębiowskiego Uniwersytetu Ludowego".

Czy OPP może wrócić do Zawady? Na razie nie, ale będzie Dziupla 

Podczas czerwcowej sesji rady miejskiej radny Jakub Elsner wystosował do prezydenta pytanie na piśmie w temacie możliwości powrotu zajęć Ogniska Pracy Pozaszkolnej do dzielnic miasta, jak było to przed laty.

Za nami już drugie spotkanie w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiego Uniwersytetu Ludowego 

W czwartek 27 lipca mieszkańcy Raciborza mogli uczestniczyć w wykładzie "Bezpieczny w sieci - czyli jak nie dać się oszukać". Podczas zajęć uczestnicy poszerzali kompetencje cyfrowe oraz dowiadywali się w jaki sposób mogą się uchronić przed oszustami w sieci.

Jesienią w Rybniku ruszą studia dla... menedżerów kopalń 

Oferta studiów podyplomowych na kierunku "menedżer produkcji" będzie skierowana do kadry zarządzającej - dozoru wyższego i kierownictwa kopalń.

Wystartował Uniwersytet Ludowy. Pierwszy wykład odbył się w środę  

W środę 20 lipca rozpoczęto cykl spotkań w Raciborzu w ramach Górnośląsko- Zagłębiowskiego Uniwersytetu Ludowego. Warsztat pt. Kształcenie podstaw patriotycznych i wrażliwości kulturalnej prowadził dr Michał Spurgiasz - Instytut Korfantego. 

Mateusz Tomiczek z Rybnika wziął udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej. Poszło mu świetnie! 

Uczeń II LO w Rybniku wszedł w skład czteroosobowej druży z Polski, która zajęła 5. miejsce na świecie. Indywidualnie Mateusz Tomiczek uplasował się na 20. miejscu światowej czołówki.

Po dwóch latach do rybnickich podstawówek wracają lekcje pływania 

Prezydent Piotr Kuczera podjął decyzję o powrocie nauki pływania w rybnickich szkołach podstawowych. 

Zobacz więcej