Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Do Zawady Książęcej powróciła Wielkanocna Procesja Konna. W korowodzie pojechały nawet… traktory [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dzisiaj (tj. 18 kwietnia) w Zawadzie Książęcej (gm. Nędza) odbyła się procesja konna. Uczestniczyli w niej nie tylko miejscowi, ale również mieszkańcy z inny wsi oraz miast. W procesji brali udział jeźdźcy konni, bryczki oraz przyozdobione traktory.

Do Zawady Książęcej powróciła Wielkanocna Procesja Konna. W korowodzie pojechały nawet… traktory [ZDJĘCIA, WIDEO]
Procesję prowadził Paweł Joszko, który trzymał krzyż. Jechał na klaczy o imieniu Basia

Procesja wcześniej była organizowana co roku, z dwuletnią przerwą z powodu pandemii. Głównym organizatorem jest Piotr Badura. W tym przedsięwzięciu pomocy udzieliła mu gmina Nędza.

Pątnicy objechali tzw. trójwieś – Zawadę Książęca, Ciechowice i Łęg. W trakcie przejazdu przy każdej przyozdobionej kapliczce i krzyżu zatrzymywali się na modlitwę i śpiew. Na koniec na uczestników i gości czekał poczęstunek.

Współorganizatorami procesji byli: Piotr Badura i Gizela Nowak

Gminę reprezentował Gerard Przybyła, przewodniczący Rady Gminy w Nędzy. - Cieszę się, że znowu jest organizowana procesja konna. To znak, że po pandemii wszystko powoli wraca do normy - mówił Nowinom

Na procesję co roku przyjeżdżają pasjonaci koni z innych miejscowości. Jednym z takich osób jest pan Franciszek, który przybył z Żytnej, wsi położonej w gminie Lyski

W procesji wzięło udział około 30 koni - 6 bryczek i dwa traktory z przyczepami

Wydarzenie okrasiła orkiestra dęta. Na zdjęciu podczas próby

Pątnicy zatrzymywali się i zmawiali modlitwy przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach

Roksana Paź

Ludzie

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].