Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rada przegłosowała fundusz sołecki, choć wójt Nędzy nadal ma wątpliwości

Po dziewięciu latach rada większością głosów zgodziła się na wydzielenie funduszu sołeckiego z budżetu gminy. - Nie zmieniłam zdania co do tego funduszu - komentuje w rozmowie z Nowinami wójt Anna Iskała, która od lat otwarcie deklaruje swoje przeciwieństwo wobec niego. Jej zdaniem, fundusz sołecki to rozbijanie środków, które nie umożliwiają realizacji większych inwestycji w jednym czasie.

Rada przegłosowała fundusz sołecki, choć wójt Nędzy nadal ma wątpliwościbart
- Moje zdanie w kwestii funduszu sołeckiego pozostaje niezmienione, jednakże nie kandyduję na kolejną kadencję jako wójt tej gminy. Nie mogę narzucać swoich poglądów mojemu następcy, dlatego zaproponowaliśmy radnym uchwałę, którą poparli - wyjaśnia wójt Iskała.

Sołtysi fundusz chcieli

Przez lata Nędza oraz Kornowac* nie wydzielali środków na fundusz sołecki z budżetu gminy. W przypadku Nędzy, wójt Iskała konsekwentnie podkreślała swoje zastrzeżenia wobec tego rozwiązania, argumentując, że rozbijanie środków nie prowadzi do efektywnej realizacji większych zadań, zwłaszcza gdy decyzje dotyczące alokacji podejmuje niewielka grupa osób, ze względu na brak uczestnictwa mieszkańców w spotkaniach sołeckich.

Doszło tam jednak do istotnych zmian, gdyż radni podjęli decyzję przeciwną do tej, którą podejmowali od 2015 roku, czyli o niewydzielaniu środków na fundusz sołecki. Ustalono, że od 2025 roku budżet sołecki będzie możliwy w Nędzy, zgodnie z postulatami sołtysów wiosek. Zmiany skomentował przewodniczący rady Gerard Przybyła. - Podczas spotkania z sołtysami została przedstawiona propozycja wyodrębnienia funduszu sołeckiego, która spotkała się z ich akceptacją. Dyskutowano również nad zmianą regulaminu przedstawiania propozycji do funduszu, tak, aby decyzję podejmowała możliwie największa grupa mieszkańców - zaznaczył.

Wójt zdania nie zmieniła

Zapytana przez Nowiny o zmianę w sprawie funduszu, Anna Iskała, wójt, stanowczo odpowiedziała, że jej pogląd nadal pozostaje niezmieniony. Uważa, że bardziej uzasadnione jest alokowanie środków poprzez budżet gminy, co pozwala precyzyjniej przydzielać konkretne kwoty na poszczególne zadania niż w przypadku funduszu sołeckiego.

- Moje zdanie w kwestii funduszu sołeckiego pozostaje niezmienione, jednakże nie kandyduję na kolejną kadencję jako wójt tej gminy. Nie mogę narzucać swoich poglądów mojemu następcy, dlatego zaproponowaliśmy radnym uchwałę, którą poparli - wyjaśnia wójt Iskała. Dodaje, że aby fundusz sołecki mógł zaistnieć w przyszłym roku, stosowna uchwała musi zostać podjęta rok wcześniej. - W każdej chwili można zrezygnować z tego pomysłu, jednakże to będzie decyzja nowego wójta i rady. Osobiście uważam, że te pieniądze nigdy nie wystarczą na zrealizowanie czegoś wyjątkowego – zawsze trzeba będzie coś dodać. Ja zawsze zakładałam, że będziemy szukać środków w budżecie gminy, które będą wystarczające na konkretne zadanie. Na przykład, w przypadku wiaty w Łęgu fundusz sołecki mógłby wystarczyć tylko na jej część konstrukcyjną. Natomiast należało kompleksowo zrealizować ten projekt, włączając w to również pełne wyposażenie oraz zmiany w otoczeniu - tłumaczy.

Anna Iskała, zawsze publicznie deklarowała swoją otwartość na rozmowy z sołtysami, zachęcając ich do zgłaszania potrzeb finansowych społeczności, na przykład na organizację festynów. - Jako gmina zawsze służyliśmy pomocą, kiedy tylko było to możliwe - zapewnia wójt.

Ile dla poszczególnych wiosek?

Skarbnik Katarzyna Paszenda poinformowała, że kwoty przeznaczone na realizację zadań finansowanych ze środków funduszu sołeckiego zostały określone na podstawie liczby mieszkańców poszczególnych miejscowości, co stanowi podstawę dla przydziału środków. Niemniej jednak istnieje prawdopodobieństwo zmiany tych kwot w momencie faktycznego podziału funduszu z uwzględnieniem ówczesnej liczby mieszkańców. Najwyższa kwota, przekraczająca 50 tysięcy złotych, przypada na Nędzę. Natomiast dla Górek Śląskich, Babic, Zawady Książęcej i Ciechowic wynosi ona 33 tysiące złotych. Łęg otrzymałby 32 tysiące złotych, a Szymocice 30 tysięcy złotych.

Na sesji Gerard Przybyła zauważył, że z funduszu sołeckiego nie da się zrealizować znaczących inwestycji, jednakże podkreślił, że istniejące większe projekty zostały już zakończone. Wskazał również, że fundusz sołecki stanowi próbę pobudzenia inicjatywy społeczności lokalnej.


* W Kornowacu, chociaż nie istnieje fundusz sołecki – co potwierdzili radni na ostatniej sesji uchwałą, gmina dzieli wśród sołectw środki na ład, porządek, upiększanie sołectw oraz kultywowanie tradycji. Do każdej rady sołeckiej trafiają inne kwoty, które są uzależnione liczbą osób mieszkających w poszczególnych miejscowościach. 

Ludzie

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

Katarzyna Paszenda

Skarbnik gminy Nędza

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rysie (46.204. * .117) 03.04.2024 19:57

Dobrze że ta Oma kończy już karierę. Na wszystko mówi nie ...gaz,kanalizacja,po co cokolwiek robić.

~BC87 (45.151. * .185) 02.04.2024 23:19

Cuda, cuda ogłaszają....

~obywatel24 (45.151. * .137) 02.04.2024 21:39

A cóż to za zmiana zdania u przewodniczącego?, ciekawe jak głosował w tym właśnie temacie parę lat temu? Wybory czynią jednak cuda ;-)