Łubowicka procesja konna ku czci św. Urbana w deszczu świętuje mały jubileusz [ZDJĘCIA] 

Od pięciu lat mieszkańcy regionu gromadzą się w rudnickich Łubowicach, aby w trakcie procesji dziękować oraz prosić przez wstawiennictwo patrona rolników – św. Urbana o błogosławieństwo i urodzaj. W tegorocznym objeździe uczestniczyło...

Wkrótce w Rudniku mają podjąć decyzję co dalej z podstawową opieką medyczną 

W gminie zastanawiają się nad przekształceniem publicznego zakładu w niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, gdzie podmiot prywatny odpowiedzialny będzie za realizowanie w imieniu gminy nieodpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej, zabezpieczenie...

Bery w Lasakach, Sławikowie i Łubowicach. Gospodynie i gospodarzy porywano do... tańca [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Tradycja Wodzenia Bera od wielu lat jest żywa w trzech sołectwach gminy Rudnik – Sławikowie, Lasakach i Łubowicach. Po wioskach w ostatni weekend karnawału krąży niedźwiedź w szerokiej obstawie. Wydarzenie zwieńczy zabawa karnawałowa w...

W Rudniku nie zdrożeją śmieci 

Dzięki utrzymanym stawkom, choć i tak już wysokim, mieszkańcy nie muszą zmieniać deklaracji, którą złożyli w poprzednich latach do urzędu.

W gminie Rudnik zmarło w zeszłym roku więcej osób niż się urodziło 

Na przestrzeni roku w gminie Rudnik (sołectwa: Czerwięcice, Lasaki, Ligota Książęca, Ponięcice, Strzybnik, Rudnik, Jastrzębie, Gamów, Łubowice, Modzurów, Sławików, Grzegorzowice, Brzeźnica i Szonowice) odnotowano więcej urodzeń niż...

Najpiękniejsza korona dożynkowa w powiecie powstała w Grzegorzowicach [Dożynki powiatowo-gminne] 

Z boiska w Grzegorzowicach do centrum Eichendorffa w Łubowicach przejechał korowód dożynkowy największych dożynek ziemi raciborskiej. Ruszył w formie zmechanizowanej, a na miejsce dotarł z liczną grupą pieszych, w której znaleźli się samorządowcy...

Weekend pod znakiem dożynek. Co będzie działo się w powiecie raciborskim? [ZAPOWIEDZI] 

Siedem miejscowości powiatu raciborskiego będzie w najbliższy weekend dziękować za tegoroczne plony. Oprócz mniejszych – sołeckich imprez odbędzie się też ta największa – dożynki gminno-powiatowe przy pałacu rodziny von Eichendorff...

Powraca największa dożynkowa impreza w powiecie raciborskim. Co w programie? 

Trzecie podejście okazało się tym szczęśliwym. Dożynki gminno-powiatowe odbędą się przy ruinach pałacu rodziny von Eichendorff (gm. Rudnik) 27 i 28 sierpnia. To największa tego typu impreza na Raciborszczyźnie.

Liga jednorożca zawitała do Łubowic. Co to za zawody? [ZDJĘCIA, WIDEO] 

To drugie zawody konne organizowane w ramach ligi jednorożca przez klub jazdy konnej Ekoaura z Siedlisk. Pierwsze odbyły się w rodzimej miejscowości klubu, trzecie zorganizowane zostaną przy ruinach pałacu w Sławikowie.

IV Procesja Konna na św. Urbana w Łubowicach. Tym razem pogoda się udała [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE] 

Blisko 60 koni pojechało w dorocznej procesji ku czci św. Urbana w Łubowicach. To już czwarta odsłona tej procesji na terenie gminy Rudnik. Odbyła się w sobotnie przedpołudnie 28 maja. - Dziękuję za przybycie i wszystkim życzę wygranych...

Łubowicka procesja konna ku czci św. Urbana w deszczu świętuje mały jubileusz [ZDJĘCIA]  

Od pięciu lat mieszkańcy regionu gromadzą się w rudnickich Łubowicach, aby w trakcie procesji dziękować oraz prosić przez wstawiennictwo patrona rolników – św. Urbana o błogosławieństwo i urodzaj. W tegorocznym objeździe uczestniczyło 47 koni, choć znów nie utrzymała się pogoda i lunął deszcz. Gościem wydarzenia jest senator Ewa Gawęda.

Zaprzęgi, modlitwy i tradycja. W Łubowicach odbędzie się piąta procesja konna na św. Urbana [ZAPOWIEDŹ] 

Święty Urban był papieżem, który żył w III wieku. Znany jest jako patron winiarzy, rolników i ogrodników.

Wkrótce w Rudniku mają podjąć decyzję co dalej z podstawową opieką medyczną 

W gminie zastanawiają się nad przekształceniem publicznego zakładu w niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, gdzie podmiot prywatny odpowiedzialny będzie za realizowanie w imieniu gminy nieodpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej, zabezpieczenie kadry lekarskiej i pielęgniarskiej, zawieranie kontraktu z NFZ-tem na świadczenia zdrowotne oraz...

Bery w Lasakach, Sławikowie i Łubowicach. Gospodynie i gospodarzy porywano do... tańca [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Tradycja Wodzenia Bera od wielu lat jest żywa w trzech sołectwach gminy Rudnik – Sławikowie, Lasakach i Łubowicach. Po wioskach w ostatni weekend karnawału krąży niedźwiedź w szerokiej obstawie. Wydarzenie zwieńczy zabawa karnawałowa w Ligocie Książęcej.

Procesu starzenia się nie powstrzyma, ale można go opóźnić. W Łubowicach uczczono Dzień Chorego  

- Często przy różnych okazjach życzymy sobie dużo zdrowia, bo zdrowie jest wartością nadrzędną. Ale ludzie zdrowi często nie pamiętają, że wśród nas są chorzy, którzy potrzebują dobrego słowa, gestu, obecności - mówi Ewa Porwal, sołtyska Łubowic, wioski, gdzie po raz kolejny uczczono Dzień Chorego przypadającego na 11 lutego.

W Rudniku dopłacą do ekologicznego źródła ogrzewania 

Mieszkańcy gminy Rudnik mogą sięgnąć po dotację do wymiany źródła ciepła. Wnioski w urzędzie można składać od 15 lutego do 15 marca.

Ponad 400 tys. zł na zmiany w sołectwach gminy Rudnik. Co zaplanowano? 

Jak co roku sprawdzamy, na co w poszczególnych gminach Raciborszczyzny przeznaczono fundusz sołecki. Jako pierwsza gmina Rudnik.

Ośrodki zdrowia w gminie Rudnik zostaną sprywatyzowane? 

W gminie zapewniają, że ośrodki zdrowia nie zostaną sprzedane podmiotom prywatnym, opieka medyczna – lekarzy pierwszego kontaktu i lekarzy specjalistów, dotychczas zapewniana mieszkańcom – nadal będzie bezpłatna. Jednak w urzędzie zastanawiają się nad wejściem we współpracę z kimś, kto prowadzi podobne świadczenia jako podmiot...

60 osób na Dniu Babci i Dziadka w Łubowicach [ZDJĘCIA]  

W Łubowicach połączono Dzień Babci i Dziadka organizując bal karnawałowy z okazji ich święta, dodatkowo w spotkaniu uczestniczyły wnuki w wieku 4 – 12 lat. Świętowano 21 stycznia.

W Rudniku nie zdrożeją śmieci 

Dzięki utrzymanym stawkom, choć i tak już wysokim, mieszkańcy nie muszą zmieniać deklaracji, którą złożyli w poprzednich latach do urzędu.

Artyści z Opola będą kolędować w Łubowicach [ZAPOWIEDŹ] 

W niedzielę 22 stycznia w kościele pw. Narodzenia NMP w Łubowicach (gm. Rudnik) odbędzie się koncert kolędowy. Wystąpią: chór żeńskiego Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu Opolienses Puellae Cantantes oraz kwartet smyczkowy Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Opolu. Początek: godz. 14.00. Szczegóły na plakacie.

W gminie Rudnik zmarło w zeszłym roku więcej osób niż się urodziło 

Na przestrzeni roku w gminie Rudnik (sołectwa: Czerwięcice, Lasaki, Ligota Książęca, Ponięcice, Strzybnik, Rudnik, Jastrzębie, Gamów, Łubowice, Modzurów, Sławików, Grzegorzowice, Brzeźnica i Szonowice) odnotowano więcej urodzeń niż w 2021 r., ale i tak więcej było zgonów.

Koncert bożonarodzeniowy zabrzmi w Łubowicach [ZAPOWIEDŹ] 

Na wydarzenie zaprasza Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa. Odbędzie się 28 grudnia, początek: godz. 17.00. W programie: występ Chóru "Cantate", koncert muzyki klasycznej oraz wspólne kolędowanie. Szczegóły na poniższym plakacie.

Takiego wieczoru w Łubowicach jeszcze nie było [ZDJĘCIA]  

Wieczór w nastroju andrzejkowo - mikołajkowym z autorką książek Ewą Kassalą. W niedzielę 4 grudnia sołectwo Łubowice i Stowarzyszenie Parafialne Błękitne Anioły zorganizowały ciekawe wydarzenie.

W Łubowicach szykują się obchody śmierci Josepha von Eichendorffa [ZAPOWIEDŹ]  

Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach (gm. Rudnik) organizuje uroczystość z okazji 165. rocznica śmierci poety.

Najpiękniejsza korona dożynkowa w powiecie powstała w Grzegorzowicach [Dożynki powiatowo-gminne]   

Z boiska w Grzegorzowicach do centrum Eichendorffa w Łubowicach przejechał korowód dożynkowy największych dożynek ziemi raciborskiej. Ruszył w formie zmechanizowanej, a na miejsce dotarł z liczną grupą pieszych, w której znaleźli się samorządowcy i politycy. Przekazanie chleba odbyło się z udziałem włodarzy gmin z powiatu.

Weekend pod znakiem dożynek. Co będzie działo się w powiecie raciborskim? [ZAPOWIEDZI] 

Siedem miejscowości powiatu raciborskiego będzie w najbliższy weekend dziękować za tegoroczne plony. Oprócz mniejszych – sołeckich imprez odbędzie się też ta największa – dożynki gminno-powiatowe przy pałacu rodziny von Eichendorff w Łubowicach. Poniżej szczegóły.

Zobacz więcej