Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Dożynki w Rudyszwałdzie. Tak wyglądał przejazd korowodu przez wieś [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO] 

Kolorowy korowód przejechał przez przygraniczny Rudyszwałd w gminie Krzyżanowice. To kolejna wieś na terenie powiatu raciborskiego, która zorganizowała dożynki w pierwszy weekend po święcie Matki Boskiej Zielnej. Urząd Gminy w Krzyżanowicach...

W powiecie raciborskim startuje maraton dożynkowy. Gdzie podziękują za plony? [PROGRAMY] 

Najbliższy weekend w powiecie raciborskim upłynie pod znakiem dożynek. Maraton ruszy w sobotę w Łańcach. W niedzielę za pony będą dziękować w: Bolesławiu, Makowie, Modzurowie, Roszkowie, Rudyszwałdzie i Rudniku. Poniżej programy.

Krzyżanowice: 120 tys. złotych na renowację zabytków w czterech kościołach. Na co przeznaczone zostaną pieniądze? 

Parafie podpisały umowy z Urzędem Gminy w Krzyżanowicach w sprawie przekazania dotacji na dofinansowanie robót budowlanych przy zabytkach położonych na terenie gminy. Środki zostały przyznane przez radę w uchwale przegłosowanej podczas marcowej...

Pijany rowerzysta dostał dwa mandaty w pół godziny. Ile zapłaci? 

Pierwszy mandat nie otrzeźwił 38-letniego rowerzysty. Ponownie wsiadł na rower. Dzielnicowy zatrzymał go drugi raz.

Matka alkoholika: Szpony nałogu są niewyobrażalne 

– Nie wiem, co jeszcze mam więcej zrobić – opowiada matka alkoholika, walcząca każdego dnia o swojego syna. Kobieta w emocjonalnej rozmowie podzieliła się z nami, z czym musi mierzyć się rodzina uzależnionego. Opowiada o początkach problemu,...

Radny pyta o koszty udziału gminy Krzyżanowice w ogólnopolskim konkursie 

Za sprawą Huberta Fichny – radnego opozycyjnego w radzie gminy, a zarazem sołtysa Krzyżanowic powrócił temat ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”, w którym jeden z budynków należących do gminy został...

Promilowi recydywiści. Czy wymiar sprawiedliwości jest wobec nich bezradny? 

Przypadek z powiatu raciborskiego jak w soczewce pokazuje problem, jakim dla wymiaru sprawiedliwości są osoby nagminnie łamiące prawo i lekceważące orzeczenia sądu. Co z tego, że policjanci raz po raz zatrzymują te same osoby za jazdę na...

Jak to jest ze stacją uzdatniania wody w Rudyszwałdzie? 

Do mieszkańców Zabełkowa, Rudyszwałdu i Chałupek (gm. Krzyżanowice, pow. raciborski) dwukrotnie w ciągu kilkunastu miesięcy dotarły informacje o tym, że badania jakości wody podawanej do sieci na stacji w Rudyszwałdzie wykazały jej brak...

W Rudyszwałdzie, Chałupkach i Zabełkowie woda niezdatna do spożycia!  

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu (PPIS) informuje, że w badaniach jakości wody z wodociągu Rudyszwałd zaopatrującego miejscowości: Rudyszwałd, Chałupki i Zabełków stwierdzono obecność bakterii grupy coli. Dlatego też...

Złote Gody w Krzyżanowicach. Małżeństwa z medalami od prezydenta Polski [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Pary zamieszkałe w Gminie Krzyżanowice świętujące w tym roku jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego przyszły w piątkowe południe 25 października do urzędu gminy, aby oficjalnie uczcić swoje święto. Podczas uroczystości medale nadane...

15 małżeństw z gminy Krzyżanowice odebrało wyjątkowe medale [ZDJĘCIA]  

Słowa dotrzymali i za to zostali nagrodzeni medalem prezydenta RP. 50 lat temu 15 par złożyło przysięgę małżeńską, w której wytrwali do dzisiaj.

Dożynki w Rudyszwałdzie. Tak wyglądał przejazd korowodu przez wieś [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO]  

Kolorowy korowód przejechał przez przygraniczny Rudyszwałd w gminie Krzyżanowice. To kolejna wieś na terenie powiatu raciborskiego, która zorganizowała dożynki w pierwszy weekend po święcie Matki Boskiej Zielnej. Urząd Gminy w Krzyżanowicach na wydarzeniu reprezentowała skarbnik Halina Bańczyk.

W powiecie raciborskim startuje maraton dożynkowy. Gdzie podziękują za plony? [PROGRAMY] 

Najbliższy weekend w powiecie raciborskim upłynie pod znakiem dożynek. Maraton ruszy w sobotę w Łańcach. W niedzielę za pony będą dziękować w: Bolesławiu, Makowie, Modzurowie, Roszkowie, Rudyszwałdzie i Rudniku. Poniżej programy.

Zbliżają się Dni Borucina i Rudyszwałdu. Co w programach? 

Dwie wioski Raciborszczyzny – Borucin (gm. Krzanowice) i Rudyszwałd (gm. Krzyżanowice) zaplanowały na najbliższy weekend – 9 i 10 lipca dni swoich miejscowości. W programach: występy artystyczne, zabawy z DJ oraz bogato zaopatrzone bufety. Poniżej szczegółowe programy.

Strażacy będą walczyć o puchar wójta i prezydenta [ZAPOWIEDŹ] 

W najbliższy weekend odbędą się kolejne zawody sportowo-pożarnicze na terenie powiatu raciborskiego. W sobotę o puchar wójta będą rywalizować strażacy z gminy Krzyżanowice, w niedzielę ochotnicy z Raciborza. Poniżej szczegóły.

Krzyżanowice: 120 tys. złotych na renowację zabytków w czterech kościołach. Na co przeznaczone zostaną pieniądze? 

Parafie podpisały umowy z Urzędem Gminy w Krzyżanowicach w sprawie przekazania dotacji na dofinansowanie robót budowlanych przy zabytkach położonych na terenie gminy. Środki zostały przyznane przez radę w uchwale przegłosowanej podczas marcowej sesji.

Pijany rowerzysta dostał dwa mandaty w pół godziny. Ile zapłaci? 

Pierwszy mandat nie otrzeźwił 38-letniego rowerzysty. Ponownie wsiadł na rower. Dzielnicowy zatrzymał go drugi raz.

Ponad 400 tysięcy złotych na sołectwa Krzyżanowic. Na co zostaną wydane te pieniądze?  

O ponad 57 tysięcy złotych więcej w 2022 roku w porównaniu do roku wcześniejszego miejscowy samorząd przeznaczył na fundusz sołecki. Na co zostaną wydatkowane środki w poszczególnych wioskach?

Zerwany dach w Rudach i latające blachy. Tak było w powiecie raciborskim 

Silny wiatr nie spowodował w powiecie raciborskim tak wielkich szkód jak w innych regionach Polski, ale nie obyło się bez strat. Z 10 interwencji odnotowanych przez strażaków 18 lutego, 9 dotyczyło usuwania skutków wichury.

Mobilna motopompa dla OSP Rudyszwałd. Kiedy będzie wykorzystywana? 

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przekazały, na rzecz gminy Krzyżanowice, w bezpłatne użyczenie mobilną motopompę dużej wydajności z przeznaczeniem dla jednostki OSP Rudyszwałd.

Ludzie starsi chcą kontaktu ze sobą. Seniorzy z Chałupek, Zabełkowa i Rudyszwałdu znów razem [ZDJĘCIA]  

Po roku przerwy seniorzy zrzeszeni w chałupeckim kole spotkali się na swoim święcie. Zorganizowali je w Gościńcu nad Strumykiem w Zabełkowie (gm. Krzyżanowice), gdzie oprócz poczęstunku przygotowano zabawę z didżejem.

Przeżyli razem 18 262 dni, czyli Złote Gody w Gminie Krzyżanowice  

31 par z gminy Krzyżanowice świętowało jubileusz 50-lecie małżeństwa. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości, którą zorganizowano w Centrum Integracji i Aktywności Społecznej w Rudyszwałdzie.

Klasyki motoryzacji, pierwsze dożynkowe korowody i Dni Raciborza, jakich jeszcze nie było. Oto, co działo się w naszym regionie podczas minionego weekendu 

Dla zwykłego śmiertelnika niemożliwym było uczestnictwo we wszystkich weekendowych imprezach. Było ich po prostu za dużo. Jednak z Nowinami każdy Kowalski zyskuje supermoc bilokacji (a w zasadzie multilokacji). Jeśli więc przegapiliście (albo zwyczajnie nie mogliście uczestniczyć), w którymś z interesujących was wydarzeń, zajrzyjcie...

Tłumy na dożynkach w Rudyszwałdzie [ZDJĘCIA, WIDEO]  

W 2019 roku sołectwo Rudyszwałd (gm. Krzyżanowice) było organizatorem dożynek gminnych. W tym roku poluzowane obostrzenia sanitarne pozwoliły miejscowym na zorganizowanie dożynek wiejskich, jednak nie mniej atrakcyjnych, jak te przed dwoma latami.

Moravia, Bolesław i Rudyszwałd organizują w najbliższy weekend dożynki. Co będzie się działo? [PROGRAMY]  

Choć większość samorządów powiatu raciborskiego (oprócz gminy Kornowac) zrezygnowało z dożynek gminnych, to za plony będą dziękowały sołectwa, organizując mniejsze imprezy, ale nie mniej bogate w programy. W najbliższy weekend (tj. 21 i 22 sierpnia) takie spotkania odbędą się w dwóch gminach Raciborszczyzny: Krzyżanowicach oraz...

Raciborszczyzna po nawałnicy. Ponad 40 interwencji strażaków, trwa szacowanie strat  

Zalane drogi, piwnice i posesje - to skutki nawałnicy, która 12 maja przeszła nad powiatem raciborskim. Najbardziej dotknięte są gminy Krzanowice i Krzyżanowice. Szereg interwencji odnotowano również w gminie Rudnik.

Zobacz więcej