Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Katarzyna Chwałek-Bednarczyk żegna się z Kornowacem, bo rozpoczyna pracę w Rydułtowach: "Wracam do domu" [WYWIAD] 

- Żegnam się z Kornowacem, bo wracam do domu - mówi Katarzyna Chwałek-Bednarczyk o odejściu z Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu, gdzie przez półtora roku była dyrektorem. Przechodzi do Rydułtowskiego Centrum Kultury, gdzie w roli szefowej...

Uchodźcy z Ukrainy w Kobyli świętowali Wielkanoc w obrządku wschodnim [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Kilkudziesięciu wojennych uchodźców z Ukrainy spotkało się w Domu Kultury w Kobyli, gdzie przygotowano dla nich świąteczne spotkanie. Zorganizowano je z racji przypadającej na niedzielę 24 kwietnia Wielkanocy, która właśnie tego dnia obchodzona...

Subtelna, wzruszająca i prosta opowieść. W Kobyli wystawiono historię o psie Pana Jezusa [ZDJĘCIA] 

- Teatr jest sztuką na każdą okazję - uważa Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. Po raz kolejny na terenie gminy pokazano spektakl, tym razem nawiązujący do Wielkanocy. „Mała Pasja czyli historia...

Spychologia ma się dobrze. Urzędnicy miejscy i powiatowi w akcji 

Zaczęło się od sygnału Czytelnika, który alarmował o suchych drzewach zagrażających użytkownikom drogi z Raciborza do Kobyli. W ślad za tą wiadomością skontaktowaliśmy się z raciborskim magistratem, a następnie ze starostwem powiatowym....

Wyjątkowe kolędowanie w Kobyli. Wspominano społeczników, którzy odeszli w 2021 roku [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Świąteczna zaduma i refleksja podczas kolędowania w Domu Kultury w Kobyli. Dla przybyłych wystąpili mieszkańcy gminy Kornowac i zespoły działające na jej terenie. - To moment, aby pobyć razem ze sobą - mówiła Nowinom Katarzyna Chwałek-Bednarczyk,...

Tragiczny wypadek w Kobyli. Nie żyje 24-letni strażak 

Mężczyzna został porażony prądem podczas prac przy instalacji elektrycznej.

Budowa kanalizacji w Pogrzebieniu na finiszu. Kobyla w planach. A co z Rzuchowem i Łańcami? 

– To historyczna inwestycja naszej gminy – mówi o budowanej kanalizacji wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój. Do grudnia ma zakończyć się trzeci kontrakt w ramach realizowanego od 2016 roku projektu. – Finalnie połowa gminy będzie miała...

Mieszkańcy Kobyli prosili o urodzaj podczas procesji ku czci św. Urbana [ZDJĘCIA] 

Po nabożeństwie w miejscowym kościele wyruszono w procesję po przydrożnych krzyżach, aby w trakcie przejazdu dziękować i prosić przez wstawiennictwo patrona rolników o błogosławieństwo i urodzaj. Obchodom, zorganizowanym w sobotę 29 maja,...

Droga Łańce-Pstrążna przejezdna, choć obowiązują tam nowe ograniczenia 

Na drodze wprowadzano stopniowe ograniczenia, aż całkowicie (z wyjątkiem dojazdu do zlokalizowanych tam posesji) wyłączono ją z ruchu. Na powrót została otwarta w poniedziałek 17 maja, choć z pewnymi ograniczeniami.

Strażacy z Kobyli przesiedli się do młodszego wozu [ZDJĘCIA]  

Strażacy ochotnicy z Kobyli (gm. Kornowac) cieszą się z nowego nabytku. Jest nim Jelcz 4/32 z 1992 roku pozyskany z OSP Bełk, który od kilku dni zastępuje wiekowego Jelcza 004. Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Kobyla ma nowego sołtysa. To były radny 

Wybory należało przeprowadzić po tym, jak z tej funkcji zrezygnował poprzedni sołtys. W spotkaniu uczestniczył wójt Grzegorz Niestrój. 

Szkoły z Kobyli, Pszowa, Raciborza i Żor biorą udział w projekcie Fundacji Orange. Co będą mieli z tego uczniowie? 

26 szkół z województwa śląskiego dostało się do bezpłatnych programów cyfrowej edukacji. Uczniowie klas 1-3 poznają zdrowe nawyki cyfrowe (MegaMisja), a ich starsi koledzy i koleżanki opanują podstawy programowania (#SuperKoderzy).

Katarzyna Chwałek-Bednarczyk żegna się z Kornowacem, bo rozpoczyna pracę w Rydułtowach: "Wracam do domu" [WYWIAD] 

- Żegnam się z Kornowacem, bo wracam do domu - mówi Katarzyna Chwałek-Bednarczyk o odejściu z Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu, gdzie przez półtora roku była dyrektorem. Przechodzi do Rydułtowskiego Centrum Kultury, gdzie w roli szefowej zastąpi Janinę Chlebik-Turek. - Jednak cząstka mojego serducha zostanie na zawsze w gminie Kornowac...

W Kornowacu mają do rozdania 30 tys. zł na inicjatywy kulturalne. Wkrótce rusza nabór wniosków 

GOK powinien wzmacniać swoją pozycję poprzez bycie bliżej mieszkańców i organizacji działających na jego terenie. Sprzyja temu jego decentralizacja i placówki znajdujące się w każdym z pięciu sołectw. Ośrodek kultury nie powinien być tylko budynkiem, ale nieodłącznym elementem życia mieszkańców Kornowaca, Rzuchowa, Kobyli, Łańc...

Uchodźcy z Ukrainy w Kobyli świętowali Wielkanoc w obrządku wschodnim [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Kilkudziesięciu wojennych uchodźców z Ukrainy spotkało się w Domu Kultury w Kobyli, gdzie przygotowano dla nich świąteczne spotkanie. Zorganizowano je z racji przypadającej na niedzielę 24 kwietnia Wielkanocy, która właśnie tego dnia obchodzona jest w obrządku wschodnim. Spotkanie rozpoczęto od uczczenia minutą ciszy górników, którzy...

Ukraińcy w dużej mierze Wielkanoc spędzą w Polsce. Dlatego w powiecie raciborskim są organizowane świąteczne inicjatywy 

Wierni obrządków wschodnich rozpoczęli w poniedziałek obchody Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej. Poprzedza on Wielkanoc, która w tym roku wypada u nich 24 kwietnia, czyli tydzień po świętach u katolików. Trwająca wojna powoduje, że wielu Ukraińców spędzi święta w Polsce.

"Tacy jak ty". Wystawa Karoliny Jonderko dotarła do Kobyli 

Wystawa fotograficzna "Tacy jak TY" laureatki World Press Photo Karoliny Jonderko zawędrowała do Domu Kultury w Kobyli (gm. Kornowac) i będzie tam gościć do 31 maja.

W deszczu i chłodzie. Ekstremalna Droga Krzyżowa przeszła przez trzy powiaty   

Marsz w nocy, w ciszy i skupieniu na dystansie 40 km. Po raz kolejny z parafii pw. św. Mikołaja w Pstrążnej wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. Uczestnicy pokonywali odcinki na terenie trzech powiatów: rybnickiego, raciborskiego i wodzisławskiego. 

Subtelna, wzruszająca i prosta opowieść. W Kobyli wystawiono historię o psie Pana Jezusa [ZDJĘCIA]  

- Teatr jest sztuką na każdą okazję - uważa Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. Po raz kolejny na terenie gminy pokazano spektakl, tym razem nawiązujący do Wielkanocy. „Mała Pasja czyli historia o psie Pana Jezusa” zgromadziła grono zainteresowanych.

Spychologia ma się dobrze. Urzędnicy miejscy i powiatowi w akcji  

Zaczęło się od sygnału Czytelnika, który alarmował o suchych drzewach zagrażających użytkownikom drogi z Raciborza do Kobyli. W ślad za tą wiadomością skontaktowaliśmy się z raciborskim magistratem, a następnie ze starostwem powiatowym. Okazało się, że nikt nie kwapi się do rozwiązania problemu.

Ktoś podpalił śmieci na klatce schodowej. Trzeba było ewakuować 10 osób 

Jedna rodzina ewakuowała się samodzielnie, kolejne dwie osoby ewakuowali policjanci, następne dwie osoby zostały wyprowadzone z budynku przez strażaków.

Kornowac jest kobietą. W gminie rusza wyjątkowy projekt fotograficzny, uhonorowanych zostanie 12 pań 

„Kornowac jest kobietą” to projekt fotograficzny, w ramach którego organizatorzy chcą uhonorować wyjątkowe kobiety związane z tą gminą. Kobiety, które inspirują, imponują, do tego dają nadzieję na lepszą przyszłość, nie zapominając o przeszłości i swoich korzeniach.

W Kornowacu nie zdrożeją śmieci. Utrzymano dotychczasową stawkę 

- To cieszy - komentuje wynik przetargu Grzegorz Niestrój, wójt Kornowaca. W efekcie mieszkańcy nie będą płacić więcej za śmieci przy i tak galopujących już cenach za inne usługi.

Ciężarówka utknęła pod wiaduktem na Bosackiej. Nie obyło się bez strat 

Wiadukt nie został uszkodzony, czego nie można powiedzieć o ciężarówce.

Wyjątkowe kolędowanie w Kobyli. Wspominano społeczników, którzy odeszli w 2021 roku [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Świąteczna zaduma i refleksja podczas kolędowania w Domu Kultury w Kobyli. Dla przybyłych wystąpili mieszkańcy gminy Kornowac i zespoły działające na jej terenie. - To moment, aby pobyć razem ze sobą - mówiła Nowinom Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. Podczas spotkania wspominano również...

Smaczne święta Bożego Narodzenia. Co polecają gospodynie z gminy Kornowac? 

W tym roku gospodynie z terenu gminy Kornowac zdradziły nam przepisy na pyszne Boże Narodzenie. Serwowały je w trakcie kiermaszu, który zorganizowano przy boisku KS Kornowac. Wśród świątecznych specjałów są m.in.: tradycyjna moczka i kapusta kiszona.

Zobacz więcej