Rolnictwo
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Głód ziemi jest coraz bliższy zaspokojenia 

Grupa rolników z powiatu raciborskiego, której przewodzi radny Łukasz Mura, udała się do stolicy na rozmowy z dyrektorem generalnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Pietraszyn po 30. latach wrócił do tradycji dożynek wiejskich. W korowodzie z zabytkową sikawką   

Długi, barwny korowód przejechał 18 września główną ulicą we wsi - od wjazdu od strony Krzanowic na boisku klubu sportowego. Znalazły się w nim m.in. przyczepa ze strażakami OSP, którzy żartowali, że ich sikawka konna nie jest gorsza od nowych wozów bojowych oraz prezentacja przygotowana przez miejscowych piłkarzy, którzy ledwie...

Porsche i wóz drabiniasty w paradzie dożynkowej w Gamowie   

Sołectwo znów zaprosiło do podziwiania maszyn rolniczych, które mają 50 i więcej lat. Korowód, który ruszył spod remizy i przejechał przez centrum Gamowa tam i z powrotem był okazały. Ta impreza - prezentacja rolniczych zabytków - staje się wizytówką miejscowości w sezonie dożynkowym.

Rok był trudny, ale udany. O plonach na dożynkach w Pietrowicach Wielkich [KOROWÓD]   

Łączony korowód ze startem w dwóch lokalizacjach - pod dworcem kolejowym i przy Centrum Społeczno-Kulturalnym - przejechał przez stolicę gminy. Uczestników postraszyła ulewa i korony trzeba było zawijać w folię, by nie przemokły. Sołtys Urszula Herud przyznała, że mieszkańcy stęsknili się za dożynkami, których nie było tu 2 lata.

Dożynki w Bziu: Podzielili chleb z tegorocznych plonów i pojechali w korowodzie [ZDJĘCIA]  

W niedzielę mieszkańcy Bzia obchodzili Święto Plonów. Tradycyjnie zaczęło się od mszy świętej w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, później przyszedł czas na zabawę przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej.

Kokoszyce świętują Dożynki Dzielnicowe i 110-lecie OSP [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Uroczystą mszą dożynkową w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Kokoszycach rozpoczęło się świętowanie Dożynek Dzielnicowych, które w tym roku połączone są z jubileuszem 110-lecia OSP Kokoszyce. ZOBACZ ZDJĘCIA! 

PILNE Akcja ratownicza w Ruchu Knurów. Zasypało górnika 

Ratownicy poszukują górnika, który został zasypany w chodniku podścianowym ściany 28 - 850 metrów pod ziemią.

Dożynki w Roszkowie. Gmina Krzyżanowice dziękuje za plony [ZDJĘCIA]  

Dzisiaj 21 sierpnia w Roszkowie odbyły się dożynki parafialno-wiejskie. Msza święta w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pod przewodnictwem księdza proboszcza Andrzeja Morawca zapoczątkowała obchody niedzielnego programu dożynek.

Pokaz siły w Modzurowie. Supermaszyny w korowodzie dożynkowym [ZDJĘCIA, WIDEO]  

To był prawdziwy pokaz siły maszyn rolniczych. Sprzed Zakładu Nasienno-Rolniczego Danko w Modzurowie w gminie Rudnik wyruszył korowód dożynkowy. Wśród uczestników spotkaliśmy wielu młodych i silnych rolników na supermaszynach.

Maków, Berlin, Tokio, Rio... czyli gotowi do walki z asfalciarnią [DOŻYNKI 2022]  

W Makowie w gminie Pietrowice Wielkie w niedzielę 21 sierpnia odbyły się dożynki gminne. Z powodu niepewnej pogody zorganizowano tylko przejazd maszynami rolniczymi.

Rolnicy z powiatu rybnickiego kończą żniwa. Teraz czas na zabawę [DOŻYNKI] 

Sprawdź kalendarz imprez dożynkowych, aby dowiedzieć się więcej.

Warzywa, owoce, zboża - tak może wyglądać poziom zbiorów i plonów w Polsce 

GUS opublikował opracowanie z szacunkowymi wartościami dotyczącymi tegorocznych zbiorów i plonów. Spośród wszystkich ujętych w zestawieniu zbóż, warzyw i owoców, niewiele z nich ma być zebrane w ilości mniejszej niż w minionym roku. Podano również prognozowany poziom m.in. żyta, jęczmienia, ziemniaków, warzyw gruntowych i owoców....

Pomoc dla pszczelarzy. ARiMR wydłuża termin składania wniosków 

Termin składania wniosków w ramach działań: „Zakup pszczół” oraz „Zakup sprzętu pszczelarskiego” wydłużony do 15 sierpnia 2022 r.

Marek Rybarz: Wrócimy do własnych upraw i domowej hodowli zwierząt 

Z prezesem Spółdzielni Kółek Rolniczych w Gorzycach, hodowcą, członkiem Zrzeszenia Miłośników Drobnego Inwentarza i radnym powiatowym Markiem Rybarzem rozmawiamy o przyszłości Spółdzielni Kółek Rolniczych oraz rolnictwa indywidualnego.

Pożar zabrał im gospodarstwo, a bank nadzieję na odbudowę 

Choć państwo Ćmokowie zapewniają, że nie spóźnili się ze spłatą ani jednej raty kredytu, bank i tak położył rękę na pieniądzach z ubezpieczenia. A później ceny materiałów i usług budowlanych poszły tak mocno w górę, że dziś nie stać ich już na odbudowę zniszczonego gospodarstwa. - Zabierając nam te pieniądze w styczniu...

Jak się zmienia polska wieś? Nagraj krótki film i zgłoś go do konkursu 

"Świat się kręci wokół wsi" - pod takim hasłem odbywa się już druga edycja ogólnopolskiego konkursu adresowanego do mieszkańców terenów wiejskich. Organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody finansowe.

Z Kornowaca do Mikołowa na imprezę rolniczą 

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu oraz Urząd Gminy w Kornowacu organizują wyjazd na Dni Otwartych Drzwi w Mikołowie, oraz do Ogrodu Botanicznego "Kapias Ogrody" w Goczałkowicach.

Zobacz więcej