Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Przedsiębiorcy z Krzanowic znów mogą dołączyć do gminnego systemu śmieciowego 

Krzanowice ponownie zdecydowały się na włączenie do gminnego systemu gospodarowania odpadami właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

Burmistrz Strzedulla nagrodził 16 najlepszych uczniów z terenu gminy Krzanowice [ZDJĘCIA] 

To doroczna impreza, która organizowana jest na zakończenie roku szkolnego. Tym razem uczniów podjęto w sali narad Urzędu Miejskiego w Krzanowicach.

OSP Krzanowice i OSP Borucin najlepsze w gminie. Zobaczcie, co działo się na zawodach [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Za nami kolejne zawody sportowo-pożarnicze na terenie powiatu raciborskiego. Tym razem o puchar najlepszej rywalizowały jednostki z gminy Krzanowice. - Zawody wróciły, z czego się bardzo cieszę - mówił Nowinom burmistrz Andrzej Strzedulla....

Burmistrz Krzanowic: W 100 procentach nikt nie jest w stanie zapewnić, że Borucin nie będzie już zalewany [WYWIAD] 

Z burmistrzem Krzanowic Andrzejem Strzedullą o finansach gminy, inwestycjach, a także o planach na kolejne wybory samorządowe rozmawia Dawid Machecki.

Piotr Mróz o swoich poczynaniach aktorskich: Rola trupa jest nudna. O czym marzy mieszkaniec Wojnowic? 

- Od zawsze chciałem zostać aktorem - mówi 21-latek z Wojnowic. Marzenie wydawało mu się jednak nierealne, zwłaszcza kiedy rozmyślał o tym z perspektywy mieszkańca niewielkiego sołectwa gminy Krzanowice. - To przecież „wielki świat”,...

Złote gody w Krzanowicach. Świętował były przewodniczący rady miejskiej [ZDJĘCIA] 

Tradycyjnie z początkiem stycznia w Krzanowicach odbyła się uroczystość wręczenia medali za długoletnie pożycie małżeńskie nadanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Świętowano we wtorkowe popołudnie 7 stycznia w Dom Przyjęć „Perła”.

Dachowania, pożary, zalana piwnica i tlenek węgla [WEEKENDOWY RAPORT STRAŻAKÓW] 

W dniach 3-6 stycznia 2020 r. strażacy z powiatu raciborskiego wyjeżdżali do akcji dziewięć razy, interweniując w miejscowościach Borucin, Krzanowice, Nędza, Pawłów, Racibórz oraz Wojnowice.

W Krzanowicach podwyżki opłat za wywóz śmieci są nieuniknione 

O prawie 200 tys. złotych w porównaniu z ubiegłym rokiem po przeprowadzonym przetargu wzrósł koszt na świadczenie usług w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych na 2020 rok w Krzanowicach. Jak bardzo odczują to mieszkańcy?

To oni pracują dla dobra innych. Uhonorowano społeczników z Krzanowic [ZDJĘCIA]  

Po raz czwarty krzanowiccy urzędnicy nagrodzili społeczników w ramach uroczystej gali „Aktywni w środowisku”. Aby nadać wydarzeniu odpowiednio wysoką rangę, zorganizowano je na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Romantyczny spacer nad Odrą zakończył się śmiercią narzeczonej 

Bulwersująca zbrodnia nad Odrą w Raciborzu, kradzieże ziemniaków z okolicznych pól, „polska niedziela” w Rybniku oraz tragiczne skutki rewizji w Ligocie – to tylko część artykułów, które ukazały się w Nowinach równo sto lat temu.

Piotr Mróz z Wojnowic w Kole fortuny. W piątek emisja 

Piotr Mróz znów próbuje swoich sił w teleturnieju. Tym razem zdecydował się na Koło fortuny. - Dedykuję mój występ babci Teresce, która niestety od 9 stycznia ubiegłego roku czuwa nade mną z nieba - mówi Nowinom.

Świąteczny szpil Nowin z Anią Kupką - sołtys Wojnowic 

Anna Kupka to bohaterka kolejnego odcinka naszego świąteczno-noworocznego quizzu.

Strażacy z gminy Krzanowice mają nowy zarząd. Na czele ponownie Józef Maindok [ZDJĘCIA]  

- Cieszę się, że nasze wszystkie jednostki działają sprawnie - powiedział burmistrz Andrzej Strzedulla do strażaków podczas zjazdu oddziału gminnego. - Widać ogromny wasz wkład w życie gminy - zwrócił się z kolei do ochotników poseł Adam Gawęda. W kolejnej gminie odbyły się ważne dla strażackiej braci wybory. Kto wchodzi w skład...

Jak szybko dojedziemy pociągiem z Raciborza do Głubczyc i dlaczego planując rewitalizację linii kolejowej warto pomyśleć o... Eko-Oknach 

Poznaliśmy szczegóły rewitalizacji połączenia kolejowego Raciborza z Głubczycami i Racławicami Śląskimi. Już teraz wiadomo, że projekt ma pewnie ograniczenia. Na czym one polegają i czego wynikają?

Niespodzianki nie było - Wojnowice wysoko wygrały z Bojanowem [ZDJĘCIA]  

W sobotę w Wojnowicach rozegrano mecz 7 kolejki C klasy. Miejscowy LKS podejmował na swoim boisku swoich sąsiadów - LKS Bojanów. Gospodarze zdecydowanie prowadzili w tym spotkaniu kontrolując piłkę przez praktycznie całe spotkanie. Wyjątkiem była 86 minuta, w której zawodnicy Bojanowa przejęli inicjatywę i zdobyli dwie bramki w ciągu dwóch minut.

Ogrodowa jak nowa. Wojnowice z wyremontowaną ulicą  

Koszt inwestycji wyniósł 242 258,06 zł. Zadanie zostało zrealizowane w całości ze środków własnych Gminy Krzanowice.

Jaką zmianę wprowadzono w Krzanowickim Bonie Żłobkowym? 

Samorząd zdecydował się na zwiększenie progu dochodowego. Można więc uznać, że świadczenie stanie się dostępniejsze dla mieszkańców.

Chodnik w Wojnowicach przebudowany 

Zakończyła się przebudowa odcinka chodnika przy ul. Józefa Rostka w Wojnowicach.

Wysoka wygrana MKS Gmina Lubomia w Wojnowicach [ZDJĘCIA]  

W meczu 2. kolejki trampkarzy C1 zespół LKS-u Wojnowice podejmował na własnym boisku rówieśników z Młodzieżowego Klubu Sportowego Gmina Lubomia. Spotkanie zakończyło się wysokim zwycięstwem przyjezdnych. Podopieczni trenera Wojciecha Matuszka wygrali w Wojnowicach 17:0.

Violetta Villas i Elvis Presley na dożynkach. Zobaczcie, jak świętują w Wojnowicach [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Za tytułowe postaci przebrali się sołtys wsi Anna Kupka i radny Andrzej Woźniak (na zdj.) - Zaczerpnęliśmy pomysł z programu „Twoja twarz brzmi znajomo” i zrobiliśmy coś w stylu „Jo ta gymba skądś znum” - tłumaczyła sołtys.

Kolorowy bieg, koncerty Kayah oraz Pięknych i Młodych, a także... pogoń za lisem. Sprawdź, co będzie się działo w regionie w weekend 3-5 września 

Sporo będzie się działo w najbliższych dniach w naszym regionie. Zebraliśmy w jednym miejscu informacje o ciekawych imprezach. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze uczestnikom i organizatorom!

Kolejne sołectwa podziękują za żniwa. Sprawdźcie, gdzie będą świętować w najbliższy weekend 

Osiem sołectw z terenu powiatu raciborskiego będzie w najbliższy weekend (tj. 4-5 września) świętować dożynki. Choć tym razem w większości miejscowości uroczystości zakończą się na uroczystych mszach świętych, to nie zabraknie również większej imprezy, którą zaplanowano w Wojnowicach.

Raciborzanin Stanisław Czuj ma 100 lat! Sąsiedzi upiekli mu tort i odśpiewali gromkie "200 lat" [ZDJĘCIA] [FILM]  

Choć pan Stanisław poza żoną Ireną nie ma już bliższej rodziny, sąsiedzi nie zapomnieli o jubilacie i przygotowali przyjęcie na jego cześć. Nie zabrakło toastu, życzeń, tortu oraz prezentów.

Burmistrz Krzanowic nagrodził 19 uczniów za wyniki w nauce. Kto otrzymał nagrodę? [ZDJĘCIA]  

– Jest mi miło, że możemy się dzisiaj spotkać – mówił Andrzej Strzedulla, burmistrz Krzanowic do uczniów, którym wręczył nagrody za wybitne osiągnięcia w nauce, sukcesy w konkursach, olimpiadach przedmiotowych i przeglądach. To doroczne wydarzenie, w ramach którego w tym roku uhonorowano 19 uczniów.

Krzanowice są przeciw pijanym kierowcom. W gminie wystartowała kampania profilaktyczna  

Krzanowice przystąpiły do ogólnopolskiej kampanii pn. "Przeciw pijanym kierowcom". – Zależy nam na podniesieniu świadomości i zwiększeniu odpowiedzialności ogółu społeczeństwa w tym zakresie – tłumaczy Danuta Adamczyk z krzanowickiego urzędu.

Mieszkańcy gminy Krzanowice wytworzyli w zeszłym roku ponad 2600 ton śmieci 

Urząd Miejski w Krzanowicach opublikował Analizę Stanu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Gminy za 2020 rok. Przeczytawszy dokument, publikujemy najważniejsze informacje, jakie w nim zawarto.

Olszynka wróciła do Olzy bez punktów. Pewna wygrana Wojnowic [ZDJĘCIA]  

W meczu 17. kolejki raciborskiej C-klasy (grupa 1) LKS Wojnowice wygrał przed własną publicznością z KS Olszynka Olza. Dwukrotnie do bramki rywali trafił grający trener Paweł Zwierzyna. Jednego gola dla ekipy z Wojnowic zdobył Michael Daniszewski.

Zobacz więcej