Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Strażacy na te zawody czekali dwa lata. Kto okazał się najlepszy w gminie Rudnik [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE] 

Po pandemicznej przerwie z wielkim rozmachem zorganizowano gminne zawody sportowo-pożarnicze. Wydarzenie towarzyszyło jubileuszowi 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudniku. Kto okazał się najlepszy?

Barbara Gonska ze Strzybnika z jajek robi dzieła sztuki. Jak zrobić wielkanocną kroszonkę? 

– Do kroszonkarstwa przede wszystkim potrzebna jest cierpliwość – wyjaśnia Barbara Gonska, mieszkanka Strzybnika (gm. Rudnik). Charakterystyczne pisanki, które wychodzą spod jej rąk, są mini dziełami sztuki. Nierzadko zachwycają obserwatorów...

W Rudniku uhonorowano przedsiębiorców, rolników i społeczników. Do kogo trafiły nagrody? [ZDJĘCIA] 

- Nagrodzone osoby, to prawdziwi pasjonaci, którzy z pracy lub wolontariatu uczynili misję życiową - mówił wójt Piotr Rybka na gali wręczenia Fial Przedsiębiorczości. To uhonorowania, które rudnicki samorząd rozdał już po raz trzeci....

Co zmieni się w miejscowościach Raciborszczyzny? Część 1: Gmina Rudnik 

Większość gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu decyduje się na wyodrębnienie środków na fundusz sołecki z budżetu samorządu. O rozdysponowaniu pieniędzy decydują natomiast mieszkańcy na corocznych zebraniach z sołtysem i radą sołecką...

Skazaniec zastrzelony podczas próby ucieczki z sądu 

Wybory do rad gminnych były głównym tematem „Nowin Raciborskich” sprzed stu lat, choć w gazetach poświęcono również sporo uwagi innym wydarzeniom, m.in. świętokradztwu w kościele Matki Bożej, zastrzeleniu skazańca podczas próby ucieczki...

Strzelanina i pościg przed dworcem w Raciborzu. Nie żyją dwie osoby 

Sceny jak z filmu akcji rozegrały się przed dworcem kolejowym w Raciborzu. Niejaki Besuch chciał zatrzymać rabusia, jednak złodziej wyciągnął pistolet i zastrzelił Besucha na oczach jego żony – to tylko jedna z historii, którą równo...

Droga ze Strzybniczka tonęła w śmieciach 

– Pracownicy zakładu komunalnego zrobili kawał świetnej roboty – twierdzi wójt Rudnika Piotr Rybka. Praca, o której mowa, polegała na oczyszczeniu drogi ze Strzybniczka do tzw. nowego osiedla w Rudniku ze śmieci.

Wielki tryumf OSP Sławików na strażackich zawodach gminy Rudnik [ZDJĘCIA] 

Druhny oraz druhowie ze Sławikowa zwyciężyli w zawodach sportowo-pożarniczych gminy Rudnik. Rywalizację chłopców i dziewcząt wygrali młodzi strażacy z Gamowa.

Poważny wypadek i seria pożarów [RAPORT STRAŻAKÓW] 

Podczas minionego weekendu strażacy z powiatu raciborskiego wyjeżdżali do akcji kilkanaście razy, interweniując w miejscowościach Krowiarki, Kuźnia Raciborska, Pietrowice Wielkie, Sławików, Strzybnik, Racibórz oraz Rudy.

Granat w ogródku. Saperzy zabiorą niebezpieczne znalezisko 

W środę (3.08.) tuż po godzinie 16.00 jeden z mieszkańców powiatu raciborskiego znalazł w swoim ogródku niewybuch. Na miejsce wezwano patrol saperski.

Strażacy na te zawody czekali dwa lata. Kto okazał się najlepszy w gminie Rudnik [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]  

Po pandemicznej przerwie z wielkim rozmachem zorganizowano gminne zawody sportowo-pożarnicze. Wydarzenie towarzyszyło jubileuszowi 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudniku. Kto okazał się najlepszy?

Barbara Gonska ze Strzybnika z jajek robi dzieła sztuki. Jak zrobić wielkanocną kroszonkę? 

– Do kroszonkarstwa przede wszystkim potrzebna jest cierpliwość – wyjaśnia Barbara Gonska, mieszkanka Strzybnika (gm. Rudnik). Charakterystyczne pisanki, które wychodzą spod jej rąk, są mini dziełami sztuki. Nierzadko zachwycają obserwatorów jej strony „Gonska Art” na Facebooku, gdzie publikuje swoje artystyczne wizje. – Taka...

Zmiany robią wrażenie. Zobaczcie, co zmieniło się w Strzybniku [ZDJĘCIA]  

Zakończyły się prace budowlane budynku mieszkalnego przy ul. Parkowej 4 w Strzybniku (gm. Rudnik).

Prawie 400 tys. złotych na działania w sołectwach. Co zmieni się w gminie Rudnik? 

Sołectwa gminy Rudnik zadecydowały, na co przeznaczą fundusz sołecki. W tym roku do podziału na wszystkie wioski było 392 606,58 zł, a więc o nieco ponad 35 tys. zł więcej niż rok wcześniej. Sprawdzamy, w co zainwestować chcą poszczególne miejscowości.

W Rudniku uhonorowano przedsiębiorców, rolników i społeczników. Do kogo trafiły nagrody? [ZDJĘCIA]  

- Nagrodzone osoby, to prawdziwi pasjonaci, którzy z pracy lub wolontariatu uczynili misję życiową - mówił wójt Piotr Rybka na gali wręczenia Fial Przedsiębiorczości. To uhonorowania, które rudnicki samorząd rozdał już po raz trzeci. Trafiły do przedsiębiorców, rolników i społeczników.

Tak w Rudniku podziękowano za tegoroczne żniwa [ZDJĘCIA]  

Mszą świętą odprawioną w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rudniku podziękowano za tegoroczne żniwa. Dziękowali mieszkańcy dwóch sołectw: Rudnika i Strzybnika, czyli miejscowości, które należą do miejscowej parafii. Mszę odprawił proboszcz, ks. Piotr Malawski. Wśród gości pojawił się m.in. wójt gminy Piotr Rybka. Zobaczcie zdjęcia.

Kolejne dożynki przed nami. Gdzie będą świętować w nadchodzący weekend? 

Nadchodzi kolejny weekend z dożynkami w powiecie raciborskim. Uroczyście dziękować za plony będą mieszkańcy kilku sołectw w gminach: Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie, Rudnik i Kornowac. Sprawdź szczegóły.

Pokolenia strażaków ze Strzybnika nie śmiały marzyć o takim wozie. Teraz nowy kamaz jest już poświęcony i może służyć Bogu na chwałę, a bliźniemu na ratunek [ZDJĘCIA] [FILM]  

Strażacy ze Strzybnika czekali na poświęcenie nowego wozu bojowego ponad rok. Wszystko przez pandemię COVID-19 i obostrzenia sanitarne. I choć wóz wszedł do podziału bojowego, wciąż brakowało czasu, aby dopełnić strażackich obyczajów. Aż do 21 sierpnia, kiedy nie tylko odprawiono mszę świętą i poświęcono wóz, ale również...

Realizacja inwestycji zaniepokoiła radnego, bo ma nastąpić do dwóch lat. A środki już pozyskano 

Radny Mirosław Golijasz docieka, co z inwestycją w Strzybniku, w sołectwie gminy Rudnik, którego jest reprezentantem w radzie gminy. Wójt Piotr Rybka odpowiada i tłumaczy, dlaczego na realizację zadania potrzebne są dwa lata.

Śmieci z roku na rok przybywa. Ile odpadów wytworzono w gminie Rudnik? 

Z analizy raportu stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Rudnik wynika, że na przestrzeni roku płatnicy systemu wytworzyli o ponad 137 ton więcej odpadów, aniżeli rok wcześniej. Jakie jeszcze informacje zawarto w dokumencie?

O upale, Szwedach i dobrej wodzie [KOMENTARZ] 

Pewnie nie raz zastanawialiście się, o czym "oni" mówią, gdy w pobliżu nie ma "zwykłych" ludzi. Bożydar Nosacz ma swoje propozycje.

Służył zwykłym ludziom, dlatego jest bohaterem. 100-lecie święceń arcybiskupa Józefa Gawliny   

W Ogrodach Gawliny w Strzybniku odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę święceń kapłańskich Józefa Gawliny, arcybiskupa i biskupa polowego wojska polskiego. Do gminy Rudnik przyjechał odprawić mszę biskup Józef Guzdek. Wręczono medale z wizerunkiem arcybiskupa.

Rowerowo, uroczyście i patriotycznie. Maleńki Strzybnik gospodarzem wielkiego wydarzenia [ZMIANA PROGRAMU] 

Msza z Biskupem Polowym Wojska Polskiego, rajd rowerowy i piknik historyczny - to wszystko będzie się działo już w najbliższy weekend w Strzybniku. 

AKTUALIZACJA

Z Katowic do Rudnika. Gmina ma nowego dzielnicowego 

Znany jest już następca mł. asp. Pawła Malcharczyka. Nowym dzielnicowym gminy Rudnik został asp. szt. Grzegorz Antkowiak.

Raciborszczyzna po nawałnicy. Ponad 40 interwencji strażaków, trwa szacowanie strat  

Zalane drogi, piwnice i posesje - to skutki nawałnicy, która 12 maja przeszła nad powiatem raciborskim. Najbardziej dotknięte są gminy Krzanowice i Krzyżanowice. Szereg interwencji odnotowano również w gminie Rudnik.

Zobacz więcej