Transport
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Kolejowe tajniki – jak pracuje dróżnik? 

Zastanawialiście się na czym polega praca dróżnika? To niezwykle odpowiedzialny zawód, dzięki któremu bezpiecznie przekraczamy przejazdy kolejowe, ale nie tylko!

Kto finansuje Koleje Śląskie? Bilety pokrywają tylko część kosztów 

Koleje Śląskie (KŚ) są jednym z najważniejszych fundamentów bezpiecznej i nowoczesnej komunikacji zbiorowej w województwie śląskim. Jak każdy publiczny przewoźnik w Polsce, spółka korzysta z dofinansowania zewnętrznego, bez którego żaden ze składów kolejowych nie mógłby wyjechać na tory. To dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego...

Będą utrudnienia w ruchu na Ocicach. Powód? Prace na linii 110 kV  

Utrudnienia wystąpią od 16 do 18 maja.

Rozpoczął się remont ulicy Prusa w Raciborzu. Wytyczono objazdy  

W pierwszej kolejności przebudowana zostanie ulica Prusa. Dopiero później drogowcy wezmą się za ulicę Słoneczną.

Kolejowe tajniki - czym łączą się poszczególne wagony? Kilka słów o sprzęgach Scharfenberga 

Dzisiaj krótko o technikaliach, czyli sprzęgi Scharfenberga, dzięki którymi możemy bezpiecznie łączyć poszczególne wagony taboru kolejowego!

W Syryni będzie rondo! Powiat dogadał się z województwem w sprawie skrzyżowania 

Jeszcze wczoraj pisaliśmy o zamontowaniu czterech nowych znaków, przypominających kierowcom o konieczności zatrzymania się na skrzyżowaniu Raciborskiej z Bukowską w Syryni, a już dziś wiemy, że skrzyżowanie na "Buglowcu" zmieni się w rondo!

Gdzie w elektrycznym zespole trakcyjnym jest lokomotywa? 

Podróżując pociągami dalekobieżnymi można dostrzec wyraźny podział na wagony oraz ciągnącą je lokomotywę. Wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” również potwierdza, że lokomotywa to  bardzo ważna część pociągu. Ciągnie za sobą wagony pełne pasażerów, chuchając przy tym parą i dmuchając nią bez końca. Wobec tego, gdzie...

Rozkładający się kot nie przeszkadza służbom. Leży przy drodze od kilku dni i... "podwoił swoją wielkość"  

Jedni mówią, że to nie ich droga. Drudzy, że zabraliby zwłoki, gdyby to było dzikie zwierzę, a nie zwierzę domowe. Dlatego kotek dalej leży. I rośnie.

AKTUALIZACJA

Będą kolejne utrudnienia w ruchu na DW 935 (dotyczy trasy Racibórz - Kornowac) 

10 maja rozpoczęto układanie nawierzchni na ścieżce rowerowej wduż drogi wojewódzkiej nr 935. Dlatego mogą występować lokalne zwężenia szerokości jezdni. Jednak to nie koniec planowanych utrudnień.

Idą zmiany w ofercie Kolei Śląskich. Ujednolicone ulgi i nowy bilet 5-dniowy 

Od 16 maja 2022 r. zaczną obowiązywać zmiany w ofercie biletowej Kolei Śląskich (KŚ). Skorygowany zostanie cennik biletów jednorazowych, miesięcznych i kwartalnych, a system ulg stanie się bardziej przejrzysty z racji jego ujednolicenia. Bez zmian będą dostępne oferty specjalne takie jak: SENIOR 60+, RODZINA / Śląskie dla Rodziny –...

Rekordzista przejechał Kolejami Śląskimi 740 kilometrów w 24 godziny 

27 kwietnia 2022 r. Piotr Goszczycki ustanowił rekord liczby przejechanych kilometrów z wykorzystaniem pojedynczego dobowego biletu metropolitalnego „24h+kolej”, honorowanego w pociągach Kolei Śląskich oraz w innych pojazdach uruchamianych przez ZTM.

W Pietrowicach Wielkich z zaskoczeniem przyjęli remont drogi na Kietrz. Wójt: nie wykonano formalności 

Rządzący Pietrowicami Wielkimi mówią, że zabrakło wcześniejszych informacji o planowanym przystąpieniu do modernizacji drogi wojewódzkiej na Kietrz. Wójt dziwi się, bo jak zauważa, dzięki tej współpracy można było wypracować lepsze objazdy. Co gorsza, w gminie zaczynają dostrzegać, że w związku z tym remontem cierpią inne trakty.

5 zasad bezpiecznego podróżowania, które warto znać 

Decydując się na podróż transportem kolejowym warto poznać najważniejsze zasady bezpieczeństwa, dotyczące wsiadania oraz wysiadania z pociągu. W skład podstawowych zasad wchodzą również sygnały wydawane przez drużynę konduktorską oraz oznaczenia, jakie można znaleźć wewnątrz pociągów. Przypominają je Koleje Śląskie!

Bieg bez Granic w Raciborzu. Będą utrudnienia w ruchu 

Lista utrudnień w ruchu jest długa. Wniosek jest jeden: 3 maja po południu lepiej nie przejeżdżać samochodem przez centrum Racibórz i okolice zamku.

WAŻNE Co z linią do Bohumina? Koleje Śląskie wyjaśniają i dają alternatywę 

Wielu z naszych Czyteników pyta o połączenie Śląska i Czech zawieszoną linią do Bohumina. Na razie jednak nie ma widoków na zmianę. O przejazdy do Bohumina zapytaliśmy rzecznika Kolei Śląskich Jakuba Wosika. 

Pomysł na Majówkę - wycieczka pociągiem na Jurę Krakowsko-Częstochowską 

Czy wiesz, że jadąc pociągiem Kolei Śląskich Linią S1 w relacji Gliwice – Częstochowa  dojedziesz do malowniczej północnej części województwa śląskiego? Jura Krakowsko-Częstochowska to region niezwykle atrakcyjny dla turystów we wszystkich porach roku. Podróż można rozpocząć wysiadając na stacji Żarki – Letnisko.

Pierwszy z dziewięciu lubianych pociągów wraca na Śląsk po wykonanej naprawie rewizyjnej  

Koleje Śląskie, 13 kwietnia 2022 roku, w bazie serwisowo-naprawczej Modertrans/PTS, odebrały – po wykonanej naprawie rewizyjnej – pojazd z serii EN76. Jest to pierwszy pojazd z dziewięciu, które zostaną poddane naprawie poziomu P4, zgodnie z podpisaną 10 grudnia 2021 roku umową.

Zobacz więcej