Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
W Nadleśnictwie Rudy Raciborskie otwarto nowe zbiorniki małej retencji. W sumie jest ich już 51 

W poniedziałek, 12 czerwca na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie (leśnictwo Borowiec i Krasiejów) przy dźwiękach trąb sygnalistów oficjalnie oddano do użytku dwa nowe zbiorniki małej retencji, których zadaniem będzie gromadzenie wody...

Czyste powietrze w Pogrzebieniu z senator Gawędą, wiceprezesem WFOŚiGW Lewandowskim oraz wójtem Niestrojem 

Do udziału w programie zachęcali m.in. senator Ewa Gawęda, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski i wójt Grzegorz Niestrój, a specjaliści WFOŚiGW służyli mieszkańcom fachową poradą.

Rafako i Ensol chcą budować magazyny ciepła 

Nowa oferta raciborskich przedsiębiorstw Rafako i Ensol skierowana jest do ciepłowni. To nowoczesny system wytwarzania i magazynowania ciepła pozyskanego z kolektorów słonecznych oraz systemów pomp ciepła.

Eksperci z Katowic przebadają powietrze w Raciborzu 

Wreszcie dowiemy się, czy racja w sporze o jakość powietrza w Raciborzu leży po stronie władze miasta, czy też bijących na alarm członków Raciborskiego Alarmu Smogowego.

Rybniczanie opowiedzieli w Markowicach, jak walczą ze smogiem 

Raciborski Alarm Smogowy w natarciu. Na zorganizowane w Markowicach spotkanie przyszło ponad 30 osób.

PWSZ wykona dla Raciborza mierniki jakości powietrza 

Przełom w podejściu władz Raciborza do kwestii monitorowania jakości powietrza w naszym mieście. Prezydent Mirosław Lenk jest już po słowie z dr. inż. Piotrem Kalusem z PWSZ Racibórz. Naukowcy i studenci raciborskiej uczelni jeszcze w tym...

Zielona pracownia 2016 [FILM] 

Aula Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach była miejscem, gdzie odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia Konkursu Zielone Pracownie 2016, zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

EkoPortal: Otwarcie Stacji Uzdatniania Wody w Suminie [FILM] 

To inwestycja, na którą w gminie Lyski czekano od ponad dwóch dekad. Na terenie sołectwa Sumina oficjalnie otwarto stację uzdatniania, której funkcjonowanie rozwiąże problemy mieszkańców z dostępem do wody, szczególnie w okresach suchych....

EkoPortal: Gmina z dobrą energią [FILM] 

Gmina z dobrą energią! - to nazwa modelowej kampanii informacyjno-edukacyjnej, uwzględniającej szereg działań, które skierowane są do trzech kluczowych grup: dzieci i młodzieży, dorosłych mieszkańców subregionu zachodniego oraz samorządowców....

Wacławczyk: w 8 lat możemy pozbyć się wszystkich kopciuchów 

RSS Nasze Miasto wystartowało z kampanią uświadamiającą o złej jakości powietrza w Raciborzu. Stowarzyszenie Dawida Wacławczyka chce walczyć z raciborskim smogiem i ma zakrojony na wiele lat plan działania.

Energia z OZE znów na straty – w majówkę ograniczono moc instalacji fotowoltaicznych 

Po raz kolejny wyprodukowana zielona energia "poszła na straty". Dzięki pięknej pogodzie towarzyszącej nam przez całą majówkę źródła odnawialne wyprodukowały ponad 380021 MWh z energii słonecznej i 260221 MWh z wiatrowej. Niestety duża część przepadła. Ze względu na stosunkowo niskie zapotrzebowanie (wynikające z dni wolnych)...

2,2 mln zł na instalacje OZE w Pszowie. MOK i Orlik będą miały magazyny energii 

Szkoły, przedszkola, Miejski Ośrodek Kultury i kompleks boisk Orlik – to budynki, które w najbliższym czasie zyskają ekologiczne instalacje OZE. Miasto pozyskało na ten cel 2,27 mln zł ze środków europejskich.

Dostali miliony złotych na dotacje do OZE dla mieszkańców Rybnika, Pszowa, Lysek, Gaszowic 

Miasto Rybnik, jako inicjator i lider projektu, wspólnie z gminami partnerskimi pozyskało ponad 143 mln zł dotacji ze środków Unii Europejskiej na realizację przedsięwzięcia grantowego. Dofinansowany został projekt "Zielona energia na terenie Gmin Partnerskich: Rybnik, Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Pszów, Świerklany",...

Dzień bez opakowań foliowych. W Żorach będą rozdawać ekologiczne gadżety 

Z okazji Dnia bez opakowań foliowych żorscy włodarze proponują swoim mieszkańcom atrakcyjną, proekologiczną inicjatywę.

W Radlinie kupili drona, który namierzy trucicieli powietrza 

Miasto pozyskało ponad 180 tys. zł na zakup nowoczesnego drona do badania jakości powietrza. To efekt pracy radlińskiej „Ekodoradczyni” w ramach projektu "Śląskie Przywracamy Błękit", oraz konkursu „Inicjatywa Antysmogowa” Wojewódzkiego Śląskiego".

Zainaugurowali Climate-Con 2023. Dwa dni debat i rozmów o zmianach klimatycznych [WIDEO, ZDJĘCIA]  

W przestrzeni konferencyjnej Stadionu Śląskiego zainaugurowano kolejną edycję Śląskiego Konwentu Klimatycznego „Climate – Con 2023”

W Nadleśnictwie Rudy Raciborskie otwarto nowe zbiorniki małej retencji. W sumie jest ich już 51  

W poniedziałek, 12 czerwca na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie (leśnictwo Borowiec i Krasiejów) przy dźwiękach trąb sygnalistów oficjalnie oddano do użytku dwa nowe zbiorniki małej retencji, których zadaniem będzie gromadzenie wody na wypadek suszy bądź akcji gaśniczej.

Oddaj makulaturę, zyskaj sadzonkę. Akcja ekologiczna w Czerwionce-Leszczynach 

- Za minimum 5 kg czystej i suchej makulatury* oddanej w PSZOK-u będzie można otrzymać wybraną sadzonkę: róży lub krzewu owocowego - informuje Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Zielony Ład: nowy podatek od emisji CO2 dla ogrzewających się węglem i gazem 

W połowie marca media doniosły, że Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, w myśl których od 2028 roku zeroemisyjne mają być wszystkie nowe budynki. Natomiast do 2026 zeroemisyjne mają stać się budynki zajmowane czy eksploatowane przez władze publiczne lub do nich należące. To nie wszystko. Obecnie zapowiadany jest nowy podatek....

Wyrżnęli kawał lasu w Czyżowicach. Tłumaczą, że to było konieczne 

Mieszkańców, odwiedzających Las Czyżowicki, zaniepokoił spory fragment terenu, gdzie prowadzone są intensywne prace leśne. Już jesienią ubiegłego roku można było natrafić tam na liczne, poukładane w stosy, grube drzewa. Zdaniem mieszkańców takiego ogołocenia lasu nie można nazwać inaczej, jak gospodarką rabunkową. Inaczej wygląda...

Zobacz więcej