Czyste powietrze w Pogrzebieniu z senator Gawędą, wiceprezesem WFOŚiGW Lewandowskim oraz wójtem Niestrojem 

Do udziału w programie zachęcali m.in. senator Ewa Gawęda, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski i wójt Grzegorz Niestrój, a specjaliści WFOŚiGW służyli mieszkańcom fachową poradą.

Rafako i Ensol chcą budować magazyny ciepła 

Nowa oferta raciborskich przedsiębiorstw Rafako i Ensol skierowana jest do ciepłowni. To nowoczesny system wytwarzania i magazynowania ciepła pozyskanego z kolektorów słonecznych oraz systemów pomp ciepła.

Eksperci z Katowic przebadają powietrze w Raciborzu 

Wreszcie dowiemy się, czy racja w sporze o jakość powietrza w Raciborzu leży po stronie władze miasta, czy też bijących na alarm członków Raciborskiego Alarmu Smogowego.

Rybniczanie opowiedzieli w Markowicach, jak walczą ze smogiem 

Raciborski Alarm Smogowy w natarciu. Na zorganizowane w Markowicach spotkanie przyszło ponad 30 osób.

PWSZ wykona dla Raciborza mierniki jakości powietrza 

Przełom w podejściu władz Raciborza do kwestii monitorowania jakości powietrza w naszym mieście. Prezydent Mirosław Lenk jest już po słowie z dr. inż. Piotrem Kalusem z PWSZ Racibórz. Naukowcy i studenci raciborskiej uczelni jeszcze w tym...

Zielona pracownia 2016 [FILM] 

Aula Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach była miejscem, gdzie odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia Konkursu Zielone Pracownie 2016, zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

EkoPortal: Otwarcie Stacji Uzdatniania Wody w Suminie [FILM] 

To inwestycja, na którą w gminie Lyski czekano od ponad dwóch dekad. Na terenie sołectwa Sumina oficjalnie otwarto stację uzdatniania, której funkcjonowanie rozwiąże problemy mieszkańców z dostępem do wody, szczególnie w okresach suchych....

EkoPortal: Gmina z dobrą energią [FILM] 

Gmina z dobrą energią! - to nazwa modelowej kampanii informacyjno-edukacyjnej, uwzględniającej szereg działań, które skierowane są do trzech kluczowych grup: dzieci i młodzieży, dorosłych mieszkańców subregionu zachodniego oraz samorządowców....

Wacławczyk: w 8 lat możemy pozbyć się wszystkich kopciuchów 

RSS Nasze Miasto wystartowało z kampanią uświadamiającą o złej jakości powietrza w Raciborzu. Stowarzyszenie Dawida Wacławczyka chce walczyć z raciborskim smogiem i ma zakrojony na wiele lat plan działania.

EkoPortal: Zielona pracownia i pilotażowy projekt ograniczania niskiej emisji [FILM] 

W lipcu tego roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uruchomił pilotażowy program skierowany do osób fizycznych, dotyczący walki z tak zwaną niską emisją. Projekt zakończył się sukcesem, a  świadczą...

Oddaj makulaturę, zyskaj sadzonkę. Akcja ekologiczna w Czerwionce-Leszczynach 

- Za minimum 5 kg czystej i suchej makulatury* oddanej w PSZOK-u będzie można otrzymać wybraną sadzonkę: róży lub krzewu owocowego - informuje Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Zielony Ład: nowy podatek od emisji CO2 dla ogrzewających się węglem i gazem 

W połowie marca media doniosły, że Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, w myśl których od 2028 roku zeroemisyjne mają być wszystkie nowe budynki. Natomiast do 2026 zeroemisyjne mają stać się budynki zajmowane czy eksploatowane przez władze publiczne lub do nich należące. To nie wszystko. Obecnie zapowiadany jest nowy podatek....

Wyrżnęli kawał lasu w Czyżowicach. Tłumaczą, że to było konieczne 

Mieszkańców, odwiedzających Las Czyżowicki, zaniepokoił spory fragment terenu, gdzie prowadzone są intensywne prace leśne. Już jesienią ubiegłego roku można było natrafić tam na liczne, poukładane w stosy, grube drzewa. Zdaniem mieszkańców takiego ogołocenia lasu nie można nazwać inaczej, jak gospodarką rabunkową. Inaczej wygląda...

Wszystkie budynki w UE mają być zeroemisyjne. Trwają polskie prekonsultacje 

Pod koniec października 2022 r. Rada Europejska doszła do porozumienia w kwestii ustaleń, które segmenty branży budowlanej mają zostać dopasowane do Zielonego Ładu. Wynika z nich, że od 2030 r. wszystkie nowo budowane w Unii budynki, łącznie z domami mieszkalnymi mają być zeroemisyjne. Z kolei budynki wybudowane przed tą datą, mają...

Przedszkolaki z Żor uczyły się o ekologii 

Dzieci wzięły udział w ekowarsztatach plastycznych, gdzie stworzyły własne pudełka dobrych myśli, kartonowe ślimaki oraz doniczki z plastiku.

Żory stawiają na ekologiczną edukację uczniów. "Takie zajęcia z pewnością są szansą zdobywania wiedzy w sposób niestandardowy" 

W żorskim Parku Cegielnia odbyły się ekologiczne warsztaty dla uczniów szkół podstawowych. Były one częścią prowadzonej przez Urząd Miasta Żory edukacji ekologicznej w ramach projektów pn. „Chcemy oddychać czystym powietrzem” oraz „Śląskie. Przywracamy błękit”.

Ekodoradca odwiedził raciborskich przedszkolaków. "Nawyki ekologiczne są dla nich codziennością, a nie wyzwaniem" 

Urząd Miasta w Raciborzu rozpoczął cykl spotkań ekodoradcy z przedszkolakami. Temtem zajęć jest czyste powietrze i jego zanieczyszczenie.

Monika Guzy-Woźnicka: "Moim zadaniem jest ciągłe podnoszenie wiedzy, by być wsparciem dla każdego mieszkańca" [WYWIAD] 

Z Moniką Guzy-Woźnicką, która od maja pracuje na stanowisku ekodoradcy w Urzędzie Gminy w Mszanie rozmawiamy o ostatnich kontrowersjach związanych z obowiązywaniem uchwały antysmogowej, najczęstszych zgłaszanych przez mieszkańców problemach oraz, kim tak naprawdę jest ekodoradca.

Godów: Nowe godziny działalności punktu konsultacyjnego 

Urząd Gminy w Godowie informuje o nowych godzinach działalności punktu konsultacyjno-informacyjnego Programu Czyste Powietrze.

Dzień bez Samochodu. Komunikacją miejską pojedziesz za darmo 

W czwartek, 22 września br. na świecie obchodzony jest Dzień bez Samochodu. Właściciele samochodów właśnie wtedy, na podstawie dowodu rejestracyjnego danego samochodu oraz dowodu tożsamości ze zdjęciem, są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Zobacz więcej