Lubomia otrzymała wyniki analizy składu "pelletu". "Materiał do bezwzględnej utylizacji" 

Materiał o takim składzie w żadnym przypadku nie może służyć jako opał - usłyszał wójt Lubomi od specjalisty z laboratorium, któremu gmina zleciła zbadanie składu chemicznego rzekomego "pelletu". To badanie przeprowadzone niezależnie...

Trefny opał w Lubomi: Pośrednik zwrócił pieniądze. Gmina podjęła konkretne kroki: Nie ma czasu, ten materiał ciągle ma 207 st. Celsjusza 

Nie dość, że będzie pellet, to jeszcze za dobrą cenę - taki był zamiar. Efekt - zgoła inny. Materiał zostanie zutylizowany, policja prowadzi intensywne działania, a sprawa nabrała ogromnego rozgłosu. Wracamy do tematu trefnego opału, jaki...

Czternasta emerytura 2022: ile wyniesie, kiedy będzie wypłacana i kto otrzyma świadczenie? 

"Czternastka" jak nazywana jest czternasta emerytura w tym roku trafi na konta ok. 9 mln Polaków. Co ważne, aby odebrać świadczenie nie trzeba się nigdzie rejestrować ani składać żadnych dodatkowych wniosków. Pieniądze będą wypłacone...

Coraz chętniej emeryci i renciści sięgają po mLegitymację, ale co w przypadku jeśli senior chce korzystać z plastikowej karty? 

Ponad 413,5 tys. emerytów i rencistów pobrało mLegitymację ZUS w bezpłatnej aplikacji mObywatel. - Dzięki elektronicznej legitymacji można m.in. udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z przysługujących ulg seniorom, np. ze zniżek na bilety - przekonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Mija termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej 

Do 5 czerwca prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Termin został więc wydłużony, bo początkowo mówiło się o 1 dniu miesiąca.

Przez takie błędy we wniosku później otrzymasz 500 plus 

ZUS od czerwca rozpoczyna wypłatę 500 plus na nowy okres świadczeniowy. W tym miesiącu przelewy na konta otrzymają te osoby, które złożyły prawidłowy wniosek do końca kwietnia. - Niestety, wciąż zdarzają się błędy w składanych formularzach, dlatego przed ich wysłaniem warto sprawdzić, czy wszystkie dane zostały poprawnie podane....

Do 1 czerwca można składać wnioski o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej 

Przedsiębiorcy, którym po rozliczeniu rocznej składki zdrowotnej wyszła nadpłata, na ich profilu PUE został utworzony wniosek o zwrot tych pieniędzy. Do 1 czerwca płatnicy mają czas na złożenie takiego dokumentu. Do tej pory przekazano 659 tys. wniosków o zwrot nadpłaconej składki na łączną kwotę ponad 1,2 mld zł.

Są nowe limity dorabiania. Lepiej ich pilnować 

W czerwcu niektórzy pracujący renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia. Od 1 czerwca bezpieczny próg przychodów zwiększy się o 273 zł i wyniesie 4987 zł.

Pracowici Ślązacy. Województwo z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w kraju 

Mieszkańcy Śląska nie próżnują, pod koniec kwietnia w województwie odnotowano jeden z najniższych wskaźników bezrobocia. Na nieco ponad 4,5 miliona mieszkańców, zarejestrowanych bezrobotnych jest 66 600. Lepszy wynik uzyskało jedynie województwo wielkopolskie.

ZUS apeluje o ostrożność. Jak rozpoznać oszustwo i chronić się przed nim? 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS rozsyłanymi przez oszustów. Nie należy klikać w podejrzane linki, ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

Ostatnie godziny na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej 

Poniedziałek, 22 maja, to ostatni dzień na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Rozliczenie to trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 r.

Mobilne punkty odpadów w rybnickich dzielnicach. Sprawdź gdzie i kiedy 

W maju w kilku punktach na terenie Rybnika zostanie przeprowadzona dodatkowa zbiórka odpadów niebezpiecznych oraz drobnego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.

Wielomilionowe oszustwo. Praca, remonty i imprezy na zwolnieniu lekarskim 

Jak pokazują dane z pierwszego kwartału tego roku, w niektórych oddziałach w województwie śląskim niemal co druga skontrolowana osoba na chorobowym wykorzystywała zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem. W Śląskim w wyniku przeprowadzonych kontroli prawidłowości orzekania i wykorzystywania zwolnień lekarskich kwota cofniętych i...

ZUS w Rybniku otwarty w sobotę dla przedsiębiorców. Urzędnicy pomogą w rozliczeniu składki zdrowotnej 

Do 22 maja płatnicy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Czasu zostało niewiele, dlatego ZUS w Rybniku organizuje dla przedsiębiorców dzień otwarty w sobotę, 20 maja. Tego dnia, w godz. od 9.00 do 14.00 na klientów czekać będą doradcy ZUS, którzy wyjaśnią, pomogą i podpowiedzą w zakresie...

Zmiany w przepisach. Sprawdź, kiedy upływa termin ważności orzeczenia o niepełnosprawności i karty parkingowej 

5 maja 2023 r. opublikowano zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustawach (Dz. U. z 2023 r. poz. 852), która wprowadza zmiany dot. ważności orzeczeń o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności oraz ważności kart parkingowych.

Bank Zamiany Mieszkań w Rybniku. Jak to działa? 

Od niedawna działa w Rybniku Bank Zamiany Mieszkań, tworzony na podstawie zgłoszeń osób zainteresowanych zamianą aktualnie zajmowanego lokalu. Warunkiem zamiany jest, by przynajmniej jeden z zamienianych lokali znajdował się w zasobie gminy.

Jak rozliczyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Skorzystaj z wiedzy ekspertów 

ZUS organizuje kolejne, bezpłatne webinarium na temat rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Spotkanie z ekspertami ZUS odbędzie się 16 maja. Wystarczy kliknąć w link do szkolenia, który znajduje się na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce Aktualności.

62 lata bez zwolnień lekarskich. Rekordzista ze Śląska otrzymuje 43 tys. zł emerytury 

Przeciętna emerytura w kraju to obecnie około 3 tys. zł brutto. Najwyższa emerytura jest kilkanaście razy większa, bo wynosi ponad 43 tys. zł. Otrzymuje ją mieszkaniec województwa śląskiego, a wypłaca ją Oddział ZUS w Zabrzu. Szczęśliwy emeryt na swoje świadczenie pracował blisko 63 lata, a karierę zawodową zakończył w wieku 86 lat.

Rodzicu, nie przegap terminu na złożenie wniosku. Możesz zyskać dodatkowe pieniądze 

Ważna data dla rodziców. Tylko do 17 maja rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas, żeby złożyć wniosek o ustalenie nowej, wyższej, wysokości zasiłku. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.

Kto musi pamiętać o rozliczeniu składki zdrowotnej? 

Do 22 maja przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok.

Zobacz więcej