Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Barbórka JSW z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. "Dziękuję za codzienne podejmowanie ryzyka" [ZDJĘCIA] 

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystej Akademii Barbórkowej z okazji dnia św. Barbary oraz jubileuszu 30–lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. - Dziękuję Wam za tę służbę z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej oraz...

Barbórka w Kobyli. Górnicy świętują 65 lat tradycji i solidarności [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Górnicy w gminie Kornowac stanowią najaktywniejszą grupę zawodową, zrzeszającą się od 65 lat w ramach komitetu. Ta organizacja od swego początku odgrywa kluczową rolę w integrowaniu i reprezentowaniu społeczności górniczej w regionie....

Barbórka w Zawadzie [ZDJĘCIA] 

W wodzisławskiej dzielnicy Zawada tradycyjnie nie mogło zabraknąć uroczystości związanych z świętem świętej Barbary.

Wodzisław: Sławomir Kulpa odwołany z funkcji dyrektora... i powołany na nowych warunkach 

Z dniem 30 listopada prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca odwołał z funkcji dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomira Kulpę. Został powołany ponownie na stanowisko od 2 grudnia, na kontrakcie menadżerskim. 

"Kolejnej szansy już nie będzie!" Pracownicy apelują do akcjonariuszy Rafako i obligatariuszy PBG 

- Zagłosujcie na TAK! Uratujmy wspólnie Rafako! To się naprawdę wszystkim opłaca - czytamy w liście otwartym pracowników Rafako.

Barbórka w Pszowie. Tradycyjny przemarsz i msza w bazylice [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem do pszowskiej bazyliki gdzie została odprawiona msza święta barbórkowa.

Uroczystości barbórkowe w Rogowie [ZDJĘCIA] 

Tradycyjna msza święta, w której uczestniczyli górnicy wraz z rodzinami odbyła się w kościele parafialnym. 

Barbórka w Chwałowicach. Najpierw pobudka z orkiestrą, później nabożeństwo w cechowni [ZDJĘCIA] 

Górnicza orkiestra dęta z Chwałowic zgotowała mieszkańcom pobudkę rankiem 4 grudnia.

Mikołaj na lawecie przejechał po raz trzeci przez Górki Śląskie [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W malowniczych Górkach Śląskich, w gminie Nędza, rozkwita tradycja, która co roku przywraca uśmiech na twarze najmłodszych mieszkańców. Na lawecie pojawił się Mikołaj, ubrany w tradycyjny czerwony strój, z białą brodą i workiem prezentów....

Chciałem „odrobić” wojsko, ale kopalnia mnie wciągnęła [WYWIAD] 

Z Pawłem Kowolem - mieszkańcem Pszowa, wieloletnim pracownikiem KWK Anna, ratownikiem górniczym, dyspozytorem ruchu zakładu górniczego, przewodniczącym ZZ Nasza Kadra, radnym, od 2017 roku emerytem rozmawiamy o miłości do KWK Anna, akcjach...

Kobieta w kopalni. Także obchodzi Dzień Górnika  

Ma 34 lata i od 5 lat jest zatrudniona w jednej z jastrzębskich kopalń. Pracuje w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla. Mimo że jest kobietą, wykonuje ciężką, fizyczną pracę. Chociaż nie zjeżdża pod ziemię, mówi o sobie, że jest górnikiem lub raczej górniczką. Malwina Nowak, tak jak jej koledzy, świętuje Dzień Górnika.

Barbórka w Carbonarium   

Dzień Górnika tradycyjnie przypada na 4 grudnia, jednak w przeddzień tego święta Carbonarium zaprosiło na zwiedzanie ekspozycji połączone z ciekawymi warsztatami. Tego dnia Łaźnia Moszczenica wypełniła się rodzinami z dziećmi. 

Na narty i kulig do Jastrzębia! 

Pojawienie się narciarza biegowego na boisku Zespołu Szkół Nr 2 przywołało skojarzenia z czasami przedwojennymi, kiedy ten sport był popularny w Jastrzębiu-Zdroju, ówczesnym kurorcie.  Wówczas organizowano u nas zawody narciarskie i kuligi. A chętnych na te atrakcje przywożono specjalnym pociągiem. Przed laty była u nas nawet skocznia narciarska.

Nowa ksiązka o Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO]  

„Jastrzębie-Zdrój na łamach prasy w latach 1945-1989” – to nowa książka Marcina Boratyna i Dariusza Mazura. Jej promocja odbyła się w Galerii Historii Miasta, na którą przybyło niemałe grono wielbicieli rodzimej historii.

Proszą o niewiele… kawę, cukierki i skarpetki   

Tradycyjnie 6 grudnia, czyli w dzień świętego Mikołaja ludzie obdarowują się prezentami. Stowarzyszenie Aktywistyczne Jastrzębie już po raz trzeci zaproponowało zrobienie paczki dla pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Książki zamienione w ozdoby świąteczne   

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. To dobry czas, aby pomyśleć o oryginalnych ozdobach świątecznych. Do ich wykonania mogą przydać się… książki.

W Jastrzębiu da się żyć!  

Czy w Jastrzębiu da się żyć? To pytanie zadają sobie szczególnie ludzie młodzi, ale nie tylko. Często w odpowiedzi słyszymy, że nasze miasto jest zapuszczoną dziurą bez żadnych szans na rozwój. Pojawiają się opinie, że najlepiej stąd wyjechać. Jednak nie wszyscy tak uważają. Młody człowiek, student Uniwersytetu Medycznego Jakub...

Kiedy ferie zimowe na Śląsku?  

Pierwszy śnieg zapowiada zimę, a jak zimę to ferie. Uczniowie w całej Polsce czekają na dwa tygodnie laby. W województwie śląskim dzieci i młodzież będą odpoczywać na przełomie stycznia i lutego.

Malarstwo Kariny Korduły-Bloch w galerii Epicentrum  

Kolejna wystawa w galerii Epicentrum będzie należał do jastrzębianki Kariny Korduły-Bloch. Zaprezentuje swoje obrazy, a wystawa będzie nosić nazwę „Symetrie i asymetrie odbicia”. Wernisaż zaplanowany jest na 8 grudnia. 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka UNICEF w SP nr 18  

Szkoła Podstawowa nr 18 im. Henryka Sławika obchodziła Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka UNICEF. W przedsięwzięciu oprócz uczniów wzięły udział przedszkolaki.

„Mikołaj dzieciom” - akcja charytatywna kibiców GKS Jastrzębie  

Kibice klubu GKS Jastrzębie po raz kolejny organizują akcję charytatywną „Mikołaj dzieciom”. Każdy, kto chce wesprzeć Przedszkole Specjalne oraz Dom Dziecka w Jastrzębiu-Zdroju, może to zrobić, biorąc udział w licytacjach internetowych.

Nowa książka o historii Jastrzębia. Tym razem PRL  

Znany duet historyków Marcin Boratyn i Dariusz Mazur napisał nową książkę na temat historii Jastrzębia-Zdroju. Tym razem spojrzymy na nasze miasto z perspektywy prasy, jaka była wydawana w Polsce Ludowej.

Dlaczego poznawać lokalną historię? [Felieton] 

Niedawna reaktywacja działalności Galerii Historii Miasta spowodowała zainteresowanie lokalną, czyli naszą przeszłością. Na wernisaż nowych wystaw przybyło całkiem spore grono zainteresowanych mieszkańców. To optymistyczne, że ludzie chcą poznawać dawne dzieje.

Trwa remont budynku dawnego sklepu E.Leclerc [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Budynek dawnego sklepu E.Leclerc przechodzi gruntowną modernizację. Jeszcze do niedawna był jednym z ulubionych miejsc przebywania osób bezdomnych, a jego otoczenie nie należało do zadbanych. Teraz sytuacja się zmieniła.

Muzyka filmowa w Łaźni Moszczenica [WIDEO] 

Łaźnia Moszczenica to nie tylko Carbonarium z jego nowoczesną ekspozycją. Coraz częściej w instytucji tej organizowane są ciekawe przedsięwzięcia – warsztaty, spotkania czy koncerty. Niedawno na 4 piętrze dawnej górniczej łaźni rozbrzmiewały dźwięki polskiej muzyki filmowej.

Zasieki, druty kolczaste i… chata na końcu świata  

W tym miejscu w Jastrzębiu rozciągano druty kolczaste, ustawiono zasieki, a nawet specjalnie zaorano pole. Wszystko po to, aby nie przemkła się nawet mała mysz. Każdy ślad dokładnie badano. Działo się to na dawnej granicy polsko-czechosłowackiej, która przebiegała przez jastrzębskie sołectwa - Ruptawę i Moszczenicę.

Publiczny różaniec na skwerze Porozumienia Jastrzębskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Mieszkańcy tworzący Tradycję Katolicką Jastrzębię-Zdrój spotkali się na skwerze Porozumienia Jastrzębskiego i odmówili różaniec w intencji opamiętania i nawrócenia.

Zobacz więcej