Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Wodzisławski rynek sprzed lat w miniaturze. W Muzeum powstaje wyjątkowa diorama [ZDJĘCIA]  

Pomysł z odtworzeniem wodzisławskiego Rynku nie jest nowy. Zrodził się on grubo ponad 5 lat temu. Teraz, dzięki pracy muzealników i możliwościom ekspozycyjnym Pałacu Dietrichsteinów, powstają niezwykłe kamienice, które za kilka miesięcy będzie staną się częścią wystawy.

Żory: W latach 1922-1930 mieszkańcy odbywali przymusową służbę pożarniczą [HISTORIA] 

Wśród wielu jeszcze nierozpoznanych materiałów archiwalnych znajduje się spora grupa dokumentów z dziejów żorskiego pożarnictwa okresu międzywojennego. Poniższy tekst jest próbą przybliżenia fragmentu tej dokumentacji, która w temacie obrony przeciwpożarowej wydaje się bardzo ważna. Materiały źródłowe pochodzą z zasobu Archiwum...

Paweł Porwoł w Lubomi mówił o zamku na Kotówce. Kolejne spotkanie już dziś [ZDJĘCIA]  

Drugie spotkanie z Pawłem Porwołem odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem. 

Ziobro: Ks. Franciszek Blachnicki został zamordowany. Urodził się w Rybniku 

Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Rych Światło- Życie został zamordowany w 1987 roku. Takie są wyniki śledztwa, o których poinformował Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ks. Blachnicki urodził się w Rybniku, a w czasach kapłańskich przez trzy lata pełnił funkcję wikarego w parafii w Rydułtowach.

Henryk Piechaczek opowiedział o swojej twórczości w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim [ZDJĘCIA]  

W Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, znajdującym się w Pałacu Dietrichsteinów, odbyło się spotkanie z Henrykiem Piechaczkiem, rzeźbiarzem i artystą, spod którego ręki wyszedł m.in. pomnik powstańców śląskich z Wodzisławia. 

Wiara – ona daje siłę i ukojenie. Wspomnienie o zakonniku z Borucina 

- Rok temu, 8 lutego 2022 r. odszedł do Pana, Jego wierny Sługa, brat zakonny Wiktor, jedyny zakonnik pochodzący z Borucina - pisze we wspomnieniach dr Kornelia Lach, uznana badaczka kultury ludowej pogranicza śląsko-morawskiego i regionalistka, autorka szeregu publikacji naukowych.

Mieszkaniec Kuźni Raciborskiej miał wypłynąć w dziewiczy rejs Titanicem, ale ostatecznie do tego nie doszło. Tajemnica krzyża przy Strażackiej 

W południe 10 kwietnia 1912 roku w angielskim porcie Southampton padł rozkaz „Cała naprzód” i rozpoczął się pierwszy i jak się okazało ostatni rejs Titanica. Na statku miał popłynąć również mieszkaniec Kuźni Raciborskiej, ale ostatecznie do tego nie doszło. W 25. rocznicę premiery kultowego filmy „Titanic” Jamesa Camerona,...

Adam Szecówka otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W PRL chciano mu odebrać prawo nauczania 

W stanie wojennym, jako bezpartyjny dyrektor i nauczyciel historii w tzw. poprawczaku w Raciborzu, mimo politycznych nacisków, szykan, groźby natychmiastowego zwolnienia z pracy, nie podpisał deklaracji wystąpienia z Solidarności. Esbecja zgromadziła na jego temat dwa opasłe tomy materiałów, nadając sprawie kryptonim "Historyk". Przetrzymywany...

Kolejne spotkania z Pawłem Porwołem odbędą się w Lubomi i Pszowie [ZAPOWIEDŹ] 

Starostwo powiatowe w Wodzisławiu Śląskim we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Pszowa oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubomi zaprasza na kolejne spotkania autorskie z Pawłem Porwołem na temat jego najnowszej publikacji pt. "Tropem legend. Zamczysko na Kotówce".

O Żołnierzach Wyklętych w Domu Zdrojowym  

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji w Domu Zdrojowym odbyło się spotkanie poświęcone tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie mogli pogodzić się okupacją sowiecką. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie "Chwała Bohaterom - Pamięć i Rekonstrukcja".

"Zamczysko na Kotówce". Spotkanie autorskie z Pawłem Porwołem [ZDJĘCIA]  

W wodzisławskiej bibliotece odbyło się spotkanie z Pawłem Porwołem, związane z jego najnowszą publikacją "Zamczysko na Kotówce". Był to wieczór przepełniony historią, tradycją i legendami z powiatu wodzisławskiego.

Tragedia Górnośląska. W Czerwionce-Leszczynach odbyła się konferencja 

19 lutego w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się konferencja pt. Wokół Tragedii Górnośląskiej 1945 r. - „Ocalić od zapomnienia”.

Jastrzębie dla koneserów. Spacer po dawnym uzdrowisku  

W sobotę w samo południe grupa jastrzębian wyruszyła na spacer szlakiem dawnego uzdrowiska. Organizatorem wędrówki był znany przewodnik PTTK Zdzisław Koń. Chętnych na wycieczkę nie brakowało. 

Wystawa IPN do obejrzenia w „Korfantym” 

W zeszłym roku obchodzono 100-lecie przyłączenia Śląska do Polski. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę. Ekspozycja jest prezentowana w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego.

Zasztyletował członka rady królewskiej i kazał utopić księży  

Jan II Żelazny, Wacław III Głupi czy Walentyn Garbaty - to imiona i przydomki książąt raciborskich, które barwnie opisał Jerzy Sperka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie promujące jego najnowszą książkę o książętach i księżnych raciborskich odbyło się w Rybniku.

O zapomnianej wojnie polsko-czeskiej w bibliotece  

Wojna polsko-czeska ze stycznia 1919 roku była tematem spotkania, jakie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Wzbudziło to ogromne zainteresowanie i gorące dyskusje słuchaczy.

Rybnik rozświetli miejsca pamięci ofiar "Marszu śmierci" 

Rybniczanie pomodlą się w bazylice i zapalą znicze w miejscach pamięci o ofiarach "Marszu śmieci".

Zobacz więcej