Zdrowie
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Jak się leczyć w dobie pandemii? 

Pacjenci bywają obecnie zdezorientowani. Ich przychodnie wiele miesięcy przypominały warowne twierdze, a standardem stały się teleporady. Szpital przy Gamowskiej zamknął się dla niezakażonych, poradnie specjalistyczne wróciły dopiero w czerwcu,...

Podejście do chorych z Covid-19 jest dziś inne niż wiosną 

Pytania kierowaliśmy m.in. na konferencji prasowej z udziałem Elżbiety Wielgos-Karpińskiej wicedyrektorki ds. medycznych szpitala w Raciborzu oraz dyrektora naczelnego Ryszarda Rudnika.

Kwarantanna w pytaniach i odpowiedziach 

2 września zmieniły się zasady dotyczące odbywania kwarantanny i izolacji wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat w formie pytań i odpowiedzi.

Oferta się kurczy, a potrzeby rosną 

O sytuacji osób i rodzin z problemem alkoholowym w dobie pandemii z psycholog i specjalistką terapii uzależnień Małgorzatą Matusik-Belik rozmawia Katarzyna Gruchot

Daj 5 minut własnym oczom 

Co powinno nas skłonić do wizyty u okulisty? Jak dbać o oczy na co dzień i w pracy? Czy można samemu sprawdzić wzrok pod kątem zwyrodnienia siatkówki centralnej? Na te i inne pytania odpowiedział lekarz Paweł Klich, specjalista okulistyki...

Testy pomagają sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa 

Sporo słyszy się ostatnio o oddawaniu osocza krwi przez osoby, które przeszły koronawirusa, w celu leczenia chorych na COVID-19. Osocze zawiera przeciwciała pomocne w walce z wirusem. Pozwalają one także określić, czy przeszliśmy już chorobę....

Już jest lekarstwo na koronawirusa! Stworzyli lek na COVID-19 z osocza naszych górników 

Lubelski Biomed rozpoczął produkcję pierwszego polskiego leku przeciw COVID-19. Ze 150 litrów krwi, jakie zebrano do produkcji leku, ponad 100 litrów pochodzi od górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Dyrektor szpitala odgryzł się Markowi Labusowi. Zgłosił się nawet do prokuratury 

Ryszard Rudnik zareagował na działania Marka Labusa - lekarza i menadżera ochrony zdrowia, który od kilku miesięcy krytycznie ocenia decyzje szefa raciborskiego szpitala. Dyrektor wystosował w tej sprawie list otwarty.

Wymazobusy nie jeździły przez pięć dni? Sanepid dementuje [AKTUALIZACJA] 

W minionym tygodniu liczba nowych zakażeń koronawirusem w kolejnych dniach była niewielka, w porównaniu z poprzednimi tygodniami. Przez cały tydzień od 22 do 29 czerwca przybywało codziennie jedynie po kilkanaście nowych zachorowań na terenie...

Pracownicy wodzisławskiego pogotowia zakażeni koronawirusem 

Wśród pracowników pogotowia ratunkowego wodzisławskiego PPZOZ-u wykryto kilka przypadków zakażenia koronawirusem. Tę informację potwierdziła nam dyrekcja placówki.

Pomimo wielu wad jest tu przyszłość – mówi o szpitalu w Rybniku jego nowy dyrektor [WYWIAD] 

O remoncie porodówki, przywróceniu działalności interny oraz prawdziwych przyczynach problemów finansowych szpitali rozmawiamy z dr Jarosławem Madowiczem, dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.

NOP-y po szczepieniu na Covid-19. Ile odszkodowań wypłacono, za co i po jakich szczepionkach? [ANKIETA]  

Po pół roku od utworzenia Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, Rzecznik Praw Pacjenta podsumowuje zgłoszone dotychczas przypadki i wydane w tym czasie decyzje. Przyznano łącznie ponad 2,2 mln złotych odszkodowań z tytułu działań niepożądanych szczepionek przeciwko COVID-19. "Fundusz Kompensacyjny zdaje egzamin i sprawnie realizuje...

Czym są elektrolity i jaka jest ich rola w organizmie? 

Sporo mówi się o tym, jak ważne są elektrolity oraz utrzymanie równowagi elektrolitowej w naszym organizmie. Dlaczego tak jest? Elektrolity są niezbędne naszemu organizmowi do przekazywania impulsów nerwowych, odbudowy tkanek, mają bardzo duży wpływ na pracę serca, mózgu i innych organów.

Dla kogo darmowe szczepienie przeciw grypie? [ANKIETA]  

Szczepienia na grypę w sezonie jesienno-zimowym będą prowadzone w aptekach i podstawowej opiece zdrowotne. Żadna z osób, które zgłosi się na szczepienie, za samą usługę nie zapłaci. Koszt usługi bierze na siebie państwo. - Widzimy bardzo duże zainteresowanie. Zabezpieczyliśmy ok. 2 mln szczepionek, ale na pewno ich nie zabraknie -...

Sytuacja jest niewesoła. Problem z dostępnością pielęgniarek nie omija także Krzanowic 

Na jednej z ostatnich sesji rady miejskiej dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Krzanowicach mówił, że trudna sytuacja z dostępnością pielęgniarek na rynku pracy nie omija również zakładu, którym kieruje. - Sytuacja jest niewesoła - stwierdził Marek Mruszczyk.

Rybniczanie oddawali krew na rynku. Ile krwi zebrano? [ZDJĘCIA]  

W sobotę, 6 sierpnia, na rybnickim rynku zaparkował ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pomimo deszczowej pogody znalazło się 40 chętnych, by oddać krew.

Przepis na sukces to dobry zespół, czyli raciborska porodówka bez tajemnic 

O tym jak przekonać do siebie przyszłe mamy, by chciały rodzić w raciborskiej porodówce z kierownikiem oddziału ginekologiczno-położniczego doktorem Tomaszem Chmurą i położną oddziałową Anną Kretek rozmawia Katarzyna Gruchot.

Jak rozpoznać odwodnienie organizmu? I dlaczego picie wody jest tak ważne?  

Jednym z pierwszych objawów odwodnienia jest pragnienie - im większe, tym objawy będą bardziej odczuwalne. O tym, żeby pić wodę dużo się mówi, jednak rzeczywistość pokazuje, że niewielu z nas nawadnia się w odpowiednich ilościach. Dlaczego to takie ważne, zwłaszcza w czasie upałów?

WAŻNE Wodzisław: Potrzeba milionów złotych, aby szpital funkcjonował po podwyżkach płac 

Po rządowej podwyżce płac w służbie zdrowia samorządy zostały pozostawione z dziurą do załatania. To spowodowało, że zarząd powiatu oraz dyrekcja szpitala powiatowego rozpoczęli starania o dodatkowe środki z NFZ. To miliony złotych, bez których działalność szpitala stanie pod znakiem zapytania.

Krew schodzi w niesamowitym tempie. Krwiodawstwo bije na alarm 

- Dużo mówi się dziś o brakach kadrowych w szpitalach, ale pamiętajmy, że przy zabiegu może być zastęp specjalistów i pielęgniarek, ale bez krwi niczego nie zrobią - mówi Gizela Kowol, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Chirurdzy wrócili do szpitala w Rybniku. Pacjenci mogą zgłaszać się na zabiegi 

Szpital w Rybniku powoli wraca do pełnego zakresu działalności - informuje dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.

Zapraszają na dzień otwarty porodówki w Wodzisławiu Śląskim [ZAPOWIEDŹ] 

Wodzisławski szpital zaprasza na dzień otwarty porodówki. Impreza odbędzie się 4 września na terenie Zespołu Poradni Specjalistycznych w Wodzisławiu Śląskim. W programie wiele ciekawych wydarzeń.

Akcje krwiodawstwa w regionie. Sprawdź miejsca i terminy 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu apeluje do mieszkańców o udział w akcjach, jakie organizowane są w różnych miejscach regionu. Aktualnie komunikat dotyczy pilnego zapotrzebowania na krew 0 RhD-.

Szpital w Rybniku wstrzymuje przyjęcia do porodu. Gdzie szukać pomocy? 

- Kochani jest nam bardzo przykro, ale musimy poinformować, że przyjęcia do porodu są na tą chwilę wstrzymane. Wszyscy mamy nadzieję, że oddział ruszy tak szybko jak to tylko możliwe - informuje w mediach społecznościowych Blok Porodowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.

Szpital w Raciborzu musi zamknąć dwa oddziały. Co z pacjentami z udarem? 

Braki kadrowe, których nie udało się uzupełnić, nie zostawiają dyrekcji wyboru - neurologia i druga interna muszą być na Gamowskiej zlikwidowane. Szef lecznicy wskazuje na sytuację epidemiologiczną i byłą jednoimienność szpitala rejonowego jako przyczyny braku lekarzy do obsługi likwidowanych oddziałów.

Koncert życzeń z raciborskiego szpitala 

O tym, że pracownicy oddziału ginekologiczno-położniczego mają nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale i zdolności artystyczne, mogą się przekonać ci, którzy obejrzą przygotowany przez nich na Dzień Otwarty Porodówki film.

Studiujesz pielęgniarstwo? Możesz dostać tysiąc złotych miesięcznie 

Studenci kierunku pielęgniarstwa mogą składać wnioski o stypendium, jakie zafundują im włodarze powiatu wodzisławskie. W ten sposób chcą pozyskać brakującą kadrę do Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Warunkiem pobierania pieniędzy jest deklaracja pracy w lecznicy.

Zobacz więcej