Górnictwo
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Już jest lekarstwo na koronawirusa! Stworzyli lek na COVID-19 z osocza naszych górników 

Lubelski Biomed rozpoczął produkcję pierwszego polskiego leku przeciw COVID-19. Ze 150 litrów krwi, jakie zebrano do produkcji leku, ponad 100 litrów pochodzi od górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Które kopalnie zamknięte w regionie? Lista zakładów z postojowym 

Chcemy doprowadzić do zduszenia ognisk epidemii koronawirusa na Śląsku. Robimy to w trosce o bezpieczeństwo – mówi Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych o sytuacji epidemicznej w kopalniach.

Testy na koronawirusa już we wszystkich zakładach JSW 

Jastrzębska Spółka Węglowa w celu rzetelnej oceny zagrożenia koronawirusem w swoich zakładach podjęła decyzję o przeprowadzeniu badań przesiewowych we wszystkich kopalniach. Według stanu na 21 maja w kopalniach JSW potwierdzono 1199 przypadków...

Znów spory skok zakażeń w JSW. Już 543 osoby z koronawirusem [AKTUALNE DANE JSW] 

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej potwierdzono 543 przypadki zarażenia koronawirusem. Jeszcze wczoraj było to 497 przypadków. ZOBACZ AKTUALNE DANE!

Stale rośnie liczba zakażeń koronawirusem w JSW, a minister mówi o rozwoju [AKTUALNE DANE] 

Według danych z niedzieli 17 maja, w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. liczba zakażonych pracowników podchodzi do połowy tysiąca osób. W piątek natomiast wicepremier Jacek Sasin odwiedził kopalnię Budryk, gdzie rozmawiał z...

KRASKA: Nie będzie zamykania Śląska. Od jutra ruszają testy dla rodzin górników 

- Po dzisiejszej naradzie jestem pełen optymizmu i w ciągu następnych dni opanujemy tę skalę zakażeń - powiedział dziś na konferencji pod urzędem wojewódzkim Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Kolejna kopalnia PGG zatrzymana przez koronawirusa 

Na wniosek dyrekcji kopalni Sośnica, sztab kryzysowy Polskiej Grupy Górniczej S.A. rekomendował zarządowi czasowe ograniczenie produkcji w kopalni Sośnica, od środy 6 maja.

Koronawirus w JSW. Pracownik kopalni z potwierdzonym zakażeniem  

Jastrzębska Spółka Węglowa oficjalnie potwierdziła przypadek zarażenia koronawirusem u pracownika kopalni. To pracownik dołowy KWK Pniówek. Informacja do dyrekcji kopalni dotarła z sanepidu. Wskazano 29 innych pracowników, którzy mogli się zarazić.

Kwarantanna na kopalni Marcel. Pracownik szybowy z koronawirusem 

20 osób z kopalni Marcel zostało poddanych kwarantannie po tym, jak koronawirusa potwierdzono u pracownika szybowego. Ruch Marcel w kopalni ROW pracuje normalnie, mimo wprowadzenia szeregu procedur zapobiegawczych.

Władze Rybnika przeciwne budowie nowej kopalni w mieście: Powstrzymajmy ich 

Trwa procedura uzyskania koncesji na wydobycie złoża Paruszowiec przez spółkę Bapro. Do 30 maja br. można zgłaszać uwagi do raportu oddziaływania na środowisko w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Miasto Rybnik po zapoznaniu się z...

Austriacki koncern wsparł rodziny ofiar z KWK Zofiówka i KWK Pniówek 

Austriacki koncern voestalpine przekazał 130 tysięcy euro rodzinom ofiar katastrof górniczych, do jakich doszło w Pniówku i Zofiówce w kwietniu tego roku.

PGG ostrzega: Nie wysyłamy smsów, to oszustwo. Mężczyzna stracił 8 tys. złotych 

Oszuści próbują przekierować klientów na fałszywe, niebezpieczne strony internetowe, podszywające się pod e-sklep PGG, informuje spółka. Policja odebrała zgłoszenie od mężczyzny, który w ten sposób stracił 8 tysięcy złotych.

Przewodniczący ZZ "Jedność" przywrócony do pracy w JSW. "Wygraliśmy" 

Jak informuje Związek Zawodowy "Jedność" Sąd Okręgowy w Katowicach odrzucił apelację Jastrzębskiej Spółki Węglowej, tym samym przywracając do pracy przewodniczącego "Jedności" Marka Sękowskiego. "Wygraliśmy" - piszą związkowcy. 

Wielka machina zabezpieczeń. PGG o e-sklepie: "Oszustwa praktycznie niemożliwe"  

Dokonanie oszustwa, zakup z fikcyjnych kont, użycie nieuczciwego oprogramowania, podszywanie się pod inne osoby czy wyłudzenie nienależnego węgla w e-sklepie są praktycznie niemożliwe, informuje PGG, przedstawiając ogrom zastosowanych rozwiązań, które mają służyć bezpieczeństwu klientów i zabezpieczać przed przestępstwami. Gdy...

Jesienią w Rybniku ruszą studia dla... menedżerów kopalń 

Oferta studiów podyplomowych na kierunku "menedżer produkcji" będzie skierowana do kadry zarządzającej - dozoru wyższego i kierownictwa kopalń.

Węgla typu orzech i ekogroszek jest jak na lekarstwo. Sprawdź, gdzie można kupić opał i w jakiej cenie 

Wiele składów opału od Raciborza, przez Rybnik, Wodzisław, po Jastrzębie i Żory w ogóle nie ma węgla na stanie. Co więcej, sprzedawcy nie wiedzą też, kiedy węgiel w ogóle będzie dostępny. Tam, gdzie węgiel jest, rozbieżność cenowa jest bardzo duża. Uwaga! Prezentowane w artykule informacje zebraliśmy 21 lipca 2022 r.

Zima w mieszkaniach może okazać się nie tylko chłodna, ale też... ciemna 

Brak węgla na opał, jaki grozi milionom polskich rodzin to tylko wierzchołek góry lodowej w nadchodzącym kryzysie. Prawdziwe tsunami szykuje się w energetyce. Już teraz eksperci alarmują, że ze względu na brak węgla, coraz prawdopodobniejsze są przerwy w dostawach energii. A nawet jeśli przerw nie będzie, to szykuje się drastyczna...

Czy wypłata premii w JSW jest zagrożona? Związkowcy bronią zarządu 

- Wszelkie plotki mówiące o tym, iż wypłata jednorazowej nagrody pieniężnej jest zagrożona, trzeba uznać za nieprawdziwe - zapewniają przedstawiciele Reprezentatywnych Organizacji Związkowych JSW S.A. 

Fiasko rozmów w PGG. Premier Morawiecki spotka się ze związkowcami 

Związkowcy podnoszą, że wiceminister Pyzik wysłuchał ich postulatów, ale nie przedstawił żadnych propozycji resortu. Na tym spotkanie się skończyło.

AKTUALIZACJA

Trwa protest w siedzibie PGG. Ministerstwo: eskalacja nie leży w interesie Polski i górników 

Rzecznik prasowy Ministerstwa Aktywów Państwowych zapowiedział przyjazd do Katowic wiceministra aktywów państwowych Piotra Pyzika. To odpowiedź resortu na wejście związkowców do siedziby Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Górnicy weszli do siedziby PGG. Czego chcą? 

– Wchodzimy do budynku, żeby zasygnalizować, że no nie żartujemy. Wchodzimy i będziemy rozmawiać, co dalej, jeśli nie będzie żadnego sygnału z Warszawy. Na razie jest okupacja, a co się będzie działo dalej, zobaczymy – powiedział Bogusław Hutek, przewodniczący "Solidarności" w Polskiej Grupie Górniczej i szef górniczej "Solidarności".

Czy po zawieszeniu norm jakości węgla znów będzie można grzać kopalnianymi odpadami? 

Pod koniec czerwca zawieszone zostały obowiązujące od 2018 r. normy jakości węgla. Na razie na 60 dni. To efekt tego, że węgla brakuje. Brakuje, bo ze względu na sankcje niedostępny stał się węgiel rosyjski. Alternatywne węgle dopiero do nas, z różnych kierunków, docierają. Niektóre gorszej jakości. I stąd też zapewne decyzja...

KWK Sośnica: Pięciu górników poszkodowanych w pożarze. Zapalił się metan 

W czwartek wieczorem, po godzinie 20:00 w jednej ze ścian wydobywczych doszło do pożaru. Na poziomie 950 metrów, gdzie zapalił się metan, przebywało 47 górników.

Mapa wstrząsów górniczych w kopalniach PGG. Gdzie można ją znaleźć? W internecie 

PGG S.A. przypomina, że od roku działa geoportal wstrząsów górniczych, natomiast od kwietnia tego roku funkcjonują całodobowe infolinie, na których można zgłaszać skutki drgań gruntu.

Pracujesz w JSW? Dostaniesz premię 19 tys. zł, 16 tys. zł lub 13 tys. zł w lipcu 

Reprezentacyjne organizacje związkowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. poinformowały o sukcesie rozmów z zarządem JSW w zakresie jednorazowej nagrody dla pracowników. Ma zostać wypłacona już 22 lipca. 

Dyscyplinarka dla wiceprzewodniczącego Sierpnia 80 na Pniówku. Z jakiego powodu? 

Służby w JSW w wyniku przeprowadzonej kontroli wykazały przynajmniej dziewięć fikcyjnych zjazdów do kopalni wiceprzewodniczącego związku zawodowego Sierpień 80 na KWK Pniówek. To zdecydowało o dyscyplinarnym zwolnieniu mężczyzny. 

Czy rząd ma pomysł na drożyznę i brak węgla – pyta premiera poseł Gadowski 

- O ile w kopalniach koszty węgla typu orzech wahają się od 735 do 850 zł za tonę, to już w składach węglowych, oddalonych o kilka kilometrów od kopalni, koszty zakupu przekroczyły barierę 2000 złotych za tonę. Również w przypadku cen ekogroszku ich poziom przekroczył granicę zdrowego rozsądku i waha się od 2500 zł do nawet 3800...

Zobacz więcej