Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Rzeźbi monstrancje z grafitu. Arkadiusz Praszelik - górnik, ratownik, artysta [ZDJĘCIA] 

Prawdopodobnie jako jedyny na świecie tworzy monstrancje z grafitu. Ich wyjątkowość podkreśla dodatkowo fakt, że zdobią je motywy górnicze. Niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju rzeźby są efektem wielu godzin pracy i ogromnej pasji. Arkadiusz...

Kopalnia w Bziu nie osiągnie oczekiwanego poziomu wydobycia 

Szyb w Bziu-Dębinie był największą od 20 lat inwestycją w polskim górnictwie. Stał się podstawą do utworzenia nowej kopalni, której pierwsza ściana została uruchomiona w marcu 2022 roku. Rocznie miało tu być wydobywane 2,5 mln ton węgla...

Koniec akcji w kopalni Pniówek. Ratownicy odnaleźli ostatniego z siedmiu zaginionych górników 

Koniec akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek w Pawłowicach. W sobotnie popołudnie (21.10.) rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Tomasz Siemieniec, przekazał informację o dotarciu do ciała ostatniego z górników zaginionych po...

Akcja w KWK Pniówek: Ratownicy odnaleźli kolejnego zaginionego górnika. W działaniach brał udział pies tropiący 

Ratownicy przygotowują się do wytransportowania kolejnego zaginionego górnika, którego odnaleziono. W działaniach brał udział również pies tropiący, który wskazał miejsce poszukiwań.

AKTUALIZACJA JSW w sprawie akcji w KWK Pniówek: Odnalezieni górnicy już na powierzchni 

Pięciu odnalezionych w poniedziałek nad ranem zaginionych górników zostało przetransportowanych na powierzchnię. Pod ziemią dalej jest prowadzana akcja ratownicza.

Trwa akcja ratownicza w KWK Pniówek. Ratownicy szukają zaginionych górników [ZDJĘCIA] 

W wyniku wybuchów metanu, do jakich doszło w kwietniu 2022 roku w KWK Pniówek, życie straciło dziewięciu górników, a siedmiu nadal jest uważanych za zaginionych. Trwa wieloetapowa akcja ratownicza, której celem jest ich odnalezienie i wytransportowanie....

Solidne zyski w JSW. Dwa miliardy za półrocze mimo trudności w branży górniczej 

Grupa Kapitałowa JSW zachowuje dobre wyniki za pierwsze półrocze 2023 roku, osiągając ponad 2 mld zł zysku netto. Natomiast zysk netto w drugim kwartale tego roku osiągnął wartość około 0,8 mld zł.

Rok po katastrofie w kopalni Pniówek [ZDJĘCIA] 

W kopalni Pniówek zakończyły się uroczystości pierwszej rocznicy katastrofy, w której zginęło dziewięciu górników, a siedmiu wciąż jest poszukiwanych. To był jeden z najbardziej dramatycznych dni w historii polskiego górnictwa.

Pracownicy JSW zarobią więcej. Strony doszły do porozumienia 

Zakończył się trzeci etap mediacji, JSW i związkowcy porozumieli się w sprawie płac. Pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej otrzymają ponad 15% podwyżki.

WIĘCEJ Wypadek w KWK Chwałowice: Cztery osoby z zarzutami nieumyślnego spowodowania śmierci 29-latka [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Kryminalni z Zespołu do spraw Katastrof KWP w Katowicach na polecenie Prokuratury Rejonowej w Rybniku zatrzymali czterech pracowników dozoru górniczego KWK ROW Ruch "Chwałowice". Zatrzymań dokonano w związku z wypadkiem z 19 listopada 2021 roku,...

Barbórka w Olzie [ZDJĘCIA]  

Z okazji Barbórki w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Olzie odbyła się tradycyjnie msza święta, po której miało miejsce uroczyste spotkanie górników i ich rodzin.

Barbórka JSW z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. "Dziękuję za codzienne podejmowanie ryzyka" [ZDJĘCIA]  

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystej Akademii Barbórkowej z okazji dnia św. Barbary oraz jubileuszu 30–lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. - Dziękuję Wam za tę służbę z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej oraz za to, że podjęliście decyzję, by ten trudny zawód wybrać, bardzo często idąc za tradycją rodzinną - powiedział.

Krzysztof Hanke na barbórce w Syryni [ZDJĘCIA]  

Obchody barbórkowe w Syryni odbyły się w Wiejskim Domu Kultury. Nie zabrakło życzeń, śląskich piosenek oraz akcentu humorystycznego. 

Barbórka w Nieboczowach. Wśród gości Ewa i Adam Gawęda [ZDJĘCIA]  

Obchodów barbórkowych nie zabrakło także w Nieboczowach. 

W Gorzycach Barbórka na wesoło, a wszystko za sprawą dzieci [ZDJĘCIA]  

Były tańce, były śpiewy, życzenia i przedstawienia na wesoło po Śląsku. Na scenie Ośrodka Kultury zaprezentowali się uczniowie klas III Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorzycach. 

Wyjątkowa Barbórka Stowarzyszenia Świętej Barbary w Łaziskach [ZDJĘCIA]  

Tegoroczna Barbórka ma wyjątkowy charakter dla członków Stowarzyszenia Świętej Barbary w Łaziskach. Organizacja, skupiająca około 250 członków, czynnych i emerytowanych górników, świętuje w tym roku 15-lecie działalności. Najbardziej jej zasłużonym członkom wręczone zostały odznaki Zasłużony dla Stowarzyszenia.

Arcybiskup Galbas do górników: Życzę Bożego błogosławieństwa na każdą chwilę waszej pracy 

Arcybiskup Adrian Galbas wystosował specjalny list z okazji Barbórki. Metropolita katowicki złożył życzenia wszystkim, którzy pracują w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.

1300 osób zwiedziło sztolnię ćwiczebną w Wodzisławiu Śląskim [ZDJĘCIA]  

W centrum Wodzisławia Śląskiego, kilka metrów pod powierzchnią ziemi, funkcjonuje sztolnia ćwiczebna – jeden z największych obiektów tego typu w kraju.

Barbórka w Zawadzie [ZDJĘCIA]  

W wodzisławskiej dzielnicy Zawada tradycyjnie nie mogło zabraknąć uroczystości związanych z świętem świętej Barbary.

Uroczystości barbórkowe w Rogowie [ZDJĘCIA]  

Tradycyjna msza święta, w której uczestniczyli górnicy wraz z rodzinami odbyła się w kościele parafialnym. 

61 lat temu oficjalnie otwarto pierwszą kopalnię węgla kamiennego w Jastrzębiu 

Jastrzębie-Zdrój jest miastem, które swoje powstanie zawdzięcza górnictwu. Odkrycie ogromnych złóż węgla koksowego sprawiło, że licząca sobie zaledwie kilka tysięcy mieszkańców wioska uzyskała prawa miejskie - stało się to 30 czerwca 1963 roku. Jednak zanim to nastąpiło, uruchomiono tu kopalnię.

Barbórka w Chwałowicach. Najpierw pobudka z orkiestrą, później nabożeństwo w cechowni [ZDJĘCIA]  

Górnicza orkiestra dęta z Chwałowic zgotowała mieszkańcom pobudkę rankiem 4 grudnia.

Chciałem „odrobić” wojsko, ale kopalnia mnie wciągnęła [WYWIAD] 

Z Pawłem Kowolem - mieszkańcem Pszowa, wieloletnim pracownikiem KWK Anna, ratownikiem górniczym, dyspozytorem ruchu zakładu górniczego, przewodniczącym ZZ Nasza Kadra, radnym, od 2017 roku emerytem rozmawiamy o miłości do KWK Anna, akcjach ratowniczych oraz historii.

Najtrudniejszym zadaniem było prowadzenie robót „na zbicie” [ZDJĘCIA] 

Z Edwardem Kołeczko rozmawiamy o miernictwie górniczym, pracy na kopalni, wyznaczaniu kierunków chodników i wielu innych ciekawych sprawach związanych z górnictwem.

Kobieta w kopalni. Także obchodzi Dzień Górnika  

Ma 34 lata i od 5 lat jest zatrudniona w jednej z jastrzębskich kopalń. Pracuje w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla. Mimo że jest kobietą, wykonuje ciężką, fizyczną pracę. Chociaż nie zjeżdża pod ziemię, mówi o sobie, że jest górnikiem lub raczej górniczką. Malwina Nowak, tak jak jej koledzy, świętuje Dzień Górnika.

Rzeźbi monstrancje z grafitu. Arkadiusz Praszelik - górnik, ratownik, artysta [ZDJĘCIA]  

Prawdopodobnie jako jedyny na świecie tworzy monstrancje z grafitu. Ich wyjątkowość podkreśla dodatkowo fakt, że zdobią je motywy górnicze. Niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju rzeźby są efektem wielu godzin pracy i ogromnej pasji. Arkadiusz Praszelik, górnik z KWK Rydułtowy i ratownik górniczy tworzy dzieła, które trafiają nie...

Gdzie znajduje się obraz świętej Barbary z Cechowni KWK Anna? 

4 grudnia 2011 roku odbyła się w Pszowie niezwykła uroczystość. W związku z likwidacją kopalni górnicy przenieśli obraz św. Barbary, który był w cechowni kopalni Anna, do pszowskiej bazyliki. Inicjatorem tego wydarzenia był między innymi Paweł Kowol. Uroczystości przeniesienia obrazu zgromadziły tłumy.

Zobacz więcej