Góralskie show na czerwcówce w Nędzy. Baciary zgromadziły tłumy [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO] 

Trochę popa, rocka, biesiady, disco, muzycki na góralską nutę z charakterystycznym góralskim dialektem, hej! Zespół Baciary przyjechał do Nędzy, aby ubarwić swoim występem tegoroczną czerwcówkę. To pierwsze tak duże wydarzenie zorganizowane...

Zmiany personalne w archidiecezji katowickiej. Nowi proboszczowie otrzymali dekrety 

Abp Adrian Galbas wręczył dekrety proboszczowskie nowym administratorom parafii archidiecezji katowickiej. W sumie otrzymało je 21 kapłanów, w tym ci związani z naszym regionem.

"Co składują na hałdzie po KWK 1 Maja? Straszny odór!" - skarżą się mieszkańcy. To odpady z oczyszczalni ścieków 

"Czasem śmierdzi tak, że nie można okien otworzyć". O uciążliwym zapachu dobiegającym z hałdy przy terenach byłej kopalni 1 Maja redakcję Nowin poinformowali okoliczni mieszkańcy. Zaniepokoiły ich ciężarówki zwożące na miejsce "maziowatą...

Kluby sportowe z regionu z cennymi dotacjami z Programu Klub [ZDJĘCIA] 

2,5 mln zł trafi do 154 klubów sportowych z regionu w ramach tegorocznej edycji „Programu Klub”

Świętuj razem z harcerzami 100-lecie Hufca ZHP Ziemi Rybnickiej [PROGRAM] 

- Serdecznie zapraszamy mieszkańców Rybnika i okolic do wspólnego świętowania 100 lecia Hufca ZHP Ziemi Rybnickiej, które odbędą się już jutro na terenie Rybnickiego Kampusu. Przygotowaliśmy wiele atrakcji nie tylko dla harcerzy - informuje...

Ulice znów zamieniły się w rwące rzeki. Obfite opady deszczu przeszły nad regionem 

Narzekania rolników, sadowników i ogrodników na suszę przerwały obfite opady deszczu, które dzisiaj (tj. 9 czerwca) przeszły nad regionem. Były tak mocne, że niektóre ulice zamieniły się w rwące potoki.

Pogoda na najbliższy weekend. Będą burze, możliwy także grad [PROGNOZA POGODY] 

W północnej Polsce słonecznie, ciepło i sucho, a na południu pochmurno, z opadami oraz burzami, w trakcie których może spaść do 35 mm deszczu. Synoptycy z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają także przed gradem.

Przegraliśmy ten sezon… wygrajmy kolejne sezony - Odra Wodzisław odpowiada na krytykę 

Prezentujemy oświadczenie prezesa Odry Wodzisław na temat obecnego stanu klubu i spadku do 4. ligi. 

"Na skraju jutra" - wyjątkowe zdjęcia uczniów Tischnera w żorskiej bibliotece 

„Na skraju JUTRA” to wystawa multimedialna, która dotyczy każdego z nas. Także Ciebie! Wernisaż wystawy zaplanowano na 14 czerwca o godz. 17.00 w żorskiej bibliotece. 

68-latek wyprzedzał na przejściu dla pieszych w Żorach i potrącił dziecko 

10-letni chłopiec został potrącony przez 68-letniego kierowcę na pasach w centrum Żor. Dziecko odniosło obrażenia nogi.

Ważne Ptasia grypa przedostała się do Czech. Wojewoda Wieczorek podał nowe wytyczne. O czym trzeba wiedzieć?  

Ptasia grypa nadal sieje spustoszenie, tyle że już za granicami naszego kraju. W Rychwałdzie stwierdzono ją w drobiu hodowlanym. W efekcie wojewoda wydał rozporządzenie również dla naszego regionu, bo czeska miejscowość znajduje się nieopodal okolicznych miejscowości. Sternik województwa wyjaśnił również, co z zakazem wstępu na...

Radość w stajni państwa Hercog z Zawady. Dziś urodził się źrebak [ZDJĘCIA]  

Długo oczekiwany źrebak o imieniu Favoletta przyszedł na świat dziś około 4.30 rano. Jego mama Fairy Tale nie kryje dumy i zadowolenia. Podobnie jak rodzina Herzog, dla których jest to pierwsza taka sytuacja w ich stajni.

Pomoc dla hodowców świń. ARiMR podsumowuje nabór wniosków 

Jak informuje Agencja, 7 lutego zakończyło się przyjmowanie wniosków w ramach „Nadzwyczajnego tymczasowego wsparcia dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”.  Wpłynęło 34 620 wniosków.

Wyzwania sektora mleczarskiego. Spotkanie z przedstawicielami branży w Ministerstwie 

Przedmiotem spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z przedstawicielami tego sektora w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich były bieżące zagadnienia ważne dla branży mleczarskiej były.W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji rolniczych, spółdzielni mleczarskich oraz federacji konsumentów.

Pomoc z PROW dla hodowców świń przedłużona do 7 lutego 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że do 7 lutego 2023 r., czyli o tydzień dłużej niż zakładano, producenci trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w wyniku trwającej wojny, mogą składać wnioski o nadzwyczajną tymczasową pomoc. Wsparcie finansowane jest z budżetu PROW na lata 2014-2020.

Producenci trzody chlewnej dotknięci sytuacją na Ukrainie mogą otrzymać wsparcie z ARiMR 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiada wsparcie dla producentów trzody chlewnej szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Nieoprocentowane pożyczki na spłatę zobowiązań dla producentów świń z obszarów ASF 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że producenci świń mogą starać się o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych.

Zagrożenie grypą ptaków. Ministerstwo przypomina o zasadach 

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawiły się już pierwsze w tym sezonie ogniska choroby u ptaków dzikich oraz hodowlanych. Utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia kolejnymi ogniskami grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób.  Ministerstwo przypomina, że hodowcy drobiu mają obowiązek ściśle przestrzegać zasad bioasekuracji.

KRUS i Pietrowice Wielkie będą współpracować. W jakim zakresie? 

- Opierając się na strategii wizji zero, obie instytucje chcą dążyć do zmniejszania i wyeliminowania wypadków przy pracy i chorób zawodowych, stosując strategię prewencji, co wiąże się ze stworzeniem lepszych warunków pracy i poprawą zdrowia rolników -poinformowali urzędnicy.

Czarne chmury nad polską wsią. Jak rolnicy radzą sobie z kryzysem? 

Rozmawiamy z rolnikami o tegorocznych zbiorach, cenach w skupach i galopujących cenach. Nasi rozmówcy starają się przeczekać obecny kryzys. Jednocześnie przyznają, że gdyby byli pesymistami, już dziś musieliby zwijać działalność.

Młody rolnik: Widzę swoją przyszłość w rolnictwie, choć to ciężki kawałek chleba [WYWIAD] 

Z Sebastianem Jaroszem, 30-letnim mieszkańcem Ponięcic (gm. Rudnik), a zarazem przewodniczącym Związku Śląskich Rolników na terenie powiatu raciborskiego rozmawiamy o tym, jak to jest być młodym rolnikiem. Pytamy o problemy i perspektywy. Rozmawia Dawid Machecki.

Do rolnictwa trzeba mieć powołanie [WYWIAD] 

O wyzwaniach rolnictwa w 2022 roku z przedstawicielami Śląskiej Izby Rolniczej powiatu raciborskiego: Marianem Plurą i Eugeniuszem Kurą rozmawia Dawid Machecki.

Rolnik w krainie absurdów. Od Zielonego (nie)Ładu po dopłaty, które trafią nie tylko do rolników 

Tego artykułu nie było w planach. Chciałem spotkać się z rolnikami, żeby porozmawiać o tym, jaki wpływ na ich gospodarstwa będą miały rosnące ceny nawozów. Okazało się, że drożyzna, z którą borykają się rolnicy, będzie mieć wpływ również na nas - konsumentów. Piszę o tym w artykule Rosnące ceny nawozów stawiają rolników...