Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Twórczyni Mirażu, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego oraz zimowych warsztatów wokalnych z Elżbietą Zapendowską i Andrzejem Głowackim. Mieszka w Raciborzu. Pełna pasji i energii. Ma męża - polonistę Andrzeja (pisze teksty piosenek) oraz córki Magdę i Marysię.

Uchodźcy z Ukrainy w Kobyli świętowali Wielkanoc w obrządku wschodnim [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Kilkudziesięciu wojennych uchodźców z Ukrainy spotkało się w Domu Kultury w Kobyli, gdzie przygotowano dla nich świąteczne spotkanie. Zorganizowano je z racji przypadającej na niedzielę 24 kwietnia Wielkanocy, która właśnie tego dnia obchodzona jest w obrządku wschodnim. Spotkanie rozpoczęto od uczczenia minutą ciszy górników, którzy...

Radna Biskup: czy służby w Powiecie są przygotowane na wypadek wojny? „Nie róbmy paniki” 

Pytanie radnej było skierowane do przedstawicieli służb mundurowych, obecnych jak co roku na posiedzeniu (22 marca) Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Bezpieczeństwa Rady Powiatu Raciborskiego. Zmierzył się z nim komendant powiatowy straży pożarnej Jarosław Ceglarek.

„Jestem Asią, a nie wielką panią prezes”. O nowej prezes Eko-Okien w nowym numerze Nowin Raciborskich 

Z wywiadu z szefową największej firmy w powiecie raciborskim dowiedzą się państwo o jej pracy, domowych obowiązkach i wierze w Boga. Rozmowy z wpływowymi kobietami zamieszczamy w tygodniku z okazji Dnia Kobiet. Sylwetka Joanny Łyko nowej prezeski Eko-Okien - ta kobieta rządzi ponad 7 tysięczną załogą

"Myślałem, że pani Biskup będzie większą kosą". MIRAŻ żegna się z obecnym składem   

Koncert Walentynkowy - tradycyjna na początku roku impreza dla zespołu wokalnego z MDK - Mirażu - miała akcenty solidarności z Ukrainą. Grupa młodzieży powoli żegna się ze sobą. - Rozjadą mi się po studiach, po świecie - przyznaje Elżbieta Biskup, prowadzący Miraż od 1994 roku.

Elżbieta Biskup: Z początku lat 90. pamiętam dyskotekę Labirynt. Wtedy poznałam męża [30 lat Nowin] 

Założycielka zespołu Miraż, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury oraz doświadczony samorządowiec miejski i powiatowy – Elżbieta Biskup wspomina jaki był dla niej rok, w którym powstały Nowiny.

Wyjątkowe kolędowanie w Kobyli. Wspominano społeczników, którzy odeszli w 2021 roku [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Świąteczna zaduma i refleksja podczas kolędowania w Domu Kultury w Kobyli. Dla przybyłych wystąpili mieszkańcy gminy Kornowac i zespoły działające na jej terenie. - To moment, aby pobyć razem ze sobą - mówiła Nowinom Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. Podczas spotkania wspominano również...

Żenująca scena, najgorszy serial, występ poniżej talentu, czyli Bożydary 2021 [FELIETON] 

Prezes piłkarskiej Unii Racibórz Kamil Paruzel, radni powiatowi Elżbieta Biskup oraz Ryszard Wolny, dyrektor szpitala Ryszard Rudnik, radni miejscy Anna Ronin, Mirosław Lenk i Dawid Łomnicki, a także "tabun" wiceministrów to laureaci tegorocznych "Bożydarów". Zobaczcie, w jakich kategoriach "zwyciężyli".

Kręciołki, gęsina i Mikołaj. W Borucinie zapachniało świętami [ZDJĘCIA]  

- To taka nasza tradycja - mówi o przedświątecznym wydarzeniu Marian Wasiczek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach. Choć w tym roku spotkanie zorganizowane w Borucinie różniło się od poprzednich edycji, bo nie odbyło się w sali miejscowego ośrodka, a przed nim.

Mielony temat i drugi ośrodek decyzyjny. Dyrektor szpitala skrytykował radną za robienie złudzeń pielęgniarkom 

Dopiero na koniec listopadowej sesji rady powiatu pojawił się wątek szpitalny, związany z ostatnią wizytą pielęgniarek z Gamowskiej w starostwie. Poruszył go radny Tomasz Cofała, wskazując, że wizyta przyniosła niepokojące informacje i chce je skonfrontować z wiedzą dyrektora Ryszarda Rudnika.

Z perełki zrobimy perłę. Już wiadomo jak ma się zmienić Zamek Piastowski  

Specjaliści, którzy tworzą multimedialne muzea pokazali radnym powiatowym swoją wizję dla raciborskiego zabytku. Według niej słodownia zmieni się w centrum wystawienniczo-konferencyjno-hotelowe, a dom książęcy zostanie zaaranżowany na nowo.

Ania Wyszkoni: Już w przedszkolu czułam, że scena jest moim drugim domem 

- Czuję się Ślązaczką, z tego środowiska wyniosłam dużo siły - mówiła o Tworkowie (gm. Krzyżanowice) Ania Wyszkoni w Dzień Dobry TVN. W telewizji opowiedziała, jak wyglądała jej droga do sławy. Nie zabrakło więc nawiązań do jej rodzinnej miejscowości oraz Pszowa, gdzie pokazała pierwszą salę prób zespołu Łzy. Piosenkarka...

Nowiny Raciborskie piszą o tym jak rodzina z Nędzy wyszła z „nędzy” 

Pani Agnieszka, samotna matka wychowująca dwójkę małych dzieci, mieszkała z nimi w nędznych warunkach. - Kiedy zobaczyłam jak mieszka ta kobieta to się rozpłakałam - mówi Gabriela Kilian, autorka akcji pomocowej dla rodziny z Nędzy. - Bród i chłód, jakby mieszkali w kotłowni - tak charakteryzowała mieszkanie bohaterki swej akcji....

Pielęgniarki ze szpitala w Raciborzu: nie dajemy rady, koleżanki z 30-letnim stażem odchodzą z pracy. Radna Biskup pyta dlaczego im nie płacą więcej? 

Niedawno pisaliśmy o wypowiedzeniach złożonych przez lekarzy z interny szpitala rejonowego. Przepracowanie i obciążenie pracą są też powodem cierpkich uwag ze strony personelu pielęgniarskiego. Pacjent oddziału wewnętrznego pisze w skardze do dyrekcji: te panie nie wiedzą, w co ręce włożyć.

Błażej Klimaszka i jego debiutancki koncert w parku Roth. Jak śpiewa utalentowany artysta z Tworkowa? [FILM] [ZDJĘCIA]  

Najpierw śpiewał w konkursach dziecięcych. Później w parafialnym chórku. Gdy podrósł, zaczął uczęszczać na zajęcia do Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. Tam jego talent szlifowali Daniel Rożek oraz Elżbieta Biskup. A 14 sierpnia 2021 r. zaśpiewał na swoim debiutanckim koncercie. Wydarzenie zorganizowano w raciborskim parku...

Wokaliści zespołu Miraż polubili zamek. Wystąpili tu kolejny raz [ZDJĘCIA]  

Muzycy zaśpiewali 6 sierpnia na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu, tuż obok słodowni.

Błażej Klimaszka: Gdy śpiewam piosenkę z musicalu lub bajki, od razu tak inaczej robi się na sercu 

Utalentowany wokalista z Tworkowa zaprasza na swój debiutancki koncert w Raciborzu 14 sierpnia o godz. 18.00 w parku Roth. W organizacji tego przedsięwzięcia pomogli mu młodzi ludzie ze Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturowych Voltage.

Elżbieta Biskup: o tych wokalistach usłyszy wkrótce cała Polska 

Lipcowy koncert „pod murkiem”, jaki dała młodzież z zespołu Miraż Elżbiety Biskup, był okazją by poznać „utalentowanych, wrażliwych i muzykalnych” podopiecznych tej wychowawczyni gwiazd polskiej sceny.

Zobacz więcej