Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Chcą śpiewać, tańczyć, grać, ale nie mogą dojechać. Radna Biskup o dostępności do komunikacji PKS

Wykorzystując debatę nad kondycją PKS, radna Elżbieta Biskup ponownie podniosła temat problemów z dojazdem młodzieży na zajęcia do placówek kultury w Raciborzu. O ile dotrzeć do miasta nie jest trudno, to w godzinach wieczornych są trudności z powrotem do gmin.

Chcą śpiewać, tańczyć, grać, ale nie mogą dojechać. Radna Biskup o dostępności do komunikacji PKS
Radna Elżbieta Biskup to również nauczyciel śpiewu w MDK, twórczyni zespołu Miraż

Radna złożyła już w tej sprawie interpelację do starosty. Chciałaby zwiększenia możliwości komunikacyjnych w porach, gdy uczniowie szkół średnich, czy nieco młodsi potrzebują podróżować między domem a placówką - np. MDK. - Ja obserwuję, co się dzieje po pandemii. Młodzi zostali pozostawieni samym sobie. Oni chętnie by dojeżdżali w godzinach pozalekcyjnych, ale nie mają czym. Dotujemy bilety seniorom, a czy mamy taką akcję dla młodzieży? - dopytywała na forum komisji, gdzie omawiano jak radzi sobie raciborski PKS.

Biskup wie, że młodsze dzieci są dowożone i odwożone przez rodziców, ale starsza młodzież jest zdana na własne możliwości. Chodzi jej o pory od 17-19 do 20.30.

Andrzej Chwalczyk, który z ramienia starostwa zajmuje się tematyką PKS, nie widzi problemu w kwestii biletów dla młodzieży, bo ta, jeśli dojeżdża do szkoły z gmin, to wyposażona jest w bilety miesięczne. - Polem manewru jest tu częstotliwość kursów. My jesteśmy zainteresowani, ale pozostaje pokrycie kosztów takich przejazdów i dlatego  konsultujemy temat z wójtami poszczególnych gmin. Na zajęcia szkolne, które wiemy, jak są organizowane, uczniowie docierają bez problemu. Mówimy o porannych i popołudniowych godzinach szczytu. Późniejsze pory to kwestia wyważenie kosztów - tłumaczył szef wydziału komunikacji. Dodał, że analiza trwa.

Wicestarosta Marek Kurpis wyjaśnił, że zarząd Powiatu odbywa spotkania z prezesem PKS i jest w kontakcie z dyrektorami placówek powiatowych, w tym MDK. - Jak będziemy konstruować nowe rozkłady przed nowym rokiem szkolnym, to w lipcu, sierpniu będziemy brali pod uwagę ten głos o zajęciach pozalekcyjnych. Pamiętajmy jednak, że wejdzie do szkół 1,5 rocznika i priorytetem jest, jak sobie z tym poradzić - podsumował dyskusję M. Kurpis.

Ludzie

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].