Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Błażej Tatarczyk jednak nie chce być radnym powiatu wodzisławskiego. 6 maja złożył ślubowanie a 7 maja już nie był radnym

6 maja odbyła się pierwsza sesja rady powiatu wodzisławskiego, podczas której między innymi ślubowanie złożyli nowi radni powiatu, którzy będą pełnić funkcję w kadencji 2024 - 2029 . Jednym z nich był Błażej Tatarczyk, którego mandat został wygaszony 7 maja na jego pisemną prośbę. 

Błażej Tatarczyk jednak nie chce być radnym powiatu wodzisławskiego. 6 maja złożył ślubowanie a 7 maja już nie był radnymFryderyk Kamczyk
Błażej Tatarczyk odbiera zaświadczenie o wyborze na radnego powiatu wodzisławskiego podczas sesji 6 maja 2024 roku, 7 maja komisarz wyborczy wygasił jego mandat z powodu pisemnego zrzeczenia się funkcji.

Tatarczyk był jednym z pięciu zastępców włodarzy gmin, którzy kandydowali do rady powiatu wodzisławskiego. O mandat radnego ubiegała się również wiceprezydent Wodzisławia Śląskiego Izabela Kalinowska, wiceburmistrz Rydułtów Mariola Bolisęga, wicewójt Gorzyc Daniel Kurasz oraz Tomasz Kasperuk z Godowa, który jako jedyny nie uzyskał mandatu.

Bolisęga, Kurasz i Kalinowska nie przyjęli mandatu jeszcze przed pierwszą sesją powiatu wodzisławskiego, która odbyła się 6 maja. Błażej Tatarczyk złożył ślubowanie 6 maja, jednak już 7 maja komisarz wyborczy wygasił jego mandat.

- Stwierdza się wygaśnięcie z dniem 7 maja 2024 r. mandatu radnego wybranego do Rady Powiatu Wodzisławskiego w okręgu wyborczym nr 6 z listy nr 18 – KW STOWARZYSZENIE WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA, z powodu pisemnego zrzeczenia się mandatu. Radnym, którego mandat wygasł jest Błażej Szczepan TATARCZYK - informuje komisarz wyborczy w Bielsku-Białej Gabriela Bania, w postanowieniu nr 469/2024.

W związku z kandydowaniem przez zastępców włodarzy gmin do rady powiatu wodzisławskiego, przed wyborami skierowaliśmy do nich pytania. Błażej Tatarczyk udzielił wówczas następującej odpowiedzi:

-  Wystartowałem w wyborach do Rady Powiatu Wodzisławskiego za namową znajomych i działaczy z Komitetu Wyborczego Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa. Traktuję to jako ciekawe doświadczenie i zwiększone szanse na zabieganie o sprawy bliskie mieszkańcom Gmin Mszana, Godów i Marklowice. Jeśli mój komitet, Wspólnota Samorządowa, odniesie sukces wyborczy, będziemy mogli efektywnie działać na rzecz rozwoju całego powiatu. Jeśli otrzymam propozycję działalności w Zarządzie, przyjmę to zadanie. Jeśli nie, będę w dalszym ciągu pracował jako zastępca wójta Gminy Mszana, gdy dostanę taką propozycję. Decyzję o starcie w wyborach do władz naszego powiatu podjąłem po rozmowach w mojej gminie. Wraz z wójtem Mirosławem Szymankiem uznaliśmy, że osoba znająca od podszewki potrzeby naszych gmin, będzie dobrym kandydatem do Rady Powiatu. Czekają nas w Gminie Mszana ważne inwestycje drogowe, które będziemy realizować we współpracy z powiatem. Podobne zadania chcę też wspierać w pozostałych gminach, które wchodzą w skład mojego okręgu wyborczego. Tak więc z ciekawością, ale spokojnie i z pokorą będę czekał na wyniki wyborów i na ich podstawie podejmę decyzję, która przyniesie największe korzyści społeczności, którą reprezentuję - mówił Nowinom wicewójt Błażej Tatarczyk.

Zobacz materiał dot. tego tematu:

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/229452-chca-byc-radnymi-powiatu-wodzislawskiego-czy-zastepcami-wlodarzy-gmin.html

Radny Tatarczyk kandydował z listy komitetu wyborczego Wspólnota Samorządowa z okręgu nr 6, który składa się z gmin Marklowice, Mszana i Godów. Był "trójką" na liście i uzyskał 1121  głosów. Cała lista uzyskała 3712 głosów. Do rady powiatu z tego komitetu dostał się również Robert Wala, który uzyskał 1227 głosów. Z okręgu nr 6 radnymi zostali jeszcze Mirosław Andreczko z PiS, który uzyskał 1963 głosy (cała lista zdobyła 3078 głosów), Roman Marcol z Trzeciej Drogi-PSL-u, który zdobył 561 głosów (cała lista zdobyła 1861 głosów), Tadeusz Chrószcz z Koalicji Obywatelskiej, który zdobył 962 głosy (cała lista zdobyła 1749 głosów). Zrzeczenie się mandatu przez Tatarczyka nie powoduje utraty mandatu przez listę. Kolejną osobą, która wchodzi do rady jest Czesława Somerlik, która uzyskała 740 głosów.

Zobacz wyniki w okręgu nr 6 na stronie PKW.

Zobacz też:

https://www.nowiny.pl/229862-mariola-bolisega-przekonywala-ze-chce-byc-radna-powiatu-po-wyborach-nie-przyjela-mandatu-i-zostala-zastepca-burmistrza-rydultow.html

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/230282-daniel-kurasz-zrzekl-sie-mandatu-kolejny-radny-wspolnoty-samorzadowej-nie-zasiadzie-w-radzie-powiatu.html

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/230089-izabela-kalinowska-zrzekla-sie-mandatu-radnej-powiatowej-kto-wejdzie-do-rady-w-jej-miejsce.html 

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/230370-leszek-bizon-zostaje-starosta-barbara-chrobok-wicestarosta-sesja-rady-powiatu-wodzislawskiego-zdjecia.html

https://www.nowiny.pl/228626-czy-odmowa-przyjecia-mandatu-przez-radnego-powinna-miec-konsekwencje-prawne-felieton.html

Ludzie

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego

Tadeusz Chrószcz

Wójt gminy Marklowice

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Tojestskandal (185.135. * .148) 11.05.2024 12:09

Zrzeczenie się mandatu zaraz po złożeniu ślubowania? O czym Tatarczyk myślał? Nie wiedział, jak się to poukłada w radzie, czy zaspał? Kpiny sobie robi? Powinien od ludzi dostać szlaban na jakiekolwiek kandydowanie. Ludzie powinni dobrze go zapamiętać.

~Zastanawiające40 (91.192. * .8) 11.05.2024 09:26

Tatarczyk jak powiedział tak zrobił. Nie dali mu miejsca w Zarządzie to oddał mandat. Szkoda go.

~Iro (31.217. * .62) 11.05.2024 08:32

Napluł w twarz 1120 osobą i jeszcze jest z tego dumny?

~bobo1 (5.173. * .140) 11.05.2024 06:13

Jak można dostać się do powiatu mając 500 głosów przecież to kpina

piotrr 11.05.2024 00:27
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wspólnorta samorządowa musi się z tych działań wytłumaczyc. To jest niedopuszczalne! jeszce jakby to był pojedynczy przypadek, ale to wygląda na zorganizowane, zaplanowane działanie

Rodowity Wodzisławianin 11.05.2024 00:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Takie coś powinno być zabronione. Tzn. dozwolone w ten sposób, że mandat dostaje obojętnie kto z pis ko, czy innego komitetu - ten co ma najwięcej głosów ale nie jest jeszcze radnym. Wtedy żaden by nie rezygnował albo raczej kandydował dla picu żeby tylko listy wzmacniać. Takie rezygnacje to kpina z wyborców, dostają się słupy z kilkudziesięcioma głosami, za tych.

~Kasta (94.254. * .67) 10.05.2024 21:52
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

PO tak samo Kalinowska do koryta a już nie wspomnę o Borysie Budce i innych Kierwińskich 5,19 promila i Sienkiewiczach co uciekają z PO do koryta za euro do europarlamentu

~szkodagadac (91.192. * .75) 10.05.2024 21:33
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

wspólnota samorzadowa czy kombinatorzy? Kto na nich głosuje skoro olewają wyborców? Jak nazwać zrezygnowanie z mandatu z zaufania wyborców? ...mam Was w d... taa . kto na nich jeszcze zagłosuje? ja nie

~Toproste (91.192. * .96) 10.05.2024 20:58
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Idą tam gdzie jest głębsze koryto.Wiecznie nie napasieni.

~czysteXXXX (141.95. * .180) 10.05.2024 20:29
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Tak to wygląda Kalinowska z PO zrobiła to samo . Większa kasa za wiceprezydenta . Tu nie chodzi o nas wyborców tu się liczy koryto gdzie więcej zarobię . Tak jak nowo wybrana rada w Marklowicach zaczęła od podwyżek ale do własnej kieszeni .