Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co z remontem drogi powiatowej w Brzeźnicy? Przewodniczący Jaśkowski życzy staroście Swobodzie, by mu się przyśniła

Na obrady Rady Gminy Rudnik przyjechał starosta Grzegorz Swoboda. Radni, korzystając z tej okazji, pytali o ważkie dla nich i mieszkańców, których reprezentują sprawy. Było m.in. o Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu, budowie centrum przesiadkowego i remoncie drogi powiatowej w Brzeźnicy.

Co z remontem drogi powiatowej w Brzeźnicy? Przewodniczący Jaśkowski życzy staroście Swobodzie, by mu się przyśniła
Temat drogi powiatowej w trakcie rudnickiej sesji pojawiał się kilkukrotnie. Na zdjęciu starosta Grzegorz Swoboda i przewodniczący Rady Gminy Rudnik Ireneusz Jaśkowski

W artykule pt.: Co dalej z budową północno-zachodniej obwodnicy Raciborza? Starosta Swoboda mówił o tym zadaniu na sesji w Rudniku. - "To temat rzeka" - przyznał relacjonowaliśmy przebieg wystąpienia włodarza, po którym głos zabrali radni. O co pytali? Przytaczamy większość pytań, które wybrzmiały w trakcie spotkania.

Co z MDK w Raciborzu?

Przewodniczący Ireneusz Jaśkowski pytał starostę Grzegorza Swobodę o przyszłość Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. - Czy już się uspokoiło, czy jest jakiś inny plan? - dociekał. Dopytywał o to miejsce, bo jak podkreślał, to jedyna placówka tego typu, z której mogą korzystać dzieci z terenu gminy Rudnik.

Starosta Swoboda potwierdził, że pojawiły się informacje o likwidacji placówki. - Dementuję nie planujemy żadnych takich ruchów - podkreślił chwilę później. Oprócz MDK-u wspomniał także o Powiatowym Centrum Sportu w Raciborzu (dawniej MOS), zaznaczając, że wcześniej w wakacje placówka była zamknięta na cztery spusty, zaś w dni powszechne świadczyła usługi od 8.00 do 14.00. - Czyli kto z niej korzystał? Nikt - oceniał. Zauważał, że po reorganizacji przy mniejszych nakładach finansowych zwiększono ofertę dla dzieci i młodzieży.

Przewodniczący Jaśkowski chwalił działalność PCS-u, mówiąc, że dyrektorzy „stoją na wysokości zadania”.

Jaśkowski pytał również Swobodę o basen w Tworkowie, dociekając, czy nie można zorganizować biletów dla mieszkańców gminy Rudnik w takiej samej cenie jakie są dla krzyżanowiczan (mowa o różnicy 5 złotych). Starosta odparł, że to tylko i wyłącznie kompetencja Rady Gminy Krzyżanowice.

Radny proponuje centrum przesiadkowe

Mirosław Golijasz dopytywał czy powiat zamierza wykonać lub wystąpić do PKP o utworzenie centrum przesiadkowego. Wskazał na miejsce, w którym można byłoby pozostawić samochód i udać się w dalszą podróż pociągiem czy autobusem. - Chodzi o uzupełnienie oferty - tłumaczył radny.

Starosta Swoboda wyjaśniał, że powiat nie może zrealizować takiego zadania, ale zapowiedział, że zwróci się z wnioskiem do kolei, aby wygospodarowali teren łączący komunikację powiatową z pociągami, tak, aby można było zwiększyć siatkę połączeń. Pomysł radnego oceniał jako świetny.

Brzeźnica potrzebuje remontu

Krzysztof Badurczyk nawiązywał do wyremontowanej drogi powiatowej na trasie Ligota Książęca-Grzegorzowice, której kończy się okres gwarancji. Zachęcał sternika powiatu, by przyjrzeć się jej, bo, jak wskazał, są już tam miejsca, które wymagają poprawy. Prosił także o zajęcie się tematem chodnika przy ul. Powstańców Śląskich w Grzegorzowicach od przedszkola do szkoły. - Pisma były kierowane do powiatu i województwa. Odpowiedź była taka, że jak będzie budowany most, to będą remontowane w przyszłości chodniki. Ciężko to wytłumaczyć ludziom i samemu sobie, bo chodzi tam bardzo dużo dzieci. Stan tego chodnika jest tragiczny - podkreślał.

Starosta co do chodnika, mówił, że powiat już wielokrotnie interweniował w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Zapowiedział, że zwróci się tam ponownie z tą samą prośbą.

Badurczyk nawiązywał także do drogi powiatowej w Brzeźnicy – odcinka prowadzącego przez wieś, o którego remoncie mówi się już od kilku lat. Apelował do starosty i wójta Piotra Rybki, aby przemyśleli ponownie ten temat i postarali się o środki zewnętrzne na realizację. - Wszyscy od województwa opolskiego przejeżdżają przez tę Brzeźnicę, tam jest w ogóle brak chodnika, dosyć katastrofalna sprawa - obrazował radny z Łubowic. Liczy, że powiatowi uda się sięgnąć po potrzebne wsparcie finansowe.

Starosta powiedział, że ten „odcinek musi zostać zrealizowany i to nie podlega dyskusji”. Chwilę później podkreślał, że w powiecie analizują zadania, na które można pozyskać środki. - Nie da się wszystkiego zrobić naraz. Ja bym chętnie Brzeźnicę jutro zrobił - dodał.

Później jeszcze raz wrócono do tej drogi, bo pod koniec dyskusji przewodniczący Jaśkowski życzył staroście Swobodzie, by „śniła mu się księżycowa droga w Brzeźnicy”, co wywołało śmiech zgromadzonych w sali narad rudnickiego urzędu.

Ruiny jako platforma

Artur Osak zachęcał z kolei do udostępnienia ruin mostu w Grzegorzowicach na turystów, tworząc tam platformę widokową, wcześniej jednak, jak mówił, obiekt należałoby odpowiednio przystosować, o czym pisaliśmy już na łamach Nowin (terenem w imieniu Skarbu Państwa zarządza Starostwo Powiatowe w Raciborzu). - To byłaby kolejna atrakcja dla powiatu i naszej gminy - przekonywał radny z Ponięcic.

Starosta zgadzał się z przedmówcą, ale wszystko, jak dodał, rozbija się o środki. Włodarz zapowiedział, że jak będą pieniądze, to powiat się tym zajmie.

Ludzie

Artur Osak

Radny gminy Rudnik.

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Ireneusz Jaśkowski

Przewodniczący rady gminy Rudnik.

Krzysztof Badurczyk

Radny gminy Rudnik.

Mirosław Golijasz

Radny gminy Rudnik.

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].