Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Od reformy do współczesności. Gmina Rudnik świętuje 50 lat [ZDJĘCIA, WIDEO]

W 1973 roku, w wyniku reformy administracyjnej, utworzono Gminę Rudnik. Obchodzi ona teraz półwiecze istnienia od tamtych decyzji. Jubileusz został uczczony mszą w kościele pw. św.  Katarzyny Aleksandryjskiej, odprawioną w intencji gminy, byłych i obecnych radnych, wójtów oraz pracowników urzędu w latach 1973-2023. - To moment refleksji nad naszym wspólnym dziedzictwem, nad różnego rodzaju osiągnięciami, ale i wyzwaniami - mówił z ambony ks. proboszcz Piotr Malawski.

Od reformy do współczesności. Gmina Rudnik świętuje 50 lat [ZDJĘCIA, WIDEO]mad
50-lecie gminy Rudnik uczczono w piątek 17 listopada

Jubileusz gminy dotyczy czasów, gdy w latach 1973-1990 pełniła rolę podstawowego szczebla administracji w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Na jej czele stał naczelnik gminy, będący jednoosobowym organem administracji państwowej i organem wykonawczo-zarządzającym gminnej rady narodowej. W 1990 roku przywrócony został samorząd terytorialny, a wraz z nim pierwsze wolne wybory samorządowe. Gminne rady narodowe zostały zlikwidowane, zastąpione przez wybierane przez mieszkańców rady gmin, będące organami stanowiącymi i kontrolnymi. Stanowisko naczelnika gminy zniknęło, a na czele gmin stanął wójt gminy, jako organ wykonawczy. Do 1998 roku wójtów wybierały rady gmin, natomiast od 2002 roku wójtowie są wybierani przez mieszkańców gmin w wyborach powszechnych.

Gmina Rudnik, położona w Kotlinie Raciborskiej, zajmuje obszar na lewym brzegu rzeki Odry. Administracyjnie należy do powiatu raciborskiego i województwa śląskiego, granicząc z województwem opolskim od zachodu. Siedzibą gminy jest Rudnik, a jej obszar obejmuje 14 sołectw: Brzeźnicę, Czerwięcice, Gamów z przysiółkiem Sławienko, Grzegorzowice, Jastrzębie, Lasaki, Modzurów z przysiółkiem Dolędzin, Ponięcice, Rudnik, Sławików, Strzybnik oraz Szonowice.

W pierwszym rzędzie zasiedli wójt Piotr Rybka z żoną Dominiką i starosta Grzegorz Swoboda z żoną Martą

Według danych z raportu o stanie gminy za 2022 rok, na koniec grudnia liczba mieszkańców gminy wynosiła 4851 osób, z czego 2514 to kobiety, a 2337 mężczyźni. Gęstość zaludnienia na obszarze wynosiła 66 osób na kilometr kwadratowy.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się od wspólnej modlitwy w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Proboszcz Malawski mówił w homilii, że jubileusz 50-lecia to niezwykłe wydarzenie, bo symbolizuje wieloletni trud, a także poświęcenie wszystkich tych, którzy przyczynili się do rozwoju i dla dobra całej społeczności gminy Rudnik. - W tych 50 latach nasza gmina miała zaszczyt pracować z wyjątkowymi: liderami – wójtami – samorządowcami, którzy oddali całą swoją energię, czas i pasję dla dobra Rudnika - powiedział. - Bo to wasza praca, determinacja były kluczowe w kształtowaniu wspólnego dziedzictwa - mówił do obecnych i byłych samorządowców, którzy uczestniczyli w jubileuszowej mszy.  Jednocześnie wyrażał nadzieję na dalszy rozwój gminy, zaznaczając, że pewnie jest jeszcze wiele wyzwań do pokonania i marzeń do zrealizowania.

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach została założona w 1973 roku. Od początku swego istnienia uczestniczy w różnego rodzaju uroczystościach państwowych, resortowych, czy religijnych. W kwietniu 2013 roku, po wielu latach funkcjonowania w strukturach Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, rozkazem Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, stała się obok orkiestr z Warszawy i Wrocławia trzecią orkiestrą etatową polskiej Policji

- Wielu z was pamięta, choć ja tego nie pamiętam, jak pięć dekad temu ta gmina rozpoczynała swoją drogę. Była to społeczność, która wierzyła w siłę wspólnego działania, a także wzajemnej pomocy. Dzięki zaangażowaniu i oddaniu wielu ludzi udało się tę naszą społeczność rozwinąć, wzmacniając więź między mieszkańcami - powiedział duchowny.

Ks. Malawski stwierdził, że przez 50 lat gmina Rudnik była miejscem, gdzie jej mieszkańcy znajdowali wsparcie, zrozumienie i inspirację. - Wspomnienia o pionierskich dążeniach, niejednokrotnie trudnych momentach, radosnych zwycięstwach, są dla nas wszystkich, jako mieszkańców tej gminy bardzo drogocenne. Jednak ta rocznica będzie także inspiracją do kontynuowania misji; budowania wspólnoty opartej na wartościach, które są bardzo drogie: a więc budowania na tym, co przekazał nam Pan Jezus – do budowania na Ewangelii - powiedział proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandrowskiej w Rudniku. Duchowny uroczystą mszę sprawował z ks. Joachimem Augustyniokiem, proboszczem parafii pw. św. Jerzego w Sławikowie.

Na uroczystości przyjechał wiceprezydent Raciborza Dominik Konieczny, w latach 2002 – 2006 wójt gminy Rudnik

Uroczystości kościelne zostały wzbogacone koncertem Reprezentacyjnej Orkiestry Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach, która w tym roku także świętuje półwiecze.  Orkiestranci w trakcie spotkania zagrali m.in. takie utwory jak: „Karliku”, muzykę z filmu „Janosik”, czy tradycyjne „Sto lat”. - Życzę wam wesołych, rozrywkowych, ale i odpowiedzialnych lat - powiedział do wójta asp. Daniel Grodziński, dyrygent orkiestry. - Miód dla naszych uszu. Jestem dumny, że w naszym województwie mamy tak wspaniałą orkiestrę - mówił z kolei po występie orkiestry wójt Piotr Rybka, dziękując także duchownym za odprawioną mszę. 

Ludzie

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].