Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Zamiast szkoły i dwóch przedszkoli jeden zespół. Zmiany w gminie Rudnik 

Wraz z wrześniem w gminie Rudnik będzie funkcjonowała nowa placówka. To Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grzegorzowicach. Kto stanie na czele?

W Rudniku uhonorowano przedsiębiorców, rolników i społeczników. Do kogo trafiły nagrody? [ZDJĘCIA] 

- Nagrodzone osoby, to prawdziwi pasjonaci, którzy z pracy lub wolontariatu uczynili misję życiową - mówił wójt Piotr Rybka na gali wręczenia Fial Przedsiębiorczości. To uhonorowania, które rudnicki samorząd rozdał już po raz trzeci....

Podtopienia w Krzanowicach, Krzyżanowicach, Raciborzu i Rudnik. Strażacy zawodowi i ochotnicy przez całą noc usuwali skutki nawałnicy 

Gwałtowna ulewa po raz kolejny zagroziła mieszkańcom powiatu raciborskiego. Spływająca woda z pól zalewała drogi i piwnice. Strażacy układali worki z piaskiem, aby ochronić posesje najbardziej narażone na zalanie.

Błękitne Anioły z Łubowic wiedzą, że dobro wraca ze zdwojoną siłą 

Od trzech lat na terenie parafii Łubowice (gm. Rudnik), obejmującej cztery sołectwa: Łubowice, Grzegorzowice, Ligota Książęca i Brzeźnica funkcjonuje Stowarzyszenie „Błękitne Anioły”. Celem organizacji jest wspieranie osób starszych,...

Co zmieni się w miejscowościach Raciborszczyzny? Część 1: Gmina Rudnik 

Większość gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu decyduje się na wyodrębnienie środków na fundusz sołecki z budżetu samorządu. O rozdysponowaniu pieniędzy decydują natomiast mieszkańcy na corocznych zebraniach z sołtysem i radą sołecką...

Przez nieszczelny komin mógł spłonąć cały dom [WEEKENDOWY RAPORT STRAŻAKÓW] 

Pożar, kolizja drogowa, dramatyczna próba samobójcza, jezdnia zalana przez błoto i fałszywy alarm - to interwencje strażaków z powiatu raciborskiego odnotowane podczas minionego weekendu.

„Mieć takiego prezesa to szczęście” 

Po dwudziestu latach nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa Terenowego Koła Hodowców Koni w Raciborzu. Wieloletni prezes przekazał lejce dotychczasowej skarbnik Sylwii Kitel.

Co z tym zgnilcem? 

Pszczela kwarantanna w powiatach raciborskim i rybnickim. Wojewoda śląski wyznaczył obszar zapowietrzony zgnilcem amerykańskim, którego ognisko zlokalizowano w Raciborzu–Markowicach.

Dwaj duchowni rodem z Łubowic odeszli do Pana 

Urodzili się blisko siebie co do miejsca i czasu, odeszli niemal w tym samym czasie, co jeszcze ich łączyło? Kapłaństwo. Polecamy artykuł księdza Jana Szywalskiego.

Pokazy i wystawy zakończone sukcesem. Czym mogą pochwalić się hodowcy koni z regionu?  

Jak co roku hodowcy koni rasy śląskiej, która jak podkreśla Sylwia Kitel, prezes Terenowego Koła Hodowców Koni w Raciborzu, najliczniej rozwija się na naszym terenie, brali udział w wielu pokazach i wystawach.

Zamiast szkoły i dwóch przedszkoli jeden zespół. Zmiany w gminie Rudnik 

Wraz z wrześniem w gminie Rudnik będzie funkcjonowała nowa placówka. To Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grzegorzowicach. Kto stanie na czele?

Prawie 400 tys. złotych na działania w sołectwach. Co zmieni się w gminie Rudnik? 

Sołectwa gminy Rudnik zadecydowały, na co przeznaczą fundusz sołecki. W tym roku do podziału na wszystkie wioski było 392 606,58 zł, a więc o nieco ponad 35 tys. zł więcej niż rok wcześniej. Sprawdzamy, w co zainwestować chcą poszczególne miejscowości.

Seniorzy z Łubowic, Ligoty Książęcej, Grzegorzowic i Brzeźnicy są przykładem dla innych od wielu lat [ZDJĘCIA]  

Po roku przerwy seniorzy zrzeszeni w Kole Emerytów Rencistów i Inwalidów w Łubowicach znów świętowali Dzień Seniora. Tradycyjnie spotkali się w świetlicy wiejskiej w Ligocie Książęcej, gdzie oprócz smacznego poczęstunku z występem do nich przybyli uczniowie z Grzegorzowic.

W Rudniku uhonorowano przedsiębiorców, rolników i społeczników. Do kogo trafiły nagrody? [ZDJĘCIA]  

- Nagrodzone osoby, to prawdziwi pasjonaci, którzy z pracy lub wolontariatu uczynili misję życiową - mówił wójt Piotr Rybka na gali wręczenia Fial Przedsiębiorczości. To uhonorowania, które rudnicki samorząd rozdał już po raz trzeci. Trafiły do przedsiębiorców, rolników i społeczników.

Strażacy usunęli plamę oleju z jezdni DK 45 w Raciborzu 

Plama miała 4,5 km długości i ciągnęła się od ulicy Bogumińskiej, przez Jana Pawła II po Starowiejską.

Libra z Kornowaca wiceczempionką klaczy. Jakie jeszcze sukcesy odnieśli hodowcy?  

- Lato to czas, kiedy odbywają się wystawy i czempionaty koni. Mimo ostatnich zawirowań, w tym roku udało się je zorganizować - mówi Sylwia Kitel, prezes Terenowego Koła Hodowców Koni w Raciborzu.

Podtopienia w Krzanowicach, Krzyżanowicach, Raciborzu i Rudnik. Strażacy zawodowi i ochotnicy przez całą noc usuwali skutki nawałnicy 

Gwałtowna ulewa po raz kolejny zagroziła mieszkańcom powiatu raciborskiego. Spływająca woda z pól zalewała drogi i piwnice. Strażacy układali worki z piaskiem, aby ochronić posesje najbardziej narażone na zalanie.

Śmieci z roku na rok przybywa. Ile odpadów wytworzono w gminie Rudnik? 

Z analizy raportu stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Rudnik wynika, że na przestrzeni roku płatnicy systemu wytworzyli o ponad 137 ton więcej odpadów, aniżeli rok wcześniej. Jakie jeszcze informacje zawarto w dokumencie?

Z Katowic do Rudnika. Gmina ma nowego dzielnicowego 

Znany jest już następca mł. asp. Pawła Malcharczyka. Nowym dzielnicowym gminy Rudnik został asp. szt. Grzegorz Antkowiak.

Gminę Rudnik pożegnał dzielnicowy. "Będę mile wspominał pracę" 

– Awans zawodowy naszego dzielnicowego mł. asp. Pawła Malcharczyka – podał Urząd Gminy w Rudniku.

Błękitne Anioły z Łubowic wiedzą, że dobro wraca ze zdwojoną siłą 

Od trzech lat na terenie parafii Łubowice (gm. Rudnik), obejmującej cztery sołectwa: Łubowice, Grzegorzowice, Ligota Książęca i Brzeźnica funkcjonuje Stowarzyszenie „Błękitne Anioły”. Celem organizacji jest wspieranie osób starszych, samotnych i chorych, ale także dzieci oraz całych rodzin. – Jesteśmy po to, aby integrować naszą...

Sąd w Raciborzu posłał złodziejską parę do więzienia. Skazani specjalizowali się w kradzieży... gęsi 

Wścieklizna w Kornicy, zaraza bydła w Ligocie Książęcej, kara więzienia dla złodziei gęsi, awans rybnickiej szkoły oraz trzeźwość Polaków jako niebezpieczeństwo dla kultury niemieckiej – m.in. tym pisano w Nowinach Raciborskich w kwietniu 1911 roku.

Co zmieni się w miejscowościach Raciborszczyzny? Część 1: Gmina Rudnik 

Większość gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu decyduje się na wyodrębnienie środków na fundusz sołecki z budżetu samorządu. O rozdysponowaniu pieniędzy decydują natomiast mieszkańcy na corocznych zebraniach z sołtysem i radą sołecką na czele. Sprawdzamy, na co zostaną przeznaczone środki w 2021 roku w poszczególnych sołectwach...

Uroczysty korowód i msza święta, czyli dożynki w Ligocie Książęcej [ZDJĘCIA]  

Sołectwo Ligota Książęca (gm. Rudnik) świętuje zakończenie żniw. Uroczysty korowód na czele z orkiestrą dętą z Zakrzowa i starostami dożynkowymi przeszedł spod miejscowej świetlicy do kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łubowicach*.

Zobacz więcej