
Czesław Sobierajski
Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości
Na trasie Marszu Pamięci im. Jana Stolarza, którzy przeszedł z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego znalazła się Mszana, gdzie piechurzy, młodzież z terenu gminy i władze gminy złożyły kwiaty i znicze, a także upamiętnili ofiary tragicznych wydarzeń z 1945 roku.
W piątkowy wieczór 20 stycznia odbyła się jubileuszowa gala z okazji 50-lecia Kopalni Borynia, obecnie wchodzącej w skład KWK Borynia-Zofiówka-Bzie. Podczas gali wystąpiła grupa Enej.
Większy prestiż i rozpoznawalność to spodziewane korzyści z zamiany nazwy w raciborskiej uczelni - z PWSZ na Akademię Nauk Stosowanych. Mówił o tym 13 października rektor dr Paweł Strózik, inaugurując nowy rok akademicki w liczącej już 20 lat wyższej szkole. Rektor wręczył indeksy studentom pierwszego roku, a wiceminister Paweł...
W Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbyła się konferencja organizacji proobronnych i klas mundurowych. Była to już jej piąta odsłona.
W Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej następuje podpisanie listu intencyjnego, dotyczącego budowy zbiornika Kotlarnia. Łącznie 5 interesariuszy ma wyrazić wspólną wolę i chęć budowy zbiornika, który będzie minimalizował skutki powodzi i suszy, a także stworzy przestrzeń do rekreacji. "Na żywo" transmitujemy...
Edward Łatka, śląski powstaniec z Pszowa, dowódca pszowskiego batalionu 14. Wodzisławskiego Pułku Piechoty, kawaler orderu Virtuti Militari, był jednym z poległych w Bitwie olzańskiej, która została stoczona między powstańcami a Niemcami 23 maja 1921 r. w ramach III powstania śląskiego pod Olzą i Bukowem. Jego życiorys przypomina...
Równo 100 lat temu rozpoczęło się jedno z najbardziej krwawych starć III powstania śląskiego, znane w historiografii jako Bitwa olzańska lub Bitwa pod Olzą. Zdaniem historyków, miała ona decydujący wpływ na wynik powstania. Przebieg bitwy opisuje dokładnie Paweł Porwoł, historyk, były dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śl.
Nie „głaz papieski” jak początkowo zapowiadano, a głaz „Karolek (Lolek)”. W Kuźni Raciborskiej odsłonięto tablicę pamiątkową, którą umieszczono na ponad 34-tonowym kamieniu. Ten stanął na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Powstańców, nieopodal komisariatu Policji. To kuźniański akcent przygotowany na rocznicę urodzin papieża Polaka.
Gdyby załadować na pociąg cały żwir, który zużyto do budowy Zbiornika Racibórz, skład miałby długość od Moskwy do Lizbony. Zbiornik może pomieścić 185 mln m3 wody. Budowa kosztowała 2 mld zł.
AKTUALIZACJA
O losy centrum rehabilitacji niepełnosprawnych przy Rzeźniczej zapytała ostatnio prezydenta Polowego radna Ludmiła Nowacka.
Ministra rządu Mateusza Morawieckiego będzie można spotkać w Raciborzu, tam gdzie wcześniej urzędowali Henryk Siedlaczek (PO) i Czesław Sobierajski (PiS). W piątkowe popołudnie 17 stycznia Michał Woś w gronie kilkorga współpracowników dokonał oficjalnego otwarcia, mówiąc jakie są jego priorytety na kadencję w parlamencie.
Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej cieszy się z nowo wyremontowanych szatni na odzież wierzchnią. Realizacja zadania zlikwidowała w placówce śmierdzący problem.
Publikujemy zestawienie kandydatów z trzydziestego okręgu wyborczego, którzy wywalczyli mandaty poselskie.
AKTUALIZACJA
Budowa zbiornika Racibórz wchodzi w ostatni etap. Na przełomie roku zyska on pełną funkcjonalność przeciwpowodziową. Niezależnie od tego, wkrótce ruszą prace nad przygotowaniem koncepcji rozszerzenia przeznaczenia zbiornika, tak aby zyskał on również funkcje żeglugową oraz alimentacyjną (zwiększania poziomu wody w Odrze, gdy będzie...
Zdaniem marszałka Karczewskiego 13 października Polacy dokonają wybory pomiędzy "Polską plus" i "Polską minus". - Będziemy dbali i zabiegali o normalność - zapowiedział S. Karczewski.
Początek jesieni to okres zbiorów warzyw i owoców. A jednym z warzyw, który najmocniej kojarzy się z tą porą roku, są dynie, czyli po śląsku banie. W Rudzie Kozielskiej (gm. Kuźnia Raciborska) po raz drugi zorganizowano dla tego warzywa specjalnie dedykowany festiwal. Tegoroczna odsłona odbyła się w sobotę 28 września na miejscowym...
Na ten moment oczekiwano dwa lata. W poniedziałek 2 września oficjalnie na ręce przedstawicieli Wojska Polskiego przekazano budynek byłej szkoły podstawowej przy ul. Arki Bożka, gdzie docelowo ma stacjonować batalion 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.