20 pięknych i twórczych lat. Wiwat Akademia na inaugurację roku akademickiego w Raciborzu

Większy prestiż i rozpoznawalność to spodziewane korzyści z zamiany nazwy w raciborskiej uczelni - z PWSZ na Akademię Nauk Stosowanych. Mówił o tym 13 października rektor dr Paweł Strózik, inaugurując nowy rok akademicki w liczącej już 20 lat wyższej szkole. Rektor wręczył indeksy studentom pierwszego roku, a wiceminister Paweł Jabłoński przekazał odznaczenia państwowe - medale i krzyże zasługi - dla zasłużonych pracowników uczelni.

20 pięknych i twórczych lat. Wiwat Akademia na inaugurację roku akademickiego w Raciborzu
Immatrykulacja studentów pierwszego roku Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu

Materiał wideo:

- Rolą naszej uczelni jest zrównoważony rozwój oparty o ofertę edukacyjną, a misją - pokazać wiedzę i kształcić kadry, by osiągnęły wysokie kwalifikacje. Współpracujemy przy tym ze środowiskiem lokalnym, oferując usługi edukacyjne.

Przez 20 lat uczelnia wrosła w krajobraz miasta, stanowiąc jej ważny element. Akademia kształtuje, rozwija kapitał ludzki. Spełnia swoją rolę dla społeczeństwa, pełni ważne funkcje i odpowiada na potrzeby otoczenia - mówił na oficjalnej inauguracji roku akademickiego rektor wyższej szkoły w Raciborzu.

Pióro w klasztorze

Rektor Strózik wyjaśnił, że w swojej dorocznej mowie rektorskiej nie odniesie się do minionych 20 lat PWSZ. Zachęcił za to do lektury publikacji, którą wydano na upamiętnienie jubileuszu. W albumie opisano pierwsze 20-lecie uczelni, przypomniano jej osobistości, wydarzenia ważne dla uczelni. - Nasza historia to 20 pięknych i twórczych lat - podkreślił P. Strózik. Zaznaczył, że autor pieśni Gaude Mater rozbrzmiewającej na inauguracjach roku akademickiego - Wincenty z Kielczy, był przeorem klasztoru z Raciborza i jego pióro było 200 metrów od miejsca, gdzie odbywa się współczesna uroczystość.

W 20. rocznicę istnienia szkoły wyższej w Raciborzu rektor powiedział, że odstępuje od gorsetu rocznego sprawozdania. - To był rok intensywnych działań - podkreślił.

ANS ma aktualnie 7 kierunków licencjackich, 3 inżynierskie i 2 magisterskie.

W 2022 roku szkoła uzyskała zgodę MEiN na utworzenie studiów 2. stopnia na administracji i pielęgniarstwie. Organ akredytacyjny wydał zgodę na prowadzenie tych ostatnich przez 4 lata. W tym roku ANS uruchomiła też studia podyplomowe, m.in. na logopedii i architekturze wnętrz.

3 dni na limity

W rekrutacji podjęło naukę ponad 570 studentów, co nie odbiega od tendencji obserwowanej na innych uczelniach. Największym zainteresowaniem cieszyły się pielęgniarstwo, filologie, studia inżynierskie i społeczne. - W ciągu pierwszych trzech dni rekrutacji wypełniliśmy limity - podkreślił rektor.

Na intensywności zyskała współpraca na zewnątrz uczelni. Do posiadanych już 300 umów partnerskich doszło 25 nowych na polach edukacji, biznesu, kultury i sportu. Dzięki temu uruchomiono staże, praktyki, a także wsparcie dla uczniów szkół średnich.

Powstał projekt Alma Mater Press, gdzie prezentowany jest dorobek naukowy uczelni za pośrednictwem strony internetowej. Jak stwierdził rektor, tak budowany jest wizerunek pracowników naukowych i prezentowane są osiągnięcia uczelni.

Wydarzenie co tydzień

Akademia inwestuje w dydaktykę i na tym polu ma spektakularne osiągnięcia. Szkoła zyskała nowoczesne centrum medyczne dla przyszłych pielęgniarek, laboratoria, a także centrum tłumacze oraz centrum digitalizacji.

Uczelnia brała udział w 20 wydarzeniach w ciągu roku, co przy 30 tygodniach nauki akademickiej daje średnią jednego wydarzenia na tydzień. Były to m.in. wykłady, festiwale i konkursy.

Podkreślono sukces w SIM Challenge, w którym rywalizują szkoły kształcące pielęgniarki. Mieliśmy zaledwie 2 miesiące doświadczeń, ale było to potwierdzenie jakości naszego kształcenia.

Aktualnie dawna PWSZ jest w pełni zdigitalizowana, a dokumenty papiery zastąpiono bazą danych.

Smutną wiadomością dla środowiska raciborskich akademików była śmierć profesora Mariana Kapicy. Pamięć o nim uczczono na uroczystości minutą ciszy.

Prestiż i rozpoznawalność

Rektor powiedział też o zmianie nazwy PWSZ na Akademię Nauk Stosowanych. Stało się to w październiku, dzięki wcześniejszej decyzji ministra edukacji i nauki.

Nowa nazwa wiąże z angielskim oznaczeniem uniwersytetu nauk stosowanych. Dr Strózik powiedział, że akademia podlega kryteriom ilościowym i jakościowym, oraz że została sprawdzona pod kątem jakości kształcenia. - Nowa nazwa podniesie prestiż i rozpoznawalność naszej uczelni w regionie - zapewnił P. Strózik.

Powiedział też o planach modernizacji kampusu. - Chcemy poprawić jego stan, jednocześnie inwestując w redukcję kosztów utrzymania naszych obiektów. W grę wchodzą instalacje fotowoltaiczne i uporządkowanie otoczenia, a także budowa parkingu i utworzenie terenów zielonych - zapowiedział dr Strózik.

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Paweł Jabłoński

Raciborzanin, od 2019 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~sdfg (46.223. * .213) 13.10.2022 17:14

No nie... Nowa akademia, nawet nowa nazwa ulicy, a logo stare. Bez nowego logo nie ma prestiżu.