Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Powstał skwer, odsłonięto tablicę, posadzono dąb. Kuźnia Raciborska uczciła 101. rocznicę urodzin Karola Wojtyły [ZDJĘCIA, LIVE]

Nie „głaz papieski” jak początkowo zapowiadano, a głaz „Karolek (Lolek)”. W Kuźni Raciborskiej odsłonięto tablicę pamiątkową, którą umieszczono na ponad 34-tonowym kamieniu. Ten stanął na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Powstańców, nieopodal komisariatu Policji. To kuźniański akcent przygotowany na rocznicę urodzin papieża Polaka.

Powstał skwer, odsłonięto tablicę, posadzono dąb. Kuźnia Raciborska uczciła 101. rocznicę urodzin Karola Wojtyły [ZDJĘCIA, LIVE]
Odsłonięcia tablicy dokonali: honorowy przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. Dziedzictwa Św. Jana Pawła II oraz doradca wojewody śląskiego Czesław Sobierajski, poseł i wiceminister sprawiedliwości Michał Woś oraz senator Ewa Gawęda

Tablica odsłonięta

Głaz stanął na skwerze, któremu wcześniej nadano nazwę św. Jana Pawła II. Oficjalne odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którą umieszczono na kamieniu, zaplanowano w 101. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, czyli we wtorek 18 maja. Tego dnia posadzono również tam dąb papieski. 34,5-tonowy kamień otrzymał nazwę „Karolek (Lolek)”. To na znak św. Jana Pawła II, bo tak w dzieciństwie Karol Wojtyła został nazwany przez najbliższych.

„Ty jesteś Piotr czyli Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój…” - to cytat z Nowego Testamentu, który umieszczono na tablicy pamiątkowej. Wykonano ją w Odlewni Rafamet, a przyczynił się do tego pracujący tam przewodniczący rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej Gerard Depta.

Nie ma w życiu rzeczy niemożliwych

– To pewnego rodzaju symbol, że jeśli się chce coś w życiu osiągnąć, to przez determinację i dążenie do celu można tego dokonać – mówiła obecna na uroczystości senator Ewa Gawęda o posadowieniu w Kuźni Raciborskiej ponad 34-tonowego głazu. Przyznała, że jej marzeniem jest, aby kamień przypominał wszystkim tym, którzy będą go podziwiać, że nie ma w życiu rzeczy niemożliwych.

– Jan Paweł II pokazywał nam swoją niesamowitą wiarę, co podkreślił również Ojciec Święty Benedykt XVI na jego pogrzebie, mówiąc, że „jego wiara, była jak skała”. Każdy, kto się z nim spotykał, mógł czerpać owoce właśnie tej siły, którą miał w sobie papież Jan Paweł II. Chciałabym, aby ten głaz, również o tym każdemu z nas przypominał – dodała pani senator.

Silni duchem

Poseł i wiceminister sprawiedliwości Michał Woś pogratulował burmistrzowi Kuźni Raciborskiej Pawłowi Masze zrealizowanego pomysłu. Zwrócił się również do Czesława Sobierajskiego. – Ja dzisiaj jestem posłem ziemi raciborskiej, w miejsce zaszczytne, które wcześniej piastował pan poseł. I chciałem powiedzieć, że nie ma większego krzewiciela myśli, pamięci i tradycji o Janie Pawle II tu na ziemi raciborskiej niż właśnie Czesław Sobierajski – zauważał Woś. Jednocześnie podkreślił, że spotkanie, które zorganizowano w Kuźni Raciborskiej, ukazuje, że wspólnota samorządowa, a przez to państwo Polskie jest silne dlatego, że jest silne duchem.

– To dziedzictwo, które w sposób szczególny tutaj, dzisiaj, w Kuźni jest kultywowane, jest wyrazem tej siły ducha – stwierdził M. Woś podczas uroczystości.

Krzewić dziedzictwo

Czesław Sobierajski rozpoczął swoją przemowę od podziękowań, które skierował do burmistrza Machy, zauważając, że gdy tylko dowiedział się o tym pomyśle, to wspierał go. – Determinacja i ten głaz jak najbardziej odpowiadają również cechom charakteru burmistrza – charakteryzował. Były poseł przypomniał, że w ubiegłej kadencji Parlamentu z jego inicjatywy powołano do życia Zespół Parlamentarny ds. Dziedzictwa Św. Jana Pawła II, który ma za zadanie krzewienie duchowego dziedzictwa papieża Polaka oraz rozpowszechnianie wiedzy o duchownym jako człowieku, poecie, kapłanie i pasterzu. Czesław Sobierajski w trakcie uroczystości opowiadał także o postaci duchownego.

– W chwili śmieci Jana Pawła II stał się cud globalny – powiedział Sobierajski, nawiązując do jednania się wszystkich w tych smutnych chwilach.

Miało być szybciej

Burmistrz Paweł Macha przypominał z kolei, że chęci na zorganizowanie takiej uroczystości, był już szybciej, na 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, choć plany pokrzyżował kamień, który był trudny do wydobycia oraz pandemia koronawirusa. Wyjaśnił jednocześnie, że wkrótce obok głazu stanie tablica przedstawiająca informacje na temat tego miejsca. Burmistrz Macha dziękował także, wszystkim tym, którzy przyczynili się do zrealizowania tego zamierzenia.

– Jest pięknie i przyjemnie – mówił o powstałym skwerze włodarz Kuźni Raciborskiej.

Dąb papieski zasadzili: Czesław Sobierajski oraz Witold Witosza. Wcześniej nadleśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie przypominał, że dąb został wyhodowany w szkółce w Nędzy. – Był zawieziony do stoicy apostolskiej, jako jeden ze 101 sadzonek, pobłogosławionych na upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj – mówił W. Witosza.

Burmistrz Macha prezentuje certyfikat dębu.

Jak ze skwerem było?

Przypomnijmy, głaz stanął w Kuźni Raciborskiej w czwartek 6 maja. Został przywieziony z kopalni piasku w Kotlarni, skąd gmina otrzymała dwa takie kamienie. Ten, który przyjechał do gminy w 2018 roku waży 18 ton i został ulokowany w centrum gminy, na placu Zwycięstwa. Wówczas nadano mu również nazwę – „pępek świata”.

Natomiast decyzję o nadaniu skwerowi nazwy św. Jana Pawła II, Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej podjęła kilka miesięcy temu. Wcześniej pomysł na nazwę podało Stowarzyszenie Mieszkańców „Kuźnia Przyszłości” (zaproponowała to Ilona Wróbel – członkini Stowarzyszenia oraz wiceprzewodnicząca kuźniańskiej rady miejskiej). Sam skwer powstał natomiast w wyniku remontu ulicy Powstańców, co doprowadziło do zmian geodezyjnych tego miejsca. Postawiono tam również nowy drewniany krzyż, w miejscu poprzedniego betonowego. Choć plany urzędników wobec tego miejsca są szersze. Pozyskując dalszy teren, chcą w przyszłości wykonać tam parking, którego obecnie w tym miejscu brakuje.

Uroczystość „na żywo” transmitowaliśmy za pośrednictwem naszego Facebooka:


Czytaj również: 

Ludzie

Anna Szostak

Skarbnik gminy Kuźnia Raciborska 

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości, obecnie doradca wojewody

Dominik Klimanek

Były sekretarz miasta Kuźnia Raciborska

Ewa Gawęda

Była senator.

Gerard Depta

Radny Miejski Kuźni Raciborskiej 

Ilona Wróbel

Wiceprzewodnicząca rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Paweł Macha

Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Dyrektor Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej w Rybniku, Radna Miejska Kuźni Raciborskiej

Witold Witosza

Były nadleśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Roland1 (109.70. * .40) 23.05.2021 10:39

A myślałem że zostaliśmy stworzeni przez Boga!
Na szczęście b. wyjaśnia że zostaliśmy zbudowani przez naturę :(
Smutne, gdy pomnik świętemu stawia taki ktoś, pewnie tylko kapitał wyborczy buduje.
CHLAPAĆ to sobie możesz w łazience a nie na procesji!

~Alinaaa (209.127. * .234) 23.05.2021 09:47

Standardowe zagnanie machy, nie zaproszono p. Ilony, która jest autorką całej idei z upamiętnieniem naszego Papieża. Chamstwo !

~4321 (159.48. * .27) 19.05.2021 12:06

Powinnien to być pomnik da skrzywdzonych przez pedofilów