W Kuźni Raciborskiej mówili o potrzebie wstępowania do wojska [ZDJĘCIA]

W Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbyła się konferencja organizacji proobronnych i klas mundurowych. Była to już jej piąta odsłona.

Tematem tegorocznej konferencji było "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej – służba w Wojsku Polskim". Dzięki wykładom młodzi adepci sztuki wojennej, jakimi są uczniowie klas o profilu mundurowym, mogli poznać wszystkie możliwości kształcenia po ukończeniu szkoły średniej oraz poszerzyć swoją wiedzę. Spotkanie zorganizowano w czwartek 21 października.

Prelegentami wydarzenia byli: mł. chor. Rafał Rzenno oraz st. szer. Anna Bargiel - przedstawiciele 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy przeprowadzili prelekcję na temat "Gotowość, odzew, ratunek – zaangażowanie żołnierzy 13 ŚBOT w walce z epidemią COVID-19". Wystąpił także st. chor. Artur Zieliński – przedstawiciel 6 batalionu powietrznodesantowego w Gliwicach, który wygłosił prezentację o historii, tradycjach i kierunkach rozwoju 6 batalionu powietrznodesantowego. Natomiast ppor. Dawid Kuc, przedstawiciel Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) z Regionalnego Centrum Informatyki w Krakowie mówił o cyberhigienie.

Uczestniczący w konferencji Poseł na Sejm Adam Gawęda w swoim wystąpieniu podkreślił wagę szkolenia młodzieży w klasach mundurowych szczególnie dzisiaj, gdy tak dużo mówi się o potrzebie zapewnienia bezpieczeństwa.

- Dzięki klasom mundurowym młodzież poprzez realizację swoich marzeń jednocześnie będzie realizowała zadania w służbie dla Polski - zaznaczył poseł.

Przypomniał, że Polska jest w NATO od 22 lat i głos naszego kraju jest w Sojusz dobrze słyszalny, ponieważ należymy do tych państw członkowskich, które realizują cel przeznaczania na obronność ponad 2% PKB oraz uczestniczą w organizowanych misjach i wspólnych ćwiczeniach.

W spotkaniu uczestniczyli również: doradca wojewody śląskiego Czesław Sobierajski oraz dyrektor biura ministra Michała Wosia Szymon Szrot. Jeśli chodzi o szkoły, to przybyli uczniowie: oddziału przygotowania wojskowego Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Rybniku Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, certyfikowane wojskowe klasy mundurowe Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach, klasa mundurowa III Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Jastrzębiu-Zdroju oraz reprezentanci z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu.

Konferencję zorganizowali: ppłk Andrzej Kuc, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Rybniku oraz burmistrz Kuźni Raciborskiej, Paweł Macha. Wydarzenie wsparli: 6 Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach, Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie, Wojska Obrony Terytorialnej, Task Force 13 Scorpion, MKS LOK Rybnik oraz Biuro Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.

WKU w Rybniku zapowiada organizację kolejnej konferencji, odbędzie się za rok. 

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].