Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Kuźni Raciborskiej mówili o potrzebie wstępowania do wojska [ZDJĘCIA]

W Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbyła się konferencja organizacji proobronnych i klas mundurowych. Była to już jej piąta odsłona.

Tematem tegorocznej konferencji było "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej – służba w Wojsku Polskim". Dzięki wykładom młodzi adepci sztuki wojennej, jakimi są uczniowie klas o profilu mundurowym, mogli poznać wszystkie możliwości kształcenia po ukończeniu szkoły średniej oraz poszerzyć swoją wiedzę. Spotkanie zorganizowano w czwartek 21 października.

Prelegentami wydarzenia byli: mł. chor. Rafał Rzenno oraz st. szer. Anna Bargiel - przedstawiciele 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy przeprowadzili prelekcję na temat "Gotowość, odzew, ratunek – zaangażowanie żołnierzy 13 ŚBOT w walce z epidemią COVID-19". Wystąpił także st. chor. Artur Zieliński – przedstawiciel 6 batalionu powietrznodesantowego w Gliwicach, który wygłosił prezentację o historii, tradycjach i kierunkach rozwoju 6 batalionu powietrznodesantowego. Natomiast ppor. Dawid Kuc, przedstawiciel Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) z Regionalnego Centrum Informatyki w Krakowie mówił o cyberhigienie.

Uczestniczący w konferencji Poseł na Sejm Adam Gawęda w swoim wystąpieniu podkreślił wagę szkolenia młodzieży w klasach mundurowych szczególnie dzisiaj, gdy tak dużo mówi się o potrzebie zapewnienia bezpieczeństwa.

- Dzięki klasom mundurowym młodzież poprzez realizację swoich marzeń jednocześnie będzie realizowała zadania w służbie dla Polski - zaznaczył poseł.

Przypomniał, że Polska jest w NATO od 22 lat i głos naszego kraju jest w Sojusz dobrze słyszalny, ponieważ należymy do tych państw członkowskich, które realizują cel przeznaczania na obronność ponad 2% PKB oraz uczestniczą w organizowanych misjach i wspólnych ćwiczeniach.

W spotkaniu uczestniczyli również: doradca wojewody śląskiego Czesław Sobierajski oraz dyrektor biura ministra Michała Wosia Szymon Szrot. Jeśli chodzi o szkoły, to przybyli uczniowie: oddziału przygotowania wojskowego Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Rybniku Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, certyfikowane wojskowe klasy mundurowe Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach, klasa mundurowa III Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Jastrzębiu-Zdroju oraz reprezentanci z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu.

Konferencję zorganizowali: ppłk Andrzej Kuc, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Rybniku oraz burmistrz Kuźni Raciborskiej, Paweł Macha. Wydarzenie wsparli: 6 Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach, Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie, Wojska Obrony Terytorialnej, Task Force 13 Scorpion, MKS LOK Rybnik oraz Biuro Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.

WKU w Rybniku zapowiada organizację kolejnej konferencji, odbędzie się za rok. 

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].