W Mszanie uhonorowali ofiary Marszu Śmierci [ZDJĘCIA]

Na trasie Marszu Pamięci im. Jana Stolarza, którzy przeszedł z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego znalazła się Mszana, gdzie piechurzy, młodzież z terenu gminy i władze gminy złożyły kwiaty i znicze, a także upamiętnili ofiary tragicznych wydarzeń z 1945 roku. 

W Mszanie uhonorowali ofiary Marszu Śmierci [ZDJĘCIA]
Złożenie kwiatów na cmentarzu w Mszanie. Ofiary Marszu Śmierci oprócz piechurów Marszu Pamięci im. Jana Stolarza, upamiętnili senator Ewa Gawęda, David (Dudi) Lifshitz z Izraela oraz wójt Mirosław Szymanek.

W Mszanie uhonorowali ofiary Marszu Śmierci [ZDJĘCIA]

W Mszanie uczestnicy Marszu Pamięci zostali ugoszczeni, a także upamiętnili ofiary Marszu Śmierci na cmentarzu. W uroczystościach udział brali również senator Ewa Gawęda, wójt Mszany Mirosław Szymanek, doradca wojewody śląskiego Czesław Sobierajski oraz młodzież z terenu gminy i mieszkańcy. Do gminy przyjechał też przedstawiciel społeczności izraelskiej - David (Dudi) Lifshitz, który za pośrednictwem tłumaczki opowiedział swoją rodzinną historię, związaną z tragicznymi wydarzeniami. Nie zabrakło emocji i łez w oczach słuchaczy. Poruszające wspomnienia pozwoliły na uświadomienie, szczególnie młodzieży, z jakimi tragediami zmagali się ludzie w 1945 roku. Izraelczyk po raz pierwszy odwiedził gminę Mszana. Podkreślił, że chciał wziąć udział w upamiętnieniu ofiar Marszu Śmierci, bo ta tragedia dotyczyła również jego bliskich. 

Uważam, że jest to naszym obowiązkiem, aby przestrzegać innych, jak zło związane z faszyzmem oraz totalitaryzmem może doprowadzić do tragedii i śmierci niewinnych osób. Szczególnie w dzisiejszym świecie, kiedy w Ukrainie giną ludzie, ten głos powinien być jeszcze bardziej słyszalny - podkreśla Mirosław Szymanek, wójt gminy Mszana. 

Po uroczystościach piechurzy podjęli dalszą wędrówkę, a do granic gminy towarzyszyła im młodzież i przedstawiciele władz. 

Ludzie

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Ewa Gawęda

Senator RP

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pytamsie (185.232. * .18) 22.01.2023 22:00

a kołocz był?

~wtf (46.223. * .59) 22.01.2023 18:27

Nie zabrakło łez, emocji oraz pani senator.