Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Mszanie uhonorowali ofiary Marszu Śmierci [ZDJĘCIA]

Na trasie Marszu Pamięci im. Jana Stolarza, którzy przeszedł z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego znalazła się Mszana, gdzie piechurzy, młodzież z terenu gminy i władze gminy złożyły kwiaty i znicze, a także upamiętnili ofiary tragicznych wydarzeń z 1945 roku. 

W Mszanie uhonorowali ofiary Marszu Śmierci [ZDJĘCIA]
Złożenie kwiatów na cmentarzu w Mszanie. Ofiary Marszu Śmierci oprócz piechurów Marszu Pamięci im. Jana Stolarza, upamiętnili senator Ewa Gawęda, David (Dudi) Lifshitz z Izraela oraz wójt Mirosław Szymanek.

W Mszanie uhonorowali ofiary Marszu Śmierci [ZDJĘCIA]

W Mszanie uczestnicy Marszu Pamięci zostali ugoszczeni, a także upamiętnili ofiary Marszu Śmierci na cmentarzu. W uroczystościach udział brali również senator Ewa Gawęda, wójt Mszany Mirosław Szymanek, doradca wojewody śląskiego Czesław Sobierajski oraz młodzież z terenu gminy i mieszkańcy. Do gminy przyjechał też przedstawiciel społeczności izraelskiej - David (Dudi) Lifshitz, który za pośrednictwem tłumaczki opowiedział swoją rodzinną historię, związaną z tragicznymi wydarzeniami. Nie zabrakło emocji i łez w oczach słuchaczy. Poruszające wspomnienia pozwoliły na uświadomienie, szczególnie młodzieży, z jakimi tragediami zmagali się ludzie w 1945 roku. Izraelczyk po raz pierwszy odwiedził gminę Mszana. Podkreślił, że chciał wziąć udział w upamiętnieniu ofiar Marszu Śmierci, bo ta tragedia dotyczyła również jego bliskich. 

Uważam, że jest to naszym obowiązkiem, aby przestrzegać innych, jak zło związane z faszyzmem oraz totalitaryzmem może doprowadzić do tragedii i śmierci niewinnych osób. Szczególnie w dzisiejszym świecie, kiedy w Ukrainie giną ludzie, ten głos powinien być jeszcze bardziej słyszalny - podkreśla Mirosław Szymanek, wójt gminy Mszana. 

Po uroczystościach piechurzy podjęli dalszą wędrówkę, a do granic gminy towarzyszyła im młodzież i przedstawiciele władz. 

Ludzie

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości, obecnie doradca wojewody

Ewa Gawęda

Senator RP

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pytamsie (185.232. * .18) 22.01.2023 22:00

a kołocz był?

~wtf (46.223. * .59) 22.01.2023 18:27

Nie zabrakło łez, emocji oraz pani senator.