Powstanie zbiornik Kotlarnia? Premier Morawiecki: To ważny krok w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]

W Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej następuje podpisanie listu intencyjnego, dotyczącego budowy zbiornika Kotlarnia. Łącznie 5 interesariuszy ma wyrazić wspólną wolę i chęć budowy zbiornika, który będzie minimalizował skutki powodzi i suszy, a także stworzy przestrzeń do rekreacji. "Na żywo" transmitujemy przebieg spotkania.

Powstanie zbiornik Kotlarnia? Premier Morawiecki: To ważny krok w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]
Zbiornik ma powstać w miejscu kopalni kruszyw na terenie gminy Bierawa, gdzie w wyniku prac odkrywkowych powstała wielka dziura.

Spłacić dług

O pomyśle budowy zbiornika pisaliśmy już na łamach naszych mediów. W artykule "Zbiornik Kotlarnia może powstać w trzy lata" przedstawiliśmy rozmowę z burmistrzem Kuźni Raciborskiej Paweł Machą. Przypomnijmy, wówczas włodarz wskazywał na sołectwa Turze, Budziska i Ruda, czyli miejscowości, które jego zdaniem są zabezpieczone przed powodzią, poprzez domkniętą linę wałów po stronie opolskiej i wybudowany zbiornik Racibórz. Nadal pozostaje jeszcze jej część wschodnia, która odpowiedniego – zdaniem włodarza – zabezpieczenia przeciwpowodziowego nie ma. Z pomocą miałby przyjść zbiornik Kotlarnia, który miałby pełnić funkcję przeciwpowodziową i retencyjną. – Nasz pomysł jest taki, aby od zbiornika Rybnickiego, przy okazji chroniąc jedną z dzielnic Rybnika – Stodoły, przekierować wyżówkę, prosto do zbiornika Kotlarnia, wzdłuż kolei piaskowej – tłumaczył. Zauważał jednocześnie, że głośno należy mówić o problemie suszy. Bo jak dostrzegał, ten mocno dał się we znaki 2015 roku, kiedy w zbiorniku Rybnickim było za mało wody. To powodowało problem ze schładzaniem turbiny Elektrowni Rybnik. – Dlatego uważam i to też uważają specjaliści, że to nie może powtórzyć się w przyszłości. Wtedy, kiedy udałoby się to połączenie zrealizować, udałoby się magazynować zasoby wody w zbiorniku Kotlarnia i lewarować w kierunku zbiornika Rybnickiego, żeby to chłodzenie dla tej elektrowni było – objaśniał.

Paweł Macha w rozmowie z Nowinami wyliczał, że zbiornik Kotlarnia miałby mieć 24 mln m3 rezerwy powodziowej. – Ten teren w Kotlarni jest obecnie wielkim lejem depresyjnym, który przesusza lasy, zaburzył stosunki na tym terenie. Przy rekultywacji wodnej, las znacznie by odżył. Próbujemy więc naprawić szkody, które wyrządził człowiek. Od lat 60. XX w. wydobywany był tam piasek i był wywożony przy pomocy kolei piaskowej do kopalń, w celu wypełniania korytarzy wydobywczych węgla. To dług zaciągnięty, który należy spłacić – podkreślał burmistrz potrzebę utworzenia zbiornika przeciwpowodziowego, który od razu ma być mokrym. – Ta rekultywacja w kierunku wodnym ratuje to miejsce przed degradacją również środowiskową – oceniał w rozmowie z nami włodarz.

Jednocześnie wyjaśnił, że zbiornik mógłby powstać do 3 lat. – Fizycznie potrzebujemy roku na odnowę dokumentów. A w kolejnych dwóch latach można byłoby go zbudować. Cena tej rekultywacji w kierunku wodnym szacowana jest na 120 mln złotych. Więc to nic, w porównaniu do zbiornika raciborskiego (Zbiornik Racibórz kosztował 2 mld zł – przyp. red) – wyliczał P. Macha.

Przełomowy moment

Na 1 lipca 2021 r. zaplanowano natomiast podpisanie listu intencyjnego dotyczącego realizacji tej inwestycji. To przełomowy moment w kierunku realizacji tej inwestycji. Dokument ma zostać zawarty pomiędzy samorządami Kuźnia Raciborska i Bierawa, Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Lasami Państwowymi oraz kopalnią piasku Kotlarnia. Jak przypomina Linda Hofman, rzecznik prasowa PGW Wody Polskie RZGW w Gliwicach to "inwestycja, która po blisko ćwierćwieczu oczekiwań staje się realna".

Burmistrz apeluje o odwagę...

– To zbiornik, który w dzisiejszych czasach jest odpowiedzią na zmiany klimatyczne, zagrożenie przeciwpowodziowe. To wielka nadzieja dla samorządów, aby tę wielką dziurę w ziemi ukryć w zrekultywowanym zbiorniku - tak, aby służył wszystkim – rozpoczął burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha. Jak wyjaśniał, zbiornik ten jest już w 70 procentach gotowy. – Ponad 50 lat kopania w tym miejscu to też wielka nadzieja. Tam, gdzie inni widzą słabe strony, my widzimy nadzieję na to, że możemy to wykorzystać w sposób racjonalny, z pożytkiem dla wszystkich pokoleń – kontynuował włodarz.

Dalej apelował, aby "odwaga przyświecała wszystkim" przy działaniach mających przyczynić się do realizacji tego zadania.

– Jesteśmy dzisiaj tutaj i mamy siłę sprawczą, która może spowodować, że zmienimy ten świat na lepsze – zwracał się w stronę decydentów zgromadzonych w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji.

– Mam nadzieję, że taka inwestycja jak zbiornik w Kotlarni i zbiornik Racibórz, który w przyszłości mamy również, przynajmniej ja mam, zmienić w wielozadaniowy, podwoi zasoby w wodę. A tym samym pozwoli z bezpieczeństwem spojrzeć w przyszłość i nie bać się, że albo spadnie deszcz, który nas utopi, albo w ogóle przestanie padać i nie będziemy mieli co pić – powiedział sternik Kuźni Raciborskiej.

List intencyjny podpisali: Jan Wojdyła - członek zarządu Kopalni Piasku Kotlarnia, Krzysztof Ficoń - wójt Bierawy, Mirosław Kurz - dyrektor Wód Polskich w Gliwicach oraz Paweł Macha - burmistrz Kuźni Raciborskiej.

... a premier Morawiecki zapewnia o swojej pamięci

Swoje słowa skierował również premier Mateusz Morawiecki. – To ważny dzień dla mieszkańców gmin: Bierawa i Kuźnia Raciborska. Dzisiejsza uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie budowy zbiornika Kotlarnia stanowi zwieńczenie wieloletniego wysiłku wielu stron, by rozpocząć realizację tej kluczowej dla regionu inwestycji – pisał w liście premier, który odczytała Anna Mainusz kierownik referatu edukacji, sportu i promocji kuźniańskiego urzędu.

– Wszystkim zgromadzonym przekazuję wyrazy uznania oraz zapewnienia o mojej pamięci. Podjęcie działań zmierzających do urzeczywistnienia tego ambitnego przedsięwzięcia jest dowodem odpowiedzialnego myślenia o przyszłości; przeciwdziałania zagrożeniom pogodowym i klimatycznym oraz pełnego wykorzystania możliwości tych terenów. Zbiornik Kotlarnia nie tylko znacząco podniesie poziom zabezpieczenia przeciwpowodziowego i przyczyni się do walki z negatywnymi skutkami suszy, ale będzie również zapewniał dostęp do wody na wypadek pożarów w pobliskich lasach. Nie wątpię, że zbiornik będzie mógł także pełnić funkcję rekreacyjną, co podwyższy potencjał dalszego rozwoju gospodarczego tych terenów. Dzisiejsza uroczystość jest więc ważnym krokiem w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców ziemi raciborskiej. Gratuluję i dziękuję sygnatariuszom listu intencyjnego za podjęte działania zmierzające do powstania tej inwestycji. Jestem przekonany, że dzięki wspólnemu wysiłkowi prace nad realizacją tego priorytetowego projektu już wkrótce się rozpoczną. Życzę państwu niesłabnącej energii do urzeczywistnienia ambitnych planów służących pomnażaniu wspólnego dobra i kolejnych sukcesów – brzmiał dalszy fragment listu, który odczytała urzędniczka.

Ludzie

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Ewa Gawęda

Senator RP

Gerard Depta

Przewodniczący rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.

Janusz Koper

I Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika.

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Dyrektor Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej w Rybniku, była wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].