Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Wójt gminy Krzyżanowice.

Mieszkaniec Tworkowa zniesmaczony postępowaniem Urzędu Gminy w Krzyżanowicach: "To żałosne, że publicznie musimy dochodzić swoich racji" 

Mieszkaniec Tworkowa nie szczędzi słów krytyki wobec Urzędu Gminy w Krzyżanowicach. To pokłosie odpowiedzi, którą urząd wystosował na zapytanie portalu Nowiny.pl i tygodnika "Nowiny Raciborskie". - Odnosi się wrażenie, że jesteśmy naciągaczami, bo gmina wszystko dała i konsultowała z nami. Tylko kiedy? - pyta Krystian Pientka.

Grzegorz Swoboda w gronie pięciu śląskich Super Starostów 

Jubileuszowa Gala 25 lat Samorządu Województwa Śląskiego odbyła się 25 września w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Starosta raciborski Grzegorz Swoboda z rąk marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz premiera Jerzego Buzka odebrał statuetkę "Super Starosty Województwa Śląskiego".

Włodarze Godowa i Krzyżanowic z tytułem Super Wójta 

Wójt gminy Godów Mariusz Adamczyk otrzymał tytuł Super Wójta Województwa Śląskiego. Został on przyznany przez Marszałka Województwa Śląskiego z okazji „25 lat samorządu Województwa Śląskiego”. Wyróżnienie to otrzymał także wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki. 

Z tym problemem mieszkaniec Tworkowa walczy od kilku lat. Gmina Krzyżanowice temat uważa za zamknięty 

Krystian Pientka z Tworkowa spotkał się z Nowinami, aby opowiedzieć o problemie, z którym, jak relacjonuje, walczy od kilku lat. Chodzi o kwestię związaną z remontem drogi przy jego domu – ul. Długiej. - Mogłoby tej rozmowy w ogóle nie być, o ile wcześniej chciałby ze mną porozmawiać wójt - mówi. Wicewójt Krzyżanowic Wolfgang...

Cały powiat raciborski bawi się na dożynkach w Krzyżanowicach [ZDJĘCIA, RELACJE NA ŻYWO]  

Ulicami: Główną, Tworkowską i Dworcową przejechał korowód dożynkowy w Krzyżanowicach. To największe, bo powiatowe święto plonów na Raciborszczyźnie. Zjechały się delegacje ze wszystkich gmin, nie zabrakło VIP-ów.

Tak bawi się Bolesław. Korowód dożynkowy przejechał nową trasą [ZDJĘCIA, WIDEO]  

W Bolesławiu na niedzielę zaplanowano główną część dożynkowych obchodów, choć impreza rozpoczęła się już dzień wcześniej, kiedy na miejscowym boisku odbyła się zabawa taneczna. Tradycyjnie w piątek mieszkańcy mogli poczuć dożynkowy klimat, bo gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bolesławiu piekły kołacze dożynkowe, które później były sprzedawane.

Tworków nawiązał do tradycji sprzed pół wieku. Kiedyś trzecia, dziś czwarta liga przy ulicy Głównej   

Nowe piłki od władz gminnych, okazałe puchary na okoliczność awansu od szefów podokręgów i zasłużone brawa od licznej publiczności - to wszystko tworkowscy piłkarz dostali w pierwszym spotkaniu, jakie rozegrali w IV lidze. Ta drużyna pisze zarówno historię klubu, jak i futbolu w powiecie raciborskim, bo aktualnie gmina Krzyżanowice...

Dewastują las Bismarck, strach krępuje nauczycieli, a w Ekonomiku od lat śmierdzi. W Strzesze politycy usłyszeli co boli raciborzan  

Nie jesteśmy tutaj, żeby robić propagandę sukcesu - oznajmił w domu kultury wiceminister Paweł Jabłoński, któremu towarzyszyli senator, poseł, wojewoda, starosta i prezydent. Przedstawiciele PiS i samorządów przyszli na spotkanie z mieszkańcami. Podkreślali, że nie robią tego, bo zbliżają się wybory, ale chcą takich spotkań więcej i częściej.

Tradycje sikawek konnych od lat ożywają na zawodach w Bieńkowicach [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO, WYNIKI]  

Dawniej, kiedy technologia gaśnicza była jeszcze w powijakach, a zagrożenie pożarowe było powszechne, wykorzystywano sikawki konne. Dzisiaj o tych urządzeniach przypominają wydarzenia, takie, jak te, które od lat organizowane są w Bieńkowicach, wsi w gminie Krzyżanowice. Nierzadko też jednostki, które posiadają takie urządzenia, wystawiają...

W miejscu przedwojennego obiektu powstał nowoczesny kompleks. Basen w Tworkowie otwarty [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO]  

Basen w Tworkowie znów jest otwarty, po tym jak został zamknięty na 382 dni. Teren przeszedł modernizację za 19,2 mln złotych. - Szacujemy maksymalną pojemność tego obszaru na około 1000 osób - mówił wójt Grzegorz Utracki.

Nocne zawody strażackie w Bolesławiu przyciągnęły setki widzów [ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJA NA ŻYWO, WYNIKI]  

Nocne zawody strażackie w Bolesławiu to wydarzenie, które cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko jednostek ochotniczych straż pożarnych z powiatu raciborskiego, ale z całego regionu, w tym z województwa opolskiego i Czech. Spotkanie powróciło po 3-letniej przerwie. Tradycyjnie rozpoczęło się od pokazu sztucznych ogni, a w trakcie...

Muzyczna uczta na dziedzińcu Lichnowskich. Filharmonia Śląska oddała hołd Beethovenowi i Lisztowi, którzy przed laty bywali w Krzyżanowicach [ZDJĘCIA]  

- To ważne dla nas wydarzenie - powtarzał wójt Grzegorz Utracki. Na dziedzińcu pałacu Lichnowskich w Krzyżanowicach zagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Radosława Droni.

Kiedy basen w Tworkowie otworzy się na pływających? [ZDJĘCIA]   

Tworkowski basen przechodzi wielką modernizację kosztującą ponad 19 mln złotych. Pytamy urzędników, czy obiekt otworzy się przed zbliżającym się sezonem kąpielowym.

Krzyżanowice rozdzieliły 150 tys. złotych. Na co trafią środki? 

Kolejne krzyżanowickie parafie otrzymały gminne dotacje w zakresie ochrony zabytków. To kontynuacja zamierzenia zainaugurowanego rok wcześniej. Do każdej trafiło po 30 tys. złotych. 

75 koni na Wielkanocnej Procesji Konnej w Bieńkowicach [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO]  

W Bieńkowicach, malowniczym sołectwie gminy Krzyżanowice, tradycyjnie odbyła się jedna z najpiękniejszych i najbardziej uroczych tradycji wielkanocnych – Wielkanocna Procesja Konna. W tym roku w objeździe pól uczestniczyło 75 koni.

Wielkanocny Kiermasz w Tworkowie debiutuje w wozowni. Wśród specjałów gzik, podały go gospodynie z Wielkopolski [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]  

Gzik to rodzaj pasty serowej charakterystycznej dla kuchni wielkopolskiej. Powstaje z połączenia twarogu, mleka, soli i przypraw. I choć ten specjał nie jest specjalnie związany ze świętami wielkanocnymi, to podano go w Tworkowie na kiermaszu wielkanocnym. Serwowały go gospodynie z tamtejszego Roszkowa, czyli sołectwa od lat współpracującego...

Wójt Utracki stracił krawat, odcięły go kobiety [ZDJĘCIA]  

Tłusty Czwartek to nie tylko pączki. Przekonują o tym gospodynie z gminy Krzyżanowice, gdzie od lat w Centrum Kultury w Tworkowie organizują Babski Comber. Uczestniczą w nim panie z kół gospodyń wiejskich.

Zobacz więcej