Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Jedne samorządy odwołują sesje, inne myślą o obradach online

23.03.2020 15:57 | 0 komentarzy | mad

Epidemia koronawirusa zamraża prace samorządów. Większość gmin powiatu raciborskiego decyduje się na zawieszenie marcowych obrad. Pojawiają się jednak pomysły, aby kolejne posiedzenia zwoływać online.

Jedne samorządy odwołują sesje, inne myślą o obradach online
Krzyżanowice zdecydowały się na zwołanie w marcu sesji rady gminy. Posiedzenie będzie wyglądało zupełnie inaczej niż zazwyczaj, fot. arch. portalu Nowiny.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Samorząd województwa zrezygnował z sesji Sejmiku. Podobne kroki podejmuje większość gmin i powiatów. W Raciborzu mowa natomiast o organizacji posiedzenia z ograniczeniami. Przewodniczący Leon Fiołka prowadziłby posiedzenie z sali kolumnowej, z udziałem prezydenta Dariusza Polowego i naczelników. Radni połączyliby się z urzędem wirtualnie i tak też odbyłyby się głosowania (więcej TUTAJ). Sprawdziliśmy, jak sytuacja kształtuje się w pozostałych gminach powiatu raciborskiego.

Przewodniczący Rady Gminy Kornowac Marian Zimermann przekazuje nam, że sesja zaplanowana na marzec się nie odbędzie. – Zawieszamy posiedzenie. Jeżeli pojawią się uchwały, które będzie należało pilnie rozpatrzeć, to wtedy zwołamy sesję nadzwyczajną – powiedział nam szef kornowackiej rady. 

Szefujący krzanowickiej radzie Jan Długosz przyznaje z kolei, że radni najpewniej nie spotkają się w marcu, ale to z racji braku uchwał, które miałyby być pilnie rozpatrzone. – My nie zawieszamy posiedzenia – zaznacza przewodniczący. W chwili, kiedy będzie potrzeba, sesja w Krzanowicach ma się odbyć. Wówczas w planach jest ułożenie tak krzeseł dla radnych, aby pomiędzy nimi była odpowiednia odległość. – Możliwe, że wtedy nie będzie mogła brać udział w posiedzeniu publiczność – zastanawia się w rozmowie z nami J. Długosz.

Radosław Kasprzyk z Kuźni Raciborskiej mówi, że sesja marcowa na obecną chwilę nie jest przewidywana. Wszystko jednak – jak zaznacza – dynamicznie się zmienia i może okazać się, że jej zwołanie będzie konieczne. W chwili, kiedy pojawiłaby się taka potrzeba, rozpatrywane byłoby zwołanie posiedzenia online.

Od przewodniczącego Rady Gminy Nędza Gerarda Przybyły dowiedzieliśmy się, że podobnie jak w innych samorządach nie ma na razie potrzeby zwołania posiedzenia w marcu, gdyby się jednak pojawiła, odbędzie się posiedzenie nadzwyczajne. Wówczas radni zostaną tak usadzeni, aby zachować należytą odległość. – Możliwe też, że sesja odbyłaby się w innym miejscu na terenie Gminy, w gminnym ośrodku sportu i rekreacji czy remizie ochotniczej straży pożarnej. To musiałoby być dopracowane jednak technicznie, chodzi m.in. o transmisję online z posiedzenia – zauważa Gerard Przybyła.

Ireneusz Jaśkowski z Rudnika przyznaje z kolei, że marcowa sesja jest zawieszona. Najbliższe posiedzenie najprawdopodobniej odbędzie się w kwietniu, ale online. – Wysłaliśmy już zapytanie do nadzoru prawnego wojewody w sprawie prawomocności uchwał tak podjętych. Czekamy na odpowiedź – mówi przewodniczący Rady Gminy Rudnik.

Przewodniczący Rady Gminy Pietrowice Wielkie wypowiada się w podobnym tonie, jak pozostali szefowie rad. Zauważa, że marcowa sesja została zawieszona, ale jutro do urzędu gminy po kwarantannie powraca wójt Andrzej Wawrzynek (czytaj więcej: Wójt Pietrowic Wielkich nie jest zakażony koronawirusem), z którym chce przedyskutować, zwołanie kolejnych posiedzeń. Gdyby jednak była potrzeba zwołania sesji, ta mogłaby odbyć się, ale w innym miejscu niż zazwyczaj. Chodzi o pomieszczenia np. w centrum społeczno-kulturalnym, gdzie radni mogliby się rozsiąść na odpowiednią odległość. – Informatyk też przygotowuje wersję taką, gdzie moglibyśmy zrobić to zdalnie – słyszymy od Piotra Bajaka.

Z kolei w Krzyżanowicach sesja rady gminy się odbędzie. Posiedzenie zaplanowano na czwartek 26 marca. – Mamy do podjęcia uchwały, które są niezbędne do funkcjonowania urzędu. Sesja ograniczy się tylko i wyłącznie do podjęcia uchwał – tłumaczy nam Brunon Chrzibek. Przewodniczący dzisiaj zamierza zadzwonić do wszystkich radnych i zapytać o ich stan zdrowia. – Musimy sprawdzić, czy ktoś nie jest np. objęty kwarantanną – zauważa szef krzyżanowickiej rady. Radni na sali mają usiąść oddaleni od siebie o 1,5 metra. Posiedzenie odbędzie się bez udziału publiczności. Obrady będzie można jednak śledzić za pośrednictwem transmisji w internecie.


Czytaj również:Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Brunon Chrzibek

Brunon Chrzibek

Przewodniczący rady gminy Krzyżanowice

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Gerard Przybyła

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza.

Ireneusz Jaśkowski

Ireneusz Jaśkowski

Przewodniczący rady gminy Rudnik.

Jan Długosz

Jan Długosz

Przewodniczący radny miejskiej w Krzanowicach, sołtys Moravi 

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Marian Zimermann

Marian Zimermann

Przewodniczący rady gminy Kornowac 

Piotr Bajak

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Radosław Kasprzyk

Radosław Kasprzyk

Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej