Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Startował z KWW Tradycja, doświadczenie, rozwój

Policjanci bliżej mieszkańców. Do Pietrowic Wielkich po 12 latach powrócił posterunek policji [RELACJA NA ŻYWO, ZDJĘCIA]  

Policjanci jeszcze skuteczniej mają troszczyć się o bezpieczeństwo mieszkańców gminy Pietrowice Wielkie, zwłaszcza że w gminie swoją siedzibę ma największy pracodawca Raciborszczyzny. Posterunek policji oficjalnie został otwarty w piątek 8 września.

Korowód dożynkowy przejechał z Cyprzanowa do Pietrowic Wielkich. Tak gmina świętuje dożynki [ZDJĘCIA, WIDEO]  

2,6 km – taki dystans miał do pokonania korowód dożynkowy w gminie Pietrowice Wielkie. Wyruszył spod kościoła i kierował się w miejsce zabawy – centrum społeczno-kulturalne. To najdłuższa trasa w historii gminy, którą mieli do pokonania uczestnicy zabawy. W tym roku gospodarzem świętowania są sołectwa: Cyprzanów i Lekartów....

W Pietrowicach Wielkich eksplodowały kolory. Do zabawy dołączył wójt i przewodniczący rady [ZDJĘCIA]   

Stacja Kultura w Pietrowicach Wielkich rozkręca się z wydarzeniami organizowanymi na terenie gminy. Ostatnia przyciągnęła tłumy na tzw. plac GS.

Dlaczego przystosowanie pomieszczeń pod posterunek policji w Pietrowicach Wielkich tak długo trwa? 

Temat utworzenia Posterunku Policji w Pietrowicach Wielkich powrócił na obrady miejscowej rady przy zmianach budżetowych. Bo choć wcześniej mówiło się, że placówka będzie funkcjonowała już w czerwcu, to ciągle trwają prace remontowe. Miejscowi decydenci przyznają, że choć roboty spowolniły, to zapewniają, że posterunek na pewno powstanie.  

Kuchnia w pietrowickiej podstawówce zostanie powiększona o... gabinet dyrektora 

Zmiany w pietrowickiej oświacie znów budzą niepokój. Tym razem chodzi o kuchnię w Szkole Podstawowej w Pietrowicach Wielkich, na potrzeby której zabrano gabinet dyrektora. W ten sposób przestrzeń do gotowania w tej placówce ma zostać powiększona, zaś kuchnia, która funkcjonuje w szkole w Krowiarkach, zostanie zlikwidowana. Radni zachęcali...

Wiceminister Paweł Jabłoński w Pietrowicach Wielkich: wszystko, co robimy dla Ukrainy, robimy dla siebie  

Wiceminister spraw zagranicznych w Pietrowicach Wielkich mógł poczuć się jak w domu, wszak przed laty tam mieszkał. Wspomniał o tym zresztą wójt Andrzej Wawrzynek, mówiąc, że tym wydarzeniem, rozpoczęty został cykl spotkań z ludźmi, którzy się stamtąd wywodzą. Na spotkanie z Pawłem Jabłońskim (PiS), które zorganizowano w czwartek...

Pietrowice Wielkie włączają się do rewitalizacji linii kolejowej Racibórz – Racławice Śląskie. Przyjęto uchwałę, ile wyniesie wsparcie? 

Pietrowice Wielkie dołożą się do wykonania dokumentacji planistyczno-prognostycznej dla inwestycji ,,Rewitalizacja linii kolejowych nr 177 i nr 294 Racibórz – Racławice Śląskie” w ramach programu Kolej +. Wsparcie będzie przekazywane do 2026 roku.

Pietrowice Wielkie chcą powołać nową placówkę kultury. Podano nazwę 

Pietrowice Wielkie rozpoczęły długą, a dla niektórych gmin żmudną drogę, bo nie udaje się to wszędzie, połączenia instytucji kultury – bibliotek i niedawno powstałej Stacji Kultury, czyli swego rodzaju domu kultury w jedną organizację. Tamtejsi decydenci chcą, aby placówka działała pod nazwą Stacja Kultura Gminny Ośrodek Kultury...

140 lat odwagi i poświęcenia. OSP Pietrowice Wielkie świętuje jubileusz [ZDJĘCIA, WIDEO]  

- Taki jubileusz zdarza się raz na 140 lat - uśmiechał się Jan Herud, naczelnik i prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Pietrowicach Wielkich. Czego jednostce życzy na urodziny? - Jestem już spełniony, samochód udało nam się pozyskać, co było moim oczkiem w głowie przez 20 lat naczelnikowania. Życzę, żeby to trwało...

Czy szkoły w Krowiarkach, Pawłowie i Pietrowicach Wielkich będą zamykane? 

Tytułowe pytanie to pokłosie interpelacji, którą złożył radny i sołtys Piotr Parys do wójta Andrzeja Wawrzynka. Pyta o to w chwili, kiedy taki los może spotkać podstawówkę w Samborowicach.

Wiemy, co dzieje się na placu buraczanym między Makowem i Kornicami   

- Co dzieje się między Makowem i Kornicami? - pytacie w korespondencji do redakcji Nowin. Chodzi o instalację, która stanęła na tzw. placu buraczanym nieopodal Eko-Okien. Urzędnicy uspakajają: to nie ma związku z asfalciarnią.

Miejsce wstydu stało się chlubą gminy. Po 10 latach od przejęcia Pietrowice Wielkie otwarły dworzec kolejowy [ZDJĘCIA, WIDEO]  

A w zasadzie miejsce po dworcu kolejowym, bo obecnie mieści się tam Stacja Kultura, czyli swego rodzaju dom kultury z rozszerzoną działalnością. Placówką kieruje Małgorzata Paletta, dotąd dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pietrowicach Wielkich.

W powiecie raciborskim wyrosną kolejne wiatraki jak grzyby po deszczu 

I to nie w jednej, ale w kilku miejscowościach. Wiatraki staną w gminach: Rudnik i Pietrowice Wielkie oraz w krzanowickim Pietraszynie.

Śląskie kuratorium przeciwne likwidacji szkoły w Samborowicach. Jakie kroki podejmie gmina? 

Szkoła Podstawowa w Samborowicach nie zostanie zlikwidowana, przynajmniej na razie. To pokłosie decyzji śląskiego kuratorium oświaty, które orzekło na niekorzyść urzędu i większości rady. Powody do radości mają natomiast we wiosce, bo to postanowienie było dla nich ostatnią deską ratunku.

O tym remoncie mówi się od lat. Rusza przebudowa drogi powiatowej Lekartów - Pietrowice Wielkie 

- Umowa na przebudowę drogi powiatowej Lekartów – Pietrowice Wielkie została podpisana - obwieściły służby prasowe starostwa. O tej inwestycji, jako jednej z najważniejszych i najkosztowniejszych w tym roku wspominał wielokrotnie starosta raciborski Grzegorz Swoboda. To on stoi za wieloma rozmowami na szczeblu wojewódzkim (marszałek,...

W Pietrowicach Wielkich powstaną nowe mieszkania. Mają być gotowe do dwóch lat 

Gmina chce wybudować mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. To ukłon w stronę mieszkańców, pracowników Eko-Okien, ale i pomysł na walkę z depopulacją. - Mam nadzieję, że w perspektywie dwóch lat będziemy mieli do dyspozycji kilkadziesiąt mieszkań - komentuje Piotr Bajak, przewodniczący Rady Gminy w Pietrowicach Wielkich.

Z rozmachem do Pietrowic Wielkich powróciła Gala Przedsiębiorczości. Dla zgromadzonych wystąpił Andrzej Grabowski [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Kiedy w 2020 roku w Pietrowicach Wielkich organizowano 15. Galę Przedsiębiorczości nikt nie przypuszczał, że na kolejną – 16. edycję będzie należało zaczekać kilka lat. Wydarzenie wstrzymała pandemia koronawirusa, ale powróciło z wielkim rozmachem. Kogo wyróżniono?

Zobacz więcej