
Dariusz Polowy
Prezydent Raciborza
Michał Kuliga - radny i ojciec sukcesu w Budżecie Obywatelskiem na 2022 rok z tężnią i małym parkiem dla Ostroga - zawnioskował u prezydenta Raciborza o raport z urzędniczych działań w sprawie realizacji projektu.
Jak informują członkowie komisji kontrolującej działania włodarza, ten po raz kolejny uchyla się od udzielenia odpowiedzi na pytania jej członków. Poprosili szefa rady miasta, by ten zajął się tematem na najbliższej sesji.
Powiększy się kadra Biura Prezydenta w Raciborzu. Ruszył nabór na stanowisko szefa tej komórki magistratu. Wcześniej zajmował je Marcin Wojnarowski, ale po jego odejściu z urzędu istniał tam wakat. Funkcji szefa prezydenckiego biura nie było przez wiele miesięcy.
Po budowie miejskiego żłobka na Ostrogu oddanego w tym roku do użytku kolejną planowaną do realizacji inwestycją oświatową jest przedszkole w dzielnicy Raciborza.
Radny z Ostroga przekazał prezydentowi Polowemu niepokoje mieszkańców dzielnicy na temat działalności schroniska przy Komunalnej. - Od lat nie było tak mało zwierząt - napisał do włodarza o placówce, która do niedawna pękała w szwach.
Zadający w radzie miasta najwięcej pytań, autor największej liczby interpelacji do prezydenta - Marcin Fica - zwrócił się z kolejnym. Chce wiedzieć, kto pozwolił na zawieszenie na zabytkowym budynku bilbordu m.in. z Dariuszem Polowym, gdzie włodarz promuje przebudowę dworca PKP.
Spółka komunalna, o której ostatnio w powiecie raciborskim jest najgłośniej - raciborskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych - ma za sobą udany rok 2021. Tak wynika z raportu, jaki jej szef zdał przed radą miasta. PRD nie ma jednak wciąż swojej wytwórni asfaltu, a na pytania radnych o ten stan rzeczy, prezes odpowiada zdawkowo.
Prezydent Miasta Racibórz podał do publicznej wiadomości wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych, którym w 2021 r. w zakresie podatków lub opłat udzielił umorzeń wraz ze wskazaniem wysokości umorzonych kwot i przyczyn umorzenia.
W Raciborzu pojawiły się bilbordy, plakaty i reklamy na wiatach przystankowych z informacją, że ruszyła przebudowa dworca PKP. Na zdjęciu obok wizualizacji nowego dworca uśmiecha się prezydent miasta, stojący obok senator Ewy Gawędy i przedstawicieli wykonawcy remontu oraz PKP.
Wprowadzenie opieki wytchnieniowej - czyli krótkie pobyty w Domach Pomocy Społecznej; przejęcie finansowania wynagrodzeń pielęgniarek przez NFZ oraz tworzenie Środowiskowych Centrów Opieki to podstawowe zmiany zawarte w nowej Strategii Rozwoju Usług Społecznych. Przybliżyła je 11 lipca w Raciborzu dyrektor Justyna Pawlak z Ministerstwa...
Ultranowoczesny, jedyny taki w Polsce, z funkcjami publicznymi - taki obiekt zapowiadają w Raciborzu władze PKP i samorządu miejskiego. - Gdyby Miasto nie zdecydowało się na wynajęcie tu powierzchni 712 m kw, to PKP starczyłby kontener z wiatą, by obsługiwać podróżnych - zaznaczył prezydent Dariusz Polowy w piątek przy okazji podpisania...
- Do zwieńczenia spektaklu zabrakło mi tylko symbolicznego pojednania dawnych towarzyszy broni - pisze Bożydar Nosacz o wizycie prezesa "Nowoczesnej" Tadeusza Wojnara w Urzędzie Miasta Racibórz.
Rekordowy pod względem frekwencji tegoroczny festiwal Drengów pozostawił po sobie nie tylko miłe wrażenia. Mieszkańcy dzielnicy, gdzie odbyła się impreza, byli poddenerwowani wielką ilością śmieci, która została po wydarzeniu. Z prośbą o wzmożoną pracę służb porządkowych przy kolejnych edycjach poprosiła prezydenta miejscowa radna Magdalena Kusy.
Były przewodniczący komisji oświaty Rady Miasta Racibórz Paweł Rycka zabrał głos pod koniec czerwcowej sesji i zaapelował do Krzysztofa Żychskiego, by ten odszedł z wydziału edukacji. Jako powód wskazał jego zaangażowanie w wybory do władz spółdzielni mieszkaniowej Nowoczesna. Żychski przegrał rywalizację z Tadeuszem Wojnarem.
Podstawą do nieudzielenia absolutorium prezydentowi Raciborza (do czego doszło 29 czerwca głosami radnych z Razem i Niezalżnych) był wniosek komisji kierowanej przez Annę Szukalską i szereg zarzutów pod adresem Dariusza Polowego. Odniósł się do nich na sesji jego zastępca. Mówił, że argumenty komisji mają charakter czysto polityczny...
Oprócz wystąpień mieszkańców - Michała Fity (piszemy o nim tutaj), Marka Labusa i Bogusława Siwaka - do Raportu o Stanie Miasta odnosili się na czerwcowej sesji radni miejscy. Prezentację ich stanowisk rozpoczął Mirosław Lenk.
Były wiceprezydent Michał Fita wystąpił na czerwcowej sesji z Raportem o Stanie Miasta. - Czuję się okłamany i oszukany - zaczął swoją wyliczankę przewin obecnego włodarza, który zwolnił go i zastąpił Dawidem Wacławczykiem.