Poniedziałek, 21 czerwca 2021

imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

RSS

Mirosław Lenk zyskał fana, którego chce docenić Piotr Klima

22.12.2019 21:26 | 3 komentarze | ma.w

Były prezydent Raciborza oczekuje, że przed radą miasta pojawi się Dawid Wacławczyk szef komisji ds. czystego powietrza by zdać oficjalny raport z jej prac. - Była konferencja prasowa, była fotka, czekamy na dyskusję - dopingował rządzących Mirosław Lenk. Jego dopinguje miejscowy ekolog Bogusław Siwak.

Mirosław Lenk zyskał fana, którego chce docenić Piotr Klima
Mirosław Lenk były prezydent Raciborza, aktualnie radny miejski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Lenk powiedział, że Bogusław Siwak stał się ostatnio „jego fanem”. Powiedział to w żartobliwym tonie, ale szybko dodał na poważnie, że ten raciborzanin podchodzi „nieco ortodoksyjnie do spraw problemów ze smogiem w Raciborzu”. - On porusza wiele ważnych zagadnień. Dziś w dniu sesji dostałem na godz. 16 aktualny raport o stanie powietrza. Dzięki panu Bogusławowi wiem, że w środę była u nas tragedia jeśli chodzi o smog, a u sąsiadów pojawiło się nawet 1000% przekroczeń - zaznaczył M. Lenk na sesji rady miasta 17 grudnia.

Lider Razem dla Raciborza chce aby komisja ds. czystego powietrza, działająca w tym roku na zlecenie prezydenta Dariusza Polowego przedstawiła przed radą miasta wnioski ze swych prac. Co prawda rada w oficjalnym planie pracy ma zaplanowany temat ochrony środowiska w październiku, ale zdaniem Lenka to za późno by mówić o smogu. - O strefie bez węgla mówiliśmy w radzie już w poprzedniej kadencji. Stanowisko wobec niej było w poprzek sali czyli nie różniliśmy się politycznie w tej kwestii - nadmienił były prezydent.

Lenk zaapelował aby już w styczniu zająć się dyskusją nad przyszłością strefy bez węgla, nie czekać. - Bo przyjdzie lato, a wtedy ta troska o czyste powietrze, trochę z nas schodzi to ciśnienie, a trzeba o tym mówić na serio. Mam nadzieję, że nie straciliśmy tego zapędu i zamiaru co do strefy bez węgla, aby zostać jedną z pierwszych gmin w Polsce, która chce wdrożyć to rozwiązanie - oznajmił były włodarz Raciborza.

- Ja swój głos „za” deklarowałem w poprzedniej kadencji i deklaruję go nadal - podkreślił Mirosław Lenk mając na myśli wdrożenie strefy bez węgla w Raciborzu.

Teraz chce on, aby przewodniczący komisji ds. czystego powietrza Dawid Wacławczyk zdał relację z jej prac przed radą. M. Lenk pytał na sesji prezydenta Dariusza Polowego czy będzie wspierał się radą miasta przy kolejnych krokach ws. strefy bez węgla czy będzie działał samodzielnie. Lenk wie, że Polowy nie musi mieć uchwały rady by wystąpić do marszałka województwa w tej sprawie. - Warto byśmy dowiedzieli się o tym oficjalnie jak najszybciej. Może powinniśmy wzorem Krakowa utworzyć aglomerację z gminami powiatu i wystąpić o środki zewnętrzne na wdrażanie strefy bez węgla? Jako powiat? - zastanawiał się głośno Mirosław Lenk.

Głos w tej sprawie zajął także przewodniczący komisji gospodarki miejskiej Piotr Klima. Postanowił zwrócić uwagę na osobę Bogusława Siwaka. - To pan aktywny w poszukiwaniu rozwiązań dla walki ze smogiem. Jedni mają go jego propozycji więcej serca, drudzy mniej. Jest aktywny na Facebooku, tam można zapoznać się z jego poglądami. Jego postawa na pewno nadaje się do popularyzacji. Warto mu podziękować za ten rok pracy. Może zrobimy to jako rada miasta, że uznajemy i cenimy jego pracę. Należy wzmocnić jego postawę. Przez radę i przez prezydenta. Trzeba dać mu możliwość występowania na komisjach i upowszechniać takie postawy wśród raciborzan - apelował radny Klima. Prosił by marnować potencjału B. Siwaka, „żeby mu się nie zachciało przestać, bo szkoda byłoby”.

- Pokażmy, że aktywność popłaca, by ludzie nie myśleli, że ich głos nic nie znaczy, że zostanie wrzucony do kosza - dodał radny.

Klima zaznaczył, że ekologi zależy, aby raciborski dokument o strefie bez paliw stałych trafił w końcu do sejmiku. - Bo to się ciągle opóźnia, a on jest bardzo uwrażliwiony na ten temat - podsumował radny, szef komisji gospodarki miejskiej.

Prezydent Polowy poinformował, że rekomendacja komisji ds. czystego powietrza została przedstawiona publicznie. - Poprosiłem MZB o przygotowanie pewnej symulacji związanej z naszymi zasobami komunalnymi, jeśli chodzi o rezygnację z ogrzewania węglem. Bo będzie trzeba jakieś koszty ponieść. To opracowanie trafiło już do mnie, decyzję podejmiemy do końca roku. Chodzi o wieloletnie zobowiązania finansowe Miasta. Planuję jeszcze jedno spotkanie z komisją ds. czystego powietrza. Skonfrontujemy ustalenia komisji z tymi danymi z MZB - zapowiedział włodarz Raciborza. Dodał, że w sprawie dalszych kroków co do strefy bez węgla wybierze „raczej drogę indywidualnej inicjatywy prezydenta”.

Przy tej okazji skomentował informacje podane przez Mirosława Lenka na temat smogu raciborskiego. Lenk wspomniał wtedy o przekroczeniu normy zanieczyszczeń o 1000 procent. - Dysponujemy stacją monitorowania i zerknąłem na wyniki z grudnia. Proszę mieć świadomość, że jeśli chodzi o pyły PM10 ważna jest średnia z całej doby. Teraz na 18 dni mieliśmy 7 dni z przekroczeniami i raz było o 100%, ale pozostałe od 10% do 30%. W pozostałe dni norma była zachowana.

Proszę rzetelnie używać narzędzia, które jest dostępne i nie poddawać się psychozie - poradził Polowy byłemu prezydentowi.

Przewodniczący rady Leon Fiołka wolał przesunąć temat smogu na komisję rady i wskazał, że rada zajmie się tematem jesienią. Oponowała Zuzanna Tomaszewska z NaM-u. Podobnie jak Lenk chciałby dyskutować o tym jak najszybciej, w styczniu lub lutym i nie w komisji, a na sesji. Ponieważ L. Fiołka rozważał udział ekologa Bogusława Siwaka w dyskusji o walce ze smogiem Tomaszewska nadmieniła, że ten raciborzanin brał już udział w posiedzeniach komisji ds. czystego powietrza. Magdalena Kusy zasugerowała by jego stanowisko przedstawił radzie Dawid Wacławczyk. Za udziałem B. Siwaka w sesji o smogu optował Mirosław Lenk i jego radniz Razem dla Raciborza.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Magdalena Kusy

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty