Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Ur. 29 grudnia 1979 r., mgr turystyki. Współwłaściciel Przystanku Kulturalnego KONIEC ŚWIATA oraz Biura Podróży ORINOKO, znany działacz społeczny, radny miejski VI kadencji, młody przedsiębiorca i aktywny społecznik, organizator wielu imprez, projektów i przedsięwzięć z pogranicza sztuki, kultury, podróży i życia społecznego. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Artystów i Podróżników GRUPA ROSYNANT; niestrudzony budowniczy społeczeństwa obywatelskiego (był pierwszym przewodniczącym Raciborskiej Koalicji Organizacji Pozarządowych), właściciel Przystanku Kulturalnego „KONIEC ŚWIATA i biura podróży ORINOKO. Raciborzanom znany jako pilot wycieczek i przewodnik górski (członek elitarnego SKPG HARNASIE – nr blachy przewodnickiej – 366); niezależny dziennikarz współpracujący z największymi w Polsce magazynami studenckimi. Bystry obserwator, chłodny analityk, asertywny (aczkolwiek kulturalny) krytyk, zawsze skory do pomocy i zaangażowania w ciekawe pomysły, projekty i akcje. Radny miejski Raciborza VI kadencji 2010-2014. Radny powiatu Raciborskiego w latach 2014-2018 oraz 2018-2020. Od stycznia 2021 roku I wiceprezydent miasta Racibórz.

Na problemy - zmiana nazwy 

W przyszłym roku nasza raciborska biblioteka będzie obchodzić piękny jubileusz 75-lecia istnienia. Mimo że moja złośliwa natura szuka wszędzie okazji do wbijania szpilek, to muszę uczciwie przyznać, że nasza biblioteka zdecydowanie wyróżnia się na plus wśród innych, zarówno jeśli chodzi o atrakcyjność księgozbioru, jak i różne...

Plotki o kandydatach na prezydenta 

Nie od dziś plotkuje się, że Tomasz Cofała (obecny radny powiatowy) będzie kandydował na prezydenta Raciborza. Ponoć radny wolałby zostać starostą, ale na razie „na Swobodę nie ma mocnych”. Plotki nasiliły się po wojence, jaką niedawno stoczyli ze sobą, choć niebezpośrednio, obecny prezydent Dariusz Polowy i prezes SM Nowoczesna Tadeusz Wojnar.

Ścieżka przyrodnicza w Arboretum Bramy Morawskiej jest jak nowa [ZDJĘCIA]  

- Oficjalnie zapraszamy na odnowioną ścieżkę przyrodniczą. Możecie ją z powodzeniem odwiedzać sami ze swoimi rodzinami, polecamy się też na zajęcia zorganizowane z pracownikiem Arboretum - informuje Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu.

Zdecydowany sprzeciw radnych dla budki nietelefonicznej w Raciborzu 

14 członków raciborskiej rady miasta było za wykreśleniem z wydatków miejskich 30 000 zł na nową atrakcję turystyczną, którą zaproponował producent wywodzący się z Raciborza. Największym sceptykiem był były prezydent Mirosław Lenk, z którym w polemikę wszedł drugi zastępca prezydenta - Dawid Wacławczyk.

Cofała i Kuliga piszą do Wacławczyka: proszę nie oceniać innych swoją miarą 

Radni Tomasz Cofała i Michał Kuliga przesłali redakcji Nowin list odnoszący się do ostatniej wypowiedzi wiceprezydenta Dawida Wacławczyka na temat budżetu obywatelskiego. Ten dostrzegł w ostatniej edycji, że angażuje się weń wielu polityków, co może zniechęcać innych mieszkańców.

Wacławczyk: Budżet obywatelski staje się budżetem politycznym [3 PYTANIA] 

Pierwszy zastępca prezydenta Raciborza obawia się, czy zaangażowanie lokalnych polityków w Budżet Obywatelski nie zniechęca do udziału w nim pozostałych mieszkańców.

Nowe przejście dla pieszych na Odrostradzie. Ze stacji BP na cmentarz żołnierzy radzieckich 

Po przejęciu przez Miasto Racibórz ulicy Remonta od Zarządu Dróg Wojewódzkich władze rozważają „zebrę” na dwupasmówce. Ma być ułatwieniem dla zainteresowanych wypoczynkiem w parku Zamkowym. - To wymalujcie całą Reymonta w pasy dla pieszych - kpi z zamiaru radny Marcin Fica.

Ponad 3 tysiące głosów w Budżecie Obywatelskim w Raciborzu. Wygrał faworyt, cieszy się Tomasz Cofała  

Spośród 20 zgłoszonych projektów 16 zostało zakwalifikowanych i 4 zostaną zrealizowane. 3124 głosy oddano w głosowaniu internetowym (2999 było prawidłowych). Wyniki ogłoszono 4 października w sali Kolumnowej magistratu, po godz. 16.00.

Czy Racibórz cofnie się o 100 lat? Nowiny Raciborskie o wizjach dla rynku 

Wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk pracuje z architektami nad nowym wyglądem raciborskiego rynku. Chciałby wrócić do czasów, gdy w tym miejscu rosły drzewa, a było to 100 lat temu.

Wiceprezydent Wacławczyk: brak mapy Raciborza to jest wstyd! 

W magistracie chcą wydać tzw. mapę zrywkę prezentującą śródmieście Raciborza oraz jego najważniejsze atrakcje. - Nie mamy aktualnie takiej mapy, choć to jest podstawowy materiał dla turysty. Albo jej nigdy nie było, albo ja nie pamiętam jak dawno - stwierdził ostatnio na forum komisji oświaty pierwszy zastępca prezydenta miasta.

Donos na wiceprezydenta Wacławczyka 

Podobno to Cyceron powiedział, że „Historia jest nauczycielką życia”. Tak sobie myślę, że on albo strasznie naiwny był, albo ludzie kiedyś bardziej nauczycielek słuchali. Która z tych alternatyw bardziej odnosi się do wiceprezydenta Wacławczyka – nie wiem.

Co możesz zrobić dla rewitalizacji Raciborza?  

Raciborskie Centrum Rozwoju, park Grzybowy czy plac zabaw dla dorosłych to niektóre z pomysłów na rewitalizację centrum Raciborza. Przedstawiono je w czwartek 13 lipca w magistracie.

Chodnik w brązie. Historię Raciborza poznasz na piechotę  

Przy Skwerze Prałata Pieczki oddano do użytku Chodnik Dziejów Raciborza. Składa się z wykonanych w brązie płyt z datami historycznymi dla miasta. - To jest ściąga dla przewodników miejskich - żartował wiceprezydent Dawid Wacławczyk prowadzący konferencję prasową promującą nową atrakcję turystyczną Raciborza.

Skrzypaczki zamiast sędziów, melomani na ławie oskarżonych. Koncert w sądzie zaczął Dni Raciborza   

Organizujemy wydarzenie artystyczne w sali sądowej, bo taki jest zamysł, aby zapraszać raciborzan w nieoczekiwane miejsca w święto miasta - mówiła Karolina Kunicka szefowa wydziału promocji w magistracie. Obecny na koncercie Unique String Quartet były europoseł i znany komentator polityczny Marek Migalski życzył wszystkim, by do sądu...

Wiceprezydent Wacławczyk odznaczony przez prezydenta Dudę 

Dawid Wacławczyk wiceprezydent Raciborza odebrał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy Srebrny Krzyż Zasługi. Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych odbyła się w Belwederze 27 maja z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

Z plaży nad Odrą animatorzy i wiceprezydent promują Dni Raciborza 2022 [PROGRAM, LIVE] 

Z dwiema animatorkami kultury Raciborskiego Centrum Kultury - szefową "erceku" Joanną Maksym-Benczew i jej zastępczynią - roztańczoną w Skazie Anną Kokolus, a także najbardziej kulturalnym z wiceprezydentów miasta - Dawidem Wacławczykiem, Nowiny rozprawiały o tegorocznym święcie miasta. Znów jest wielodniowe, nieco zakręcone, różnorodne...

Rowerowy pojedynek z ofiarami w tle [KOMENTARZ] 

To był rowerowy weekend w Raciborzu, głównie za sprawą otwarcia pumptracku, o którą to atrakcję wcześniej toczyły się spory. Otwarciu towarzyszył rowerowy pojedynek radnego Michała Kuligi i wiceprezydenta Dawida Wacławczyka, który wygrał miejski radny. Ale trzeba przypomnieć, że to nie był pierwszy pojedynek dwóch ambitnych panów w tej kwestii.

Zobacz więcej