Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Farmaceuta, właściciel dwóch aptek w Raciborzu. Założyciel i były prezes Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu, znany działacz społeczny. W przeszłości związany politycznie z SLD, ostatnio z PJN. Kandydował na prezydenta Raciborza, radny.

Jan III Sobieski zanim pobił Turków pod Wiedniem, gościł na Śląsku. "Lud tu niewymownie dobry" - napisał do Marysieńki 

340 lat temu król Jan III Sobieski zmierzał pod Wiedeń, by wspomóc Święte Cesarstwo Rzymskie w walce ze wspólnym wrogiem - Imperium Osmańskim. Przejeżdżał przez Górny Śląsk, goszcząc m.in. w Rudach oraz w Raciborzu.

“To nie jest jego ostatni numer”. Piotr Klima zaskoczony gazetką z prezydentem na okładce 

Radny niezależny wymachiwał na sesji pierwszym numerem bezpłatnej gazetki z Dariuszem Polowym na pierwszej stronie. - Co to jest? Prezydent jest na każdej stronie. Co to za tytuł? Czemu ma służyć? - Piotr Klima rzucał pytaniami, na które nie padły odpowiedzi.

Radny Klima: Polowy to nie aktor z Hollywood, żeby patrzeć z bilbordów na każdej ulicy 

Radnym miejskim Lenkowi i Klimie nie podobają się działania promocyjne głowy miasta, której “lico jest wystawiane na całym mieście”. Jeden mówi o prekampanii, której nikt nie kontroluje. Drugi uważa, że prezydent w ten sposób obraża mieszkańców.

Na cmentarz żołnierzy radzieckich runęło drzewo  

Wtorkowa burza, która przeszła nad Raciborzem wyrządziła szkody na cmentarzu przy Reymonta, nieopodal szkoły sportowej. Sytuację śledził ze swego domu Piotr Klima. - Złamało się ogromne drzewo. Było tam kilkoro dzieci - relacjonował nam radny i aptekarz.

Piotr Klima dziwi się jak można rozbudować coś, czego jeszcze nie ma? 

Raciborskie Centrum Aktywnej Integracji Społecznej (RCAIS) jeszcze nie istnieje, a tymczasem Miasto szuka w drodze przetargu wykonawcy jego rozbudowy (tak nazwano inwestycję powiększenia aquaparku o zewnętrzną część). Radny Klima domaga się od prezydenta Polowego, by podał mu... adres i godziny urzędowania RCAIS.

Bożydar Nosacz: W godce wszyscy mocni 

Kilka słów o wypowiedziach radnego Henryka Mainusza, które "wykazują pewne podobieństwa z polszczyzną".

Ufo na rynku i barbarzyńskie ustawienie ogródków. Rajcy poznali opinie śląskiego konserwatora o Raciborzu 

Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski przybył na obrady komisji gospodarki miejskiej w Raciborzu. Mówił, że mierżą go okna wystawowe sklepów i przeraża UFO na rynku, a sprzedaż placu Długosza, uważa za niebezpieczny pomysł.

Bracia kurkowi i LOK są zaniepokojeni planem przebudowy strzelnicy. Czy nie będą mogli strzelać w Raciborzu? 

Anna Szukalska i Mirosław Lenk przepytali w komisji prezydenta Polowego z zamiarów przebudowy strzelnicy na Łąkowej w Raciborzu. Miasto pozyskało nań 4 mln zł rządowej dotacji. - Nic złego się nie zadzieje - obiecał włodarz. Piotr Klima zapytał go czy ktoś panuje nad tym, ilu ludzi w Raciborzu posiada broń?

Kampania po taniości. Klima spytał Polowego o koszt jego bilbordów 

3000 zł (netto) kosztowała kampania bilbordowa z uśmiechniętym prezydentem Dariuszem Polowym składającym życzenia świąteczne, czy też informującym o rozbudowie miejskiego basenu. Taką odpowiedź na temat kosztów otrzymał radny Piotr Klima, pytając o tworzone w mieście bilbordy ze zdjęciem prezydenta Raciborza - te dotychczasowe jak...

Rynek w Raciborzu jest krzywy, a rowerzysta wpada na kelnera 

Czy faktycznie trzeba przebudować rynek? W magistracie twierdzą, że tego chcą mieszkańcy, urzędnicy i użytkownicy - przedsiębiorcy. Miałaby to być tak istotna przebudowa, jak ta z lat 90. kiedy wyłączono tu ruch samochodowy.

Klima dał Polowemu 48 godzin na zdjęcie bilbordów z postacią prezydenta 

Piotr Klima szef komisji gospodarki miejskiej ocenił, że Dariusz Polowy ma ogromne parcie na szkło, ale robi to za pieniądze podatnika. - Co chwila Wielki Polowy spogląda na nas z bilbordów - zauważył na sesji budżetowej. Poparł go radny Mirosław Lenk. - Jak wracam z pracy, to mijam 4 czy 5 takich bilbordów - stwierdził.

Radni nie wiedzieli o muralu Mony Tusz. „Proszę się nie podśmiechiwać” 

Powstający na kamienicy przy placu Ofki Piastówny nowy mural miejski był zaskoczeniem dla radnych opozycji na grudniowej sesji budżetowej. Wiceprezydent Wacławczyk próbował go bronić, ale rajcy wylali nań żale, że nie konsultował z nimi tematu wcześniej. Zastępca usłyszał, że jego decyzja była niepoważna, a nawet uwłaczająca.

Urząd w Raciborzu nie sięga po dotacje Stop Smog! i Ciepłe Mieszkanie. „Nie zaryzykujemy” 

Do radnego Piotra Klimy, który przewodniczy komisji gospodarki miejskiej i ochrony środowiska trafił list Bogusława Siwaka. Miłośnik przyrody i aktywista w walce ze smogiem alarmuje: Miasto rezygnuje z pieniędzy na ograniczanie niskiej emisji. Szef komisji zapytał naczelniczkę z wydziału ochrony środowiska o przyczyny tej decyzji.

Radny Klima obawia się, że przyszłość Raciborza zmierza w czarną dziurę 

Szef komisji gospodarki miejskiej zażądał na sesji od prezydenta Polowego wyjaśnień, dlaczego ten przekazuje dziennikarzom nieprawdziwe informacje. Powiedział, że włodarz w swoim - jak powiedział Klima - wywiadzie używał obraźliwego języka i podawał fakty, które nie mają miejsca. 

Jodek potasu jednak w szkołach, a nie w przychodniach. Radny Klima przyniósł do urzędu płyn Lugola 

72 000 tabletek zmagazynowane w komendzie powiatowej straży wpierw zaskoczyło, a następnie zmusiło raciborską kryzysówkę do zmiany systemu dystrybucji tabletek jodku potasu. Dostęp do tabletki będzie związany z przynależnością do okręgu wyborczego.

Radny Wyglenda: park miejski powinien pachnieć a nie capić 

Smrodliwy temat podjął w sierpniu, na forum komisji gospodarki rajca ze Studziennej, wskazując na problem z parku im. Miasta Roth. Był to wątek poboczny krótkiej dyskusji nad zasadnością rozwoju “sieci szaletów miejskich”.

Bożydar Nosacz: Dla mnie to nawet lepiej 

- Do zwieńczenia spektaklu zabrakło mi tylko symbolicznego pojednania dawnych towarzyszy broni - pisze Bożydar Nosacz o wizycie prezesa "Nowoczesnej" Tadeusza Wojnara w Urzędzie Miasta Racibórz.

Zobacz więcej