Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W powiecie raciborskim wyrosną kolejne wiatraki jak grzyby po deszczu

I to nie w jednej, ale w kilku miejscowościach. Wiatraki staną w gminach: Rudnik i Pietrowice Wielkie oraz w krzanowickim Pietraszynie.

W powiecie raciborskim wyrosną kolejne wiatraki jak grzyby po deszczu
32 wiatraki – tyle turbin ma stanąć w powiecie raciborskim (zdjęcie poglądowe)

Przeciwnicy i zwolennicy

Wiatraki, czyli turbiny wiatrowe, są coraz bardziej popularnym źródłem energii odnawialnej na całym świecie. Mają one potencjał dostarczać czystą energię elektryczną, redukując emisję gazów cieplarnianych i zmniejszając zależność od paliw kopalnych. Jednak, jak większość projektów infrastrukturalnych, budowa wiatraków spotyka się zarówno z przeciwnikami, jak i zwolennikami.

Przeciwnicy budowy wiatraków często wyrażają swoje obawy wobec różnych aspektów tego procesu. Wskazują m.in. na lokalną faunę i florę, zauważając, że turbiny mogą negatywnie wpływać na populację ptaków i nietoperzy, które mogą być zabijane przez wirujące łopaty. Dodatkowo podnoszą, że budowa wiatraków może wymagać fragmentacji siedlisk naturalnych, co może prowadzić do utraty bioróżnorodności i zniszczenia ekosystemów.

Zwolennicy budowy wiatraków argumentują z kolei, że jest to jedno z najbardziej zrównoważonych źródeł energii. Wiatraki nie emitują szkodliwych substancji ani gazów cieplarnianych, co przyczynia się do ograniczenia zmian klimatycznych. Ponadto zwolennicy wiatraków argumentują również, że wiele obaw przeciwników może być niedoszacowanych lub niepotrzebnie przesadzonych.

13 wiatraków w pięciu wioskach...

Wójt Andrzej Wawrzynek tłumaczy, że na terenie gminy Pietrowice Wielkie budowy wiatraków podjęła się VSB Energie Odnawialne Polska z Wrocławia – spółka wywodząca się z Niemiec, która inwestycję prowadzi na podstawie pozwoleń uzyskanych w 2014 roku. - Rozpoczęły się już prace związane z przygotowaniem terenu - informował wójt na ostatniej sesji. Jak podał, łącznie na terenie gminy ma powstać 13 wiatraków, co wynika z pozwoleń wydanych 9 lat temu. Turbiny będą rozlokowane między: Cyprzanowem, Makowem, Żerdzinami, Kornicami i Pawłowem, czyli w każdej wiosce staną mniej więcej trzy wiatraki.

Wójt Wawrzynek temat chwali. Mówi, że samorząd w ramach tej inwestycji chce pozyskać energię dla oświetlenia ulicznego. - Chcemy, żeby to przeszło na firmę wiatrakową, która będzie na naszym terenie ją produkowała - mówi.

Temat kilka miesięcy wcześniej pojawił się także na obradach pietrowickiej rady. Kiedy wójt Wawrzynek poinformował o toczących się rozmowach Ilona Gawlica, radna z Samborowic zapytała włodarza wprost: „Czy my się chcemy w takie coś bawić?”. Swoje słowa argumentowała nie jako przeciwniczka takiego rozwiązania, ale zwolenniczka inwestycji, które po realizacji są właściwe wykorzystywane. Wskazywała na sąsiednie Krzanowice, gdzie część wiatraków, zamiast się kręcić, tylko stoi. - Czy korzystne dla środowiska jest to, że w naszej okolicy stoją cztery czy pięć wiatraków, a kręcą się tylko wtedy, kiedy wiatr nie wieje, a kiedy wiatr wieje, one stoją. Ja nie mówię, że są one na terenie naszej gminy. Ale czy my – gmina Pietrowice Wielkie też chcemy się w takie coś wkręcać - kontynuowała radna.

Wójt Wawrzynek opierając się na informacjach, które wcześniej powziął, odpowiadał, że są gminy, gdzie energia elektryczna nie wzrosła, co zapewniają im wiatraki. Dodał, że jeżeli nie będą wprowadzane alternatywne źródła wytwarzania energii, to nie ma szansy na to, aby żyć w czystym środowisku. Stwierdził, że jeśli miałby wybierać pomiędzy elektrownią cieplną – jądrową, konwencjonalną, czy wiatrakami, to woli to ostatnie rozwiązanie.

Spokojny o tę inwestycję jest z kolei przewodniczący rady Piotr Bajak. Na podjęty temat przez radną odpowiadał, że jeśli inwestor decyduje się na takie rozwiązanie, to chce, aby jego środki były wydatkowane z sensem. Czytaj więcej: W Pietrowicach Wielkich wybudują wiatraki? Wójt Wawrzynek: Nie możemy się tego bać.

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~niezprzyszłości (83.28. * .133) 06.03.2024 23:44

a po tych grzybach kolejne anomalie pogodowe spowodowane zmianą pływów powietrza i skokową zmianą ciśnienia a tak na marginesie kto buduje samochód zanim wynajdzie koło .

~Kjh (5.184. * .87) 20.04.2023 21:07

Wszyscy się sprzedają wszystko dla kasy

~Rory (194.233. * .196) 20.04.2023 10:50

"Wójt Andrzej Wawrzynek tłumaczy, że na terenie gminy Pietrowice Wielkie budowy wiatraków podjęła się VSB Energie Odnawialne Polska z Wrocławia – spółka wywodząca się z Niemiec..." Co za przypadek! A jak Solidarna Polska mówiła, że na tych wiatrakach zarobią głównie niemieckie firmy to śmiechom nie było końca. Jeszcze platforma chciała, żeby wiatraki stawiać praktycznie bez ograniczeń. Szkoda słów na to wszystko.

~Olina (83.10. * .50) 20.04.2023 07:37

W gminie Krzanowice protestowała jedna pani w Wojnowic. Przeciwni byli również niektórzy radni z Raciborza. Zmieniło się prawo. Od początku były problemy dlatego zamiast wpływy do kasy gminy mamy figa z makiem.