Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie

Startowała z KWW Tradycja, doświadczenie, rozwój

Maria Skłodowska-Curie w Pietrowicach Wielkich jeździła na hulajnodze, czyli 50-lecie miejscowej placówki [ZDJĘCIA, WIDEO]  

„Wszystkiemu podołać i przed niczym nie ustępować” – dewizą Marii Skłodowskiej-Curie kieruje się Szkoła Podstawa w Pietrowicach Wielkich, której słynna uczona jest patronką. Mówił o tym dyrektor placówki Jacek Pierzchała na 50-leciu, które zorganizowano w poniedziałek 7 listopada.

Mieszkańcy o remont przejazdu kolejowego w Lekartowie proszą kilka lat. I jeszcze na to poczekają... 

Przynajmniej taką tezę można wysnuć z odpowiedzi, którą zarządca infrastruktury kolejowej przesłał do redakcji Nowin, po tym, jak zwróciliśmy się z zapytaniem.

O takiej remizie strażacy marzyli od lat. OSP Samborowice świętuje 100-lecie, choć pierwsze wzmianki o jednostce sięgają 1889 roku [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Jubileusz przyniósł nie tylko otwarcie remizy, ale także odznaczenia dla strażaków-ochotników. Jednostce przyznano złotą odznakę Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

TVP "na żywo" z Makowa. Telewizja nagłośniła sprawę asfalciarni. Mieszkańcy: "Inwestycji mówimy stanowcze NIE"   

W programie emitowanym „na żywo” poruszono temat budowy wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach (gm. Pietrowice Wielkie). Materiał pokazano na antenie TVP 3 z Makowa (nieopodal miejsca, gdzie inwestycja miałaby zostać zrealizowana) w programie „Głos regionów”* (o 17.30).

Mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie mają dosyć remontu drogi na Kietrz, bo kierowcy gnają przez wsie 

Kolejni mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie skarżą się na wzmożony ruch przez ich wioski, w związku z remontem drogi wojewódzkiej na Kietrz. Oczekują rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo.

Pietrowice Wielkie dziękują szczypiornistkom za historyczny awans do 1 ligi. Samorząd przekazał klubowi czek na 5 tysięcy złotych [ZDJĘCIA]  

- Dziękuję Wam za trud i zaangażowanie - mówił do przedstawicieli UKS Start Pietrowice Wielkie wójt Andrzej Wawrzynek w trakcie ostatniej sesji rady gminy. Wówczas przekazano klubowi czek na 5 tys. złotych. Takie sytuacje rzadko mają miejsce podczas obrad pietrowickiej rady.

Mieszkańcy Pietrowic Wielkich: jeśli zapadnie decyzja o budowie asfalciarni, to wyjdziemy na ulice [RELACJA NA ŻYWO, ZDJĘCIA]  

- Chce nam Pan zafundować smród i raka? - pytano prezydenta Raciborza Dariusza Polowego na spotkaniu w Kornicach (gm. Pietrowice Wielkie), gdzie dyskutowano o budowie w sołectwie tzw. asfalciarni. Inwestycji nie chcą mieszkańcy, w czym wspiera ich samorząd. Prezydent Raciborza zapowiedział rozmowę z prezesem Przedsiębiorstwa Robót Drogowych...

Przy Centrum Społeczno-Kulturalnym w Pietrowicach Wielkich staną ekrany jak na autostradach? 

Do Urzędu Gminy w Pietrowicach Wielkich wpłynęło pismo mieszkańców, którzy poskarżyli się na hałas generowany przy miejscowym urzędzie; chodzi m.in. o pompy ciepła znajdujące się przy tamtejszy centrum społeczno-kulturalnym. Podjęto już decyzję, aby w godzinach nocnych urządzenia automatycznie wyłączały się, choć to rozwiązanie...

W Pietrowicach Wielkich z zaskoczeniem przyjęli remont drogi na Kietrz. Wójt: nie wykonano formalności 

Rządzący Pietrowicami Wielkimi mówią, że zabrakło wcześniejszych informacji o planowanym przystąpieniu do modernizacji drogi wojewódzkiej na Kietrz. Wójt dziwi się, bo jak zauważa, dzięki tej współpracy można było wypracować lepsze objazdy. Co gorsza, w gminie zaczynają dostrzegać, że w związku z tym remontem cierpią inne trakty.

Ufoludki wyremontowały przejazd kolejowy w Lekartowie? Radna z Samborowic o przeprowadzonych pracach: jest gorzej, niż było 

Ilona Gawlica, wiceprzewodnicząca Rady Gminy w Pietrowicach Wielkich, wraca po raz kolejny do tematu przejazdu kolejowego w Lekartowie (na trasie nr 177 relacji Racibórz – Głubczyce). Bo, mimo że ten przeszedł oczekiwaną naprawę, to w ocenie radnej, jest gorzej, niż było. Przewodniczący Piotr Bajak ironizuje, że remont przeprowadzały...

Propozycja urzędu spotkała się z zastrzeżeniami radnych. Gmina da więcej strażakom niż zakładano  

Radni z Pietrowic Wielkich decydowali w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych. Propozycja gminy nie spotkała się z aprobatą wszystkich radnych. Zastrzeżenia miał m.in. radny Jan Herud, będący także prezesem Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Pietrowicach Wielkich.

Świąteczny szpil Nowin z Iloną Gawlicą - radną i nauczycielką z gminy Pietrowice Wielkie 

Zobaczcie, jak wiceprzewodnicząca rady gminy Pietrowice Wielkie i nauczycielka szkoły w Samborowicach poradziła sobie w naszym świąteczno-noworocznym quizzie.

Starosta Swoboda docenił strażaków z Samborowic. Przekazał im czek na 3 tys. złotych [ZDJĘCIA]  

Liczne sukcesy strażaków z Samborowic, działalność społeczna oraz ich zaangażowanie w wychowanie dzieci i młodzieży zostały docenione przez starostę Grzegorza Swobodę, który odwiedził siedzibę jednostki.

Klub malucha w Cyprzanowie oficjalnie otwarty. Zobacz, jak wygląda wnętrze obiektu [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Placówka zajęła miejsce po żłobku prywatnym. To więc powrót takiej działalności do gminy po ponad półtora roku, choć tym razem jej prowadzeniem zajmuje się samorząd. - Pomieszczenie pozostało wolne, więc poszukaliśmy innych możliwości na jego wykorzystanie - mówił Nowinom Andrzej Wawrzynek, wójt Pietrowic Wielkich.

Wszyscy zapłacą tyle samo. Nowe stawki za śmieci w Pietrowicach Wielkich 

Na sesji nadzwyczajnej radni z Pietrowic Wielkich uchwalili nowe stawki za śmieci, które mają obowiązywać w kwietniu. Po zmianach w gminie przestaje funkcjonować podział stawek ze względu na liczbę osób zamieszkujących daną posesję, choć jest możliwość minimalnego obniżenia kwoty, decydując się na kompostowanie.

Pietrowice Wielkie zrezygnowały z opłaty za sprzedaż alkoholu 

Właściciele lokali gastronomicznych z terenu gminy Pietrowice Wielkie mogą odetchnąć z ulgą. Radni podjęli uchwałę na ich korzyść.

Remontu przejazdu na razie nie będzie. Będzie łatanie 

Na obrady rady Pietrowic Wielkich powrócił temat przejazdu kolejowego, umiejscowionego na trasie Racibórz – Samborowice (w Lekartowie na trasie nr 177 relacji Racibórz – Głubczyce). Bo choć prace zapowiadane były na zeszły rok, to faktycznie nie doszły do skutku. Dlaczego?

Zobacz więcej