Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie

Startowała z KWW Tradycja, doświadczenie, rozwój

Kontrowersje wokół kabla energetycznego z wiatraków. Wójt Pietrowic: "Tu nie ma żadnego przekrętu" 

- Chcemy, aby z wiatraków pożytek mieli wszyscy mieszkańcy - mówił wójt Andrzej Wawrzynek na ostatniej sesji, kiedy decydowano o zgodzie na ułożenie kabla w pasie działek gminnych (choć w prywatnych również, ale o pozwoleniu decydują poszczególni właściciele), którym ma być przesyłana energia wytworzona w budowanych na terenie...

Cała wieś jak jedna rodzina. Samborowice świętują dożynki, w korowodzie reprezentacje różnych zawodów [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Dożynki to święto plonów, które ma ogromne znaczenie dla ludzi na wsi, jest pełne radości i wspólnego świętowania.

Korowód dożynkowy przejechał z Cyprzanowa do Pietrowic Wielkich. Tak gmina świętuje dożynki [ZDJĘCIA, WIDEO]  

2,6 km – taki dystans miał do pokonania korowód dożynkowy w gminie Pietrowice Wielkie. Wyruszył spod kościoła i kierował się w miejsce zabawy – centrum społeczno-kulturalne. To najdłuższa trasa w historii gminy, którą mieli do pokonania uczestnicy zabawy. W tym roku gospodarzem świętowania są sołectwa: Cyprzanów i Lekartów....

Kuchnia w pietrowickiej podstawówce zostanie powiększona o... gabinet dyrektora 

Zmiany w pietrowickiej oświacie znów budzą niepokój. Tym razem chodzi o kuchnię w Szkole Podstawowej w Pietrowicach Wielkich, na potrzeby której zabrano gabinet dyrektora. W ten sposób przestrzeń do gotowania w tej placówce ma zostać powiększona, zaś kuchnia, która funkcjonuje w szkole w Krowiarkach, zostanie zlikwidowana. Radni zachęcali...

Czy szkoły w Krowiarkach, Pawłowie i Pietrowicach Wielkich będą zamykane? 

Tytułowe pytanie to pokłosie interpelacji, którą złożył radny i sołtys Piotr Parys do wójta Andrzeja Wawrzynka. Pyta o to w chwili, kiedy taki los może spotkać podstawówkę w Samborowicach.

W powiecie raciborskim wyrosną kolejne wiatraki jak grzyby po deszczu 

I to nie w jednej, ale w kilku miejscowościach. Wiatraki staną w gminach: Rudnik i Pietrowice Wielkie oraz w krzanowickim Pietraszynie.

Pietrowice Wielkie odwołały się od decyzji śląskiego kuratorium oświaty. Gmina chce likwidacji szkoły w Samborowicach 

Po raz kolejny wracamy do tematu Szkoły Podstawowej w Samborowicach, której przyszłość inaczej widzą pietrowiccy decydenci i śląskie kuratorium oświaty. Urząd Gminy w Pietrowicach Wielkich złożył zażalenie na postanowienie do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Śląskie kuratorium przeciwne likwidacji szkoły w Samborowicach. Jakie kroki podejmie gmina? 

Szkoła Podstawowa w Samborowicach nie zostanie zlikwidowana, przynajmniej na razie. To pokłosie decyzji śląskiego kuratorium oświaty, które orzekło na niekorzyść urzędu i większości rady. Powody do radości mają natomiast we wiosce, bo to postanowienie było dla nich ostatnią deską ratunku.

Tanzbär na ulicach Samborowic. Dwa misie z kręconego siana z dzwonkami na ogonkach [ZDJĘCIA, WIDEO]   

W ostatki, od niepamiętnych czasów, w tej przygranicznej wsi powiatu raciborskiego wodzą niedźwiedzia. - Jest karnawał, trzeba się bawić - mówił Dietmar Niewiera, który już trzeci raz wcielił się w rolę dużego misia z siana. - Za łebka uciekaliśmy przed tanzberem, dziś dzieci chodzą z nim razem - usłyszeliśmy od Franciszka Niewiery,...

Emocjonalna sesja w Pietrowicach Wielkich. Podjęto decyzję o likwidacji szkoły w Samborowicach. Placówki w Krowiarkach i Pawłowie czeka ten sam los?  

Dawno nie było sesji Rady Gminy w Pietrowicach Wielkich, na której zebrało się tylu mieszkańców. Przyszli oni z Samborowic i przyglądali się radnym, którzy decydowali o przyszłości szkoły – jej likwidacji niedługo przed obchodami 100-lecia (przedszkole pozostaje). Radni większością głosów obrali kierunek niekorzystny dla walczących...

Bez konsensusu w sprawie szkoły w Samborowicach. O tym czy placówka zostanie zlikwidowana zdecydują radni  

Na spotkaniu wiejskim zwołanym na 8 lutego w samborowickiej szkole kontynuowano rozmowy w sprawie jej przyszłości. Wójt chce wygasić placówkę (przedszkole ma pozostać), bo jest w niej za mało dzieci. Rodzice i społeczność wiejska sprzeciwiają się tym wizjom. Wiążące decyzje zapadną na sesji rady gminy 9 lutego.

Wójt nie ma magicznej różdżki, a gmina nie ma pól naftowych. Tak tłumaczy się zamiar likwidacji szkoły w Samborowicach 

- Nie chce być pan zapamiętany jako ten wójt, co zamknął szkołę - mówili rodzice do Andrzeja Wawrzynka, który ogłosił samborowiczanom, że podstawówkę zamierza wygasić, bo jest w niej za mało dzieci. Wspiera go w tym szef rady gminy Piotr Bajak. - Nie mam problemu z podejmowaniem decyzji w zgodzie z własnym przekonaniem, choć nie...

Rodzice z Samborowic spotkali się z wójtem Wawrzynkiem. Są przeciwni planom likwidacji szkoły podstawowej  

Sporządzono petycję przeciwko likwidacji placówki, wskazując, że jej powodami miałby być niż demograficzny i nieopłacalność dalszego utrzymywania szkoły przez Gminę Pietrowice Wielkie - Edukacja nie może być traktowana jak towar czy remont - uważają rodzice.

Pietrowice Wielkie. Wieloletni problem płotków śniegowych ciągle nierozwiązany. "To woła o pomstę do nieba" 

Zima nie tak dawno przypomniała swoje zapomniane oblicze. A wraz z kolejnymi opadami śniegu pojawiły się też liczne problemy i uchybienia. O jednym z takich przypadków mówią radni z gminy Pietrowice Wielkie.

W Pietrowicach Wielkich wybudują wiatraki? Wójt Wawrzynek: Nie możemy się tego bać 

Inwestycja w gminie Pietrowice Wielkie nie jest jeszcze przesądzona, ale już rodzi obawy. I wcale nie chodzi o dyskusję, czy budowa powinna dojść do skutku, ale o to, czy po wybudowaniu wiatraki będą się kręciły. - Jeśli to ma być stworzone, niech to ma ręce i nogi - mówi radna Ilona Gawlica.

Maria Skłodowska-Curie w Pietrowicach Wielkich jeździła na hulajnodze, czyli 50-lecie miejscowej placówki [ZDJĘCIA, WIDEO]  

„Wszystkiemu podołać i przed niczym nie ustępować” – dewizą Marii Skłodowskiej-Curie kieruje się Szkoła Podstawa w Pietrowicach Wielkich, której słynna uczona jest patronką. Mówił o tym dyrektor placówki Jacek Pierzchała na 50-leciu, które zorganizowano w poniedziałek 7 listopada.

Mieszkańcy o remont przejazdu kolejowego w Lekartowie proszą kilka lat. I jeszcze na to poczekają... 

Przynajmniej taką tezę można wysnuć z odpowiedzi, którą zarządca infrastruktury kolejowej przesłał do redakcji Nowin, po tym, jak zwróciliśmy się z zapytaniem.

Zobacz więcej