Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wielkie święto strażaków z Raciborza: Nowe wozy i zapowiedź nowej komendy

Aż pięciu parlamentarzystów, do tego samorządowcy oraz inni goście wzięli udział w uroczystości, którą zorganizowano w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Wielkie święto strażaków z Raciborza: Nowe wozy i zapowiedź nowej komendy
Strażacy zawodowi i ochotnicy tuż przed rozpoczęciem apelu.

Okazją do zorganizowania uroczystości było oficjalne przekazanie nowych wozów dla strażaków zawodowych z Raciborza (faktycznie wozy są już w podziale bojowym, pisaliśmy o tym tutaj: Dwa nowe wozy strażackie dla jednostki PSP w Raciborzu [PREZENTACJA]) oraz ochotników z Bieńkowic, Budzisk, Pawłowa i Turza, a także włączenie OSP Racibórz Miedonia i OSP Zabełków do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wydarzenie zorganizowano 17 marca.

Poczet sztandarowy PSP w Raciborzu. Od lewej stoją: Bartosz Ciuruś, Łukasz Mrowiec, Patryk Wyglenda (dowódca).

Wkrótce nowa komenda?

- Dziękuję za zaangażowanie, etykę zawodową i poświęcony czas - powiedział do swoich podkomendnych bryg. Jarosław Ceglarek, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. Komendant dziękował również parlamentarzystom, w szczególności Michałowi Wosiowi oraz Adamowi Gawędzie, a także samorządowcom za wsparcie, którego udzielają strażakom. Wskazując na odnowiony park maszynowy zawodowej straży powiedział:

Do szczęścia brakuje tylko wybudowania nowej komendy

Komenda PSP w Raciborzu od lat jest w fatalnym stanie. Budynek ucierpiał w wyniku wielkiej powodzi (1997 r.), wciąż pojawiają się na nim nowe pęknięcia. Michał Woś zapowiedział, że kolejna ustawa o modernizacji służb mundurowych przewiduje również inwestycje. - Jesteśmy na ostatniej prostej, żeby została tu wybudowana taka komenda, jak powinna być - powiedział M. Woś.

Miedonia i Zabełków w KSRG

W trakcie uroczystości wręczono również pamiątkowe akty włączenia OSP Racibórz Miedonia oraz OSP Zabełków do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Z rąk dowódcy Komendy Wojewódzkiej PSP nabryg. Jacka Kleszczewskiego odebrali je: prezes OPS Racibórz Miedonia Jan Galli i prezes OSP Zabełków Adrian Szulik.

Prezes OSP Racibórz Miedonia Jan Galli odbiera akt włączenia jednostki do KSRG.

Tutaj akt włącznie do KSRG odbiera prezes OSP Zabełków Adrian Szulik.

Formalnie obie jednostki zostały włączone do KSRG rozkazami Komendanta Głównego PSP z 6 grudnia 2021 r. W KSRG są już łącznie 22 jednostki z powiatu raciborskiego.

Spełnione marzenia

Wydarzenie miało szczególny wymiar dla strażaków z Pawłowa. To właśnie do nich trafi wóz bojowy renault, którym do niedawna posługiwali się strażacy zawodowi z Raciborza. - Mieliśmy 40-letniego magirusa z Niemiec i wymiana tego auta była już potrzebna ze względu na bezpieczeństwo tych, którzy biorą udział w akcjach ratowniczych - mówi Nowinom prezes OSP Pawłów Henryk Kasper.

- Marzenia naszej jednostki się spełniły. Starania o pozyskanie samochodu tej klasy trwały prawie dwa lata i udało się - wtóruje mu Artur Kasper, naczelnik OSP w Pawłowie.

Strażacy z Pawłowa z wozem, który trafił do jednostki. Na zdjęciu od lewej: prezes Henryk Kasper, naczelnik Artur Kasper, Mirosław Wyrtki, Piotr Kulik, Martin Malcharczyk.

Zapytaliśmy strażaków, czy przesiadka ze starego magirusa do nowoczesnego renault będzie stanowić dla nich problem. - Mieliśmy już szkolenie w obsłudze i byliśmy bardzo zaskoczeni, bo wóz jest bardzo prosty w obsłudze - mówi A. Kasper.

W trakcie uroczystości symbolicznie przekazano również wozy dla jednostek OSP w Bieńkowicach, Budziskach oraz Turzu.

Nowe samochody poświęcił ojciec Marceli Dębski, kapelan raciborskich strażaków.

Kto jeszcze wziął udział w uroczystości?

Wspólnie ze strażakami świętowali m.in.: senator Ewa Gawęda, wspomniany już wiceminister sprawiedliwości i poseł Michał Woś, poseł Adam Gawęda, posłanka Teresa Glenc, wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski, starosta Grzegorz Swoboda, prezydent Dariusz Polowy, burmistrz Paweł Macha, wójtowie Grzegorz Utracki i Andrzej Wawrzynek, Przewodniczący Rady Miasta Racibórz Marian Czerner, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu Michał Fita, a także dowódcy komend PSP w Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Wodzisławiu i Żorach.

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ewa Gawęda

Senator RP

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Marian Czerner

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz w kadencji 2018-2023, wcześniej wice.

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Teresa Glenc

Poseł na Sejm

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rack (89.151. * .140) 18.03.2022 00:47

Czy to te fajerwerki spowodowały taki swąd powietrza jaki teraz w tej chwili jest w Raciborzu ?