Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Mgr inż. górnictwa i geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Związany jest z górnictwem, biznesem, samorządem lokalnym oraz polskim parlamentem, pełniąc wiele ważnych funkcji kierowniczych i menedżerskich. Na kopalni „Anna” był szefem inwestycji, w Centrum Wydobywczym Południe koordynatorem zarządzania środkami produkcji. Obecnie pracuje w Centrali Kompanii Węglowej, gdzie jest koordynatorem strategii korporacyjnej oraz pełnomocnikiem zarządu w projektach realizowanych pod patronatem Ministerstwa Gospodarki. W czasie kilkunastoletniej pracy samorządowej był Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Wodzisławskiego. W 2007 roku został wybrany Posłem na Sejm RP, reprezentując w parlamencie ziemię wodzisławską. Senator IX kadencji. Poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS), były sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Należy do Prawa i Sprawiedliwości.

Dożynki w Lubomi. Krzysztof Hanke na scenie i apel wójta o pojednanie [ZDJĘCIA]  

W Lubomi odbyły się dożynki parafialno-sołeckie. Rolnicy tradycyjnie dziękowali Bogu za plony.

Droga między Pszowem i Syrynią otwarta dla ruchu 

Dokonano oficjalnego przeglądu zmodernizowanej drogi powiatowej 5036S, czyli ul. Karola Miarki w Pszowie i ul. 3 Maja w Syryni.  Inwestycję ukończono rok przed pierwotnie planowanym terminem.

PiS bez kandydata w wyborach do Senatu 

Po "wycięciu" Ewy i Adama Gawędów z list PiS, kandydatem partii rządzącej w wyborach do Senatu miał być Dariusz Domański - wicekurator z Żor i były żorski radny. Ostatecznie jego kandydatura nie została zarejestrowana. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Zmiana komendanta policji w Wodzisławiu. Dryja odchodzi, przychodzi Zajda 

Dariusz Zajda będzie od 5 września nowym Komendantem Powiatowym Policji w Wodzisławiu Śląskim. Dotychczasowy komendant Wiesław Dryja odchodzi na emeryturę, choć jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, nie z własnej woli. 

Ewa Gawęda wystartuje w wyborach do Senatu. "Decyzje podejmują wyborcy przy urnach, a nie partyjne układy" 

To już oficjalne, Ewa Gawęda będzie kandydować w wyborach do Senatu z Komitetu Wyborczego "Bezpartyjni samorządowcy".

Korowód dożynkowy przejechał z Cyprzanowa do Pietrowic Wielkich. Tak gmina świętuje dożynki [ZDJĘCIA, WIDEO]  

2,6 km – taki dystans miał do pokonania korowód dożynkowy w gminie Pietrowice Wielkie. Wyruszył spod kościoła i kierował się w miejsce zabawy – centrum społeczno-kulturalne. To najdłuższa trasa w historii gminy, którą mieli do pokonania uczestnicy zabawy. W tym roku gospodarzem świętowania są sołectwa: Cyprzanów i Lekartów....

Dariusz Domański z Żor będzie kandydatem PiS w wyborach do Senatu [NIEOFICJALNIE] 

Wicekurator oświaty Dariusz Domański będzie kandydował w senackim okręgu 72., który obejmuje powiaty raciborski i wodzisławski, a także miasta na prawach powiatu Jastrzębie-Zdrój oraz Żory.

Sensacja na liście PiS do Sejmu w okręgu nr 30. Nie ma tam ani posła Adama Gawędy, ani senator Ewy Gawędy  

Redakcja portalu Nowiny.pl nieoficjalnie dotarła do listy PiS w okręgu 30. Wiemy, którzy politycy z naszego regionu zajmą zarówno czołowe, jak i dalsze miejsca. Jest sporo niespodzianek.

Nowiny Wodzisławskie o przedwyborczych zaskoczeniach 

Ostatni tydzień przyniósł sporo nowych informacji, związanych ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Prawo i Sprawiedliwość zaskoczyło informacją o tym, że to nie Ewa Gawęda, a Adam Gawęda będzie kandydatem do senatu w okręgu 72., co oznacza, że zmierzy się z kandydatem PO Henrykiem Siedlaczkiem. Z kolei Trzecia Droga (czyli...

Jubileusz 65-lecie KGW Nieboczowy [ZDJĘCIA]  

W Nieboczowach odbyły się uroczystości jubileuszowe związane z 65-leciem działalności koła gospodyń wiejskich. Nie zabrakło podziękowań i życzeń. 

Cały powiat raciborski bawi się na dożynkach w Krzyżanowicach [ZDJĘCIA, RELACJE NA ŻYWO]  

Ulicami: Główną, Tworkowską i Dworcową przejechał korowód dożynkowy w Krzyżanowicach. To największe, bo powiatowe święto plonów na Raciborszczyźnie. Zjechały się delegacje ze wszystkich gmin, nie zabrakło VIP-ów.

Wiceminister infrastruktury podpisał w Raciborzu umowę na dofinansowanie obwodnicy. Marszałka nie zaproszono, choć to województwo jest liderem projektu 

Na podpisanej w Raciborzu przez wiceministra Rafała Webera umowie zabrakło podpisów pozostałych stron. Było za to pod dostatkiem polityków PiS.

Wiceminister Weber przyjechał na zaproszenie Pawła Jabłońskiego by rozmawiać z samorządowcami o inwestycjach drogowych  

Rafał Weber to wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za sprawy związane z drogami publicznymi. Sekretarz stanu podpisał w Raciborzu umowę na obwodnicę zachodnio-północną dotyczącą 72 mln zł rządowego dofinansowania. Stroną umowy jest Zarząd Województwa Śląskiego, ale przedstawicieli marszałka nie było w urzędzie. Podpisaniu...

Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) ogłosiła nazwiska liderów list. Kto będzie kandydował z naszego regionu? 

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia oraz prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosili kandydatów Trzeciej Drogi do Sejmu.

Adam Gawęda kandydatem do senatu zamiast Ewy Gawędy? 

Według informacji, jakie nieoficjalnie udało nam się uzyskać, kandydatem PiS do senatu w okręgu 72 nie będzie (jak się spodziewano) obecna senator Ewa Gawęda, a Adam Gawęda. 

AKTUALIZACJA

Wiceminister rolnictwa w Nieboczowach. Zioła ważne dla Polek i Polaków [ZDJĘCIA]  

Spotkanie zostało zorganizowane przez wiceministra Pawła Jabłońskiego i senator Ewę Gawędę i dotyczyło ziół i ziołolecznictwa. Gościem specjalnym była wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka. Wykłady przedstawili naukowcy z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich Państwowego Instytutu Badawczego. 

Kilkuletnie opóźnienie w budowie drogi Racibórz - Pszczyna, bo PKP chce wyższego wiaduktu nad trasą. Ruch należy do prezydenta Raciborza 

Na ostatniej konferencji prasowej o dofinansowaniu rządowym do remontów dróg w Raciborzu padło pytanie co dalej z obwodnicą miasta w kierunku na Kornowac - Regionalną Drogą Racibórz-Pszczyna. Odpowiedział prezydent Dariusz Polowy, wsparty przez swego zastępcę Dominika Koniecznego, posła Adama Gawędę i senator Ewę Gawędę.

Zobacz więcej