Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Mgr inż. górnictwa i geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Związany jest z górnictwem, biznesem, samorządem lokalnym oraz polskim parlamentem, pełniąc wiele ważnych funkcji kierowniczych i menedżerskich. Na kopalni „Anna” był szefem inwestycji, w Centrum Wydobywczym Południe koordynatorem zarządzania środkami produkcji. Obecnie pracuje w Centrali Kompanii Węglowej, gdzie jest koordynatorem strategii korporacyjnej oraz pełnomocnikiem zarządu w projektach realizowanych pod patronatem Ministerstwa Gospodarki. W czasie kilkunastoletniej pracy samorządowej był Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Wodzisławskiego. W 2007 roku został wybrany Posłem na Sejm RP, reprezentując w parlamencie ziemię wodzisławską. Senator IX kadencji. Poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS), były sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Należy do Prawa i Sprawiedliwości.

Droga Racibórz-Rybnik otwarta. Ma wytrzymać 50 lat bez gruntownego remontu [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO]  

Po 26 miesiącach droga wojewódzka nr 935 na powrót jest przejezdna. Zadanie pochłonęło 94,2 mln zł, za co przebudowano 8 km trakt od kanału Ulga w Raciborzu do Rzuchowa.

Żory: Hucznie świętowali 100-lecie przyłączenia miasta do Polski [ZDJĘCIA]  

Na żorskim rynku odbyło się huczne świętowanie wyjątkowego jubileuszu. Obchody rozpoczął przemarsz sprzed Muzeum Miejskiego na Rynek.

W drodze ku wolności - MuraLOVE Historie. Obchody 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski w Godowie [ZDJĘCIA]  

- Wolność nigdy nie jest dana na zawsze. Musimy o nią dbać, zabiegać o nią, ale również musimy być przygotowani, by o nią zawalczyć - mówiła podczas wydarzenia senator Ewa Gawęda.

Witaj Polsko! Uroczysta msza i złożenie kwiatów w rocznicę 100-lecia włączenia Śląska do Polski [ZDJĘCIA, WIDEO]  

WyjątKową mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim rozpoczęły się uroczystości, związane z rocznicą 100-lecia włączenia Śląska do Polski. To pierwszy element obchodów, które ujęto w wydarzeniu Witaj Polsko!

Radny Frączek: w Powiecie Raciborskim nie ma miejsca na Polskę 

Opozycjoniście brakuje u starosty inicjatyw patriotycznych. Był na sesji zachwycony zapowiedziami posła Gawędy, który zapraszał do Wodzisławia Śląskiego na 2 lipca, gdzie świętowany będzie powrót Śląska do Polski. - Tymczasem u nas nie można nadać imienia biskupa Gawliny nowej obwodnicy - skwitował Ryszard Frączek, skarżąc się...

Utrudnienia w ciągu ul. 3 Maja w Syryni i ul. Karola Miarki w Pszowie 

Ruszyła przebudowa ul. 3 Maja w Syryni i ul. Karola Miarki w Pszowie. Po jej zakończeniu w miejsce kolein i dziur pojawi się równy jak stół asfalt. Do tej pory na podróżujących drogą kierowców czekają utrudnienia.

Lubomia ma swój punkt informacji turystycznej [ZDJĘCIA]  

Oficjalnemu otwarciu punktu informacji towarzyszyło zakopanie kapsuły czasu, która według planu zostanie otworzona za 50 lat.

Chociaż się napracowali, to im nie podziękowali. Radny Fica z listą „budowniczych” obwodnicy 

Radny Marcin Fica uważa, że przy oddaniu do użytku obwodnicy miejskiej (ulica Piaskowa - Strzybnik) zabrakło podziękowań dla tych, którzy mieli swój i to niemały udział w powstaniu nowej drogi. Postanowił to uzupełnić na majowej sesji Rady Miasta Racibórz. Uzasadnił, dlaczego tak postępuje. Rajca zrobił to z mównicy w sali kolumnowej,...

"Zdarza się". Prezydent Kieca wyjaśnia powody utraty przez miasto szansy na pozyskanie ponad 30 mln zł 

Wracamy do głośnej sprawy sprzed kilku dni, którą opisaliśmy w artykule pn. Kompromitacja w Wodzisławiu Śl. Przez błąd urzędników miasto straciło szansę na ponad 30 mln zł.

Kompromitacja w Wodzisławiu Śl. Przez błąd urzędników miasto straciło szansę na ponad 30 mln zł [ZDJĘCIA]  

Na liście projektów inwestycyjnych, które zostaną sfinansowane w ramach drugiej edycji Polskiego Ładu są prawie wszystkie samorządy powiatu wodzisławskiego. Prawie, ponieważ w zestawieniu zabrakło samego miasta powiatowego, czyli Wodzisławia Śl. Dlaczego?

Program Bloki 200+, czyli szansa dla polskiej energetyki i konsumentów 

Program Bloki 200+ jest Polsce niezwykle potrzebny, zwłaszcza w obecnych, trudnych czasach dla polskiej energetyki, a w konsekwencji dla Polaków - konsumentów energii – podkreśla Adam Gawęda, który przewodniczył posiedzeniu sejmowej Komisji i Zespołu ds. transformacji regionów górniczych – Program odpowiada na strategiczne wyzwanie...

73 konie na procesji wielkanocnej w Bieńkowicach [ZDJĘCIA, WIDEO]  

- Jeśli chcemy lepszego świata, musimy chcieć lepszego życia. Tutaj w tym roku też was proszę abyśmy razem się modlili o pokój dla całego świata, dla naszej ojczyzny, a w szczególności dla Ukrainy. Niech ta wojna ustanie - tymi słowami biskup opolski Andrzej Czaja rozpoczął tradycyjną procesję wielkanocną w Bieńkowicach.

Wielkie święto strażaków z Raciborza: Nowe wozy i zapowiedź nowej komendy  

Aż pięciu parlamentarzystów, do tego samorządowcy oraz inni goście wzięli udział w uroczystości, którą zorganizowano w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Dlaczego Polska importuje węgiel z Rosji? Pytamy o to posła Adama Gawędę 

O węglu z Rosji i biomasie z Białorusi, zwiększeniu wydobycia węgla w polskich kopalniach oraz kierunkach przebudowy naszej energetyki (dotyczy m.in. Rafako) rozmawiamy z posłem Adamem Gawędą, byłym wiceministrem energii oraz aktywów państwowych.

Ustawa covidowa trafiła do kosza. Sprawdź, kto zagłosował tak jak prezes PiS Jarosław Kaczyński, a kto się wyłamał 

Zainicjowany przez posłów PiS projekt został odrzucony przy współudziale parlamentarzystów... Zjednoczonej Prawicy.

AKTUALIZACJA

Samorządowcy ostrzegają: Obcięcie pieniędzy na język niemiecki grozi nawet zamykaniem szkół. Wiceminister Woś mówi z kolei, że subwencja została urealniona 

- W całym Subregionie Zachodnim podejmujemy mocne działania, aby parlamentarzystom pokazać, że to błąd - komentuje w rozmowie z Nowinami wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój decyzję o obniżeniu prawie 40 mln zł subwencji dla samorządów terytorialnych na nauczanie języka niemieckiego, jako mniejszościowego. Kornowac to jedna z gmin należących...

Bożydar Nosacz: No to dali sobie na luz... 

Bożydar Nosacz ostro o (anty)bohaterze koncertu noworocznego starosty i prezydenta.

AKTUALIZACJA

Zobacz więcej