Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Starosta Raciborski

Przewodniczący rady Mikołajem. Do Pietrowic Wielkich powrócił kiermasz bożonarodzeniowy [ZDJĘCIA]  

Stoiska z ozdobami i smakołykami, występy artystyczne oraz Mikołaj. Pietrowice Wielkie po pandemicznej przerwie powróciły z organizacją kiermaszu świątecznego. W hali centrum społeczno-kulturalnego zgromadziły się tłumy.

Czarne chmury nad MOW-em w Rudach. Trzeba znaleźć rozwiązanie na czas, by nie doszło do likwidacji ośrodka  

- Nie jesteśmy cudotwórcami - mówił starosta Grzegorz Swoboda na komisji edukacji. Zwołano ją w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rudach, gdzie dyskutowano o sytuacji jednostki. Problemem jest niedoszacowana subwencja oraz liczba wychowanków, którzy zamiast do publicznych trafiają do prywatnych ośrodków. - Trzeba znaleźć złoty...

Starosta Swoboda zbliżył marszałka do powiatu. Co sądzi o przewrocie w Sejmiku? 

Ostatnie lata to częste wizyty na ziemi raciborskiej zarówno marszałka Chełstowskiego, jak i byłego wicemarszałka Kałuży. Zarząd województwa się zmienił. Jak te ruchy wpłyną na relacje z Powiatem Raciborskim?

Droga powiatowa w Czerwięcicach poprawiła się z trójki na szóstkę. ”Elegancko zrobiona”  

80% kosztów remontu drogi poniosły Lasy Państwowe. - To przykład naszej społecznej odpowiedzialności - mówił 14 listopada na konferencji prasowej w Czerwięcicach zastępca nadleśniczego Marcin Fischer. Starosta raciborski Grzegorz Swoboda podkreślił, że Powiat dostrzega znaczenie małych miejscowości.

Gdzie indziej PKS-y upadają. W Raciborzu się trzyma i ma wizję rozwoju 

Powiat Raciborski, który prowadzi w oparciu o PKS komunikację powiatowo-gminną, chce stworzyć związek samorządowy, żeby zdobyć więcej pieniędzy na działalność swego przewoźnika. Radni powiatowi spotkali się 24 października z prezesem spółki Damianem Knurą i szefem wydziału komunikacji Andrzejem Chwalczykiem.

Co raciborski starosta zabrałby z Kędzierzyna-Koźla do Raciborza?  

Sala obrad Rady Powiatu, a także nowy internat „Żeglugi” i przystań „Szkwał”, gdzie można było zobaczyć efekty przeprowadzonej ze środków unijnych, jednej z najpoważniejszych rewitalizacji ostatnich lat – te właśnie miejsca podczas wizyty w partnerskim powiecie kędzierzyńsko-kozielskim odwiedzili wczoraj przedstawiciele Powiatu Raciborskiego.

Nagrody dla uczniów z powiatu raciborskiego. Oto zwycięzcy Festiwalu Perspektyw 2022 [ZDJĘCIA]  

"Powiat Raciborski to mieszkańcy. Przyszłość to wy". To słowa, które starosta Grzegorz Swoboda kieruje do uczestników Festiwalu Perspektyw. 4 listopada starosta razem z prezesem Nowin Arkadiuszem Gruchotem i wicestarostą Markiem Kurpisem wręczyli nagrody dla najaktywniejszch uczniów, klas i szkoły w Festiwalu Perspektyw 2022.

Konkurs na dyrektora szpitala w Raciborzu. Co zrobi Ryszard Rudnik? 

W starostwie czekają na kandydatów do 18 listopada. Na 24 listopada zaplanowano rozmowy z kandydatami. Czy finalnie dojdzie do zmiany na stanowisku dyrektora? Tego na razie nie wiadomo, bo dyrektor Ryszard Rudnik już dziś zapowiada, że weźmie udział w konkursie.

AKTUALIZACJA

Festiwal Perspektyw Online 2022. Podpowiadamy ósmoklasistom, jak wybrać dobrą szkołę i kierunek kształcenia [RELACJA] 

19 października ósmoklasiści z powiatu raciborskiego i okolic dowiedzieli się czego i w jakich warunkach można nauczyć się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 oraz w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Wszystko za sprawą Festiwalu Perspektyw Online - wydarzenia celującego w promocji szkolnictwa zawodowego i lokalnych...

Kompleksowego remontu drogi Kornice-Pawłów na razie nie będzie, bo nie ma na to pieniędzy 

Powiat Raciborski nie zdecydował się na remont drogi Kornice-Pawłów, o jaki wnioskował mieszkaniec Pietrowic Wielkich. Problem rozbija się o pieniądze.

Nie ma kaleki, jest człowiek. Międzynarodowy Dzień Głuchych w Raciborzu [ZDJĘCIA]  

Międzynarodowy Dzień Głuchych obchodzi się w ostatnią niedzielę września. W Raciborzu zawsze pamięta się o tym święcie, gdyż właśnie tutaj funkcjonuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących (historia tej placówki sięga 1836 roku).

20 pięknych i twórczych lat. Wiwat Akademia na inaugurację roku akademickiego w Raciborzu   

Większy prestiż i rozpoznawalność to spodziewane korzyści z zamiany nazwy w raciborskiej uczelni - z PWSZ na Akademię Nauk Stosowanych. Mówił o tym 13 października rektor dr Paweł Strózik, inaugurując nowy rok akademicki w liczącej już 20 lat wyższej szkole. Rektor wręczył indeksy studentom pierwszego roku, a wiceminister Paweł...

Przyszłości pogranicza nie trzeba planować w Warszawie czy Pradze. Racibórz ma własne Rozmowy o Rozwoju  

Trzydniowy projekt, który wystartował w środę 12 października na Zamku Piastowskim to dzieło Śląskiego Porozumienia Gospodarczego Śląsk Online, którego prezesem jest raciborski przedsiębiorca Ireneusz Burek. Celem spotkań, rozmów, debat i konferencji jest rozwój transgraniczny. Przedsięwzięcie chwalili na oficjalnym otwarciu partnerzy...

Hołd dla przyjaźni powiatów. ”Wiele nas łączy, niewiele dzieli”   

Powiat Raciborski i niemiecki Powiat Elbę-Elster świętowały na Zamku Piastowskim dziesięciolecie partnerstwa. 30 września spotkało się tam więcej delegacji samorządowych- również z Powiatu Markischer oraz Powiatu Nakielskiego. Podpisano deklarację kontynuacji polsko-niemieckiej współpracy.

OSP Samborowice pokonała konkurencję, na podium też Roszków. Za nami powiatowe zawody strażackie [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Choć na gminne zawody sportowo-pożarnicze strażacy z całego powiatu z powodu pandemii koronawirusa czekali dwa lata, to na powiatowe o rok mniej, bo te rozgrywane są z rocznym interwałem. Jak poszło ochotnikom z terenu Raciborszczyzny?

Nowy blask auli w ZSO nr 1  

Rok trwały prace renowacyjne w auli, sali reprezentacyjnej gmachu ZSO nr 1, jednego z najbardziej godnych symboli szkoły. Efekt można było zobaczyć 26 września, podczas uroczystego oddania obiektu do użytku.

MOW w Rudach do likwidacji? Starosta: Nie ma takiego scenariusza 

Kiedyś MOW-y były kurami znoszącymi złote jaja, dziś załoga boi się, że Powiat chce zamknąć ośrodek - przekazał na sesji powiatowej radny Adrian Plura. W starostwie rozmawiano o przekazaniu MOW-u marszałkowi, a teraz mówi się o trudnym sezonie grzewczym dla placówki, na który Powiat musi wydać znacznie więcej niż dotąd.

Zobacz więcej