Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Joanna Tkocz

Sekretarz Gminy Krzanowice

Ceny soli drogowej drastycznie poszły w górę. W powiecie raciborskim odczuwają skok o 100 procent 

Drożejące ceny soli drogowej to kolejny problem, z którym muszą się tej zimy zmierzyć gminy. Sprawdziliśmy, jak samorządy wiejskie i miejsko-wiejskie ziemi raciborskiej są przygotowane przed mrozem i opadami śniegu.

Jak samorządy ziemi raciborskiej zamierzają walczyć z kryzysem energetycznym? 

Spytaliśmy w urzędach gmin powiatu raciborskiego, jak zamierzają walczyć z kryzysem energetycznym. Większość samorządów tematu jednak nie komentuje…

Burmistrz Strzedulla nagrodził 16 najlepszych uczniów z terenu gminy Krzanowice [ZDJĘCIA]  

To doroczna impreza, która organizowana jest na zakończenie roku szkolnego. Tym razem uczniów podjęto w sali narad Urzędu Miejskiego w Krzanowicach.

Sprawdzamy, o ile wzrosły wypłaty urzędników z gmin powiatu raciborskiego (jeśli w ogóle wzrosły) 

- Jedni otrzymali, a drudzy nie - denerwowali się w rozmowie z Nowinami pracownicy jednego z urzędów. - Dostaliśmy wyższe wynagrodzenia, ale są to niewielkie zmiany - przekazywali kolejni. Sprawdziliśmy więc, czy w ogóle, a jeśli tak, to o ile wzrosły uposażenia w poszczególnych urzędach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich na terenie...

20 mln złotych na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Samorządy Raciborszczyzny wyjaśniają, na co konkretnie przeznaczą środki 

Spośród gmin wiejskich i miejsko-wiejskich tylko Rudnik nie komentuje otrzymanych środków na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Sprawdziliśmy, na jakie zadania samorządy Raciborszczyzny chcą wydatkować rządową dotację.

Czy samorządy Raciborszczyzny zdążą z wymianą pieców w budynkach gminnych? 

Do końca 2021 r. mieszkańcy woj. śląskiego mają czas na wymianę ponad 10-letnich pieców bezklasowych. Wynika to z uchwały antysmogowej przyjętej w 2017 roku przez radnych wojewódzkich. Ale jak zapisy się mają do działań podejmowanych przez gminy wiejskie i miejsko-wiejskie powiatu raciborskiego?

Komary nie dają spokoju. Czy gminy Raciborszczyzny wypowiedzą im wojnę? 

Wraz z nastaniem ciepłych dni powraca temat komarów. Wtedy też pojawiają się pytania, czy gminy zdecydują się na zabiegi odkomarzania. Zwróciliśmy się więc do poszczególnych gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego z takim zapytaniem.

Uchwała antysmogowa. Jak do restrykcji podchodzą gminy Raciborszczyzny? 

Rozeznaliśmy w poszczególnych urzędach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego, jak urzędnicy podchodzą do regulacji, przeliczania kopciuchów oraz kontroli starych źródeł ciepła po nowym roku.

Jak gminy Raciborszczyzny walczą z niską emisją? 

Pytamy w urzędach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego, na jakie wsparcie mogą liczyć mieszkańcy, jeśli chodzi o inwestowanie w rozwiązania ekologiczne.

Samosiejki i zarośnięta rzeka. Radni Krzanowic proszą o interwencję 

Radni Krzanowic w ostatnim czasie zgłosili urzędnikom potrzebną interwencję. Chodzi m.in. o wycinkę drzew, na terenie podległym Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu „Wody Polskie” – nadzoru wodnego w Głubczycach.

Gminy Raciborszczyzny starały się o miliony złotych, dostały tylko część pieniędzy. Raport Nowin o Funduszu Inwestycji Lokalnych 

Wracamy do tematu Funduszu Inwestycji Lokalnych, czyli rządowych środków, które mają wspomóc samorządowców w walce z gospodarczymi skutkami epidemii COVID-19. Sprawdziliśmy, na jakie zadania samorządy gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego starały się pozyskać środki oraz poznaliśmy szczegóły inwestycji, na które...

Fundusz Inwestycji Lokalnych. Na co samorządy planują przeznaczyć pieniądze? 

Do samorządów z całej Polski trafiły czeki w ramach rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych. Sprawdzamy, na co te środki planują przeznaczyć gminy wiejskie i miejsko–wiejskie powiatu raciborskiego.

W Krzanowicach nagrodzono najzdolniejszych: swoje bogactwo zamknęliście we własnych głowach [ZDJĘCIA]  

– Do sukcesu nie ma żadnej windy. Trzeba iść schodami – mówiła inspektor oświaty Ewa Wita podczas uroczystego wręczenia nagród burmistrza najlepszym uczniom z terenu gminy Krzanowice. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Podczas uroczystości towarzyszyli im rodzice.

Radni poznali nową kierowniczkę GOPS-u 

Rada Miejska w Krzanowicach na swoich obradach po raz pierwszy gościła nową kierownik gminnego ośrodka pomocy społecznej.

Godziny nadliczbowe nauczycieli a praca zdalna. Jak sytuacja kształtuje się w samorządach ziemi raciborskiej? 

Miasto Racibórz oraz powiat raciborski ukazują, że choć nauka odbywa się w domach, przez internet, to wydatki oświatowe wcale nie maleją. Kadry pedagogiczne placówek podległe tym organom wykazały spore nadgodziny. Rozeznaliśmy analogiczną sytuację w samorządach ziemi raciborskiej.

Kiedy samorządy powiatu raciborskiego otworzą przedszkola? 

Od 6 maja przedszkola mogą ponownie zostać otwarte, ale tak się nie stanie w wielu miastach województwa śląskiego. Sprawdziliśmy, jakie decyzje podjęto w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego.

Krzanowice będą miały nową sekretarz  

Joanna Tkocz, obecna kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzanowicach przejmie schedę po dotychczasowej sekretarz Irenie Dudzie.

Zobacz więcej