Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Joanna Tkocz

Sekretarz Gminy Krzanowice

Jaka przyszłość czeka halę sportową w Krzanowicach? 

Reorganizacje zaplanowane przez Urząd Miejski w Krzanowicach dotyczące miejscowej hali sportowej budzą liczne pytania wśród mieszkańców. Zapytania te napływają do redakcji Nowin oraz pojawiły się na sesji rady miejskiej i w interpelacji grupy radnych. Jaka więc przyszłość czeka ten obiekt?

Wicedyrektor raciborskiego Ekonomika szefem Rady Miejskiej w Krzanowicach [ZDJĘCIA]  

Ostatnie wybory samorządowe w Krzanowicach wyraźnie różniły się od tych z 2018 roku. Tym razem aż 60 kandydatów z pięciu różnych komitetów stawiało czoła w rywalizacji o mandaty radnych, co wpłynęło na zróżnicowany skład rady. Burmistrz Andrzej Strzedulla ma większość w radzie, bo wprowadził 9 radnych. Jednakże ta kadencja...

AKTUALIZACJA

W Bojanowie powstał punkt biblioteczny  

- Otwarcie punktu bibliotecznego w Bojanowie to wynik wspólnych wysiłków i zaangażowania lokalnych władz oraz społeczności lokalnej tegoż sołectwa - wyjaśnia Danuta Adamczyk, dyrektor Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Krzanowicach. - Dzięki ich pomysłowi i wsparciu, mamy teraz miejsce, w którym możemy czerpać wiedzę, rozwijać...

Cały powiat raciborski bawi się na dożynkach w Krzyżanowicach [ZDJĘCIA, RELACJE NA ŻYWO]  

Ulicami: Główną, Tworkowską i Dworcową przejechał korowód dożynkowy w Krzyżanowicach. To największe, bo powiatowe święto plonów na Raciborszczyźnie. Zjechały się delegacje ze wszystkich gmin, nie zabrakło VIP-ów.

W powiecie raciborskim powstaną placówki żłobkowe. Gdzie konkretnie? 

Cztery samorządy wiejskie i miejsko-wiejskie ziemi raciborskiej otrzymały środki na żłobki lub kluby dziecięce. Wsparcie trafiło także do Miasta Racibórz.

Poprzeczka podniesiona przez uczniów. Nagrody burmistrza Krzanowic dla 23 wybitnych talentów [ZDJĘCIA]   

Ambitni, pracowici i zdolni – tym charakteryzują się uczniowie uhonorowani nagrodą burmistrza Krzanowic, którą wręczono na zakończenie roku szkolnego. - Jesteście najlepsi z najlepszych - usłyszeli nagrodzeni.

Flagi Śląska zawisną na większości urzędów, odmawia tylko Kuźnia Raciborska 

Złoto-modre fany zawisną na urzędach poszczególnych samorządów ziemi raciborskiej? Tego chce Ruch Autonomii Śląska, ale czy zdecydują się na to poszczególni włodarze? W większości tak, choć nie wszyscy, bo w przypadku Kuźni Raciborskiej słyszymy, że gminna flaga nawiązuje jednoznacznie do barw śląskich i przez cały rok wywieszona...

Krzanowice ze zmodernizowanym oświetleniem ulicznym. Samorząd liczy na oszczędności 

Krzanowicki burmistrz na ostatniej sesji rady miejskiej oświadczył: zakończyła się modernizacja oświetlenia ulicznego. Teraz ma być taniej i ekologiczniej.

Krzanowice będą miały nową instytucję, która wchłonie domy kultury i biblioteki 

Krzanowice osiągnęły obrany cel. Miejski Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna zostaną połączone. Stanie się to wraz z 1 lipca.

Ceny soli drogowej drastycznie poszły w górę. W powiecie raciborskim odczuwają skok o 100 procent 

Drożejące ceny soli drogowej to kolejny problem, z którym muszą się tej zimy zmierzyć gminy. Sprawdziliśmy, jak samorządy wiejskie i miejsko-wiejskie ziemi raciborskiej są przygotowane przed mrozem i opadami śniegu.

Jak samorządy ziemi raciborskiej zamierzają walczyć z kryzysem energetycznym? 

Spytaliśmy w urzędach gmin powiatu raciborskiego, jak zamierzają walczyć z kryzysem energetycznym. Większość samorządów tematu jednak nie komentuje…

Burmistrz Strzedulla nagrodził 16 najlepszych uczniów z terenu gminy Krzanowice [ZDJĘCIA]  

To doroczna impreza, która organizowana jest na zakończenie roku szkolnego. Tym razem uczniów podjęto w sali narad Urzędu Miejskiego w Krzanowicach.

Sprawdzamy, o ile wzrosły wypłaty urzędników z gmin powiatu raciborskiego (jeśli w ogóle wzrosły) 

- Jedni otrzymali, a drudzy nie - denerwowali się w rozmowie z Nowinami pracownicy jednego z urzędów. - Dostaliśmy wyższe wynagrodzenia, ale są to niewielkie zmiany - przekazywali kolejni. Sprawdziliśmy więc, czy w ogóle, a jeśli tak, to o ile wzrosły uposażenia w poszczególnych urzędach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich na terenie...

20 mln złotych na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Samorządy Raciborszczyzny wyjaśniają, na co konkretnie przeznaczą środki 

Spośród gmin wiejskich i miejsko-wiejskich tylko Rudnik nie komentuje otrzymanych środków na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Sprawdziliśmy, na jakie zadania samorządy Raciborszczyzny chcą wydatkować rządową dotację.

Czy samorządy Raciborszczyzny zdążą z wymianą pieców w budynkach gminnych? 

Do końca 2021 r. mieszkańcy woj. śląskiego mają czas na wymianę ponad 10-letnich pieców bezklasowych. Wynika to z uchwały antysmogowej przyjętej w 2017 roku przez radnych wojewódzkich. Ale jak zapisy się mają do działań podejmowanych przez gminy wiejskie i miejsko-wiejskie powiatu raciborskiego?

Komary nie dają spokoju. Czy gminy Raciborszczyzny wypowiedzą im wojnę? 

Wraz z nastaniem ciepłych dni powraca temat komarów. Wtedy też pojawiają się pytania, czy gminy zdecydują się na zabiegi odkomarzania. Zwróciliśmy się więc do poszczególnych gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego z takim zapytaniem.

Uchwała antysmogowa. Jak do restrykcji podchodzą gminy Raciborszczyzny? 

Rozeznaliśmy w poszczególnych urzędach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego, jak urzędnicy podchodzą do regulacji, przeliczania kopciuchów oraz kontroli starych źródeł ciepła po nowym roku.

Zobacz więcej